Dedeoğulları avukatı Karabulut: Katliamın ırkçı saikle yapıldığı belgelerle kanıtlandı

img

ANKARA- Dedeoğulları ailesinin avukatı Abdurrahman Karabulut, “Şüphelilerin yazışmalarında müvekkillerimi şikayetten vazgeçirme uğraşları var. Tetikçinin ifadesinde elinde kağıtlarla Dedeoğulları’nın evine şikayetten vazgeçirme için gittiğini söylemesi ve bunun görüntülerde yer alması kanıttır” dedi.

Konya’da katledilen Dedeoğulları’nın avukatı Abdurrahman Karabulut, ofisinde dosyadaki son gelişmelere ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da katıldı.

Toplantıda ilk olarak konuşan Gergerlioğlu, “Korkunç bir nefreti yansıdan bir katliamı aylardır konuşuyoruz. Çok vahim boyutları olan bir katliam yaşandı. Biz konuyu başından beri takip ettik ve ardından Meclis’te de konuyu gündeme getirdik. Kürt meselesinin önemine parti olarak sürekli dikkat çekiyoruz. Ama uyardığımız hususlarda korkunç katliamlar ortaya çıkıyor. Sorunun bitirilmesi gerektiği de apaçık ortada. Ama gelinen noktada böylesine korkunç bir katliamla karşı karşıyayız. HDP olarak yoğun bir şekilde davayı takip edeceğiz. Ama öncesi ve sonrasıyla büyük ihmallerin olduğunu görüyoruz. Gelinen noktada iddialarımızın gerçekleştiğini gördük. Oldukça vahim gelişmeler var” dedi.

Ardından gelişmelere dair bilgi veren Karabulut, “Müvekkillerime yönelik 12 Mayıs’ta yapılan saldırıdan sonra saldırının ırkçı bir saikle işlendiği belirtmiştik. Ama bunları belirtirken, 7 müvekkilimden 5’inin emniyet ve savcılıkta vermiş olduğu ifadeler çerçevesinde söylüyorduk. 12 Mayıs saldırısından sonra 6 kişi tutuklandı, kısa bir süre sonra 4 kişi tahliye oldu. Biz yeniden tutuklama ve müvekkillerimin korunması talebinde bulunurken 30 Temmuz’da katliam gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

IRKÇI YAZIŞMALAR

Gelinen aşama itibariyle soruşturma dosyasını 4 açıdan ele alacağını ifade eden Karabulut, 18 şüphelinin 12 Mayıs saldırısı sonrası kendi aralarında kurduğu “mahkeme” isimli WhatsApp grup yazışmalarına, ses kayıtlarına dair şu bilgileri verdi: “El konulan telefonlardan elde edilen imajlar, ses kayıtları ve yazışmalar artık saldırının ırkçı bir saikle işlendiğini tartışmasız ortaya koydu. Cezaevinde olan Veli Keleş’in tahliye edilen Ali Keleş’le yaptığı telefon görüşmesinde ırkçı saik net bir şekilde anlaşılmaktadır. Ses kaydında ve şüphelilerin kendi aralarında yaptığı yazışmalarda ‘Kürt’ler uslandı mı’ söylemi net bir şekilde ortaya çıktı. ‘Kürtler uslandı mı’ diyen, dayakla, yaralamayla, canına kastetmekle işlenen bir anlayış ırkçı bir saik değil de nedir? Diğer yandan WhatsApp konuşmalarında ‘Kürtler evi 650 bin TL’ye satıyorlarmış, inşallah, keşke’ şeklinde cevabı yazışmalar. Kürtlerin evinin satacaklarına dair bir duyumdan bahsediyorlar. Yine yazışmalarda ‘Karslı bir Kürt bulduk sulh için yarın karşı tarafla konuşacak’ diyorlar.”

ŞİKAYETTEN VAZGEÇİRME UĞRAŞI

Mayıs ayı ortasında müvekkillerinin şikayetten vazgeçmesi için uğraştıklarına dair dair şüpheliler arasında yapılan yazışmaların olduğuna dikkati çeken Karabulut, “‘Korksalar sulha yanaşırlar belki’ şeklinde yazışmalar. Sürekli müvekkillerime adam gönderiyorlar ve korkutmak istedikleri de anlaşılmaktadır. Bunlar savcılığın tespit etmiş olduğu ses kayıtları ve yazışmalar. Öte yandan katliamın hemen ardından devlet yetkililerinden gelen, ‘ırkçı bir saik yoktur’ şeklindeki beyanları dosyada ne kadar taraflı olacaklarını gösteriyordu. Bunlar kamuoyundan özür dilemek zorundalar. Bunlara cevap istiyoruz, bu belgelere baktığınızda ırkçı saik değil de nedir? Öte yandan TCK’da cana, mala, şerefe karşı yapılan saldırılar ırkçı, inançlar, mezhepsel saikle olduğu zaman cezada artırma durumu söz konusu değil. Bununla ilgili ceza kanununda derhal düzenleme yapılması gerekiyor. Olayın ırkçı saikle işlendiğini artık kimse inkar edemez” ifadelerini kullandı.

