Sancar: Savaşın değil barışın bütçesini yapalım

img
MARDİN - "Bütçe Buluşmaları"nda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, "Sorunların çözümü demokratik siyasetten geçiyor. Barış da ancak demokratik siyaset zeminde inşa edilip kalıcı hale getirilebilir" dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) düzenlediği "Bütçe Buluşmaları" kapsamında Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Mardin'de düzenlenen toplantıya katıldı. Sancar'ın beraberinde HDP Sözcüsü Ebru Günay, parti Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan ve milletvekilleri Necdet İpekyüz, Pero Dündar, ve Rıdvan Turan da buluşmaya katıldı. 
 
Kentteki bir otelde düzenlenen toplantıya ekonomist Mustafa Sönmez, Eğitim Sen Eş Genel Başkanı Necla Kurul, Barış akademisyeni Sevilay Çelenk'in de aralarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. Toplantıda Toplantı salonuna 5 dilde "Bütçe Buluşmaları Barışın Bütçesi" yazılı pankart asıldı. 
 
Buluşmanın açılış konuşmasını yapan Mithat Sancar, "Bizler halkın bütçesi için yola çıktık, halkın hizmetinde olmak için varız, halkların ortak iradesini ülkenin her alanında en güçlü temsilde etmek için varız" dedi. 
Hedeflerinin  halkın bütçesini çıkarmak olduğunu söyleyen Sancar, "Bunu masa başında değil meydanlarda, tarlalarda, sokaklarda buluşmalar gerçekleştirerek ancak yapabileceğimiz biliyoruz. O nedenle sizinleyiz" diye belirtti.  
 
Mardin'e uzun zamandır gelemiyor olmanın mahcubiyetini ve hüznünü yaşadığını kaydeden Sancar, "Şartlar öyle gerçekleşti yoksa Mardin’i ve sizleri özledim. Barışı özlediğimiz gibi. Burada bulunmak bana her zaman büyük moral ve güç veriyor. Umutlarım artıyor, yolumuzun daha da kuvvetleneceğini dair inancım artıyor. Sizlere, Mardin’e bu topraklarda bana bu kadar çok şey veren bu toprakların insanlarına hepinize bütün kültürlere emeği geçen her kesime minnetlerimi sunmak isterim. Mardin sadece doğup büyüdüğüm değil beni eğiten, değerlerimi oluşturan şehirdir. Her zaman bağlılığım ve minnet devam edecektir" ifadesinde bulundu.  
 
SAVAŞIN DEĞİL BARIŞIN BÜTÇESİ
 
Barışın bütçesini konuştuklarını ifade eden Sancar, sözlerine şöyle devam etti: "İktidarın önümüze koyduğu bütçe savaşın bütçesi. Savaşa ayrılan kaynaklara baktığımızda ülkenin bu kaynaklarla daha güzel günler yaşayabileceğini ve müreffeh bir düzen kurabileceğini görebilirsiniz. 2021 yılı için güvenlik harcamalarına ayrılan pay 240 milyar liradır, bu miktar 6 yıl önce bu miktar 50 milyar liraydı. Neden? Çünkü o zaman barış arayışı vardı, çözüm süreci vardı. Silahlar susmuştu, halkın kaynaklarının halka aktarılması için yollar da açıktı. Maalesef o yılları mevcut iktidar tıkadı, ve savaş politikalarına döndü. Savaş politikaları ile ülkenin kaynaklarını saraya, yandaşa tahsis edecek düzeni inşa etti. Bunun acısını Türkiye hakları da en fazla zararı da bu bölge yaşıyor. O nedenle savaş yerine barışı konuşalım. Savaşın bütçesini değil barışın bütçesini yapalım. Bu vazgeçmememiz gereken hedefimiz olmalıdır.
 
