Berwarî: Kürtler Barzani ailesinden hesap sormalı

img
HABER MERKEZİ - Akademisyen Kamuran Berwarî, KDP’nin Türkiye ile işbirliğinin bölgede çoklu krizleri derinleştirdiğine işaret ederek, “Kürtlerin bu ortaklıkta hiçbir çıkarı yoktur. Halk olarak iktidardakilerden hesap sormalıyız” diye seslendi. 
 
Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik 23 Nisan 2021’de başlattığı, sonuç alamayarak Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) işbirliğinde 17 Nisan’da kapsamlı hale getirdiği saldırılarda ilerleme sağlanmadı. Bir aydır Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerine korucuların desteğiyle havadan ve karadan saldırıları, kimyasal silah kullanımı ve KDP özel güçlerinin kullanılmasına rağmen ilerleyemeyen Türkiye, yeniden paramiliter grupları sınır hattına sürmeye başladı. Suriye’den Türkiye’ye geçen mültecileri “eğit-donat” kapsamına alan Türkiye, sınır hattındaki saldırılara dahil etmek için bekletiyor. İstediği sonucu alamayan Türkiye, bir yandan Kuzey ve Doğu Suriye’ye saldırılarını sürdürürken, diğer yandan KDP ve Irak ordusuna Şengal’e yönelik saldırılar için baskı yapmaya devam ediyor. 
 
60 YILDIR SAVAŞ DEVAM EDİYOR 
 
Federe Kürdistan Bölgesi Demokrasi ve Siyaset Akademisi Başkan Yardımcısı ve Duhok Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kamuran Berwarî, AKP-KDP işbirliğiyle sürdürülen saldırıları, Irak ordusunun Şengal’e yönelik saldırıları ve Mahmur Mülteci Kampı’nda devam ambargoya dair değerlendirmelerde bulundu. Federe Kürdistan Bölgesi’nde 60 yıldır savaşın devam ettiğini belirten Berwarî, Kürt halkının 1964’ten bu yana hiçbir zaman KDP’nin “Birakujî” (Kardeş kavgası) savaşını desteklemediğini ve bunun yanında durmadığın söyledi. Berwarî, “Başûr halkı, İran, Saddam ya da Türkiye askerlerinin Kürtlere yönelik saldırılarının hiçbir zaman yanında durmadı. Başûr halkı bunlara karşı durdu. Şuan KDP’nin Türkiye ile yaptığı işbirliğine Başûr’da yaşayan bütün halk ve pêşmergeler karşıdır. Başûr güçlerinin işgalci bir güç ile hareket etmesini istemiyorlar. Şuan KDP’nin içine girdiği savaş, Başûr halkının iradesiyle yapılmıyor” dedi.
 
KDP’ye tepkilerin her geçen gün arttığını dile getiren Berwarî, “Pêşmergelerin çoğu birakujî savaşında yaşamını yitirdi. Eğer o kadar şehidi büyük Kürdistan’ın özgürlüğü için vermiş olsaydık, bugün tek parça olurduk” ifadelerini kullandı. 
 
HALK ÇARESİZ BIRAKILIYOR
 
Barzani ailesinin politikaları sonucu Federe Kürdistan Bölgesi’nde ekonomik, siyasi, psikolojik krizlerin yaşandığına işaret eden Berwarî, “2014 yılından bu yana Başûr’da ekonomik kriz var ve her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Halkın maaşları ödenmiyor. Kürdistan ekonomisi çok kötü durumda. Bunu düzeltmeye yönelik herhangi bir politika izlenmiyor. Bundan dolayı işsizlik artıyor. Halk çaresiz kalınca ya yurtdışına göç etmek zorunda kalıyor ya da askeri veya istihbarat elemanı olmak zorunda kalıyor. Ya da 400-500 dolar için kendini öldürtecek işler yapıyor” diye belirtti. 
 
