ÖDAV’ın adayı Uçar: İmralı’daki tecrit toplumun parçası haline geldi

img
İSTANBUL -  İstanbul Barosu'nun Genel Kurulu’nda konuşan ÖDAV grubundan avukat Sezin Uçar, İmralı’daki tecride dikkat çekerek,  “İmralı’da başlayan tecrit uygulamaları tüm hapishanelerin ve toplumun bir parçası haline gelmiş” dedi. 
 
İstanbul Barosu üyesi binlerce avukat, yeni yönetimlerini belirlemek için bugün Haliç Kongre Merkezi’nde bir araya geldi. İki gün sürecek olan kurulda, mevcut Başkan Mehmet Durakoğlu, Çağdaş Avukatlar Grubu Yükseliş Hareketi adayı Hasan Kılıç, Avukat Hakları Grubu adayı Gökhan Ahi, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar (ÖDAV) Grubu adayı Sezin Uçar, Bağımsız Avukatlar Grubu adayı İ. Şadi Çarsancaklı ve Çağdaş Avukat Grubu adayı Ata Yazıcıoğlu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda grup ve bağımsız aday baro başkanlığı için yarışacak.
 
Kurul öncesi kongre merkezinde stant kuran grup ve bağımsız adaylar, programlarını içeren broşürler dağıttı. ÖDAV grubundan avukatlar ise kongre bahçesinde kurdukları stantlarda 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Dört Ayaklı Minare önünde katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ve “Adil yargılanma” talebiyle girdiği ölüm orucunda yaşamını yitiren Ebru Timtik’in fotoğraflarını astı. Avukatlar, Kürtçe müzikler açarak halay çekti.
 
DİVAN SEÇİMİ
 
Yasaya göre yeterli çoğunluk olan 5 bin 135 imzanın toplanması ardından Genel Kurul başladı. Durakoğlu’nun sunduğu listeyi kabul etmeyen gruplar ve bağımsız avukatlar iki liste ile seçime girmek istedi. Talebi kabul edilen gurupların çıkardığı ortak liste, büyük alkış alarak divan seçildi. Divan başkanı ise avukat Merter Karagülle oldu.
 
‘EBRU TİMTİK ÖLÜMSÜZDÜR’
 
Divan seçimi ardından son 3 yıl içinde İstanbul Barosu’na kayıtlı olan ve yaşamını yitirenlerin isimleri tek tek okundu. Bu esnada Ebru Timtik’in isminin okunması ardından salonda “Ebru Timtik ölümsüzdür” sloganları atıldı. İsimlerin okunması ardından kurul saygı duruşuyla devam etti.
 
EN HUKUKSUZ DÖNEM
 
Açılış konuşmasını yapan İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, Genel Kurul’un bir yıl boyunca ertelenmesine tepki gösterdi. Kurulun salgın nedeniyle ertelendiğini ancak mitinglerin yapılmaya devam edildiğini paylaşan Durakoğlu, “Bunlar hukuk çiğnenerek yapıldı. Yasayla düzenlenen bir hususu genelge ile değiştiren hukuksuzluğu kınıyoruz. Bütün yetkililerin hukuk, yargı konusunda söylediklerinin bir inandırıcılığı kalmamıştır. Türkiye’de her dönem hukuk konusunda sorunlar vardı. Ancak, hukuksuzluğun bu kadar yoğun yaşandığı bir dönem olmadı” dedi.
 
SİYASAL STRATEJİLERİN PARÇASI
 
Bu hukuksuzluğun yargı eliyle meşrulaştırıldığını belirten Durakoğlu, yargının siyasal stratejilerin bir parçası, aracı haline dönüştüğünü kaydetti. Basına dönük saldırılara da işaret eden Durakoğlu, verilen cezalarla sadece gazetecilerin değil, aynı zamanda halkın haber alma hakkının da cezalandırıldığını dile getirdi. Yargıda çok ciddi sorunların yaşandığını ifade eden Durakoğlu, “Bir ülkede otoriterliğe doğru gidecekseniz, ilk önce avukatları teslim alacaksanız. Toplumsal nitelikli davalara gösterdikleri duyarlılık bahane edilerek avukatlar tutuklandı” diye konuştu.
 