BARIŞIN IŞIĞINI ARAMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ
 
Karanlığın en koyu zamanlarında bile barışı, barış ışığını aramaktan vazgeçmeyeceğiz. Bu topraklara büyük dönüşüm ancak barış ile gelir. Barış ihsan edilmez, barış mücadele ile kazanılır. Toplumsal güçlerle birlikte inşa edilir. Bizim iktidarlardan barış lütfetmelerini bekleyecek duruşumuz yok. Barışı toplumdan, tabandan kurmak hep birlikte inşa etmektir. Toplumun bütün kesimleri ile müzakere etmeyi, diyalog yollarını açmak istiyoruz. Demokratik siyasetin alanın genişlemesini istiyoruz. Bize yönelik kuşatmayı kırmak için değil ülkenin geleceği için istiyoruz. Çünkü sorunların çözümü demokratik siyasetten geçiyor. Barış da ancak demokratik siyaset zeminde inşa edilip kalıcı hale getirilebilir. 
 
ONURLU BARIŞ YÜRÜYÜŞÜ DEVAM EDİYOR
 
Barış talebinin bu toplum kesimlerinin ortak talebi haline getirmeye kararlıyız. Çağrılarımızın yankı bulduğundan eminiz. Hakların birbirleriyle boğazlaşmaya istekli olmadığını geçmiş yıllarda kin ve nefret politikalarına rağmen bir arada yaşama taleplerinden de anlayabiliriz. En yoğun propaganda araçlarıyla düşmanlaşma politikaları izleniyor, nefret dili yayılıyor. Halkların birbirleriyle düşmanlaşması için her şey yapılıyor ama barışı ve ortak yaşamı savunanlar vazgeçmiyor, eşit ortak yaşam demokratik gelecek ve onurlu barış yürüyüşü devam ediyor, sizler inandığınız için devam ediyor.
 
 
 
ACIYI BAL EYLEYECEĞİZ 
 
Acının intikam duygusuna, yıkıcı öfkeye değil kurucu inşa edici siyaset gücüne dönüşmesinin örneklerini veriyor Kürt halkı. Bütün acılara rağmen intikam peşinde değil eşit ve ortak yaşımı birlikte kurma amacına yönlendiriyor. İşte bu bizim beslendiğimiz en büyük kaynaktır. Acıyı bal eyleyeceğiz, bunu barış ile demokratik siyasetin her alanda etkili olması ile yapacağız. Bunu toplumun her kesimi ile müzakere ederek yapacağız. Barışın bütçesini bu çerçevede konuşacak ve barışı böyle inşa edeceğiz. Yolumuz uzun ve zorludur, ama bizden önce bu yolda yürüyenlerin ödediği bedellerle geldiğimiz noktanın hiç de önemsiz olmadığın mutlaka görelim. Karamsarlığa ve umutsuzluğa, kötümserliğe kapılmak için bir neden yok. Cezaevinde sürgünde yoldaşlarımız var, barış adalet demokrasi için ödediğimiz bedeller boşuna değildir.
 
'SAVAŞ LORDLARININ KAYNAKLARINI KURUTACAĞIZ'
 
O şarkıda söylendiği gibi boşuna ödenmiyor bedeller. Bunun ne demek olduğunu, bedellerin neden boşuna ödenmediğin hep birlikte ortaya koyacağız. Buna inancımızı kaybetmeyelim. Bu ülkeye barış, demokrasi, adaleti getirmenin çok zor olduğunu elbette biliyoruz. Yüz yıllık inkar imha ve savaş politikalarını hangi iktidar anlayışlarını ayakta tuttuğunu, savaş politikalarının, savaş lordlarını beslediğinin de farkındayız. Biz o kaynakları kurutmak için de barış istiyoruz."
 
Yerel demokrasiyi güçlendirerek adaleti de getireceklerini ifade eden Sancar, "HDP ve temsil ettiği başta Kürt halkı olmak üzere halkların ortak demokratik iradesi, yürüyüşü büyüyerek devam ediyor. Dün 9'uncu yaşımızı kutladık, biz sadece yaş alarak büyümüyoruz, aynı zamanda güçlenerek büyüyoruz. HDP 9 yaşında ama arkasında asırlara uzanan demokrasi mücadelesi onur kavgası ve adalet çabası vardır. Bunların mirasçısıyız" diye belirtti.  
 
