ÖHD üyesi Yamar: Tecrit içinde yeni bir tecrit yaratıldı

img
İSTANBUL - Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin pandemi sürecinde daha da arttığını belirten ÖHD üyesi Ferdi Yamar, “Tecrit içinde yeni bir tecrit yaratıldı” dedi.
 
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Sağlık Meclisi’nin, İstanbul Kadıköy'de bulunan Barış Manço Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirdiği, "Pandemiler Yeni Yaşama Çağırıyor" adlı sempozyumu ikinci oturumuyla devam etti. 
 
“Pandemi-Emek” başlıklı ikinci oturumda,HDK Sağlık Meclisi üyesi Cevher Kahraman, HDK Emek Meclisi üyesi Özgür Karabulut, Sendika.org yazarı Menderes Tutuş ve Sosyolog Azize Aslan konuşmacı olarak yer aldı.
 
HDK Emek Meclisi üyesi Özgür Karabulut, emekçilerin mücadelelerinin olmasına rağmen pandemiye karşı emekçileri savunacak mekanizmaları hayata geçiremediklerini söyledi. İşçilere yönelik ciddi saldırıların olduğunu vurgulayan Karabulut, “Mevcut kurumlarımız bunu karşılayacak düzeyde değil. Şu an oturduğumuz masanın bile ciddi eksiklikleri var. Kadının, gencin olmadığı bir emek cephesi bu sürece cevap olamaz. Geçmiş mücadele deneyimleri ile süreci karşılamaya çalışıyoruz ama bu yetmiyor” dedi.
 
HAK MÜCADELESİ GELİŞİYOR 
 
Emek cephesinde var olan olumsuz tabloya rağmen emekçilerin durumun kötü olmadığını vurgulayan Karabulut, “Özellikle örgütsüz ve güvencesiz olan işyerlerinde ciddi bir hak mücadelesi gelişiyor. HDK Emek Meclisi olarak belli yetersizliklerimiz var. Ama bu süreci aşacağımızı düşünüyorum. Sendikaları aşan, işçilerin emekçilerin bütününü kapsayacak mücadeleyi birlikte geliştireceğimizi umuyorum” diye belirtti.
 
EMEKÇİLER SÖMÜRÜYÜ KABUL ETMİYOR
 
Ardından HDK Sağlık Meclisi üyesi Cevher Kahraman sözü alarak, sempozyumu gerçekleştirme motivasyonlarından bahsetti. Sempozyumdan çıkan sonuçların mücadelelerine yol göstereceğini söyleyen Kahraman, “Sermayenin doğaya olduğu gibi insanlara da sınırsız bir sömürü alanı olarak bakıyor. Aşı tartışmalarında sistemin her yerde sorgulandığını gördük. Sermaye buradan çıkışı daha fazla sömürü, talan olarak görüyor. Biz emekçiler cephesinde ise bu sömürüyü kabul etmeyeceğimizi zaten geçmişteki mücadele deneyimimizle gösterdik” ifadelerini kullandı.
 
SAĞLIKLI YAŞAM TALEBİ
 
Sağlığın toplumsallaşması ve sağlık hizmetlerinin demokratikleşmesi gibi iki önemli temellerinin olduğunun altını çizen Kahraman, “Sağlığımızın bozulmadığı koşulları talep etme yeni yaşam mücadele alanımıza uygun olacaktır” diye konuştu.
 
İŞÇİ SINIFI ÇÖZÜMLER ÜRETEBİLİR
 
Sendika.org yazarı Menderes Tutuş ise “Salgın proletaryası işçi sınıfının içindeki en güzel formulü. Bu açıdan çok umutluyum, çok cesaret verici bir durum içerisinde olduğunu düşünüyorum. Çünkü tarihin gördüğü en devrimci sınıf şuan içinde bulunduğumuz yeni proletarya. Böyle bir sınıf kovid-19 krizini sorunlarına ilerletici ve kurucu yanıtlar üretebilir” şeklinde konuştu.
 
ROJAVA İLE YENİ YAŞAM VURGUSU 
 
Sosyolog Azize Aslan ise oturuma online olarak katıldı. Türkiye’de yeni yaşamın konuşulmasının kendisi için önemli olduğunu söyleyen Aslan, “Böylesi bir süreçte yeni yaşam ihtiyacımızın olduğunu hatırlamak bence devrimci bir an” dedi. Kendisinin Rojava örneği üzerinden konuşma yapacağını belirten Aslan, “Yeni yaşam dediğimiz şey benim anladığım biçimiyle toplumsal ilişkilerin başka bir formda örgütlenmesidir. Kadın özgürlükçü, ekoloji en önemlisi ise komünal bir perspektif ile örgütlenmesi. Rojava’da pandemi olağanüstü bir durum olsa da 7 yıllık bir devrim sürecinde, devrim başladığı günden bu yana aslında bir şekilde olağanüstü koşullarda yaşıyor” diye belirtti.
 
