Oluç: Demokrasi ittifakının nasıl gerçekleşeceğini tartışıyoruz

img
ANKARA - HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, açıkladıkları deklarasyona dair yaptıkları ziyaretlere ilişkin bilgi vererek, "Güçlü bir parlamenter sistemin ancak güçlü bir yerel demokrasi üzerinde yaşanabileceğini ve güçlü demokrasinin hedeflenmesi gerektiğini anlattık" dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından 27 Eylül’de açıklanan “Demokrasiye, Adalete ve Barışa Çağrı Deklarasyonu” kapsamında 7 Ekim itibariyle siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerine ziyaretler gerçekleşti. Türkiye’nin yeniden inşasında toplumun tüm kesimleriyle yapılan görüşmeler ardından hazırlanan 11 maddelik deklarasyona dair yapılan ziyaretlerde, güçlü demokrasi ittifakı ve Kürt sorununun demokratik çözümü ve deklarasyon tartışıldı.
 
HDP STK ve Siyasi Partilerle İlişkiler Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan’ın sorumluluğunda yürütülen ziyaretler de bugüne kadar 4 muhalefet partisi, 5 sivil toplum örgütü ziyaret edildi.
 
Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ve miletvekili Fatma Kurtulan’dan oluşan heyet, 7 Ekim’de CHP’yi, 8 Ekim’de DEVA, 12 Ekim’de Gelecek Partisi ve 13 Ekim’de Saadet Partisi’ne ziyaret gerçekleştirdi. Bunun yanı Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Halkevleri, İnsan Hakları Derneği (İHD), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ziyaret edildi. Muhalefet partileri ve STÖ ziyaretlerinde yer alan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç,  ziyaretlerin içeriği, nasıl geçtiğine dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu.
 
Muhalefet partilerine yönelik ziyaretlerin olumlu geçtiğini anlatan Oluç, ziyaretlerin nedenini de şöyle anlattı: “Ziyaretlerde deklarasyona tekrardan değiniyoruz. Eleştirileri var mı? diye soruyoruz. Buna dair taleplere yanıt veriyoruz. İlk dört ziyaret olumlu geçti. Bu ziyaretlerin devamı gelecek. Genel olarak deklarasyona yönelik ağır bir eleştiri gelmedi. Deklarasyonun benimsenmiş ve müzakereye uygun bir zemin olduğu görülüyor. Bu bizi sevindirdi. Dört partiye ziyaretlerimizde gördüğümüz buydu.”
 
SEÇİM DEĞİL DEMOKRASİ İTTİFAKI
 
Ziyaretler de daha çok 11 madde üzerinde yoğunlaştıklarının bilgisini paylaşan Oluç, “Demokrasi ittifakını daha çok kendi ittifaklarımız, bugüne kadar ortak mücadele sürdürdüklerimizle değerlendiriyoruz. Demokrasi ittifakını bir seçim ittifakı olarak görmüyoruz. Seçimler bunun bir parçasıdır diye bakıyoruz. Demokrasi, hak ve özgürlükler mücadelesinde önemli bir adım olacağını düşünüyoruz. Deklarasyonda yer alan 11 madde esas itibariyle Cumhurbaşkanlığı seçimleri için müzakere etmek istediğimiz, konuşmak istediğimiz maddeleri içeriyor. Onları ziyarette daha çok öne çıkarıyoruz” diye konuştu.  
 
KÜRT SORUNU
 
Muhalefet partileriyle görüşmelerinde Kürt sorununa dair de görüş alışverişinde bulunduklarını anlatan Oluç, “Şuana kadar görüştüğümüz partiler yaklaşımımızı doğru bulduklarını ifade etti. Tabi ki farklı görüşler vardı. Detaylı tartışılınca farklılaşacak görüşler elbette ki olur. Ama genel yaklaşım demokratik ve barışçıl çözümün müzakere edilecek yerinin Meclis olduğu yönünde. Demokratik ve barışçıl çözüme dair genel bir mutabakat var. Detaylarını biz de deklarasyonumuz da açmadık. Anadil hakkı, evrensel kimlik hakkı gibi. Bunlara dair yapacağımız hazırlıkları da muhalefet partilerine ileteceğiz” şeklinde konuştu.
 