'KURŞUN DEĞİL YAĞMUR YAĞMALIDIR'
 
"Ezilenlerin yoksulların emekçilerin kadınların gençlerin en geniş demokrasi birlikteliğini seçimlerde birlikte oluşturacağız ve iradelerini bu ülkenin yönetimine ortak yapacağız" diyen Sancar, "Buna inancımız tamdır, yolumuz açıktır. Mezopotamya toprakları verimlidir, buralar mayın değil tohum ekilecektir. Buraya kurşun değil yağmur yağmalıdır, bunu hep birlikte başaracağız. Sınır boyu uzanan araziye bakın, bu toprak neden mayın ve yasaklı bölge. Organik tarıma uygun topraklar bunlar. Bunları barışa halkın kullanımına açma imkanımız var" dedi. 
 
SAVAŞ KARŞITI POLİTİKAYI KURMALIYIZ
 
Sancar iktidarın Kürt düşmanı olduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Bu Kürt düşmanı iktidarın Kürtlerin her türlü kazanımlarının önünde durmaktır ön şart. En güçlü şekilde savaş karşıtı politikayı kurmaktır. Savaş naralarına karşı barış türkülerini haykırmaktır. Halkların tanklara karşı duvarlar örmesidir, halklarını güçlü sesi ile savaş tamtamlarını bastırmaktadır. Bunu yaparsak bölgede ve ülkede refahı, adaleti ve demokrasiyi sağlayacağımızdan şüphemiz yoktur. Bu topraklar kan değil su istiyor çünkü biliyoruz ki kandan kına yakılmaz. O nedenle barış, asla vazgeçmeyeceğimiz bir hedeftir. Çünkü bütün dönüşümleri büyük barış üzerine kurulabiliriz. Büyük barış büyük dönüşüm. Yolumuz açıktır. İnanıyorum ki başaracağız."
 
KURUL: SAVAŞIN BÜTÇESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ
 
Sancar’ın ardından ilk olarak Eğitim Sen Genel Başkanı Necla Kurul söz aldı. Barışın bütçesini konuşmak demenin önümüzdeki dönem ayrılacak bütçeyle bizleri nasıl bir hayatın beklediğini konuşmak olduğunu ifade eden Kurul, “Savaştan yana mı yoksa insanı yaşatmaktan yanı mı olacak bu bütçe. Bunu konuşuyoruz. Kadınlardan yana mı olacak yoksa kadını güçlendirmekten vazgeçen bir siyasi anlayışla mı yaşayacağız. Bunu konuşacağız” ifadelerini kullandı. Ötekileştirilen tüm tarafları sıralayan Kurul, ötekileştirilen kesimlere yer vermeyen bir bütçe sunanların iktidarına izin vermeyeceklerini söyledi.
 
SÖNMEZ: YOLSUZLUKLARA KARŞI ÇIKMANIN YOLU BARIŞ BÜTÇESİ
 
Ekonomist Mustafa Sönmez de bütçenin toplum ile alakalı olduğunu belirtti. Bütçenin toplumun harçlık hakkından kaynaklı bir hak olduğunu kaydeden Sönmez, toplanan verginin nereye nasıl harcandığını bilmenin toplumun hakkı olduğunu söyledi. Sönmez, vergilerin kararlı bir şekilde orta kesimden toplandığını ifade ederek, Saray rejimi ile yaratılan ortam nedeniyle denetimin ortadan kalktığını ifade etti. İktidarın yolsuzluklarla dolu bir icraat içine girdiğini ifade eden Sönmez, buna karşı çıkmanın yolu demokratik bütçe olduğunu söyledi. Demokratik bütçenin yolunun da yerel ekonomi ile mümkün olduğunu ifade eden Sönmez, asgari ücretten vergi alınmasına son verilmesi gerektiğini söyledi. Enflasyonun hükümetin kontrolünden çıktığını ifade eden Sönmez, haksızlıklara hukuksuzluklara dur demenin yolunun birlikte mücadele ile mümkün olduğunu kaydetti.
 
ÇELENK: BARIŞ ANLATISI HAKİM KILINMALI
 
Gazeteci ve Barış Akademisyeni Sevilay Çelenk ise toplumların savaşmaya olduğu kadar barışmaya da ikna edilebildiklerini ifade ederek, bunun için mücadele etmek gerektiğini söyledi. Bütçenin eğitim, kültür, sanat ve toplum mutluluğuna harcanması durumunda sorunların ortadan kalkacağını kaydeden Çelenk, sürekli bir savaş anlatısı kuranlara karşı barış anlatısının hakim kılınması gerektiğini söyledi.
 