HUKUKUN SİYASETİ
 
İktidarın baroları bölmeyi amaçladığı düzenlemeye de değinen Durakoğlu, “İktidara karşı olduğumuz için bu barolar kuruldu. Siyasetleri Edirne’nin ötesine geçemiyor. Bizi de siyaset yapıyoruz diye suçladılar. Her gün siyasetçilerin hukuk konuştuğu bir yerde, biz de hukukun siyasetini yapmaya devam edeceğiz. Çıkar cüppeni gel diyenlere sesleniyorum; asıl sen giy cüppeni, al da gel” şeklinde ifadelerde bulundu.
 
‘KAPALI YOLU AÇAĞIZ’
 
Durakoğlu’nun konuşması ardından son genel kurul tutanak özeti, çalışma raporunun okunması ve faaliyet raporunun üzerine konuşmalara geçildi. Özgürlükçü Demokrat Avukatlar (ÖDAV) Grubu adına söz alan avukat Fırat Epözdemir, mevcut baro yönetimine sert eleştiriler yöneltti. “Baronun faaliyetlerini değil faaliyetsizliğini eleştireceğim” diyerek sözlerine başlayan, Epözdemir, “İstanbul Adliyesi'nde avukatlara kapatılan yolu açacağız” dedi.
 
BAROYA ELEŞTİRİ 
 
Rapor üzerine Avukat Hakları Grubu adına söz alan Avukat Erdost Balcı, ise şu eleştirileri sıraladı: “6 milyon dolarlık taşınmazın kirası 20 bin lira. Kira değil kiracık. Ruhsatları olmamasına rağmen kiralanan yer gece kulübü yapıldı ve ruhsatsız olduğu için mühürlendi. Baromuza bu konuda sorduğumuz sorulara ticari sır denilerek cevap verildi. İki yönetim kurulu üyesi bu tesis yüzünden istifa etti. Bağlı çalışan avukatlar 300 TL harcarken, mesleğimizin bunca sorunu varken baro spor turnuvası düzenliyor.”
 
TANSİYON YÜKSELDİ
 
Ardından Hukuk Hareketi adına söz alan avukat Savaş İşleyen, konuşmasında Durakoğlu’nu Hitler’e benzetti. Bunun üzerinde salonda yükselen tepki nedeniyle İşleyen’in konuşması kesildi. Uzun süre boyunca devam eden tartışmalara İstanbul Barosu eski Başkanı Ümit Kocasakal da katıldı. İşleyen’e ağır sözler yönelten Kocasakal’a divan başkanı Merter Karagülle müdahale etti. 
 
ÖZGÜRLÜKLER ORTADAN KALDIRILDI
 
Söz alan avukatların konuşması ardından başkan adayları konuştu. Durakoğlu’nun konuşması ardından Özgürlükçü Demokrat Avukatlar (ÖDAV) Grubu başkan adayı Sezin Uçar söz aldı. Uçar, katledilen Tahir Elçi ve yaşamını yitiren Ebru Timtik’in yanı sıra öldürülen avukat Ersin Arslan ve DAİŞ saldırısında Ankara Gar Katliamında yaşamını yitiren Uygar Çoşkun’u anarak konuşmasına başladı. 2015’ten beri savaş hukukunun egemen olduğuna dikkati çeken Uçar, OHAL ve çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelere (KHK) hak ve özgürlüklerin ortadan kaldırıldığına işaret etti.
 
 ‘DİKTATÖRLÜK RESMİYET KAZANDI’
 
Hukukun darbe dönemiyle dahi kıyaslanmayacak kadar araca dönüştüğünü belirten Uçar, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile fiili tek adam diktatörlüğü resmiyet kazanmış oldu.  Söz konusu olan bir hükümet değişikliği değil devlet biçiminin, rejimin değişikliği olduğu içindir ki tüm baskıcı faşist rejimlerde olduğu gibi savunma makamı üzerinde avukatlar üzerindeki baskılar da artmış oldu” dedi.
 
CİZRE BODRUMLARI HATIRLATILDI
 
Yeni bir rejimin inşa edildiğini ve bu rejimin adının da “saray rejimi” olduğunu ifade eden Uçar, Kürt halkına, Alevilere ve kadınlara dönük baskıların artışına işaret etti. Sur ve Cizre bodrumlarında insanların diri diri yakıldığını ifade eden Uçar, “Düşünce ve ifade özgürlüğünü nedeniyle tutuklanan, ceza alan siyasetçiler, gazeteciler, aydınlar ve yurttaşlar bu lehe düzenlemelerin dışında bırakıldılar. Başta hasta mahpuslar olmak üzere tutuklu ve hükümlülerin ilk olarak sağlığa erişim hakları engellenirken, mahpuslar ağır tecrit koşullarıyla bir kez daha cezalandırılmış oldular” diye konuştu.
 
