'Cumhuriyet Rum katliamıyla tamamlandı'

img

İSTANBUL - Türkiye Cumhuriyeti'nin 97'nci yılına ilişkin konuşan Pontoslu Rumlar, Cumhuriyetin Rumların katledilmesiyle tamamlandığını ve coğrafyanın Türkleştirilmesinde son engelin ise Kürt halkı olduğunu söyledi. 

Türkiye Cumhuriyeti, tartışmalı kuruluşunun 97'nci yılını geride bırakıyor. Kuruluş sürecinde çözüme kavuşmamış bir çok sorunu da beraberinde getiren cumhuriyet, halklar için asimilasyon ve yeni katliamların tarihi oldu. Bu halklardan biri ise Sinop’tan Rize’ye kadar uzanan ve "Pontos" olarak  adlandırılan bölgede yaşayan Rumlar ve Ermenilerdir. Yunanlı tarihçi Michael Panaretos'un 1915 tarihli istatistiklerine göre bölgede o dönem 929 bin 985 Rum ve 60 bin Ermeni'nin yaşadığı ifade ediliyor. 
 
Rum olan yazar Tamer Çilingir ve barış aktivisti Vasilis Yaylalı, cumhuriyetin Rumlar için ne anlam ifade ettiğini anlattı. 
 
‘TÜRKLEŞTİRME POLİTİKASI'
 
İttihat ve Terakki dönemini “terör ve darbeler” dönemi olarak adlandırın Rum olan barış aktivisti Vasilis Yaylalı, İttihatçı kadroların Mondros Ateşkes Sözleşmesi sonrasında Almanya'ya kaçtıklarını söyledi. İttihat ve Terakki’den geriye ise Mustafa Kemal de dahil ikincil kadrolar kaldığını aktaran Yaylalı, "İkinci Abdülhamit ile başlayan Türkleştirme politikası Mustafa Kemal öncülüğünde bu ikincil kadrolarla devam etti. Bu süreç Pontos Soykırımı ile tamamladı. Elbette terörizmi cumhuriyet yoluyla kurumlaştıranlar çok çeşitli yollarla bunu saklamaya çalışacaklardı. Bunlardan biri de zoraki bayramlardır. Tabi ki bu sadece mekanizmalardan biridir. Daha onlarca tuzaklar vardı. Birinden kaçsanız sizi başka zayıf noktanızdan yakalıyor” dedi.
 
DİRENİŞLER GELİŞTİ
 
Yaşanan soykırım politikaları karşısında Pontos Rumlarının birçok alanda yerel direnişler gösterdiğini dile getiren Yaylalı, “Bafra’da (Nebiyan dağı) ve Santa’da (Gümüşhane-Trabzon) halkımızı savunmak için çok uzun direnişler oldu. Hem de kıt kanaat imkanlar ile çok büyük zorluklar içerisinde halkımız soykırımcılara karşı direndi.  Çok net söylüyorum o dönemde insanüstü çabalarıyla mücadele eden partizanlar olmasaydı soykırımda kaybettiğimiz insanlarımız belki de ikiye katlanırdı” ifadelerini kullandı. 
 
‘TERÖRİZM KURUMSALLAŞTI’
 
“Kemalizm ile doğru hesaplaşamayan güçler bizi anlamakta güçlük çektiler” diyen Yaylalı, “Terörizmin kurumlaşması olan faşist cumhuriyetten ilericilik çıkarmak için bir sürü hayali nitelikler sundular. Maalesef ki terörizmin kurumlaşmasını anlamayanlar arasında dostlarımız da vardı. Çok çeşitli nedenler ile o sözde bayramlara gitmek ya da kutlamak için birbirleriyle yarış halinde olduklarından biz o terörün kurbanı olarak soykırıma uğrayan halkların yaralarına nasıl tuz bastıklarını dahi anlamıyorlardı. Bugün terör cumhuriyeti maskelerini ardına kadar indirdiklerinde belki biraz daha empati olanağı gelişebilir” ifadelerini kullandı. 
 
SON HEDEF KÜRT HALKI
 
Coğrafyanın Türkleştirilmesinde son engelin Kürt halkı ve onun iradesi olduğunu belirten Yaylalı, geçmişte Hristiyan nüfusa karşı birleşen güçlerin temsilcilerinin bugünde Kürtlere karşı birleştiğinin altını çizdi. Coğrafyanın Türkleştirilmesinin yanında Selefi-Vahabi manada İslamlaştırılmasının da tamamlanmak istendiğine dikkat çeken Yaylalı, “Bir taraftan gözleri Kafkasya’da, bir yandan gözleri Irak ve Suriye'de, Rojava’da, ayrıca Batı’da, Akdeniz’de. Şimdi Kürtler başta olmak üzere bölge hakları ve devletleri net kararlarını vermek zorundalar” dedi. 
 
