Bıçak kemikte: Kadınların öfkesi büyüyor

  • kadın
  • 09:16 1 Aralık 2021
  • |
img

İSTANBUL - Bu yıl 25 Kasım’da daha öfkeli olduklarını belirten EŞİK üyesi avukat Yelda Koçak, “Kadınlar için gerçekten bıçak kemiğe dayandı” dedi. 

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla İstanbul Sözleşmesi'nin yürürlükten kaldırılmasına yönelik tepkiler sürerken, kadın ve çocuklar açısından ciddi riskler taşıyan 5’inci Yargı Paketi Meclis Genel Kurulu’ndan geçirildi. Uzman kişilerin görüşü alınmadan hazırlanan yargı paketinin, kadınların tüm itirazlarına rağmen 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü arifesinde apar topar Meclis’ten geçirilmesi dikkat çekti. 
 
İktidarın politikalarını ve kadın mücadelesinin ortaya çıkardığı sinerjiyi Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) üyesi avukat Yelda Koçak değerlendirdi. 
 
25 KASIM’A SAATLER KALA 
 
25 Kasım’da Türkiye’nin dört bir yanında alanlara çıkan kadınların iktidarın politikalarına karşı "İstanbul Sözleşmesi Yaşatır" derken şiddet, taciz, tecavüz ve cinayetlere karşı tepkisini dile getirdiğini belirten Koçak, tüm engelleme ve baskılara rağmen meydanların terk edilmediğini söyledi. Bu itirazlara karşı iktidarın da yargı eliyle kadın kazanımlarına dönük saldırılarının devam ettiğini dile getiren Koçak, 25 Kasım’a saatler kala 5’inci Yargı Paketi’nin hızlıca Meclis’ten geçirildiğini anımsattı. 5’inci Yargı Paketi’nin Meclis Alt Komisyonu’na gelişinin zaten sorunlu olduğunu söyleyen Koçak, “Çünkü kadın örgütleri, çocuk örgütleri, akademisyen ve uzman kişilerin görüşü alınmadan apar topar hazırlandı ve Meclis Alt Komisyon’dan çok kısa bir süre sonra Meclis gündemine geldi. Henüz Meclis gündeminde ne zaman tartışılacağı bile belli değilken, Meclis bütçe görüşmelerinin yoğun olduğu 25 Kasım haftasında hızlıca geçirdiler. Biz komisyona ulaştığımız gibi, raporu kamuoyuyla paylaştık. EŞİK olarak 5’inci Yargı Paketi’nde bulunan görüşmelere dair görüşümüzü dile getirmiştik. Kaygılarımızı iletmiştik. Mevcut durumdan daha büyük riskler taşıdığını ifade etmiştik ama buna rağmen geçti” ifadelerini kullandı. 
 
İKTİDARIN MESAJI 
 
İktidarın bilinçli olarak yargı paketini 25 Kasım öncesi geçirdiğini vurgulayan Koçak, şunları söyledi: “İktidarın mesajı ‘Ben kadınların taleplerini duymuyorum, kadınları görmüyoruz’ oldu. Diğer yıllara göre 25 Kasım’a daha dezavantajlı girdik. Çünkü İstanbul Sözleşmesi kaldırıldı, açtığımız davalar devam ederken, sokakta tepkimizi dile getirirken, Cumhurbaşkanı tarafından İstanbul Sözleşmesi kararından geri dönülmeyeceği mesajı verildi. Bu 5’inci Yargı Paketi ile de o mesaj tekrarlanmış oldu. Yani ‘Ben kadınların taleplerini dinlemeyeceğim’, ‘Kesinlikle hiçbir iyileştirme yapmayacağım, sizin eleştirinize kulaklarımı tıkayacağım’ dedi.”
 