DEMOKRATİK ÖZERKLİK
 
Aslan, şöyle devam etti: “Rojava’da demokratik özerklik örgütleniyor. Bu sadece Kürtler özelinde örgütlenmiyor. Demokratik ulus perspektifi içerisinde bütün Kuzey Suriye’yi kapsayan bir alanda örgütleniyor. Komün örgütlenmesi, meclis örgütlenmesi, kooperatifler ve akademi örgütlenmesi var. Bunlara böyle yaklaştığımızda çok kurumsal yapılar olarak anlaşılıyor.  Benim gördüğüm kurumsal taraflarının yanı sıra aslında kurumsal olmayan yanları da var. Bu anlamıyla yeni yaşamın yeni bir sosyal ilişkisi olarak kuruluyor.” 
 
KENDİ KADERLERİNİ TAYİN EDİYORLAR
 
Rojava’da iktidar yaratımının söz konusu olmadığının altını çizen Aslan, “İnsanlar her şeyi kendileri yapıyorlar. Kendi yaşamları üzerinde kendileri karar veriyorlar. Kendi kaderlerini tayin ediyorlar. Sizin gördüğünüz eşbaşkanlar, eşsözcüler aslında tabandan örgütlenen bu hareketin sözcüleridir” diye konuştu. 
 
KENDİ ÜLKESİNDE AÇLIK SINIRINDA
 
Günün son oturumu olan “Pandemi sürecinde hak ihlalleri ve ayrımcılık” başlıklı oturumda konuşan sosyolog Özgür Başpınar Aktütün  “Türkiye’de mülteci sayısını biliyor musunuz” diye soru sorarak konuşmasına başladı. Aktütün, “Mültecilik hukuki bir statüdür. Mültecilik tanımı sıcak savaş ve çatışma düzeyine indirgenmiştir. Bir çatışma ortamından çıkmadıysanız hiçbir ülke kendi mevzuatı dahilinde mültecilik statüsü vermez. Oysa biz ekolojik yıkımı tartışıyoruz. Artık öyle bir noktaya geldik ki herkes kendi ülkesinde yaşarken bile açlıkla sınanıyor” diye belirtti.
 
MÜLTECİ YERİNE KOYMUYOR
 
Göçmenler için Türkiye’de 182 sağlık merkezinin olduğunu ifade eden Aktütün, bu merkezlerin tek dilli olduğunu vurguladı. Aktütün, “Pandemi konusunda bilgilendirmeler çok geç farklı dillere çevrildi. Yazılı olarak çevrildi. Kendi anadillerinde bile okuma yazması olmayan milyonlarca kadın var. Afgan kadınların durumu çok daha kötü. STK’ların çoğu Suriyelilere hizmet veriyor. Afgan nüfus kendi içinde kendi sorununu çözen bir nüfus. Afrikalılar çok başka bir şeye maruz kalıyorlar. Onlara hizmet veren STK bazında hiçbir kurum neredeyse yok. Çünkü kapitalim siz kendi ülkenizde açsanız sizi mülteci yerine koymuyor” ifadelerini kullandı.
 
TECRİT İÇİNDE TECRİT
 
ÖHD üyesi Ferdi Yamar cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine değindi. Cezaevlerindeki hak ihlallerinin pandemi süreciyle başlamadığını ifade eden Yamar, “Pandemi sürecini en çok lehine uygulayan ülkelerden birisi Türkiye’dir. Pandemi bahane edilerek hak aramanın nasıl engellendiğine hepimiz şahit olduk. Biz bunları dışarıda yaşarken bir de bunun cezaevi boyutu var. Cezaevi içinde cezaevi yaratılmaya çalışıldı. Tecrit içinde yeni bir tecrit yaratıldı” diye belirtti.
 
HEPİMİZ CEZAEVİNDE YAŞIYORUZ
 
Tecridin sadece cezaevlerinde yaşanmadığını ve tüm toplumun sorunu olduğunu ifade eden Yamar, “Tecrit cezaevinde sadece bir tutsak üzerinde değil. Dışarıdaki bir ağaç üzerinde, kalemimiz üzerinde de uygulanıyor. Hepimiz aslında açık cezaevinde yaşıyoruz” dedi.
 