Program gazeteci İrfan Aktan ve HDP’li Ebru Günay’ın konuşmaları ile sona erdi.
 
Programın ardından Sancar ve beraberindekiler Mardin’de esnaf ziyareti gerçekleştirecek.

Diğer başlıklar

09:57 Ücretleri verilmezse greve gidecekler
09:30 Zırhlı araçla öldürülen Bayram'ın ailesi adalet bekliyor
09:24 İzmir'de suya yüzde 18 zam yapıldı
09:21 Bakanlık proje olmadan ‘dönüşüm’ ihalesi açtı
09:21 TBB Başkan adayı Sağkan: Feyzioğlu yönetimi iktidara çanak tuttu
09:16 Bıçak kemikte: Kadınların öfkesi büyüyor
09:10 Dolar 13,6 liradan güne başladı
09:09 Yeni Yaşam Kadın Eki’nin 27’nci sayısı çıktı
09:07 Emniyet 'delil' olarak gösterilen ifadeleri eksik gönderdi
09:06 Adalet Nöbeti’ne katılan Merwanî: Anneler herkese umut oldu
09:04 Esnaf: Türkiye batıyor, hükümet değişmeli
09:02 İşçilerin asgari ücret talepleri neler?
09:02 ‘Hasta tutuklular için bağımsız heyetler oluşturulsun’
09:01 Durmuş: Kürt sorunu devam ettikçe askeri harcama ve otoriterleşme artacak
09:00 01 ARALIK 2021 GÜNDEMİ
30/11/2021
23:55 Erdoğan konuştu, dolar yükselişe geçti
23:10 Amedspor kupaya veda etti
22:39 FARC ‘terörist örgütler’ listesinden çıkarıldı
22:02 Kars’ta 2 kişi tutuklandı
21:39 İhraç protestosu polis kalkanları eşliğinde yapıldı
20:52 Koronadan 207 kişi daha hayatını kaybetti
20:43 Mersin’de dengbej dinletisi
20:41 HDP’li Kurtulan’ın danışmanı Okutan tutuklandı
20:20 Kadınların eşit temsiline AKP ve MHP’den ‘hayır’ yanıtı
20:14 Bradost’a bombardıman
19:47 Emrah Apartmanı davası ertelendi
19:04 Genel Kurul’da ‘Tahir Elçi cinayeti’ tartışmaya neden oldu
18:08 AKP Sözcüsü Çelik: Cumhurbaşkanı adayımız Erdoğan’dır
18:04 KESK Urfa Şubesi'nden ihraçlara tepki
17:59 Altay: Hükümeti övmek, muhalefete uyarı yapmak MGK'nin işi değil
17:47 Beştaş’tan İmralı tepkisi: İmralı Adası Türkiye sınırları içinde değil mi?
17:30 Gazeteci Çaksu’nun yakalanmasına devam kararı
17:27 İstanbul ve Kocaeli’deki gözaltılar serbest bırakıldı
17:12 Zonguldak’ta terminal tavanı çöktü
17:07 Başak Cengiz'in katil zanlısı Diyarbakır'a nakledildi
16:49 Avukatların katılmadığı Kobanê Davası’na bir gün ara verildi
16:07 İstanbul’da simit fiyatı 3,5 liraya çıktı
16:07 Songül Sarı ölmeden faillerin isimlerini yazmış
15:29 Kışlık elbiselerini isteyen tutuklu darp edildi
15:26 3 gündür haber alınamayan gencin cansız bedenine ulaşıldı
15:14 Kobanê Davası duruşmasına heyet de gelmedi
15:04 Adalet Nöbeti’ne destek: Talepler karşılanıncaya kadar yanınızdayız
15:03 'Cezaevinde içme suyu kir akıyor' haberine soruşturma
14:59 Sağlıkçılar hak gasplarına karşı miting düzenleyecek
14:57 Karaaslan ailesinin adliye önündeki eylemi sürüyor
14:57 Bebeğe işkence eden Yunus Göç tutuklandı
14:46 Dolar tekrar yükselişte
14:39 Van'da ekonomik kriz protestosu: Tecrit krizlerin ana nedenidir