DEMOKRASİ İTTİFAKI ÇALIŞMASI
 
Meclis dışında bulunan siyasi partilere de ziyarette bulunacaklarını kaydeden Oluç, bunun yanı sıra hem yerel de hem de genel de sivil toplum örgütleri, demokratik kitle örgütleriyle de görüşeceklerini söyledi. Demokrasi ittifakına dair neler yapılması gerektiğini demokratik kitle örgütleriyle masaya yatırdıklarını kaydeden Oluç, “Demokrasi İttifakı’nın nasıl gerçekleşeceği, hangi adımların atılabileceği konusunda konuşuyor, tartışıyoruz. Bu çerçevede ziyaretler sürecek” diye ekledi.  
 
GÜÇLÜ DEMOKRASİ 
 
Muhalefet partilerinin “Güçlendirilmiş parlamenter sistem” toplantısına da değinen Oluç, “Biz deklarasyonumuzla ‘güçlü demokrasi’, ‘tarafsız ve bağımsız yargı’ başlıklarında genel olarak yaklaşımımızı anlattık. Güçlü bir parlamenter sistemin ancak güçlü bir yerel demokrasi üzerinde yaşanabileceğini ve güçlü demokrasinin hedeflenmesi gerektiğini anlattık. Meseleyi sadece parlamento ile sınırlamak mümkün değil. Parlamento dışı hayata bakmak gerekiyor. Tabi ki yasamanın güçlü olması önemli. Denge denetleme mekanizması işlemesi önemli ama bağımsız ve tarafsız yargının olması, evrensel hukuk ilkelerinin geçerli olması, idari sistem açısından yerel yönetimlerin demokratikleşmesi, yerel demokrasinin güçlü olması ve birçok parlamento dışındaki mesele güçlü demokrasi ya da güçlü parlamenter sistemin parçasıdır” ifadelerini kullandı.
 
“Güçlü parlamenter sistem deyince herkes meseleyi parlamentoyla sınırlandırıyor” diyen Oluç, konuşmasına şunları ekledi: “Oysa öyle değil. Bunda medyanın güçlü ve bağımsız olması, sivil toplum örgütleriyle, demokratik kitle örgütleriyle parlamentonun kuracağı ilişkilerin güçlü olması gerekir. Parlamento bunun içindeki bir odaktır. Onlar da bu bir metin ortaya çıkaracak ve ilkeler manzumesi olacaktır. Sonrasında muhtemelen bu metine dair görüşlerimizi açıklarız.”
 
DEMOKRATİK SİYASET ALANI
 
Muhalefet partilerinin de ortaya koyacağı metini toplumun farklı kesimlerinde tartışmaya açacağını umduklarını, açılmadığı takdirde büyük bir eksiklik olacağı değerlendirmesinde bulunan Oluç, “Yapacakları görüşmede bizim olmamız çok önemi yok. Bizim ilkelerimiz ortada. Onların da anlatmasını bekliyoruz. Konuşuruz, tartışırız. HDP, ittifak ve bileşenleriyle demokratik siyaset açısından önemli bir partidir. Güçlü bir demokratik siyaset alanı oluşmasını istiyorsak; milyonlarca insana hitap eden ve oyunu alan HDP’nin bu süreçlerden uzak tutulmaya çalışılmasına dair bir tutum yanlış olur. Elbette ki bunu eleştirir ve kabullenmeyiz. Türkiye yeni bir başlangıç yapmalı ve bu başlangıç demokrasinin güçleneceği, gelişeceği bir başlangıç olmalıdır. Türkiye Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi değişmelidir. Bunu tartışmaya, konuşmaya hazır olduğumuzu açık bir şekilde ifade ettik. O nedenle HDP’yi dışlamak, HDP’nin tasfiye edilmesi kimsenin işine yaramaz.”
 
