Buldan: HDP, kim zulme uğramışsa yanında oldu, olmaya da devam edecek

img

İSTANBUL – Partisinin 9’uncu kuruluş yıldönümü kutlamalarında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, binbir emekle bugünlere gelindiğini belirterek, “Kim ezilmiş, yok sayılmışsa, zulme uğramışsa biz onun yanında olduk, olmaya devam edeceğiz” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), 9’uncu kuruluş yıldönümü dolayısıyla İstanbul’un Esenyurt, Sancaktepe ve Esenler ilçelerinde kutlama etkinliği düzenledi. Esenyurt’ta yapılan etkinliğe HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP milletvekili Züleyha Gülüm ve birçok sivil toplum örgütü temsilcisi ile yurttaş katıldı. Kutlamanın yapıldığı salona HDP bayrakları ve “Meydanları yasaklayanlar değil barikatları yıkanlar kazanacak”, “Demokratik anayasa için yaşasın HDP” ve “Kadınlar için yaşasın HDP” yazılı pankartlar asıldı. Salonda ayrıca Kürtçe’nin resmi ve eğitim dili olması için başlatılan kampanya için imza standı da kuruldu. Kutlama etkinliği, saygı duruşuyla başladı. Ardından HDP’nin  9 yıl içerisinde yaptıkları çalışmaların sinevizyon gösterimi yapıldı.

‘DİRENE DİRENE KAZANACIĞIZ’

Burada söz alan HDP’li Züleyha Gülüm, HDP’nin bulunduğu konuma işaret ederek, bu konumda verilen mücadele ve bedeller sayesinde gelindiğini ifade etti. “Bu uğurda bedel ödeyenlerin mirasına sahip çıkarak buralara geldik” diyerek sözlerini sürdüren Gülüm, direne direne kazanacaklarını kaydetti.

'SELAM OLSUN TÜM TUTUKLULARA'

Tutukluları selamlayarak konuşmasına başlayan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Selam olsun bizleri bugünlere getiren ama hiç bir zaman bulundukları yerlerde kendi ilkelerinden taviz vermeyenlere. Selam olsun, bu partide Eş genel Başkanlık yapmış olan HDP’nin Eş Genel Başkanları olan ve bugün haksız, hukuksuz şekilde tutuklu olan sevgili Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile onlarla birlikte bugün cezaevinde olan bütün yoldaşlarımıza saygı ve sevgilerimizi gönderiyorum. Selam olsun hiçbir gün bu partinin il ve ilçe teşkilatlarımızda kapısının kapanmasına izin vermeyen her gün cesur bir yürekle büyük bir kararlılıkla bu partinin kapısını açık tutan il ve ilçe teşkilatlarımıza. Selam olsun diyorum bizleri alanlarda, meydanlarda eylemlerde ve direnişlerde yalnız bırakmayan halkımıza sizlere binlerce kez selam olsun, binlerce kez teşekkür ediyorum” dedi.

‘BİNBİR EMEKLE 9’UNCU YILA GELDİK’

Bugün Türkiye’nin her yerinde HDP’nin kuruluşunu kutladıklarını söyleyen Buldan, bin bir emekle 9’uncu yıla geldiklerini ifade etti. Mücadelelerini ilmek ilmek örerek bu günlere geldiklerini paylaşan Buldan, “Geçmişte büyük bedeller ödeyerek,  bu partinin buraya gelmesini sağlayan yüzlerce binlerce arkadaşımızın emeğinin olduğunu biliyoruz. O yüzden yaşımız 9 değil yaşımız 90’lardan da fazla. Dolayısıyla ben bu yaş gününde bir kez daha bu uğurda emek veren, bedel ödeyen, yaşamını yitiren, bugün aramızda olmayan cezaevlerinde olan, toprağa düşen binlerce insana buradan sonsuz teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Onların emeğidir bizleri bugünlere getiren. Onların ödediği bedeldir bizleri bugünlere getiren. Onların mücadele azmidir bizleri bu kadar büyüten bizleri var eden” diye konuştu.