SARAYA BAĞLI YARGI
 
İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması, Hakim Savcılar Kurulu’nun (HSK) yapısının değiştirilmesi ve çoklu baro sistemine değinen Uçar, sözlerine şöyle devam etti: “Devletin başta gelen kurumları yürütme, yasama, yargı, ordu ve polis, askeri ve sivil bürokrasinin tamamı yürütmenin daha doğru bir ifade ile ‘tek adam’ın elinde toplandı. Yargı AKP-MHP-Ergenekon ittifakıyla yeniden dizaynedildi. Bugün HSK, Yargıtay ve başsavcılar esasen sarayın işaretine bakıyorlar. Yüksek yargının kadrosunu bir bölümünü tek adam doğrudan atıyor. Diğer bir bölümünü saray rejiminin emrindeki AKP-MHP parlamento çoğunluğu atıyor.”
 
‘TEK ADAM GİBİ DÜŞÜNÜYOR’
 
Uçar, bir dizi konu üzerinden İstanbul Barosu başkanı Durakoğlunu eleştirdi. “Suriye’de sınır ötesi operasyonlarla, kimyasal silahlarla yürütülen savaşta her gün siviller öldürülürken İstanbul Barosu ne yapıyordu?” diyerek sözlerini sürdüren Uçar,  “Baro, Ermenistan ve Azerbaycan arasında yaşanan sorunda sivillere dönük saldırıları kınarken dahi ayrımcılıktan vazgeçmedi. Çünkü İstanbul Barosu Ermenilere dönük soykırımının tanınmaması konusunda ‘tek adam’ gibi düşünüyor” dedi.
 
SAVAŞIN DİLİNİ
 
Uçar, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bütün bir toplum, Erdoğan’ın Suriye’de yürüttüğü haksız işgal politikası karşısında ‘Bizim Suriye’de ne işimiz var?’  diye sorarken İstanbul Barosu barışın ve insan haklarının evrensel değer yargılarını korumak yerine savaşın dilini kuşandı. Çünkü İstanbul Barosu Kürt sorununun çözümünde ‘tek adam’ gibi düşünüyor. AİHM Selahattin Demirtaş ve haksız yere yargılanan ve 5 yıldır tutsak edilen HDP’li siyasetçilerle ilgili özgürlükleri lehine karar verirken; İstanbul Barosu ölü taklidi yapıyordu. Ta ki Kanarya Sevenler Derneği dahi konuyla ilgili bir açıklama yapınca lütfen açıklama yapma zahmetinde bulundu.”
 
İMRALI’DAN YAYILDI
 
Uçar, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride de değinerek, “İmralı hapishanesi ile başlayan tecrit uygulamaları Türkiye’deki tüm hapishanelere yayılmış, tüm toplum büyük bir tecridin parçası haline gelmiştir. İstanbul Barosu hapishanelerde yaşanan bu büyük sorunun çözümü için tek bir pratik sergilememiştir. Meslektaşlarımızdan Ebru Timtik bu eylemin sonucunda yaşamını yitirdi. İçişleri Bakanı hedef gösterdi diye korktunuz, Ebru’nun fotoğrafını İstanbul Barosu’na asan meslektaşlarımızı ihbar ettiniz. Gerçeklerin üstünü Türk bayrağıyla örterek en pespaye politikacılara taş çıkartacak bir bayrak politikasıyla ne kadar şöven olduğunuzu bir kez daha gösterdiniz”  diye belirtti. 
 
TEK ADAM ANLIYIŞINA SON
 
ÖDAV olarak baskıcı, ayrımcı, milliyetçi bir hukuk anlayışının karşısında olduklarını dile getiren Uçar, halkların demokrasi, özgürlük ve adalet ihtiyacından yana olduklarını ifade etti. Uçar, “Birlikte İstanbul Barosu yönetimindeki 20 yıllık AKP iktidarı ile yaşıt tek adam anlayışına son vermek için tüm bu saydığımız özellikleri özgürlükçü demokrat ilkelerde buluşturan genç ve kadın adaylara ÖDAV grubunun adaylarına oylarınızı bekliyoruz” diyerek konuşmasını bitirdi. Uçar’ın konuşması ardından salonda bulunanlar bir süre boyunca alkış çaldı.
 
