Özdemir: Türkiye İmralı'daki hak ihlallini çarpıtıyor

img

DİYARBAKIR - Avukat Mehdi Özdemir, AİHM'in Öcalan ve diğer tutukluların şartlı tahliye imkanı olmadan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının "umut hakkının korunmasının" ihlali olduğu yönündeki kararına karşılık Türkiye'nin Bakanlar Komitesine gönderdiği yanıtın "çarpıtma" olduğunu söyledi. 

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV), İnsan Hakları Derneği (İHD) ile Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), PKK Lideri Abdullah Öcalan ile tutuklu Hayati Kaytan, Emin Gurban ve Civan Boltan hakkında verilen “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası” ile ilgili 26 Temmuz’da Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne başvurdu. İnsan hakları ve hukuk örgütlerinin başvurusunda, müebbet hapis cezasına dair Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği ihlal kararlarına dikkati çekilerek, bu durumun acil gündeme alınması talep edildi. 
 
İnsan hakları ve hukuk örgütlerinin başvurusuna 7 Eylül’de cevap veren Türkiye ise, 2009’dan bu yana İmralı’da ihlal olmadığını ileri sürdü. Türkiye, Öcalan ve diğer tutukluların tahliye imkanını gündeme getiren “umut hakkı” ve “ağırlaştırılmış müebbet cezası hakkında yasada değişiklik” yapılmasına ilişkin başvuruda yer alan tespit ve önerileri ise görmezden geldi. Türkiye’nin, sadece Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi’nin (CPT) daha önceki yıllarda İmralı’nın fiziki koşullarını dair hazırladığı raporu ele alması dikkati çekti. 
 
TÜRKİYE’NİN İDDİALARINA YANIT
 
Bunun üzerine Türkiye'nin iddialarına ilişkin Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne yanıt veren başvurucu insan hakları ve hukuk örgütleri,  "Hükümet, cevaplarında STK’lerin bildiriminde belirtilen hususlara dair hiçbir somut cevap vermemiştir. Yanıltıcı bir şekilde, Türkiye hukuk sisteminde müebbet ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları bakımından koşullu salıvermenin imkan dahilinde olduğu belirtilmiş ve İmralı Hapishane koşullarının 3. maddenin ihlali niteliği taşımadığı iddia edilmiştir" dedi. 
 
'CEVAP BAŞVURUYU YANSITMIYOR'
 
AİHM'in kararı sonrası Diyarbakır 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılanan ve gerekli yasal düzenleme yapılmadığı için yine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Civan Boltan'ın avukatı Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Mehdi Özdemir, Türkiye'nin Bakanlar Komitesi'ne verdiği yanıtı değerlendirdi. 
 
Türkiye'nin umut hakkına değinmeden verdiği yanıtın başvurunun içeriğini yansıtmadığını kaydeden Özdemir, "Türkiye'nin vermiş olduğu cevap, ne AİHM’nin ihlal kararını ne 4 kurumun ihlal kararına yapmış olduğu başvuruya ilişkin bir cevabı yansıtıyor. Sadece bir cezaevi koşulları itibariyle 2013 yılına kadar CPT’nin yapmış olduğu gözlemler ve o tavsiyelere ilişkin olarak hükümetin sonraki süreçlerde almış olduğu tedbir ve önlemleri kapsıyor" tespitini yaptı.
 
YENİDEN YARGILANMAYI GEREKTİRİYOR
 
Türkiye'nin yanıtının anlaşılması için öncelikle AİHM'in verdiği ihlal kararlarına bakılması gerektiğine işaret eden Özdemir, "AİHM, 'Bir kişinin tek bir mahkeme kararıyla kalan ömrünü cezaevinde geçirmesini sağlamak, işkence, insanlık dışı ve kötü muamele yasağı ihlaldir' diyor. AİHM’in bu 4 kişi hakkında verdiği ihlal kararı kendi içerisinde Türkiye'de esasında bir yeniden yargılamaya tabi tutulması gerektiriyor. Esasında bu yeniden yargılanma neticesinde daha farklı bir yargılama, daha farklı bir ceza veya beraata dönüşmesi gerekir. Bu ne olabilir, süreli bir hapis cezası, daha farklı tipte bir ceza infaz durumu, daha farklı tipte beraat kararına dönüşebilecek noktada değerlendirilmesi gerekiyor. Aslında AİHM'in ihlal kararı, bu noktada değerlendirilmesi gerekirken, Türkiye tarafından bu ihlal kararlarının gereği yerine getirilmiyor. Bu sorun çözümlenmiyor" diye konuştu.
 