DEVLET YETKİLİLERİNDEN YARDIM İSTEMİŞLER

Müvekkillerine yönelik şüphelilerin 11 yıldır devam eden saldırılar olduğuna işaret eden Karabulut, “Bunlar WhatsApp konuşmalarında da sabit. Dedeoğulları’nı göç ettirmeye yönelik girişimlerinin olduğuna dair kanaatimiz var. Tetikçinin ifadesinde elinde kağıtlarla Dedeoğulları’nın evine şikayetten vazgeçirme için gittiğini söylemesi ve bunun görüşmelerinde de sabittir. Bununla ilgili kısmi bilgi veriyorum sadece. Ancak 12 Mayıs saldırısı sonrası ve katliam öncesi devletin ihmalkar davranışları çok açık ve net bir şekilde ortaya konulmuştur. Müvekkillerim gerek İçişleri Bakanı’na gerek cumhurbaşkanına facebook ve instagram üzerinden ulaşma çabaları var. Dosya kapsamında müvekkillerimin el konulan cep telefonlarında can havliyle devlet yetkililerinden yardım istediği çok net anlaşılmakta. Metin Dedeoğluları instagram hesabından İçişleri Bakanı’na, ben ‘Bir Kürdüm. Benim evimi ülkücü bir grup bastı, anamı babamı darp ettiler, Konya’da sizden yardım istiyorum’ demiş. Cevap gelmediğinde tekrar yazmış. Yaralandığına dair fotoğrafları göndermiş” şeklinde konuştu.

SAVCILIK KORUMA BİLDİRİMİ YOK

Karabulut, 12 Mayıs’taki saldırının ardından müvekkillerinin öldürülme korkularının olduğunu dile getirerek, “Bunları devlet yetkililerine bildirmiştik. 12 Mayıs’tan sonra tahliyeler başladıktan sonra bu saldırı geliyorum diyen bir saldırıydı ve devlet yetkilileri saldırıyı seyretmekle bu suça ortak olmuşlardır. Bizler 17 Haziran’dan 4 Temmuz itibariyle koruma verilmesi için savcılığa talepte bulunduk. Ama hiçbir talebimiz karşılanmadı. Devlet yetkilileri ortak olmuştur. Sorumluluğunu yerine getirmeyen yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunduk. Saldırı sonrası koruma talebimize dair savcılığa yaptığımız başvuruya dair savcılık ilgili yerle bildirmemiş. Bu kusuru netleştirmek için Konya Valiliği ve Meram Kaymakamlığı’na yazı yazdık. Her iki yerden gelen yazıda savcılığın bizim koruma talebimizi bildirmediği yönünde. Ortada çok açık aleni bir durum ihmal söz konusu bu katliama seyirci kalınmış ve ortak olunmuştur” diye belirtti.

YAZIŞMALAR 18 AĞUSTOS’TA SAVCILIĞA GÖNDERİLMİŞ

Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanı’na ulaşmaya çalışan müvekkillerinin CİMER ve BİMER’e başvurularının olup olmadığını da araştıracaklarını belirten Karabulut, “Biz bunun peşini bırakmayacağız. Yetkililer hesap vermek zorunda. Biz toplantıda başsavcı bana ‘ben savcımı harcatmam’ dedi. Hesap vereceksiniz. Etkin soruşturma yürütülüp yürütülmediğine dair de şüphemiz var. Bu aşamadan sonra soruşturmanın etkin yürütüleceğine dair şüphemiz var. Suçüstü yakalandılar hesap verecekler. WhatsApp yazışmaları 18 Ağustos’ta emniyet savcılığa göndermiş ancak bize iki hafta önce peyderpey ulaştı” diye konuştu.

Karabulut, şöyle devam etti: “55 gün boyunca ses kayıtları yazışmalar bize verilmedi. Soruşturma yürüten savcı Adalet Bakanlığı’na yazı yazmış. İstediğimiz belgeleri verip vermemesini sormuş. Adalet bakanlığı cevap yazısında, ‘bizim böyle bir karar verme yetkimiz yok’ yanıtını veriyor.”