‘YENİ BİR TECRİT UYGULANIYOR’
 
HDK Yaşlılar ve Emekliler Meclisi üyesi Turgut Bayır ise yaşlılar üzerindeki toplumsal sorunlardan bahsetti. İktidarların yaşlıları krizlerin sorumlusu olarak göstermeye çalıştığını söyleyen Bayır, “Pandemi dönemiyle birlikte yeni bir tecrit uygulanmıştır. Yaşlılar evlerine tıkanmıştır. Ölümün yolu gösterilmiştir” dedi.
 
AYRIMCILIĞA UĞRUYORUZ
 
 HDK Yaşlılar ve Emekliler Meclisi üyesi Meryem Güneş de, yaşlılara kaşı takınılan tavrı anlatarak, “Kadınlar olarak ölene kadar çalışmak zorunda kalıyoruz. Yaşlı kadınlar yaşlı olmalarına rağmen çalışmaya devam ediyor. Eskiden yaşlılar sevecen ve bilge olarak tarif edilirdi. Fakat yaşlıların daha çok çalışmak zorunda kalması nedeniyle yaş ayrımcılığına maruz kalıyorlar” dedi.
 
Sempozyum yarın “Pandemi-Kadın” ve “Yeni Yaşam” oturumlarıyla devam edecek.