MAHKEME YASAL DEĞİŞİKLİK İSTEDİ
 
Sorunun yapısal bir sorun olduğuna dikkati çeken Özdemir, kendi müvekkili açısından yaşananları anlatarak, "AİHM’in ihlal kararından sonra biz Civan Boltan’a ilişkin Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne yeniden yargılama başvurusu yaptık. Bu yeniden yargılamaya dair 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi yapmış olduğu yargılama neticesinde bir karar verdi. Bu kararda şu hususu belirtti: 'Ben bu AİHM kararının gereğini yerine getirememekteyim. Bu noktada Türk Ceza Kanunu'nun 302'nci maddesine ilişkin verilmiş olan karar benim açımdan bağlayıcıdır. Buna ilişkin bir yasal değişiklik yapılmalıdır. İç hukukta bir mekanizma oluşturulmalıdır. Ondan sonra AİHM kararının gereğinin yerine getirebilmesi için tekrardan bir başvuru yapılması gerekir.' dedi" şeklinde konuştu. 
 
'TÜRKİYE'NİN CEVABI ÇARPITMADIR'
 
Türkiye'nin iç hukukunda "umut hakkının korunmasına" yönelik bir düzenleme olmadığını hatırlatan Özdemir, buna ilişkin yasal bir düzenlemenin oluşturulmasının gerekli olduğunu vurgulayarak,  şöyle konuştu: "Bu açıdan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan her bir yurttaş açısından, her bir mahpus açısından yeniden yargılamayı veya belli bir periyotun sonunda tekrardan dosyasının görülmesini sağlayıcı nitelikte bir iç hukuk yolunu oluşturması gerekir. Türkiye'nin Bakanlar Komitesine verdiği cevapta, bu AİHM kararına ilişkin ortaya çıkan ihlal ve sorunu giderici noktada değil. Hatta ve hatta buna ilişkin bir çarpıtmayı da yansıtıyor. Çünkü AİHM'in Türkiye’den beklediği yasal değişiklik veya iç hukuktaki yargı yoluna dair adli yargı pratiği, bu anlamda hiçbir değişikliğe uğratılmıyor. AİHM’in ihlal kararından sonrasında da benzer şekilde yargılaması yapılan, ceza alan pek çok yurttaş, bu şekilde kararlara maruz bırakılıyor ve mağdur edilmektedir." 
 
OLAĞANÜSTÜ REJİM DAYATILIYOR
 
"Aslında AİHM'in ihlal kararı, cezanın verilmesine ve cezanın infaz süresine dairdir” diyen Özdemir, Türkiye'nin verdiği beyanın ceza infaz rejimiyle ilgili bir beyan olduğunu dile getirerek, "Bu infaz rejiminin İmralı'da gelişen durumlar ve son süreçte yaşanılanlar üzerine bakıldığında politik süreçten bağımsız olarak değerlendirmek de mümkün değildir. Cezanın infaz rejimi, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan kişiler açısından çok ağır koşullar yaratmaktadır. İmralı'da olağanüstü bir rejim dayatılıyor. Bu açıdan Türkiye’nin vermiş olduğu yanıt aslında, Bakanlar Komitesinin ihlal sürecine ilişkin olarak ihlal kararını yerine getirilmesine ilişkin değerlendirmesini çarpıtacak noktada bir beyandır" dedi. 
 
YAPISAL BİR SORUN
 
AİHM'in verdiği ihlal kararının sadece 4 isime ilişkin olmadığını ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan bütün hükümlüler için verilmiş bir ihlal kararı olduğunu söyleyen Özdemir, "Bu, bir yapısal sorundur. Yasal değişikliğe gidilecek bir şekilde çözülebilir. Şu anda hali hazırda bu hapis cezasını alan cezaevindeki mahpus kişiler açısından kesinleşmiş dosyalar bakımından yeniden yargılama başvurusu yapılabilir.  AİHM'in bu 4 ihlal kararını Türkiye yerine getirirse yapısal sorun çözümlenmiş olur" şeklinde konuştu. 
 