‘BEDEL ÖDEMEYE HAZIRIZ’

HDP’nin kurulduğu günden beri belli ilkelerle bugünlere geldiğini aktaran Buldan, Türkiye’ye adaleti, barışı ve özgürlüğü getirmek için yola çıktıklarını ifade etti. Bugün hala aynı noktada olduklarını aktaran Buldan, “Hala aynı umudu taşıyoruz. Bu 9 yıllık süreç içerisinde bu ülkeye demokrasiyi adaleti ve barışı ama aynı zamanda özgürlükleri getirmek için büyük bir mücadele verdiğimizi ifade etmek isterim. Biz yola çıktığımızda HDP’nin kuruluş tarihinde bu ülkeye barışı getireceğiz dediğimiz zaman, ‘buda nereden çıktı hayal ve rüya görüyorlar’ demişlerdi. Biz, bu ülkeye demokrasiyi, özgürlükleri getireceğiz dediğimizde, onlar ‘hayal kurmaya rüya görmeye devam etsinler’ dediler. Ama biz halkımızın bu hayalini gerçekleştirmek için ödenmesi gereken bir bedel varsa ödemeye hazırız” dedi.

Buldan, sözlerine şöyle devam etti: “AKP hükümeti her türlü baskı ve engelleme ile bunun önüne geçmeye çalıştı. Biz dinlemedik. Önümüze çıkan bütün barikatları eze eze, yıka yıka halkımızla birlikte olmaya çalıştık. Fabrikalarda, tarlalarda, alanlarda, sokaklarda, meydanlarda kim ezilmişse, kim yok sayılmışsa, kim ötekileştirilmişse, kim zulme uğramışsa, faşizme uğramışsa işte biz onun yanında olduk, onun yanında olmaya devam edeceğiz.”

KADIN PARTİSİ

HDP’nin her kesimin partisi olduğunu belirten Buldan, devamla “İşte bizi biz yapan bizi var eden bu gerçekler ortada durduğu sürece AKP’nin bütün baskıları, şiddet politikaları bize vız gelir tırıs gider. Her türlü barikatı da aşarız her türlü engeli de aşarız. Çünkü biz biliyoruz ki HDP’yi HDP yapan kadın mücadelesi, kadınların verdiği emektir ödediği bedeldir. Bu ülkede kadınların birlikteliği ile kadınların örgütlü mücadelesi ile HDP daha da büyüyecektir. HDP şimdiden olduğundan daha büyük ve görkemli yaş günlerini kutlayacaktır. Bu büyük destekle birlikte HDP daha da büyüdü gelişti. On binlerdik baskı uyguladılar, yok edeceğiz, dediler biz daha da büyüdük yüz binler olduk. Yüzbinlerdik baskı uyguladılar, şiddet uyguladılar, “bitireceğiz, kapatacağız” dediler biz milyonlar olduk. Şimdi milyonları kapatacağız diyorlar. Kapatma davası açtılar. Bir kumpas davası açtılar. HDP’nin önündeki kapatma davasının önüne Türkiye halklarının direngen gücüyle set öreceğiz ve HDP’nin kapatılmasına asla izin vermeyeceğiz. HDP kapatılacak bir parti değil. Bugün Türkiye halklarına en büyük cesareti, en büyük umudu veren parti HDP’dir” ifadelerini kullandı.

KUMPAS DAVALARI

HDP’nin kapatılacak bir parti olmadığının altını çizen Buldan, “Bugün Türkiye halklarına en büyük cesareti, en büyük umudu veren bir parti olan HDP kapatmak hiç de kolay değil. Bugün bu ülkeyi yönetenlere bir kez daha sesleniyoruz. Bu kumpas davalarınızdan yalan olan davalarınızla Türkiye halklarının önünde engel olmaktan çıkın. Biz gün sayıyoruz, önümüze gelecek sandıkla birlikte AKP’yi iktidardan düşürmenin demokratik bir yönetim inşa etmenin yol ve yöntemlerini elbette arayıp bulacağız. Seçim 2023’te değil, çok yakın zamanda önümüze çıkacak bir durumdur. Şimdiden söylüyorum, bütün il ve ilçe teşkilatlarımız erken seçime hazır olsun” şeklinde konuştu.
 
Yapılan konuşmaların ardından kutlama söylenen şarkılar eşliğine son buldu.
 