MA / Berivan Altan 
 

Diğer başlıklar

10:27 ‘Çöktürme Planı’ ile yıktırılan Sur'un direnişi
10:17 111 gazeteci bin 817 yıl hapis istemiyle yargılandı
10:15 Öcalan’dan haber alınamıyor: İmralı’da tecridi aşan bir durum var
09:57 Ücretleri verilmezse greve gidecekler
09:30 Zırhlı araçla öldürülen Bayram'ın ailesi adalet bekliyor
09:24 İzmir'de suya yüzde 18 zam yapıldı
09:21 Bakanlık proje olmadan ‘dönüşüm’ ihalesi açtı
09:21 TBB Başkan adayı Sağkan: Feyzioğlu yönetimi iktidara çanak tuttu
09:16 Bıçak kemikte: Kadınların öfkesi büyüyor
09:10 Dolar 13,6 liradan güne başladı
09:09 Yeni Yaşam Kadın Eki’nin 27’nci sayısı çıktı
09:07 Emniyet 'delil' olarak gösterilen ifadeleri eksik gönderdi
09:06 Adalet Nöbeti’ne katılan Merwanî: Anneler herkese umut oldu
09:04 Esnaf: Türkiye batıyor, hükümet değişmeli
09:02 İşçilerin asgari ücret talepleri neler?
09:02 ‘Hasta tutuklular için bağımsız heyetler oluşturulsun’
09:01 Durmuş: Kürt sorunu devam ettikçe askeri harcama ve otoriterleşme artacak
09:00 01 ARALIK 2021 GÜNDEMİ
30/11/2021
23:55 Erdoğan konuştu, dolar yükselişe geçti
23:10 Amedspor kupaya veda etti
22:39 FARC ‘terörist örgütler’ listesinden çıkarıldı
22:02 Kars’ta 2 kişi tutuklandı
21:39 İhraç protestosu polis kalkanları eşliğinde yapıldı
20:52 Koronadan 207 kişi daha hayatını kaybetti
20:43 Mersin’de dengbej dinletisi
20:41 HDP’li Kurtulan’ın danışmanı Okutan tutuklandı
20:20 Kadınların eşit temsiline AKP ve MHP’den ‘hayır’ yanıtı
20:14 Bradost’a bombardıman
19:47 Emrah Apartmanı davası ertelendi
19:04 Genel Kurul’da ‘Tahir Elçi cinayeti’ tartışmaya neden oldu
18:08 AKP Sözcüsü Çelik: Cumhurbaşkanı adayımız Erdoğan’dır
18:04 KESK Urfa Şubesi'nden ihraçlara tepki
17:59 Altay: Hükümeti övmek, muhalefete uyarı yapmak MGK'nin işi değil
17:47 Beştaş’tan İmralı tepkisi: İmralı Adası Türkiye sınırları içinde değil mi?
17:30 Gazeteci Çaksu’nun yakalanmasına devam kararı
17:27 İstanbul ve Kocaeli’deki gözaltılar serbest bırakıldı
17:12 Zonguldak’ta terminal tavanı çöktü
17:07 Başak Cengiz'in katil zanlısı Diyarbakır'a nakledildi
16:49 Avukatların katılmadığı Kobanê Davası’na bir gün ara verildi
16:07 İstanbul’da simit fiyatı 3,5 liraya çıktı
16:07 Songül Sarı ölmeden faillerin isimlerini yazmış
15:29 Kışlık elbiselerini isteyen tutuklu darp edildi
15:26 3 gündür haber alınamayan gencin cansız bedenine ulaşıldı
15:14 Kobanê Davası duruşmasına heyet de gelmedi
15:04 Adalet Nöbeti’ne destek: Talepler karşılanıncaya kadar yanınızdayız
15:03 'Cezaevinde içme suyu kir akıyor' haberine soruşturma
14:59 Sağlıkçılar hak gasplarına karşı miting düzenleyecek
14:57 Karaaslan ailesinin adliye önündeki eylemi sürüyor
14:57 Bebeğe işkence eden Yunus Göç tutuklandı