‘YASAL ÖNLEMİ ALMAK ZORUNDAYIZ’

Ardından konuşan Gergerlioğlu da üzücü ve korkunç bir nefreti yansıtan katliamı konuştuklarını kaydederek, “Çok vahim boyutları olan bir katliamı konuşuyoruz. Bir etnik ayrımcılığı gösteren bir katliamdı. Gelişmeleri takip etmeye devam ettik ve Meclis’te bunu gündeme getirdik. Parti olarak Kürt meselesine yaklaşımımız oldukça hassas. Sorunun sona ermesi gerektiğini söylüyoruz. Konuyu Meclis’te gündem ettik ve HDP olarak takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi. Bu konuda Meclis’e bir yasa teklifi sunduklarını aktaran Gergerlioğlu, “Olayın ırkçı saiklerle yapıldığında cezanın artmasına yönelik cezanın artırılması konusunda bir yasa teklifimiz var. Yasa teklifimiz hala yasalaşmadı. Mustafa Şentop da yasanın olmadığını ve yapabilecekleri bir şey olmadığını söyledi. Yargılanan insanlar çok az bir cezayla kurtulabilir. Ama biz yasal önlemi almak istiyoruz. Meclis bunu görüşmeli ve yasalaşmalı. Bu şekilde nefret ve linç kültürünü önleyebiliriz. Bunlar toplumun sinir uçlarıyla ilgili sorunlar. Bunlar üzücü ayrımcılıkları gösteren durumlar. Ciddilerse bu teklif yasalaşsın” ifadelerini kullandı.