SANCAKTEPE

HDP, 9'uncu yıl dönümüne ilişkin Sancaktepe ilçe binasında kutlama etkinliği düzenledi. Etkinliğe HDP Milletvekili  Dilşat Canbaz Kaya, HDP İstanbul İl Eş Başkanı Erdal Avcı, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Türkiye İşçi Partisi (TİP) üye, yöneticileri yanı sıra CHP Sancaktepe İlçe Örgütü yöneticileri katıldı. Etkinliğin düzenlendiği salona, "Eşit ve yeni yaşam için yaşasın HDP" ve "Özgürlük ve eşitlik için kadınlar kazanacak" yazılı pankartları ve parti bayraklarıyla süslendi.

‘KİMSE BU PARTİYİ HAFİFE ALAMAZ’

Açıklamada konuşan HDP’li Erdal Avcı, HDP'nin Mazlum Doğan'ın cesaretiyle mücadelesini sürdürdüğünü belirtti. Kurulduğundan bu yana tüm ezilenlerin sesi ve cesaret kaynağı olduğunu söyleyen Avcı, "HDP, AKP'nin bir daha asla hükümette kalamaz hale getirmiştir ve bu uğurda tüm bedelleri ödemiş bir partidir. HDP, Kürt halkının önüne katılan barajları yerle bir eden partidir. Kimse bu partiyi hafife alamaz dışta göremez. Ağır bedellerle başlattığımız bu yürüyüşü şanlı bir şekilde sonlardıracağımızın sözünü veriyoruz" ifadelerini kullandı.

Etkinlikte, birçok kurumun HDP'nin 9'uncu yılına ilişkin gönderdiği mesajlar okundu.

50 YILLIK MÜCADELE GELENEĞİ

Ardından söz alan HDP’li Dilşat Canbaz Kaya, Türkiye'nin dört bir yanında olduklarını ifade etti. Denizlerin, Mazlumların, Sakinelerin ve Kaypakkayaların mücadelesinin devamcıları olduklarını kaydeden Kaya, partilerinin üzerindeki baskılara dikkati çekerek, "Bu kadar zulme uğrayan hiçbir parti yoktur. Bugün tecritin içerisinde zindanlarda 10 bine yakın tutsağımız var. Bu ülkede zulm var ama bu ülkede direnişte var. Zindandakiler direnişçilerdir. HDP'yi terörize edenler; HDP, kadındır, çocuktur, halktır. Bunu iyi bilsinler. HDP yeni yaşamdır. Bu iddia ile çıktık yola ve şimdi her yerdeyiz, yeni yaşamı inşaa edeceğiz. Sadece 9 yıl değil 50 yıllık mücadele geleneğinden geliyoruz. Tüm arkadaşlarımızın bıraktığı mirası yükseltme sözü vererek 9. yılımız kutlu olsun" diye konuştu.

Konuşmaların adından şarkılar çalınarak, "Bê serok jiyan nabe", "Beji serok Apo" ve "HDP halktır halk burada" sloganları atıldı. Çekilen halaylar ardından etkinlik son buldu.

 ESENLER

HDP İstanbul İl Örgütü, 9’uncu kuruluş  yıldönümlerine nedeniyle Esenler ilçesinde bulunan Gül Düğün Salonu’nda kutlama etkinliği düzenledi. Etkinliğin yapıldığı salona, “ Özgürlük için yaşasın HDP”, “ Demokratik Anayasa için yaşasın HDP” ve  “Müzakere ve diyalog için HDP” yazılı pankartları asıldı.Etkinliğe, HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Ferhat Encü, HDP İstanbul Kongre Komisyonu Eş Sözcüsü Semiha Şahin, Esenler ilçe Eşbaşkanları Rıza Kaplan, Dilek Demir’in yanı sıra sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

‘UMUDA YOLCULUK’

Etkinlikte söz alan HDP İstanbul Kongre Komisyonu Eş Sözcüsü Semiha Şahin,  “Umuda yolculuk”  diye başladıkları bu yolda her gün daha fazla büyüyerek bugüne geldiklerini belirtti. Büyük bedeller ödeyerek bugüne kadar geldiklerini hatırlatan Şahin, “Patimiz yakın zamanda 11 maddeden oluşan bir deklarasyon yayınladı. Bu dekorasyonda bütün toplumun yararlanacağı bir yol haritasıdır ve yeni yaşamın yol haritasıdır” diye konuştu.

Şahin’in ardından söz alan Esenler İlçe Eşbaşkanı Rıza Kaplan ve Dilek Demir de partilerinin kuruluş yıldönümüne katılan halka teşekkür ederek mücadele sözü verdi.