14:46 Dolar tekrar yükselişte
14:39 Van'da ekonomik kriz protestosu: Tecrit krizlerin ana nedenidir
14:39 Konfederasyonların asgari ücret talebi
14:38 ATO: Hasta tutuklular bir an önce tahliye edilmeli
14:18 KESK 4 bölgede miting düzenleyecek: Herkes sesini duyursun
14:11 İstanbul’da fırtına bilançosu: 5 ölü, 45 yaralı
14:08 Avukatlardan Öcalan’la görüşme başvurusu
13:46 3 aylık bebeğe işkence eden baba gözaltına alındı
13:46 Mahkemeden tutukluya: Suçlu bulunursan tercüman parasını kendin verirsin
13:44 Gözaltında yaşamını yitiren Araç’ın duruşması ertelendi
13:38 Lodos nedeniyle deniz ve kara birleşti
13:37 Adalet Nöbeti 15'inci gününde
13:21 ‘Elçi dosyasının karanlıkta bırakılmasına izin vermeyeceğiz’
13:06 Mardin’de 9 kişinin gözaltı süresi uzatıldı
12:56 Diyarbakır Barosu 3 avukata saldırıyı kınadı
12:36 Sêmalka’da nöbet eylemi 57’nci gününde
12:34 Suruç Katliamı Davası’nda ‘bağlantısız’ gerekçeli karar
12:32 Oluç’tan İmralı çağrısı: Bu insanlık suçuna son verin
12:19 5. Yargı Paketi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi
12:18 Emine Şenyaşar 9’uncu kez ifadeye çağrıldı
11:33 Sevil Rojbin Çetin tahliye edilmedi
11:15 DTK, TJA, DBP, HDP’den tecrit açıklaması: Öcalan kırmızı çizgimizdir
11:06 İmralı’daki ‘özel hukuk’ Bakanlar Komitesi gündeminde
10:46 Gazeteci Çapan’ın yargılandığı dava görüldü
10:28 11 kentte eğitime ara verildi
10:18 Esnaf isyanda: Bugün sattığımızı yarın yerine koyamıyoruz
10:05 Fırtınanın etkisiyle kıyıya oturan gemi battı
09:56 Deniz ulaşımında bazı seferleri iptal edildi
09:51 Kadıköy’de polis bir kişiyi öldürdü
09:41 Gazeteci Bêcan: KDP, Türkiye’nin postacısıdır
09:40 Hakkari’de aralıksız yasak
09:40 Kızı kimyasalla öldürülen anne: Öcalan ile konuşulursa sorun çözülür
09:38 Türkdoğan: AK süreci etkili yürütmezse kendini inkar etmiş olur
09:23 4 parçadan seslendiler: Kürt birliğini sağlayalım
09:12 Beraat ettiği dosya 20 bin TL öderse düşecek
09:04 Meteoroloji'den fırtına uyarısı
09:01 Sıddık Güler’in ailesi: Adalet için nöbetteyiz
09:01 'Kadınların Federe Kürdistan Hükümeti’ne güveni kalmadı'
09:00 21’inci yüzyılın toplama kampı: Patnos Cezaevi
09:00 İzmir betona gömüldükçe havası ve denizi kirleniyor
09:00 30 KASIM 2021 GÜNDEMİ
08:29 DAİŞ saldırısında bir peşmerge yaşamını yitirdi
08:17 Diyarbakır’da sis etkisi
29/11/2021
22:44 Kobanê olaylarında düğünde olduğu ispatlanmasına rağmen ceza verildi
21:38 Ercan Çetin’in cenazesi ailesine verilmeden defnedildi
21:08 Emrah Apartmanı’na ilişkin açılan dava görüldü
20:26 ‘İnsanlığa Gönderilmiş Mektuplar’ filminin gösterimi yapıldı
20:07 Kovid-19’dan 189 yeni vefat
19:55 Manisa’da iki HDP üyesi tutuklandı
19:33 İzmir'de de fırtına etkisini gösterdi
19:16 BTS’nin nöbeti 46’ncı haftasında