Uçar’ın konuşması ardından diğer grupların aday konuşmalarıyla devam etti. Genel Kurul, yarın başkanlık için yapılacak seçimin ardından son bulacak.

Diğer başlıklar

30/11/2021
23:55 Erdoğan konuştu, dolar yükselişe geçti
23:10 Amedspor kupaya veda etti
22:39 FARC ‘terörist örgütler’ listesinden çıkarıldı
22:02 Kars’ta 2 kişi tutuklandı
21:39 İhraç protestosu polis kalkanları eşliğinde yapıldı
20:52 Koronadan 207 kişi daha hayatını kaybetti
20:43 Mersin’de dengbej dinletisi
20:41 HDP’li Kurtulan’ın danışmanı Okutan tutuklandı
20:20 Kadınların eşit temsiline AKP ve MHP’den ‘hayır’ yanıtı
20:14 Bradost’a bombardıman
19:47 Emrah Apartmanı davası ertelendi
19:04 Genel Kurul’da ‘Tahir Elçi cinayeti’ tartışmaya neden oldu
18:08 AKP Sözcüsü Çelik: Cumhurbaşkanı adayımız Erdoğan’dır
18:04 KESK Urfa Şubesi'nden ihraçlara tepki
17:59 Altay: Hükümeti övmek, muhalefete uyarı yapmak MGK'nin işi değil
17:47 Beştaş’tan İmralı tepkisi: İmralı Adası Türkiye sınırları içinde değil mi?
17:30 Gazeteci Çaksu’nun yakalanmasına devam kararı
17:27 İstanbul ve Kocaeli’deki gözaltılar serbest bırakıldı
17:12 Zonguldak’ta terminal tavanı çöktü
17:07 Başak Cengiz'in katil zanlısı Diyarbakır'a nakledildi
16:49 Avukatların katılmadığı Kobanê Davası’na bir gün ara verildi
16:07 İstanbul’da simit fiyatı 3,5 liraya çıktı
16:07 Songül Sarı ölmeden faillerin isimlerini yazmış
15:29 Kışlık elbiselerini isteyen tutuklu darp edildi
15:26 3 gündür haber alınamayan gencin cansız bedenine ulaşıldı
15:14 Kobanê Davası duruşmasına heyet de gelmedi
15:04 Adalet Nöbeti’ne destek: Talepler karşılanıncaya kadar yanınızdayız
15:03 'Cezaevinde içme suyu kir akıyor' haberine soruşturma
14:59 Sağlıkçılar hak gasplarına karşı miting düzenleyecek
14:57 Karaaslan ailesinin adliye önündeki eylemi sürüyor
14:57 Bebeğe işkence eden Yunus Göç tutuklandı
14:46 Dolar tekrar yükselişte
14:39 Van'da ekonomik kriz protestosu: Tecrit krizlerin ana nedenidir
14:39 Konfederasyonların asgari ücret talebi
14:38 ATO: Hasta tutuklular bir an önce tahliye edilmeli
14:18 KESK 4 bölgede miting düzenleyecek: Herkes sesini duyursun
14:11 İstanbul’da fırtına bilançosu: 5 ölü, 45 yaralı
14:08 Avukatlardan Öcalan’la görüşme başvurusu
13:46 3 aylık bebeğe işkence eden baba gözaltına alındı
13:46 Mahkemeden tutukluya: Suçlu bulunursan tercüman parasını kendin verirsin
13:44 Gözaltında yaşamını yitiren Araç’ın duruşması ertelendi
13:38 Lodos nedeniyle deniz ve kara birleşti
13:37 Adalet Nöbeti 15'inci gününde
13:21 ‘Elçi dosyasının karanlıkta bırakılmasına izin vermeyeceğiz’
13:06 Mardin’de 9 kişinin gözaltı süresi uzatıldı
12:56 Diyarbakır Barosu 3 avukata saldırıyı kınadı
12:36 Sêmalka’da nöbet eylemi 57’nci gününde
12:34 Suruç Katliamı Davası’nda ‘bağlantısız’ gerekçeli karar
12:32 Oluç’tan İmralı çağrısı: Bu insanlık suçuna son verin