‘TAVIR ALMAK ZORUNDALAR’
 
Yunanistan ve Ermenistan’ın yüzyıl önceki yayılmacı politikaları takip eden Türkiye’ye karşı net tavır alması gerektiğini vurgulayan Yaylalı, “Bugün tüm eksiklerine rağmen Türkiye ırkçı, inkârcı, yayılmacı devletine karşı durabilecek en devrimci halk hala Kürtlerdir. Bu nedenle fırsatçı, çıkarcı yaklaşımlar yerine başta Yunanistan, Ermenistan olmak üzere bölge hakları ve devletlerinin Kürtler ile samimi bir ilişki geliştirmesi bugün en elzem görevdir diye düşünüyorum” diye belirtti. Yaylalı, aynı zamanda Türkiyeli sol, anarşist, devrimci ve demokrat kesimin de dayanışma halinde benzer bir yaklaşım göstermesi gerektiğini savundu. 
 
YENİ BİR ZULMÜN BAŞLANGICI
 
Cumhuriyetin kuruluşunun Rumların Küçük Asya’dan katliamlar ve sürgün edilmeleriyle tamamlandığını dikkat çeken Yazar Tamer Çilingir ise,  cumhuriyet sonrası alınan mübadele kararı ile birlikte bölgede Rumların kalmadığını söyledi. Çilingir, “Bu yanıyla 29 Ekim 1923, Pontos ve Küçük Asya’daki Hristiyan Rumlar için binlerce yıllık topraklarında artık var olmamak anlamına gelir. Müslümanlaştırılmış Rumlar açısından ise yeni bir zulüm sürecinin başlangıcıdır. Hristiyan Rumlar artık başka bir coğrafyada yaşama yeniden tutunmanın mücadelesine başlayacaktır. Gittikleri yerde hem yabancıdırlar hem yine ötekidirler. Nesiller geçecektir belki de bu yeni yerlere alışmaları ve normal bir hayat sürebilmeleri için. Alt yapısı olmayan şehirlerin dışında barakalarda başlayan yeni hayata ve yurtlarında yaşadıkları acılara dayanamayan birçok kadın ve erkek intihar edecektir ilk yıllarda” diye belirtti. 
 
ÖTEKİ OLMAKTAN KURTULAMADILAR
 
Pontos’ta kalan Müslümanlaştırılmış Rumların ise yurtlarından sürgün edilmemek ve hayatta kalabilmek için ağır bedeller ödediğini kaydeden Çilingir, şunları söyledi: “Öncelikle akrabaları ve komşuları olanlar ya öldürülmüş ya da sürgün edilmişti. Onlar ise hala kendi topraklarında yaşıyorlardı. Bunun bir utanç olarak yaşamlarını alt üst etmesini engellemek için zalimlerin yaptıklarını onaylamak ya da en azından görmezden gelmek, unutmak gerekiyordu.  Yaşanan travmalara cumhuriyet tarihi boyunca hep yenileri eklenecek, en iyi Türk, en iyi Müslüman olduklarını ispat etmek için yapacakları birçok şeye rağmen öteki olmaktan kurtulamayacaklardı.”
 
‘KORUNMAK İÇİN BOYUN EĞDİLER’ 
 
Cumhuriyetin Müslüman Rumlara karşı yüz yıldır Türkleştirme politikası izlediğini ifade eden Çilingir, “Ana dilleri Romeyikanın (Pontos Rumcası) yasaklandı. Şarkılara Türkçe sözler yazılarak Rum kimliği unutturulmaya çalışıldı. Cumhuriyetle birlikte yazılan yeni resmi tarih ise baştan aşağı yalanlarla doludur. Yeni eğitim sistemi bu yalanlara dayalı bir sistemdir. Zaten soykırım ve mübadeleyi yaşamış olan ilk nesil, kendi çocuklarını korumak amacıyla bu politikalara boyun eğerler” ifadelerini kullandı. 
 