Diğer başlıklar

10:15 Öcalan’dan haber alınamıyor: İmralı’da tecridi aşan bir durum var
09:57 Ücretleri verilmezse greve gidecekler
09:30 Zırhlı araçla öldürülen Bayram'ın ailesi adalet bekliyor
09:24 İzmir'de suya yüzde 18 zam yapıldı
09:21 Bakanlık proje olmadan ‘dönüşüm’ ihalesi açtı
09:21 TBB Başkan adayı Sağkan: Feyzioğlu yönetimi iktidara çanak tuttu
09:16 Bıçak kemikte: Kadınların öfkesi büyüyor
09:10 Dolar 13,6 liradan güne başladı
09:09 Yeni Yaşam Kadın Eki’nin 27’nci sayısı çıktı
09:07 Emniyet 'delil' olarak gösterilen ifadeleri eksik gönderdi
09:06 Adalet Nöbeti’ne katılan Merwanî: Anneler herkese umut oldu
09:04 Esnaf: Türkiye batıyor, hükümet değişmeli
09:02 İşçilerin asgari ücret talepleri neler?
09:02 ‘Hasta tutuklular için bağımsız heyetler oluşturulsun’
09:01 Durmuş: Kürt sorunu devam ettikçe askeri harcama ve otoriterleşme artacak
09:00 01 ARALIK 2021 GÜNDEMİ
30/11/2021
23:55 Erdoğan konuştu, dolar yükselişe geçti
23:10 Amedspor kupaya veda etti
22:39 FARC ‘terörist örgütler’ listesinden çıkarıldı
22:02 Kars’ta 2 kişi tutuklandı
21:39 İhraç protestosu polis kalkanları eşliğinde yapıldı
20:52 Koronadan 207 kişi daha hayatını kaybetti
20:43 Mersin’de dengbej dinletisi
20:41 HDP’li Kurtulan’ın danışmanı Okutan tutuklandı
20:20 Kadınların eşit temsiline AKP ve MHP’den ‘hayır’ yanıtı
20:14 Bradost’a bombardıman
19:47 Emrah Apartmanı davası ertelendi
19:04 Genel Kurul’da ‘Tahir Elçi cinayeti’ tartışmaya neden oldu
18:08 AKP Sözcüsü Çelik: Cumhurbaşkanı adayımız Erdoğan’dır
18:04 KESK Urfa Şubesi'nden ihraçlara tepki
17:59 Altay: Hükümeti övmek, muhalefete uyarı yapmak MGK'nin işi değil
17:47 Beştaş’tan İmralı tepkisi: İmralı Adası Türkiye sınırları içinde değil mi?
17:30 Gazeteci Çaksu’nun yakalanmasına devam kararı
17:27 İstanbul ve Kocaeli’deki gözaltılar serbest bırakıldı
17:12 Zonguldak’ta terminal tavanı çöktü
17:07 Başak Cengiz'in katil zanlısı Diyarbakır'a nakledildi
16:49 Avukatların katılmadığı Kobanê Davası’na bir gün ara verildi
16:07 İstanbul’da simit fiyatı 3,5 liraya çıktı
16:07 Songül Sarı ölmeden faillerin isimlerini yazmış
15:29 Kışlık elbiselerini isteyen tutuklu darp edildi
15:26 3 gündür haber alınamayan gencin cansız bedenine ulaşıldı
15:14 Kobanê Davası duruşmasına heyet de gelmedi
15:04 Adalet Nöbeti’ne destek: Talepler karşılanıncaya kadar yanınızdayız
15:03 'Cezaevinde içme suyu kir akıyor' haberine soruşturma
14:59 Sağlıkçılar hak gasplarına karşı miting düzenleyecek
14:57 Karaaslan ailesinin adliye önündeki eylemi sürüyor
14:57 Bebeğe işkence eden Yunus Göç tutuklandı
14:46 Dolar tekrar yükselişte
14:39 Van'da ekonomik kriz protestosu: Tecrit krizlerin ana nedenidir
14:39 Konfederasyonların asgari ücret talebi
14:38 ATO: Hasta tutuklular bir an önce tahliye edilmeli
14:18 KESK 4 bölgede miting düzenleyecek: Herkes sesini duyursun
14:11 İstanbul’da fırtına bilançosu: 5 ölü, 45 yaralı
14:08 Avukatlardan Öcalan’la görüşme başvurusu
13:46 3 aylık bebeğe işkence eden baba gözaltına alındı
13:46 Mahkemeden tutukluya: Suçlu bulunursan tercüman parasını kendin verirsin
13:44 Gözaltında yaşamını yitiren Araç’ın duruşması ertelendi
13:38 Lodos nedeniyle deniz ve kara birleşti
13:37 Adalet Nöbeti 15'inci gününde
13:21 ‘Elçi dosyasının karanlıkta bırakılmasına izin vermeyeceğiz’
13:06 Mardin’de 9 kişinin gözaltı süresi uzatıldı
12:56 Diyarbakır Barosu 3 avukata saldırıyı kınadı
12:36 Sêmalka’da nöbet eylemi 57’nci gününde
12:34 Suruç Katliamı Davası’nda ‘bağlantısız’ gerekçeli karar
12:32 Oluç’tan İmralı çağrısı: Bu insanlık suçuna son verin
12:19 5. Yargı Paketi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi
12:18 Emine Şenyaşar 9’uncu kez ifadeye çağrıldı
11:33 Sevil Rojbin Çetin tahliye edilmedi
11:15 DTK, TJA, DBP, HDP’den tecrit açıklaması: Öcalan kırmızı çizgimizdir
11:06 İmralı’daki ‘özel hukuk’ Bakanlar Komitesi gündeminde
10:46 Gazeteci Çapan’ın yargılandığı dava görüldü
10:28 11 kentte eğitime ara verildi
10:18 Esnaf isyanda: Bugün sattığımızı yarın yerine koyamıyoruz
10:05 Fırtınanın etkisiyle kıyıya oturan gemi battı
09:56 Deniz ulaşımında bazı seferleri iptal edildi
09:51 Kadıköy’de polis bir kişiyi öldürdü
09:41 Gazeteci Bêcan: KDP, Türkiye’nin postacısıdır
09:40 Hakkari’de aralıksız yasak
09:40 Kızı kimyasalla öldürülen anne: Öcalan ile konuşulursa sorun çözülür
09:38 Türkdoğan: AK süreci etkili yürütmezse kendini inkar etmiş olur
09:23 4 parçadan seslendiler: Kürt birliğini sağlayalım
09:12 Beraat ettiği dosya 20 bin TL öderse düşecek
09:04 Meteoroloji'den fırtına uyarısı
09:01 Sıddık Güler’in ailesi: Adalet için nöbetteyiz
09:01 'Kadınların Federe Kürdistan Hükümeti’ne güveni kalmadı'
09:00 21’inci yüzyılın toplama kampı: Patnos Cezaevi
09:00 İzmir betona gömüldükçe havası ve denizi kirleniyor
09:00 30 KASIM 2021 GÜNDEMİ
08:29 DAİŞ saldırısında bir peşmerge yaşamını yitirdi
08:17 Diyarbakır’da sis etkisi
29/11/2021
22:44 Kobanê olaylarında düğünde olduğu ispatlanmasına rağmen ceza verildi
21:38 Ercan Çetin’in cenazesi ailesine verilmeden defnedildi
21:08 Emrah Apartmanı’na ilişkin açılan dava görüldü
20:26 ‘İnsanlığa Gönderilmiş Mektuplar’ filminin gösterimi yapıldı
20:07 Kovid-19’dan 189 yeni vefat
19:55 Manisa’da iki HDP üyesi tutuklandı
19:33 İzmir'de de fırtına etkisini gösterdi
19:16 BTS’nin nöbeti 46’ncı haftasında
19:04 Aldıkları ‘saat’ gerekçesiyle 4 gündür gözaltındalar!
18:47 Dalyan Kanalı'na kayalar dolduruluyor