SOKAĞIN EN BÜYÜK MUHALEFETİ 
 
Kadınların bu yıl diğer yıllara nazaran daha öfkeli olduğuna dikkat çeken Koçak, son 10 yılın en büyük sokak muhalefetinin kadın hareketi olduğunun altını çizdi. Kadın cinayetlerine karşı eylemlerin yanı sıra ekonomik krize karşı “Geçinemiyoruz” demek için de sokaklara çıktıklarını söyleyen Koçak, “Ülkenin dört bir yanında insanlar sokağa çıktı ve AKP bunu şiddetle bastırmaya çalıştı. Bu 25 Kasım öncesi kadınlara bir gözdağıydı. ‘Eğer sokağa çıkarsanız, taleplerinizi haykırırsanız size biber gazıyla ve gözaltıyla karşılık vereceğiz’ dedi. Ama kadınlar buna rağmen yılmadı. Hem 25 Kasım’da hem de sonrasında birçok noktada güçleri yettiği oranında sokaklara çıktı ve taleplerini haykırdı. Bu taleplerin içerisinde ‘Hükümet istifa’ talebi de vardı çünkü kadınlar da geçinemiyor. Ülkede insanlar ‘geçinemiyoruz’ diyorsa bunun en çok etkilenenleri kadınlardır. Ama iktidarın cevabı her zamanki gibi yine biber gazı, plastik mermi ve barikatlar oldu. Kadınlar birçok yerde barikatları aşarak alanlara girdi. Bu 25 Kasım’da daha öfkeliydik çünkü  İstanbul Sözleşmesiz bir 25 Kasım’a girdik” diye belirtti. 
 
BIÇAK KEMİKTE
 
Pandemi döneminde dahi kadınların şiddet, cinayet ve çocuk istismarına karşı güçlük bir katılım sağladığını belirten Koçak,“Bu sene coşkumuz da öfkemiz de büyüktü. Çünkü Kadınlar Samuray kılıcıyla sokak ortasında öldürülüyor. 2 buçuk yaşındaki bir bebek dedesi tarafından istismar edilerek öldürülüyor ve devlet arama kurtarma ekiplerini doğru düzgün göndermedi. En başından beri bir numaralı şüpheli ile kol kola yürüdü. Yani kadınlar, her gün İŞİDvari yöntemler ve canavarca bir hisle öldürülüyor. Bu kadar yoğun bir şiddet varken sokağa çıkmamamız düşünülemez. Bizim sokaktaki enerjimiz  öfkemizden kaynaklanıyor. Üzgün olmaktansa öfkeli olmayı ve yine umudumuzu yeşertmeyi tercih ediyoruz. Çünkü başka seçeneğimiz yok kadınlar için gerçekten bıçak kemiğe dayandı” dedi. 
 
MECLİS MERCEK ALTINDA 
 
EŞİK olarak Meclis’i denetlemeye devam edeceklerinin altını çizen Koçak, takibi sürdüreceklerini söyleyerek, ekledi: “Başta milletvekillerini izliyor, Meclis’i izleyip raporlar yayınlıyoruz. Meclis’e yeni bir yargı paketi ya da yasa tasarısı gelir gelmez alıp inceliyoruz. 5. Yargı Paketi’nde yaptığımız gibi görüşlerimizi, bütün muhalefet partilerin milletvekillerine illettik. Tek tek görüşlerimizi yargı üzerindeki sakıncalarımızı illettik. Bunu yapmaya devam edeceğiz. Bunun haricinde Meclis çatısı altında olsun olmasın siyasi partilerle görüşmeler yapıyoruz. Birçok siyasi partiyle görüşüp taleplerimizi dile getiriyoruz. Örneğin; ilkeler bildirgesi çerçevesinde bira araya gelen 6  muhalefet partisiyle görüşmelerimiz oluyor. Onlarla görüşüp bu ilkeler masasında kadınların olmayışını eleştiriyoruz. Yine ilkeler metninde kadınlara dair bir şey var mı yok mu? Onu soruyoruz ve olması gerektiğini söylüyoruz.”
 
YEŞİL VE MOR EKONOMİ 
 
Platform olarak Meclis’teki bütçe görüşmelerine dair yeşil ve mor ekonomiye dair raporlar hazırladıklarını ve bunu yakında kamuoyu ile paylaşacaklarını aktaran Koçak, “Aslında ne yapılması gerektiği neler üzerinde durulması gerektiğini her kanaldan söylüyoruz. Birebir görüşmelerde, partilerle protokollerle görüşmelerde, genel başkanlarla görüşmelerde söylüyoruz. Kamuoyuyla paylaşarak da söylüyoruz. Buna devam edeceğiz. Yeni yargı paketlerinin geleceğine ilişkin de bilgiler var. 6’ncı Yargı Paketi’nin yolda olduğu söyleniyor. Ona dair de kamuoyuyla paylaşılır paylaşılmaz görüş ve yorumları ileteceğiz. Bunun haricinde Meclis’i de takip ediyoruz. Milletvekillerini tek tek takip ediyoruz. Gündem neyse biz de o gündeme dair kadınların sözünü iletmeye çalışıyoruz” dedi. 
 