‘TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ KÖRÜKLENİYOR’ 
 
Türkiye’nin bugün bile Rumları hedef gösterdiğini dile getiren Çilingir, son olarak şunları dile getirdi: “Pontos’taki Rumlar Müslüman olmalarına rağmen devlet hala onlara güvenmemektedir. Onlarda on yıllar boyunca en Türk, en Müslüman olduklarını kanıtlamaya çalışacaktır. Türk ordusunun Kürdistan’da yürüttüğü savaşta özellikle Pontoslu Rumları ön cepheye sürmesi de bu politikaların bir parçasıdır. Ölen her askerin isimleri ‘şehit’ olarak Pontos’taki caddelere, köprülere verilerek Türk milliyetçiliği körüklenir. Bugün gelinen noktada soykırım ve ardından yaşanan mübadele anlaşmasının ardından yüz yıllık cumhuriyetin asimilasyon ile Türkleştirme politikalarının başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Ama Pontos gerçeği hala oradadır ve kimi zaman bir tarihi binanın sıvalarından kimi zaman konuşulan Rumcanın bir sözcüğünden egemen olanların karşısına dikilmektedir. Bütün baskılara, yasaklamalara rağmen Pontoslu Rumlar kendi kimliklerini ve geçmişlerini öğrenmek için araştırıyorlar, öğreniyorlar ve tartışıyorlar."
 