Diğer başlıklar

09:09 Yeni Yaşam Kadın Eki’nin 27’nci sayısı çıktı
09:07 Emniyet 'delil' olarak gösterilen ifadeleri eksik gönderdi
09:06 Adalet Nöbeti’ne katılan Merwanî: Anneler herkese umut oldu
09:04 Esnaflar: Türkiye batıyor, hükümet değişmeli
09:02 İşçilerin asgari ücret talepleri neler?
09:02 ‘Hasta tutuklular için bağımsız heyetler oluşturulsun’
09:01 Durmuş: Kürt sorunu devam ettikçe askeri harcama ve otoriterleşme artacak
09:00 01 ARALIK 2021 GÜNDEMİ
30/11/2021
23:55 Erdoğan konuştu, dolar yükselişe geçti
23:10 Amedspor kupaya veda etti
22:39 FARC ‘terörist örgütler’ listesinden çıkarıldı
22:02 Kars’ta 2 kişi tutuklandı
21:39 İhraç protestosu polis kalkanları eşliğinde yapıldı
20:52 Koronadan 207 kişi daha hayatını kaybetti
20:43 Mersin’de dengbej dinletisi
20:41 HDP’li Kurtulan’ın danışmanı Okutan tutuklandı
20:20 Kadınların eşit temsiline AKP ve MHP’den ‘hayır’ yanıtı
20:14 Bradost’a bombardıman
19:47 Emrah Apartmanı davası ertelendi
19:04 Genel Kurul’da ‘Tahir Elçi cinayeti’ tartışmaya neden oldu
18:08 AKP Sözcüsü Çelik: Cumhurbaşkanı adayımız Erdoğan’dır
18:04 KESK Urfa Şubesi'nden ihraçlara tepki
17:59 Altay: Hükümeti övmek, muhalefete uyarı yapmak MGK'nin işi değil
17:47 Beştaş’tan İmralı tepkisi: İmralı Adası Türkiye sınırları içinde değil mi?
17:30 Gazeteci Çaksu’nun yakalanmasına devam kararı
17:27 İstanbul ve Kocaeli’deki gözaltılar serbest bırakıldı
17:12 Zonguldak’ta terminal tavanı çöktü
17:07 Başak Cengiz'in katil zanlısı Diyarbakır'a nakledildi
16:49 Avukatların katılmadığı Kobanê Davası’na bir gün ara verildi
16:07 İstanbul’da simit fiyatı 3,5 liraya çıktı
16:07 Songül Sarı ölmeden faillerin isimlerini yazmış
15:29 Kışlık elbiselerini isteyen tutuklu darp edildi
15:26 3 gündür haber alınamayan gencin cansız bedenine ulaşıldı
15:14 Kobanê Davası duruşmasına heyet de gelmedi
15:04 Adalet Nöbeti’ne destek: Talepler karşılanıncaya kadar yanınızdayız
15:03 'Cezaevinde içme suyu kir akıyor' haberine soruşturma
14:59 Sağlıkçılar hak gasplarına karşı miting düzenleyecek
14:57 Karaaslan ailesinin adliye önündeki eylemi sürüyor
14:57 Bebeğe işkence eden Yunus Göç tutuklandı
14:46 Dolar tekrar yükselişte
14:39 Van'da ekonomik kriz protestosu: Tecrit krizlerin ana nedenidir
14:39 Konfederasyonların asgari ücret talebi
14:38 ATO: Hasta tutuklular bir an önce tahliye edilmeli
14:18 KESK 4 bölgede miting düzenleyecek: Herkes sesini duyursun
14:11 İstanbul’da fırtına bilançosu: 5 ölü, 45 yaralı
14:08 Avukatlardan Öcalan’la görüşme başvurusu
13:46 3 aylık bebeğe işkence eden baba gözaltına alındı
13:46 Mahkemeden tutukluya: Suçlu bulunursan tercüman parasını kendin verirsin
13:44 Gözaltında yaşamını yitiren Araç’ın duruşması ertelendi
13:38 Lodos nedeniyle deniz ve kara birleşti
13:37 Adalet Nöbeti 15'inci gününde
13:21 ‘Elçi dosyasının karanlıkta bırakılmasına izin vermeyeceğiz’
13:06 Mardin’de 9 kişinin gözaltı süresi uzatıldı
12:56 Diyarbakır Barosu 3 avukata saldırıyı kınadı
12:36 Sêmalka’da nöbet eylemi 57’nci gününde
12:34 Suruç Katliamı Davası’nda ‘bağlantısız’ gerekçeli karar
12:32 Oluç’tan İmralı çağrısı: Bu insanlık suçuna son verin
12:19 5. Yargı Paketi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi
12:18 Emine Şenyaşar 9’uncu kez ifadeye çağrıldı
11:33 Sevil Rojbin Çetin tahliye edilmedi
11:15 DTK, TJA, DBP, HDP’den tecrit açıklaması: Öcalan kırmızı çizgimizdir
11:06 İmralı’daki ‘özel hukuk’ Bakanlar Komitesi gündeminde
10:46 Gazeteci Çapan’ın yargılandığı dava görüldü
10:28 11 kentte eğitime ara verildi
10:18 Esnaf isyanda: Bugün sattığımızı yarın yerine koyamıyoruz
10:05 Fırtınanın etkisiyle kıyıya oturan gemi battı
09:56 Deniz ulaşımında bazı seferleri iptal edildi
09:51 Kadıköy’de polis bir kişiyi öldürdü
09:41 Gazeteci Bêcan: KDP, Türkiye’nin postacısıdır
09:40 Hakkari’de aralıksız yasak
09:40 Kızı kimyasalla öldürülen anne: Öcalan ile konuşulursa sorun çözülür
09:38 Türkdoğan: AK süreci etkili yürütmezse kendini inkar etmiş olur
09:23 4 parçadan seslendiler: Kürt birliğini sağlayalım
09:12 Beraat ettiği dosya 20 bin TL öderse düşecek
09:04 Meteoroloji'den fırtına uyarısı
09:01 Sıddık Güler’in ailesi: Adalet için nöbetteyiz
09:01 'Kadınların Federe Kürdistan Hükümeti’ne güveni kalmadı'
09:00 21’inci yüzyılın toplama kampı: Patnos Cezaevi
09:00 İzmir betona gömüldükçe havası ve denizi kirleniyor
09:00 30 KASIM 2021 GÜNDEMİ
08:29 DAİŞ saldırısında bir peşmerge yaşamını yitirdi
08:17 Diyarbakır’da sis etkisi
29/11/2021
22:44 Kobanê olaylarında düğünde olduğu ispatlanmasına rağmen ceza verildi
21:38 Ercan Çetin’in cenazesi ailesine verilmeden defnedildi
21:08 Emrah Apartmanı’na ilişkin açılan dava görüldü
20:26 ‘İnsanlığa Gönderilmiş Mektuplar’ filminin gösterimi yapıldı
20:07 Kovid-19’dan 189 yeni vefat
19:55 Manisa’da iki HDP üyesi tutuklandı
19:33 İzmir'de de fırtına etkisini gösterdi
19:16 BTS’nin nöbeti 46’ncı haftasında
19:04 Aldıkları ‘saat’ gerekçesiyle 4 gündür gözaltındalar!
18:47 Dalyan Kanalı'na kayalar dolduruluyor
18:38 Cizre'de 3 kişi tutuklandı
18:21 HDP Kadın Meclisi Güven’i ziyaret etti
18:19 HDP'den asgari ücret görüşmeleri öncesi bildiri dağıtımı
18:14 #İmralıKapılarınıAçın kampanyası başlatıldı
18:00 CHP’li Ağbaba: Devlet kurumu uyuşturucu lojistik merkezi olmuş
17:46 HDP’li Öcalan’dan İmralı yasağına tepki: Yetkililer ne yapmaya çalışıyor?
17:41 ‘Avcılık ve doğaya yapılan saldırılara karşı direneceğiz’
17:30 Yargıtay HDP’nin kapatılmasına dair esas hakkındaki görüşünü AYM’ye sundu