‘ÖZGÜRLÜK YAKINDIR’

Ardında söz alan HDP’li Ferhat Encü, HDP’nin inşasını ve  fikriyatının oluşturanın İmralı olduğunu söyledi. HDP’nin sadece dokuz yıla sınırlı olmadığını çok daha köklü bir geleneğe sahip olduğuna dikkat çekti.
 
Konuşmaların ardından etkinlik Grup Vardiya ve Grup Zana’nın şarkıları eşliğinde halaylarla son buldu.  
 

Diğer başlıklar

09:57 Ücretleri verilmezse greve gidecekler
09:30 Zırhlı araçla öldürülen Bayram'ın ailesi adalet bekliyor
09:24 İzmir'de suya yüzde 18 zam yapıldı
09:21 Bakanlık proje olmadan ‘dönüşüm’ ihalesi açtı
09:21 TBB Başkan adayı Sağkan: Feyzioğlu yönetimi iktidara çanak tuttu
09:16 Bıçak kemikte: Kadınların öfkesi büyüyor
09:10 Dolar 13,6 liradan güne başladı
09:09 Yeni Yaşam Kadın Eki’nin 27’nci sayısı çıktı
09:07 Emniyet 'delil' olarak gösterilen ifadeleri eksik gönderdi
09:06 Adalet Nöbeti’ne katılan Merwanî: Anneler herkese umut oldu
09:04 Esnaf: Türkiye batıyor, hükümet değişmeli
09:02 İşçilerin asgari ücret talepleri neler?
09:02 ‘Hasta tutuklular için bağımsız heyetler oluşturulsun’
09:01 Durmuş: Kürt sorunu devam ettikçe askeri harcama ve otoriterleşme artacak
09:00 01 ARALIK 2021 GÜNDEMİ
30/11/2021
23:55 Erdoğan konuştu, dolar yükselişe geçti
23:10 Amedspor kupaya veda etti
22:39 FARC ‘terörist örgütler’ listesinden çıkarıldı
22:02 Kars’ta 2 kişi tutuklandı
21:39 İhraç protestosu polis kalkanları eşliğinde yapıldı
20:52 Koronadan 207 kişi daha hayatını kaybetti
20:43 Mersin’de dengbej dinletisi
20:41 HDP’li Kurtulan’ın danışmanı Okutan tutuklandı
20:20 Kadınların eşit temsiline AKP ve MHP’den ‘hayır’ yanıtı
20:14 Bradost’a bombardıman
19:47 Emrah Apartmanı davası ertelendi
19:04 Genel Kurul’da ‘Tahir Elçi cinayeti’ tartışmaya neden oldu
18:08 AKP Sözcüsü Çelik: Cumhurbaşkanı adayımız Erdoğan’dır
18:04 KESK Urfa Şubesi'nden ihraçlara tepki
17:59 Altay: Hükümeti övmek, muhalefete uyarı yapmak MGK'nin işi değil
17:47 Beştaş’tan İmralı tepkisi: İmralı Adası Türkiye sınırları içinde değil mi?
17:30 Gazeteci Çaksu’nun yakalanmasına devam kararı
17:27 İstanbul ve Kocaeli’deki gözaltılar serbest bırakıldı
17:12 Zonguldak’ta terminal tavanı çöktü
17:07 Başak Cengiz'in katil zanlısı Diyarbakır'a nakledildi
16:49 Avukatların katılmadığı Kobanê Davası’na bir gün ara verildi
16:07 İstanbul’da simit fiyatı 3,5 liraya çıktı
16:07 Songül Sarı ölmeden faillerin isimlerini yazmış
15:29 Kışlık elbiselerini isteyen tutuklu darp edildi
15:26 3 gündür haber alınamayan gencin cansız bedenine ulaşıldı
15:14 Kobanê Davası duruşmasına heyet de gelmedi
15:04 Adalet Nöbeti’ne destek: Talepler karşılanıncaya kadar yanınızdayız
15:03 'Cezaevinde içme suyu kir akıyor' haberine soruşturma
14:59 Sağlıkçılar hak gasplarına karşı miting düzenleyecek
14:57 Karaaslan ailesinin adliye önündeki eylemi sürüyor
14:57 Bebeğe işkence eden Yunus Göç tutuklandı
14:46 Dolar tekrar yükselişte