‘BARZANİLERDEN HESAP SORMALIYIZ’
 
KDP’nin Türkiye ile işbirliğinin kötü sonuçlara yol açacağını ifade eden Berwarî, “Kürdistan düşmanlarının elinde, sadece Kürtleri Kürtlere öldürtme silahı kaldı. Nasıl ki Sultan Selim, Kanuni ve Abdülhamit imparatorluğunu Kürtlerin kanı üzerine inşa ettiyse, nasıl ki Mustafa Kemal de Kürtlerin kanıyla bir devlet kurduysa, Emeviler, Abbasiler, Saddam Hüseyin, İran Şahı Kürtlerin kanı üzerinden kendilerini var ettilerse, Esad Kürtlerin üzerinden devlet olduysa, şüphesiz şimdi de sadece Kürt düşmanlığıyla ve Kürdistan işgaliyle yine kendi amaçlarına ulaşmak istiyorlar. Kürtlerin bu ortaklıkta hiçbir menfaati ve çıkarı yoktur. Bu işbirliği yüzünden Başûr Kürdistan’ında kaos ortamı olacak ve huzur ortamı kalmayacak. Ekonomik, siyasi ve güvenlik durumu daha da kötüleşecek. Bunun için bizlerin açık ve net bir şekilde sesimizi Başûr Kürdistan yöneticilerine duyurmamız gerekiyor. Halk olarak iktidardakilerden hesap sormalıyız. Kim size Şengal’e karşı savaşma hakkı verdi? Kim size Rojava üzerine ambargo uygulama hakkı tanıdı? Kim size Rojhilat Kürdistanı’na karşı savaşma hakkı verdi? Kim size birakujî savaşı hakkı verdi de 40-50 yıldır bunu sürdürüyorsunuz? Siz hangi hakla Bakûr Kürdistan ile savaşıyorsunuz? Kim size hak verdi de sizler işgalcilerin askerlerini Kürdistan topraklarına getirdiniz? Başûr halkı bu soruların cevabını bekliyor” diye konuştu.
 
‘TÜRKİYE’NİN SONU HİTLER GİBİ OLACAK’
 
Dört parçada Kürtlerin yürütülen savaşa karşı birlik olması gerektiğinin altını çizen Berwarî, “Özellikle Başûr Kürdistan’ı parlamenterleri, iler gelenleri Türkiye’nin bu saldırgan ve savaş açan tutumunu kendi halkları için ortadan kaldırmalıdır. Çünkü savaş ve öldürmekle hiçbir sorun çözülmez. Başûr hükümetinin başkan ve yönetiminin Türkiye ile PKK arasında aracı olması gerekiyor. Türkiye’nin de tutuklama, öldürme, işgal ve talan etme siyasetinin başarıya ulaşmayacağını görmesi gerekiyor. Bütün Ortadoğu, Afrika ve Avrupa’yı alsalar bile en sonunda yine kendi topraklarına dönecekler. Tarihte nasıl ki Hitler, Napolyon, Stalin bu savaşlarda başarılı olmayıp kendi topraklarını ve halklarının haklarını kaybettilerse, Türkiye de aynı kaderi paylaşacaktır” ifadelerini kullandı.
 
‘AMBARGOLAR İŞGALCİLERE HİZMETTİR’
 
KDP’nin Mahmur Mülteci Kampı’na yönelik 3 yılı aşkındır uyguladığı ambargoya dikkat çeken Berwarî, “Mahmur yönelik sürdürülen abluka mantık, hukuk ve akıl karı bir abluka değildir. Bu abluka insanlık ve ahlak dışı bir ablukadır. Mahmur yaşayan yurttaşlar Bakûr Kürdistan’ından gelen misafirlerdir. Burasıda onların topraklarının bir parçasıdır. Eğer bir kişi birini evinde misafir ederse, ona saygı duymak zorundadır. Mahmur Mülteci Kampı’nda yaşayanlar Başûr Kürdistan’ı, Irak ve Birleşmiş Milletlerin izniyle büyük bir abluka altına alınmış durumda. Bu asla kabul edilemez. Yapılan bu abluka Başûr halkının iradesi dışındadır. Mahmur, Şengal, Rojava, Metîna ve diğer bölgelerdeki ambargolar Kürdistan’ı işgal etmek isteyenlere yarayan hizmettir. Kürdistan birliğine karşı bir adımdır” şeklinde konuştu.  
 
‘BAŞÛR HALKI, ŞENGAL’İN YANINDADIR’
 
Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik başlattığı saldırılara paralel olarak Irak hükümetinin de Şengal’i işgal etme girişimine girdiğini kaydeden Berwarî, “Irak askerlerinin Şengal’e girmesi için yapılan çağrı hiçbir yurttaşın talebi değildir. 9 Ekim 2020’de yapılan anlaşma, Başûr’daki hiçbir siyasi grup tarafından kabul edilmedi. Başûr halkı da bunu kabul etmiyor. Başûr halkı, Şengal’in statüsünün ortadan kaldırılmasını istemiyor. Çünkü bütün Başûr halkı 2014 yılında Şengal için göğsünü siper etti. Şengal’den 500 bine yakın insan Başûr’a geldi. Başûr halkı da kardeş gibi onları bağrına bastı. Başûr halkı, Şengal, Rojava, Rojhilat ve Bakûr halkının yanındadır. Bizler kendimizi bir millet olarak görüyoruz” dedi.  