14:39 Konfederasyonların asgari ücret talebi
14:38 ATO: Hasta tutuklular bir an önce tahliye edilmeli
14:18 KESK 4 bölgede miting düzenleyecek: Herkes sesini duyursun
14:11 İstanbul’da fırtına bilançosu: 5 ölü, 45 yaralı
14:08 Avukatlardan Öcalan’la görüşme başvurusu
13:46 3 aylık bebeğe işkence eden baba gözaltına alındı
13:46 Mahkemeden tutukluya: Suçlu bulunursan tercüman parasını kendin verirsin
13:44 Gözaltında yaşamını yitiren Araç’ın duruşması ertelendi
13:38 Lodos nedeniyle deniz ve kara birleşti
13:37 Adalet Nöbeti 15'inci gününde
13:21 ‘Elçi dosyasının karanlıkta bırakılmasına izin vermeyeceğiz’
13:06 Mardin’de 9 kişinin gözaltı süresi uzatıldı
12:56 Diyarbakır Barosu 3 avukata saldırıyı kınadı
12:36 Sêmalka’da nöbet eylemi 57’nci gününde
12:34 Suruç Katliamı Davası’nda ‘bağlantısız’ gerekçeli karar
12:32 Oluç’tan İmralı çağrısı: Bu insanlık suçuna son verin
12:19 5. Yargı Paketi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi
12:18 Emine Şenyaşar 9’uncu kez ifadeye çağrıldı
11:33 Sevil Rojbin Çetin tahliye edilmedi
11:15 DTK, TJA, DBP, HDP’den tecrit açıklaması: Öcalan kırmızı çizgimizdir
11:06 İmralı’daki ‘özel hukuk’ Bakanlar Komitesi gündeminde
10:46 Gazeteci Çapan’ın yargılandığı dava görüldü
10:28 11 kentte eğitime ara verildi
10:18 Esnaf isyanda: Bugün sattığımızı yarın yerine koyamıyoruz
10:05 Fırtınanın etkisiyle kıyıya oturan gemi battı
09:56 Deniz ulaşımında bazı seferleri iptal edildi
09:51 Kadıköy’de polis bir kişiyi öldürdü
09:41 Gazeteci Bêcan: KDP, Türkiye’nin postacısıdır
09:40 Hakkari’de aralıksız yasak
09:40 Kızı kimyasalla öldürülen anne: Öcalan ile konuşulursa sorun çözülür
09:38 Türkdoğan: AK süreci etkili yürütmezse kendini inkar etmiş olur
09:23 4 parçadan seslendiler: Kürt birliğini sağlayalım
09:12 Beraat ettiği dosya 20 bin TL öderse düşecek
09:04 Meteoroloji'den fırtına uyarısı
09:01 Sıddık Güler’in ailesi: Adalet için nöbetteyiz
09:01 'Kadınların Federe Kürdistan Hükümeti’ne güveni kalmadı'
09:00 21’inci yüzyılın toplama kampı: Patnos Cezaevi
09:00 İzmir betona gömüldükçe havası ve denizi kirleniyor
09:00 30 KASIM 2021 GÜNDEMİ
08:29 DAİŞ saldırısında bir peşmerge yaşamını yitirdi
08:17 Diyarbakır’da sis etkisi
29/11/2021
22:44 Kobanê olaylarında düğünde olduğu ispatlanmasına rağmen ceza verildi
21:38 Ercan Çetin’in cenazesi ailesine verilmeden defnedildi
21:08 Emrah Apartmanı’na ilişkin açılan dava görüldü
20:26 ‘İnsanlığa Gönderilmiş Mektuplar’ filminin gösterimi yapıldı
20:07 Kovid-19’dan 189 yeni vefat
19:55 Manisa’da iki HDP üyesi tutuklandı
19:33 İzmir'de de fırtına etkisini gösterdi
19:16 BTS’nin nöbeti 46’ncı haftasında
19:04 Aldıkları ‘saat’ gerekçesiyle 4 gündür gözaltındalar!
18:47 Dalyan Kanalı'na kayalar dolduruluyor
18:38 Cizre'de 3 kişi tutuklandı