14:39 Van'da ekonomik kriz protestosu: Tecrit krizlerin ana nedenidir
14:39 Konfederasyonların asgari ücret talebi
14:38 ATO: Hasta tutuklular bir an önce tahliye edilmeli
14:18 KESK 4 bölgede miting düzenleyecek: Herkes sesini duyursun
14:11 İstanbul’da fırtına bilançosu: 5 ölü, 45 yaralı
14:08 Avukatlardan Öcalan’la görüşme başvurusu
13:46 3 aylık bebeğe işkence eden baba gözaltına alındı
13:46 Mahkemeden tutukluya: Suçlu bulunursan tercüman parasını kendin verirsin
13:44 Gözaltında yaşamını yitiren Araç’ın duruşması ertelendi
13:38 Lodos nedeniyle deniz ve kara birleşti
13:37 Adalet Nöbeti 15'inci gününde
13:21 ‘Elçi dosyasının karanlıkta bırakılmasına izin vermeyeceğiz’
13:06 Mardin’de 9 kişinin gözaltı süresi uzatıldı
12:56 Diyarbakır Barosu 3 avukata saldırıyı kınadı
12:36 Sêmalka’da nöbet eylemi 57’nci gününde
12:34 Suruç Katliamı Davası’nda ‘bağlantısız’ gerekçeli karar
12:32 Oluç’tan İmralı çağrısı: Bu insanlık suçuna son verin
12:19 5. Yargı Paketi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi
12:18 Emine Şenyaşar 9’uncu kez ifadeye çağrıldı
11:33 Sevil Rojbin Çetin tahliye edilmedi
11:15 DTK, TJA, DBP, HDP’den tecrit açıklaması: Öcalan kırmızı çizgimizdir
11:06 İmralı’daki ‘özel hukuk’ Bakanlar Komitesi gündeminde
10:46 Gazeteci Çapan’ın yargılandığı dava görüldü
10:28 11 kentte eğitime ara verildi
10:18 Esnaf isyanda: Bugün sattığımızı yarın yerine koyamıyoruz
10:05 Fırtınanın etkisiyle kıyıya oturan gemi battı
09:56 Deniz ulaşımında bazı seferleri iptal edildi
09:51 Kadıköy’de polis bir kişiyi öldürdü
09:41 Gazeteci Bêcan: KDP, Türkiye’nin postacısıdır
09:40 Hakkari’de aralıksız yasak
09:40 Kızı kimyasalla öldürülen anne: Öcalan ile konuşulursa sorun çözülür
09:38 Türkdoğan: AK süreci etkili yürütmezse kendini inkar etmiş olur
09:23 4 parçadan seslendiler: Kürt birliğini sağlayalım
09:12 Beraat ettiği dosya 20 bin TL öderse düşecek
09:04 Meteoroloji'den fırtına uyarısı
09:01 Sıddık Güler’in ailesi: Adalet için nöbetteyiz
09:01 'Kadınların Federe Kürdistan Hükümeti’ne güveni kalmadı'
09:00 21’inci yüzyılın toplama kampı: Patnos Cezaevi
09:00 İzmir betona gömüldükçe havası ve denizi kirleniyor
09:00 30 KASIM 2021 GÜNDEMİ
08:29 DAİŞ saldırısında bir peşmerge yaşamını yitirdi
08:17 Diyarbakır’da sis etkisi
29/11/2021
22:44 Kobanê olaylarında düğünde olduğu ispatlanmasına rağmen ceza verildi
21:38 Ercan Çetin’in cenazesi ailesine verilmeden defnedildi
21:08 Emrah Apartmanı’na ilişkin açılan dava görüldü
20:26 ‘İnsanlığa Gönderilmiş Mektuplar’ filminin gösterimi yapıldı
20:07 Kovid-19’dan 189 yeni vefat
19:55 Manisa’da iki HDP üyesi tutuklandı
19:33 İzmir'de de fırtına etkisini gösterdi
19:16 BTS’nin nöbeti 46’ncı haftasında
19:04 Aldıkları ‘saat’ gerekçesiyle 4 gündür gözaltındalar!
18:47 Dalyan Kanalı'na kayalar dolduruluyor
18:38 Cizre'de 3 kişi tutuklandı