Diğer başlıklar

05/07/2022
23:32 Mersin’de bir kadın ve oğlu katledildi
23:04 Esenyurt’ta erkek şiddeti: 3 kişi katledildi
22:39 Mahmur halkı: Kimseye diz çökmeyeceğiz
21:35 Ankara’daki polis saldırısına tepki
20:39 İki yıl önce tahliye edildi, ‘infazın yakıldı’ denilerek tutuklandı
20:33 Kürtçe kursunun mezunları için tören
19:38 Ankara’da polis saldırısı: Muhabirimiz Vural hastaneye kaldırıldı
19:10 DİAYDER’i haberlerleştiren gazeteci Coşkun ve Pehlivan hakkında iddianame
19:05 Ekolojistler belediye meclis toplantısına alınmadı
18:32 Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde koğuş baskını
18:24 Mardin’de doktora saldırı
18:06 Aydeniz’in şiddet uyguladığı iddia edilen polis, Soylu’nun açıklamasından sonra rapor almış!
17:43 DBP PM Üyesi Aslan'ın duruşması ertelendi
17:14 Bagok’taki askeri operasyon sürüyor
17:11 Ankara’da gözaltına alınan gazeteciler serbest bırakıldı
17:08 Gözaltında yaşamını yitiren Araç'ın duruşması ertelendi
16:49 Karahisar raporu: Askerler kusurlu, valilik açıklaması gerçeklerden uzak
16:22 Kuran kursunda işkence davasında sanıklar tutuklandı
16:11 HDP kongresine katılan 14 kişi gözaltına alındı
15:59 Kadir Şeker'in tutukluluğunun devamına karar verildi
15:43 Şiddet failinden duruşma salonunda avukata hakaret
15:32 Kayıp yakınları: 700 haftadır buradayız, sizi de bekliyoruz
15:31 Adalet Nöbeti’nde Besra Erol’un durumuna dikkat çekildi
15:23 Cizre’de gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
15:20 Hazırlık Komisyonu DBP’li Aydeniz’in savunması için toplandı
14:57 KESK’ten mücadele çağrısı
14:52 İki kolu kesilen, yatalak tutuklu Erik, pansumana götürülmedi
14:29 Sur Belediyesi Eşbaşkanı Buluttekin’in duruşması ertelendi
13:51 Türkiye’den Mahmur Mülteci Kampı’na hava saldırısı
13:41 Menderes Belediye Başkanı gözaltına alındı
13:40 SES davasındaki gizli tanık da gizli dinlenecek
13:32 Gazetecilerin gözaltına alınmasını protesto edildi: Yolumuza devam edeceğiz
12:54 Binevş Kültür ve Sanat Derneği yasa dışı izlenmiş
12:51 Batman’da gözaltı sayısı 4’e çıktı
12:38 Gazetecilerin açıklamasına polis saldırısı: 3 gözaltı
12:29 Fail Kemal Ayyıldız’ın davası görüldü
12:26 Şenyaşar ailesi: 'Biz güçlüyüz' zihniyetine karşı mücadele veriyoruz
12:14 Federe Bölgesi’nde 3 petrol şirketi faaliyetini durdurdu
11:53 Kırklareli’nde yolcu otobüsü devrildi: 6 ölü, 25 yaralı
11:43 Avukatlar Öcalan’la görüşmek için başvurdu
11:19 Gazeteci Yalçın’ın duruşması ertelendi
11:19 Kumru Çetinkaya’nın cenazesi Batman’da defnedildi
11:01 'Hasta ve infazı yakılan tutukluları tahliye edin'
10:54 Ragıp Zarakolu: 2012’deki dava için iademi istemek gülünç
10:22 Ma Music’in ertelenen konseri 10-11 Temmuz'da
10:19 Hukuk öğrencileri yargıdaki adaletsizliğe dikkat çekiyor
10:11 Gürültü tartışmasında 2 kişi öldürüldü
09:55 Yurttaşlar anlattı: Öldürülen çocuğun üstünde mermi kovanları vardı
09:42 Dr. Hayri Hazargöl: Muhalefetin ‘vatan, millet, Sakarya’ yarışı