Diğer başlıklar

10:27 ‘Çöktürme Planı’ ile yıktırılan Sur'un direnişi
10:17 111 gazeteci bin 817 yıl hapis istemiyle yargılandı
10:15 Öcalan’dan haber alınamıyor: İmralı’da tecridi aşan bir durum var
09:57 Ücretleri verilmezse greve gidecekler
09:30 Zırhlı araçla öldürülen Bayram'ın ailesi adalet bekliyor
09:24 İzmir'de suya yüzde 18 zam yapıldı
09:21 Bakanlık proje olmadan ‘dönüşüm’ ihalesi açtı
09:21 TBB Başkan adayı Sağkan: Feyzioğlu yönetimi iktidara çanak tuttu
09:16 Bıçak kemikte: Kadınların öfkesi büyüyor
09:10 Dolar 13,6 liradan güne başladı
09:09 Yeni Yaşam Kadın Eki’nin 27’nci sayısı çıktı
09:07 Emniyet 'delil' olarak gösterilen ifadeleri eksik gönderdi
09:06 Adalet Nöbeti’ne katılan Merwanî: Anneler herkese umut oldu
09:04 Esnaf: Türkiye batıyor, hükümet değişmeli
09:02 İşçilerin asgari ücret talepleri neler?
09:02 ‘Hasta tutuklular için bağımsız heyetler oluşturulsun’
09:01 Durmuş: Kürt sorunu devam ettikçe askeri harcama ve otoriterleşme artacak
09:00 01 ARALIK 2021 GÜNDEMİ
30/11/2021
23:55 Erdoğan konuştu, dolar yükselişe geçti
23:10 Amedspor kupaya veda etti
22:39 FARC ‘terörist örgütler’ listesinden çıkarıldı
22:02 Kars’ta 2 kişi tutuklandı
21:39 İhraç protestosu polis kalkanları eşliğinde yapıldı
20:52 Koronadan 207 kişi daha hayatını kaybetti
20:43 Mersin’de dengbej dinletisi
20:41 HDP’li Kurtulan’ın danışmanı Okutan tutuklandı
20:20 Kadınların eşit temsiline AKP ve MHP’den ‘hayır’ yanıtı
20:14 Bradost’a bombardıman
19:47 Emrah Apartmanı davası ertelendi
19:04 Genel Kurul’da ‘Tahir Elçi cinayeti’ tartışmaya neden oldu
18:08 AKP Sözcüsü Çelik: Cumhurbaşkanı adayımız Erdoğan’dır
18:04 KESK Urfa Şubesi'nden ihraçlara tepki
17:59 Altay: Hükümeti övmek, muhalefete uyarı yapmak MGK'nin işi değil
17:47 Beştaş’tan İmralı tepkisi: İmralı Adası Türkiye sınırları içinde değil mi?
17:30 Gazeteci Çaksu’nun yakalanmasına devam kararı
17:27 İstanbul ve Kocaeli’deki gözaltılar serbest bırakıldı
17:12 Zonguldak’ta terminal tavanı çöktü
17:07 Başak Cengiz'in katil zanlısı Diyarbakır'a nakledildi
16:49 Avukatların katılmadığı Kobanê Davası’na bir gün ara verildi
16:07 İstanbul’da simit fiyatı 3,5 liraya çıktı
16:07 Songül Sarı ölmeden faillerin isimlerini yazmış
15:29 Kışlık elbiselerini isteyen tutuklu darp edildi
15:26 3 gündür haber alınamayan gencin cansız bedenine ulaşıldı
15:14 Kobanê Davası duruşmasına heyet de gelmedi
15:04 Adalet Nöbeti’ne destek: Talepler karşılanıncaya kadar yanınızdayız
15:03 'Cezaevinde içme suyu kir akıyor' haberine soruşturma
14:59 Sağlıkçılar hak gasplarına karşı miting düzenleyecek
14:57 Karaaslan ailesinin adliye önündeki eylemi sürüyor
14:57 Bebeğe işkence eden Yunus Göç tutuklandı
14:46 Dolar tekrar yükselişte