12:19 5. Yargı Paketi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi
12:18 Emine Şenyaşar 9’uncu kez ifadeye çağrıldı
11:33 Sevil Rojbin Çetin tahliye edilmedi
11:15 DTK, TJA, DBP, HDP’den tecrit açıklaması: Öcalan kırmızı çizgimizdir
11:06 İmralı’daki ‘özel hukuk’ Bakanlar Komitesi gündeminde
10:46 Gazeteci Çapan’ın yargılandığı dava görüldü
10:28 11 kentte eğitime ara verildi
10:18 Esnaf isyanda: Bugün sattığımızı yarın yerine koyamıyoruz
10:05 Fırtınanın etkisiyle kıyıya oturan gemi battı
09:56 Deniz ulaşımında bazı seferleri iptal edildi
09:51 Kadıköy’de polis bir kişiyi öldürdü
09:41 Gazeteci Bêcan: KDP, Türkiye’nin postacısıdır
09:40 Hakkari’de aralıksız yasak
09:40 Kızı kimyasalla öldürülen anne: Öcalan ile konuşulursa sorun çözülür
09:38 Türkdoğan: AK süreci etkili yürütmezse kendini inkar etmiş olur
09:23 4 parçadan seslendiler: Kürt birliğini sağlayalım
09:12 Beraat ettiği dosya 20 bin TL öderse düşecek
09:04 Meteoroloji'den fırtına uyarısı
09:01 Sıddık Güler’in ailesi: Adalet için nöbetteyiz
09:01 'Kadınların Federe Kürdistan Hükümeti’ne güveni kalmadı'
09:00 21’inci yüzyılın toplama kampı: Patnos Cezaevi
09:00 İzmir betona gömüldükçe havası ve denizi kirleniyor
09:00 30 KASIM 2021 GÜNDEMİ
08:29 DAİŞ saldırısında bir peşmerge yaşamını yitirdi
08:17 Diyarbakır’da sis etkisi
29/11/2021
22:44 Kobanê olaylarında düğünde olduğu ispatlanmasına rağmen ceza verildi
21:38 Ercan Çetin’in cenazesi ailesine verilmeden defnedildi
21:08 Emrah Apartmanı’na ilişkin açılan dava görüldü
20:26 ‘İnsanlığa Gönderilmiş Mektuplar’ filminin gösterimi yapıldı
20:07 Kovid-19’dan 189 yeni vefat
19:55 Manisa’da iki HDP üyesi tutuklandı
19:33 İzmir'de de fırtına etkisini gösterdi
19:16 BTS’nin nöbeti 46’ncı haftasında
19:04 Aldıkları ‘saat’ gerekçesiyle 4 gündür gözaltındalar!
18:47 Dalyan Kanalı'na kayalar dolduruluyor
18:38 Cizre'de 3 kişi tutuklandı
18:21 HDP Kadın Meclisi Güven’i ziyaret etti
18:19 HDP'den asgari ücret görüşmeleri öncesi bildiri dağıtımı
18:14 #İmralıKapılarınıAçın kampanyası başlatıldı
18:00 CHP’li Ağbaba: Devlet kurumu uyuşturucu lojistik merkezi olmuş
17:46 HDP’li Öcalan’dan İmralı yasağına tepki: Yetkililer ne yapmaya çalışıyor?
17:41 ‘Avcılık ve doğaya yapılan saldırılara karşı direneceğiz’
17:30 Yargıtay HDP’nin kapatılmasına dair esas hakkındaki görüşünü AYM’ye sundu
17:17 Kobanê Davası avukatları: Artık duruşmalara katılmayacağız
17:13 Kobanê Davası avukatlarından mahkemeye alkışlı protesto
17:11 Müşteki polisler silahlarıyla duruşmaya katıldı
17:11 Kübra Ekin’den 17 gündür haber alınamıyor
17:06 İstanbul’da fırtına bilançosu: 2 ölü, 9 yaralı
16:48 'Kaplumbağalar kömür sevmez' protestosu
16:24 Tekne faciası davasında sanık avukatı: Asıl suçlu mültecilerdir
16:24 Şakran Cezaevi'nde tutuklular koronaya yakalandı