09:27 ‘Vedat Aydın'ın mirası kitleselleşti, devletin yanılgısı da bu oldu’
09:19 Av. Kuzu: Dargeçit JİTEM Davası’nda 100 yıllık politika devam ettirildi
09:04 İktisatçı Önder: Krizin aşılması için 3’üncü bir yola ihtiyaç var
09:03 Genel-İş: Batman kayyımı 30 işçiyi ihraç etmek istiyor
09:00 İki kolu kesildi, ‘kaçma şüphesi’ ile tutuklandı
09:00 Bayındır: Muhalefet Kürt sorununu çözme iradesini ortaya koymalı
09:00 05 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
04/07/2022
22:22 İsveç ve Finlandiya, NATO'da üyelik müzakerelerine katıldı
22:11 Cizre’de gözaltına alınan 15 kişi serbest bırakıldı
21:16 Yeniden Refah Partisi’nin hedef göstermesine karşı dayanışma çağrısı
20:34 SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey tutuklandı
20:16 Gençlik örgütleri: Barınma haktır, satılık değildir
20:00 Batman'da HDP'li 2 genç gözaltına alındı
19:38 Kobanê Davası: Gizli tanıkların kayıtları boş salonda dinlendi
19:03 Emekliler TÜİK'i protesto etti
18:40 Tarım işçilerini taşıyan minibüste kaza: 4’ü ağır, 27 yaralı
18:26 Mültecileri taşıyan araç durduktan sonra da taranmış!
18:02 Cizre’de yaşanan DEDAŞ gerginliği Meclise taşındı
17:59 Gizli tanıklara dair talepler reddedildi, siyasetçiler duruşmayı terk etti
17:08 AİHM: Kavala davası 11 Temmuz’da açık görülecek
16:45 Şerzan Kurt Öykü Yarışması’na başvurular başladı
16:35 Suya düşen sağlıkçı 24 gündür bulunamadı
16:32 Ma Music konserleri ertelendi
16:18 Akdeniz Belediyesi’nin ‘kayyım kardeşliği’ teklifine ikinci ret
16:07 Oluç: HDP kongrede iktidara ve muhalefete mesaj verdi
15:37 Boğaziçi Özel Kalem Müdürü: Kapıları personel kapattı
15:31 Jandarma müdahalesine tepki: Yolu trafiğe kapattılar
15:23 Kobanê Davası: Gizli tanık hafta sonu dinlendi
14:55 JİTEM Davası: Savcı sanıkların avukatlığını yaptı
14:45 Resmi yalanlar!
14:41 Diyarbakır’da 35 dönümlük buğday kül oldu
14:25 Cumartesi Anneleri: JİTEM davası kararını tanımıyoruz
13:30 Maden ocağında 1 işçi yaşamını yitirdi
13:22 Buldan ve Sancar: Dünden daha güçlüyüz, yarın daha da güçlü olacağız
13:10 Tutuklulara ayakta sayım dayatılıyor
12:39 Piya ve Ari yapım şirketleri 27 gündür polis ablukasında
12:26 DEDAŞ talep etti köye TOMA’lar sevk edildi: 5 yaralı 6 gözaltı
12:06 Adalet Nöbeti sürüyor: Sarayın kapısında 483 gün!
11:51 HDP’li gençler: Partimizi kapattırmayacağız
11:40 Dargeçit JİTEM Davası’nda sanıklar beraat ettirildi
11:39 Gazeteci Demirhan’a beraat
11:33 TÜİK ile ENAG enflasyonu arasında 100 puan fark var
11:30 DİSK TÜİK önünde: Milleti açlığa sürüklüyorsunuz
11:19 HDP kongresine katılan Avrupalılar: Öcalan’sız barış olmaz
10:55 Cizre’de jandarma köylülere saldırdı: Yaralılar var
10:14 DFG: 35 gazeteci gözaltına alındı 16'sı tutuklandı
10:03 Anadolu-Der Başkanı Pekyen öldürüldü
10:00 Yargıtay da 'Haksız tahrik' indirimini uygun buldu!
09:36 Urfa'da HDP yöneticisi gözaltına alındı
09:07 Besta çoraklaştırılıyor: 14 bölgede ağaç kıyımı başlatıldı
09:04 Tutuklanmasına gerekçe yapılan mesleğiyle cezaevinde tanıştı