MA / Esra Solin Dal 

Diğer başlıklar

13:20 Hesekê'de DAİŞ saldırısı
13:16 Şırnak’ta ‘operasyon’ toplantısı
13:15 İstanbul’da kar uyarısı: İzlanda kışı geliyor
13:02 HDP'den parti kapatma davasına ilişkin açıklama CANLI
12:54 Eğitim Sen yöneticisi Arzu Koç tahliye edildi
12:47 Ferit Şenyaşar milletvekillerine seslendi: Tarafınızı belirleyin
12:36 Aysel Tuğluk için BM’ye ‘acil müdahale’ çağrısı
12:35 Kadınlardan Deniz Poyraz davasına çağrı
12:18 Çoban Sertip Şen'i öldüren uzman çavuş ilk duruşmaya katılmadı
12:13 Kürkçü: HDP’nin kapatılması Türkiye’nin kapatılmasıdır
12:12 Öcalan’ın aile ve vasisinden İmralı başvurusu
12:06 Kayıp Kerziban Keskin’in katledildiği itirafı: 4 gözaltı
11:25 Gazeteci Güney hakkında takipsizlik kararı
10:45 EMEP: Birleşirsek halk kazanacak
10:43 RTÜK’ten Sezen Aksu tehdidi
10:30 8 partinin buluşması: Mücadele ortaklığına ihtiyaç var
09:38 Danıştay Savcısı: İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı iptal edilmeli
09:27 Türkiye ve Ermenistan arasında ‘eriyen buzlar’
09:19 Aydın'da öğrencilere imam hatip dersleri dayatılıyor
09:18 Kadınlar ittifak tartışmaları için ne diyor?
09:17 Sendikalı kadınlar: Kriz derinleşiyor, çözüm sokakta
09:16 Dedeoğulları: Katledilen 7 kişinin ifadesi görmezden gelindi
09:14 Belediyenin halı saha geliri AKP’li başkana
09:05 Cemaat yurtlarında ölümlere tepki: Hükümet gitsin, hukuk gelsin
09:05 Şırnak’ta ‘gizli tanık’ iddialarıyla 3 ayda 160 gözaltı
09:04 El, ayak ve beyninde hastalıkları olan tutukluya ATK’den engel
09:04 AKP’nin Adıyaman'a yatırımı: Türkiye’nin en büyük cezaevi
09:04 Sur’da tarihi yapılar su altında kaldı
09:01 Çiftçiden bakana: Babasının petrolü var, bizim mazot alacak paramız yok
09:01 Kayyımın 'anlaşıyoruz' dediği Ben û Senliler mağdur
09:00 'Anadilin seçmeli olması hakarettir'
09:00 Kayyımdan kanuna aykırı imar revizyonu
09:00 Manisa hava kirliliğiyle boğuşuyor
09:00 21 OCAK 2022 GÜNDEMİ
20/01/2022
23:08 QSD: DAİŞ’in saldırı girişimi başarısız oldu
22:32 Kılıçdaroğlu, Akşener ve Davutoğlu’ndan sürpriz görüşme
22:06 ÇHD Genel Başkanı Kozağaçlı Kovid-19’a yakalandı
21:50 Diyarbakır’da uçak seferleri yine iptal edildi
21:28 Peköz: İmralı’da çıkacak bir ses barışın sesi olacaktır
21:24 Bankalara TL’ye dönme karşılığında geniş vergi muafiyeti kanunlaştı
21:01 CHP’li Şeker’den ‘beyaz kasketli’ sağlıkta şiddet protestosu
20:49 Kerestecioğlu: Kürt kadınlarının artık yakasından düşün
20:45 Gülsüm ve Sami Elvan’ın duruşması ertelendi
20:40 Efrîn’in işgali protesto edildi
20:10 Kovid-19’dan 166 yeni vefat
20:04 Suruç Aileleri İnsiyatifi: Hasta tutuklular serbest bırakılsın
18:56 Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde mobbing
18:19 ‘İşsiz kadın sayısı yüzde 52 arttı’