MA / Tolga Güney

Diğer başlıklar

10:26 Kardeş Türküler'den Tahir Elçi anısına ‘Hewar’
10:12 Kozluk Belediyesi Eşbaşkanı gözaltına alındı
10:07 Bütçe halktan kaçırıldı
09:39 Bursa'da gözaltına alınan avukatlar serbest bırakıldı
09:38 Beştaş: MHP mafyaya dayandığını ilan etti
09:36 GGM’de tecavüze uğrayan Z.N. 4 ay sonra konukevine nakledildi
09:33 ‘Dersim’de Alevi kimliğini yok etmeye çalışıyorlar’
09:32 Antep'te 13 siyasetçi tahliye edildi
09:02 Ağır hasta tutuklu Turan’ın avukatı: Her an ölebilir
09:02 ‘Rojavalı tutuklular iki kez cezalandırılmak isteniyor’
09:02 65 yaş üstü yurttaşlar: Salgını yayan biz değiliz
09:01 Usta ellerle ağacı yayığa dönüştürüyor
09:01 Polis ajanlık dayattı, savcı ‘neden kabul etmedin’ dedi
09:00 28 KASIM 2020 GÜNDEMİ
27/11/2020
22:47 Hasankeyf'i anlatan ‘Keypa12500’ tiyatro oyunu sahnelendi
22:19 2021 yılı bütçesi komisyonda kabul edildi
20:19 2020 İnsan Hakları Ödülü Ebru Timtik'e verildi
19:50 Koronadan 177 kişi daha hayatını kaybetti
19:34 İran nükleer programında görevli fizikçi saldırıda hayatını kaybetti
19:13 BES’ten OHAL Komisyonu’nun incelemelerine tepki
18:59 İstismar sanığından ‘AKP üyesiyim’ savunması
17:55 Savunmasına el konulan eski vekil Aksoy savunma yapmadı
17:53 Dersim'de HDP'lilere soruşturma
17:39 İstanbul esnafı alanlara indi: Dilenmektense direneceğiz
17:12 Welat gazetesi internet üzerinde yayına başladı
17:09 DİB: İçte ve dışta tüm operasyonlar dursun
17:00 Ahmet Davutoğlu’nun korona testi pozitif
16:49 Antep'te bir kadın tutuklandı
16:43 Albayrak’ın Türkiye Varlık Fonu’ndaki görevi de sona erdi
16:04 DTK Sağlık Meclisi: Kendi özgücümüzle dayanışma ağlarını kurmalıyız
15:53 'Kobanê soruşturması'nı başlatan savcı Kocaman’a terfi
15:49 AYM, Cumhurbaşkanı’nın ‘kamulaştırma’ yetkisini uygun buldu
15:47 Hukuk örgütlerinden ortak açıklama: Doğruları savunacağız
15:38 Paylan: Asgari ücret vergiden muaf 4 bin lira olmalı
15:36 Meclis’te incelenmemiş tutanağın değiştirilmesi istifa getirdi
15:06 Orhan: IŞİD zihniyeti bize geri adım attırmayacak
14:55 Kayyımın ‘kilit isimi’ de yolsuzluktan tutuklandı
14:29 Gözaltılara verilen yanıt: Bir adım dahi geri atmayacağız
14:21 Erdoğan sorumluluğu Bilim Kurulu’na yükledi
14:17 KESK'ten üyelerine verilen cezalara tepki
14:10 Ev baskınında darp ve tehdit: Size gününüzü göstereceğiz
13:55 Batman’da 15 kişi gözaltına alındı
13:47 4 aydır oğlunun cenazesini alamıyor
13:46 Bakanlardan TÜSİAD ile ‘reform’ görüşmesi
13:36 Günay: Gerçek reform çürümüş sisteminizin gidişidir
13:34 İstanbul’da gözaltına alınanlar avukatlarıyla görüştü
13:33 Ailelerden İmralı’ya gitmek için başvuru
13:28 ‘Sadaka değil, destek bekliyoruz’
13:08 Tutuklamalara tepki gösteren gazeteciler: Dayanışmaya ihtiyaç var
12:55 Mor Çatı 30 yaşında
12:36 Sevk sırasında darp edilen 16 tutuklu 10 gündür açlık grevinde
12:20 Koruma Kurulu Germiyan’daki RES Projesi’ni durdurdu
12:11 ‘Kamuoyunu eksik bilgilendirenler hesap vermeli’
11:51 Malatya’da deprem
11:44 Yardımcısı gözaltına alınan Şişli Belediye Başkanı Keskin: Sürecin takipçisiyim
11:38 Tahir Elçi için temsili yürüyüş düzenlenecek
11:34 Kılıçdaroğlu’ndan Demirtaş tepkisi: Bunda adalet var mı?
11:32 Birçok kentte gözaltı operasyonu
10:52 HDP binasına gece baskını: O biz geldik
10:28 Dicle'deki balık ölümlerine suç duyurusu
10:01 Muhabirimiz Karataş hücreye konuldu
09:58 Kadınlardan bütçeye tepki: Sosyal yardım değil ekonomik özgürlük
09:25 Diyabet teşhisi konulan tutuklu kötüleşince kanser olduğu anlaşıldı
09:24 Kayyım 6 müdürlüğü tek kişiye teslim etti
09:22 Can: Yeni vesayet sistemi tekledi, devamı gelecek
09:13 Ehmed: Şengal'i yeniden inşa edecek anlaşmaya ihtiyaç var
09:11 Sürgünle başlayan 27 yıllık baskı ve mücadele
09:11 ‘Manisa’da günlük 2 bin kişi Kovid-19’a yakalanıyor’
09:10 ‘Halk tecride karşı mücadeleyi büyütmemizi istiyor’
09:09 Savcı 5 yıl boyunca öldürülen 24 sivilin ‘örgütle bağı’nı araştırdı
09:09 Torîleri anlatan ‘Rêwiyê Demên Windayî’ okurlarla buluştu
09:07 'Elçi cinayetinin faili korunuyor'
09:06 EMEP Genel Başkanı Akdeniz: İktidar uzatmaları oynuyor
09:05 Mahkeme: 'Kürt düşmanı Erdoğan' rencide edici değil
09:00 27 KASIM 2020 GÜNDEMİ
08:31 Soylu, helikopterden atılan Şiban ve Turgut için 'milis' dedi
08:17 Muhabirimiz Hakan Yalçın gözaltına alındı
26/11/2020
23:48 İçişleri Bakanlığı raporunda Roboski Katliamı tespiti
23:25 Elazığ depreminde yıkılan Dilek Sitesi’ne ilişkin dava açıldı
20:26 Ermenekli maden işçileri: Hangi devlete güveneceğiz?
19:47 GGM’deki tecavüz davasının ilk duruşması görüldü
19:32 Türkiye’de 174 can kaybı, 29 bin 132 yeni vaka tespiti
19:22 HDP’den gözaltılara tepki: Ne yaparsanız yapın biz kazanacağız
19:03 Borsa İstanbul'un yüzde 10'u Katar'a satıldı
18:57 Bitlis’te 2 kişi tutuklandı
18:28 HDP İstanbul İl Örgütü'nden bildiri dağıtımı
17:54 Polisin darp ettiği Coşkun’un cenazesi Mardin’de defnedilecek
17:48 Buse Şeker'i öldüren polise müebbet hapis cezası
17:42 Soylu metal işçilerine dönük saldırıyı yalanladı: Nereden dayak yemişler?
17:37 Ebru Timtik’in ölümüne ilişkin bakan Soylu hakkında suç duyurusu
17:02 İran sınırında 3 cenaze bulundu
16:57 Gençler HDP’yi ziyaret etti: KYK borçları silinsin
16:56 Êzidîler Şengal’i korumak için nöbette
16:32 Gazeteci Uçar serbest bırakıldı
16:28 Muhabirimiz Karataş tutuklandı: Haberin objektifliğine gazeteci karar verir
16:25 Meclis’te filyasyon ekibinin kurulması gündemde
16:15 İstismar sanığı duruşmaya ‘takım elbise’ ile katıldı
16:12 Uğurlu: Baskılara rağmen mücadelemizi sürdüreceğiz
16:08 Fahri imam hakkında açılan istismar davası ertelendi
16:05 Antep'te bir kadın gözaltına alındı