14:39 Van'da ekonomik kriz protestosu: Tecrit krizlerin ana nedenidir
14:39 Konfederasyonların asgari ücret talebi
14:38 ATO: Hasta tutuklular bir an önce tahliye edilmeli
14:18 KESK 4 bölgede miting düzenleyecek: Herkes sesini duyursun
14:11 İstanbul’da fırtına bilançosu: 5 ölü, 45 yaralı
14:08 Avukatlardan Öcalan’la görüşme başvurusu
13:46 3 aylık bebeğe işkence eden baba gözaltına alındı
13:46 Mahkemeden tutukluya: Suçlu bulunursan tercüman parasını kendin verirsin
13:44 Gözaltında yaşamını yitiren Araç’ın duruşması ertelendi
13:38 Lodos nedeniyle deniz ve kara birleşti
13:37 Adalet Nöbeti 15'inci gününde
13:21 ‘Elçi dosyasının karanlıkta bırakılmasına izin vermeyeceğiz’
13:06 Mardin’de 9 kişinin gözaltı süresi uzatıldı
12:56 Diyarbakır Barosu 3 avukata saldırıyı kınadı
12:36 Sêmalka’da nöbet eylemi 57’nci gününde
12:34 Suruç Katliamı Davası’nda ‘bağlantısız’ gerekçeli karar
12:32 Oluç’tan İmralı çağrısı: Bu insanlık suçuna son verin
12:19 5. Yargı Paketi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi
12:18 Emine Şenyaşar 9’uncu kez ifadeye çağrıldı
11:33 Sevil Rojbin Çetin tahliye edilmedi
11:15 DTK, TJA, DBP, HDP’den tecrit açıklaması: Öcalan kırmızı çizgimizdir
11:06 İmralı’daki ‘özel hukuk’ Bakanlar Komitesi gündeminde
10:46 Gazeteci Çapan’ın yargılandığı dava görüldü
10:28 11 kentte eğitime ara verildi
10:18 Esnaf isyanda: Bugün sattığımızı yarın yerine koyamıyoruz
10:05 Fırtınanın etkisiyle kıyıya oturan gemi battı
09:56 Deniz ulaşımında bazı seferleri iptal edildi
09:51 Kadıköy’de polis bir kişiyi öldürdü
09:41 Gazeteci Bêcan: KDP, Türkiye’nin postacısıdır
09:40 Hakkari’de aralıksız yasak
09:40 Kızı kimyasalla öldürülen anne: Öcalan ile konuşulursa sorun çözülür
09:38 Türkdoğan: AK süreci etkili yürütmezse kendini inkar etmiş olur
09:23 4 parçadan seslendiler: Kürt birliğini sağlayalım
09:12 Beraat ettiği dosya 20 bin TL öderse düşecek
09:04 Meteoroloji'den fırtına uyarısı
09:01 Sıddık Güler’in ailesi: Adalet için nöbetteyiz
09:01 'Kadınların Federe Kürdistan Hükümeti’ne güveni kalmadı'
09:00 21’inci yüzyılın toplama kampı: Patnos Cezaevi
09:00 İzmir betona gömüldükçe havası ve denizi kirleniyor
09:00 30 KASIM 2021 GÜNDEMİ
08:29 DAİŞ saldırısında bir peşmerge yaşamını yitirdi
08:17 Diyarbakır’da sis etkisi
29/11/2021
22:44 Kobanê olaylarında düğünde olduğu ispatlanmasına rağmen ceza verildi
21:38 Ercan Çetin’in cenazesi ailesine verilmeden defnedildi
21:08 Emrah Apartmanı’na ilişkin açılan dava görüldü
20:26 ‘İnsanlığa Gönderilmiş Mektuplar’ filminin gösterimi yapıldı
20:07 Kovid-19’dan 189 yeni vefat
19:55 Manisa’da iki HDP üyesi tutuklandı
19:33 İzmir'de de fırtına etkisini gösterdi
19:16 BTS’nin nöbeti 46’ncı haftasında