18:13 Iğdır S Tipi Cezaevi’ne ilişkin hak ihlalleri raporu açıklandı
18:00 Tutuklu Ergin Mutlu, süresiz dönüşümsüz açlık grevinde
17:57 Muğla Tabip Odası'ndan çimento fabrikasına tepki
17:53 AYM, Yargıtay’ın esas hakkındaki görüşünü HDP’ye tebliğ etti
17:41 Ağır hasta tutuklu Çabuk’un hayati tehlikesi sürüyor
17:14 Çeviren'i katleden faile müebbet hapis istemi
17:09 Halk kendi imkanlarıyla karları temizliyor
16:56 Edirne Cezaevi’ndeki tutuklu: Can güvenliğimiz yok
16:53 KESK: Arzu Koç'u serbest bırakın
16:47 Erkek şiddeti: İki kadın katledildi, bir kadın yaralandı
16:41 Kadının ölümüne yol açan pankart taşına 2 gözaltı
15:53 Adalet Nöbeti: Zindanlar ilk gündem olmalı
15:51 Serhat Göç-Der: Mülteciler ağır insan hakkı ihlaline uğruyor
15:47 TTB 4 kentte sağlık buluşmaları gerçekleştirecek
15:31 Gebze’de Farplas işçileri iş bıraktı
15:30 EŞİK üyeleri HDP Parlamento Kadın Grubu’nu ziyaret etti
15:17 Gülistan Doku için nöbet 20’nci gününde
15:12 İHD Mersin Şubesi: 8 ayda 33 kadın derneğe başvurdu
14:51 TTB: Sağlık çalışanlarının özlük hakları iyileştirilsin
14:39 Gülistan Doku’nun ablasına hapis cezası
14:36 Halk HDP’ye derdini anlattı
14:36 Mersin Kadın Platformu’ndan Bakanlığa çağrı: Görevinizi yapın
14:35 MB politika faizini sabit bıraktı
14:26 Sağlık örgütleri: Susmuyoruz, vazgeçmiyoruz
14:21 Gazeteci Gök hakkında yeni iddianame
14:20 Cinsel taciz failine 11 yıl sonra ceza
14:12 Beştaş: Tespit ettiğimiz Komisyon üyelerinin istifasını istiyoruz
14:08 Dev Sağlık-İş'ten sağlık işçileri için imza kampanyası
13:54 Semra Güzel için 'Hazırlık Komisyonu' kuruldu
13:52 CHP’den Milli Eğitim Bakanı Özer’e karne
13:49 Sağlık örgütlerinden ASM’lerin yıkılmasına tepki
13:41 Tutuklanan Göksu'dan haber alınamıyor
13:21 Naşide Toprak hakkında ‘takipsizlik’ kararının kaldırılması istendi
13:18 Şırnak’ta 129 yerleşim yerinin yolu kapandı
13:06 Tutuklu aileleri nöbette: ATK’ye rapor tepkisi
13:05 Savcı Ümitcan Uygun için müebbet istedi
12:57 İHD Eş Genel Başkanı’na ‘Garê’ davası
12:57 Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
12:37 Güzel’in dokunulmazlığı komisyonda görüşülüyor
12:09 Serhat kar altında
12:08 Kaybolan 3 kolberden 8 gündür haber yok
12:02 Kaya: Gazetecilik yargılanıyor
11:56 Günay’dan muhalefete dokunulmazlık tepkisi: İktidara çanak tutmaktır
11:45 HDP’li siyasetçilerin davası görüldü
11:10 Şenyaşar ailesi: Yaşam olduğu sürece mücadele devam edecek
11:03 HDP'nin Diyarbakır mitingi ertelendi
10:42 Kadınlardan kayyıma kar tepkisi
10:00 DEDAŞ arızası: Halka gitmez, karakola helikopterle gider
09:16 ‘He’ demesi 10 yıl cezaya yetti!
09:15 Deniz Poyraz davasına kitlesel katılım olacak
09:08 Cezaevini üniversiteye dönüştürdüler
09:07 Ma Music ‘Müzik Günleri’ düzenleyecek