Demirtaş noktayı koydu: Kimsenin tasfiye ettiği yok, kararı bizzat ben aldım

img

ANKARA - Yeni dönemde aday olmayacağını açıklaması üzerine başlayan tartışmalara ilişkin sorularımızı yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Kimsenin beni tasfiye ettiği yok, kararı bizzat ben aldım. HDP’yi dizayn etmek için pusuda bekleyenler sonuç alamaz” dedi. 

4 Kasım 2016 tarihinden bu yana Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin 11 Şubat’ta yapacağı 3. Olağan Kongre’de aday olmayacağını deklere etti. Önce bunun üzerinden daha sonra adeta HDP’nin varoluş dinamiklerine ilişkin kimi tartışmalar başlatıldı. Bütün bunları avukatları aracılığıyla Demirtaş’a sorduk ve Demirtaş kendisi açısından tartışmalara nokta koydu. Demirtaş’ın kongre süreci, yürütülen tartışmalar, HDP projesine ilişkin Mezopotamya Ajansı’na verdiği cevaplar şöyle:
 
Sayın Eş Genel Başkan, yapılacak olan HDP 3. Olağan Kongresi’nde aday olmayacağınızı açıkladınız. Bu kararın kimi anlaşılmayan, farklı açılardan tartışılan yönleri var. Öncelikle bu kararınızı biraz daha açabilir misiniz? Sizi bu kararı almaya iten nedenler nelerdir?
 
Öncelikle kimsenin beni tasfiye ettiği falan yok. Bunu net olarak herkesin bilmesi lazım. Aday olmamam konusunda ne bir telkin ne de bir yönlendirme asla söz konusu değildir. Bu kararı bütün gelişme ve tartışmaları, olasılıkları değerlendirerek bizzat ben aldım. Tabii ki, beni bu kararı almaya götüren süreçte birçok etken bir araya geldi diyebilirim. Öncelikle HDP’deki kolektif liderliğin bir parçası ve etkili bir sözcüsü olarak fiilen bu görevlerimi yapamıyor olmam parti merkezini zorlayabilir. Benim tutuklu olmam nedeniyle de arkadaşlarım bunu bana açıkça iletmekten imtina ediyor olabilirler belki. Ama benim bizzat kendimin bunun önünü açmam ve yeni siyasi hamleye, seçimlere hazırlanan partimin bu konuda özgürce tartışabilmesini sağlamam gereklidir. Ben bu yönlü bir irade beyanında bulunmadan, partim ve taban bunu gündemine almaya yanaşmıyordu belki de, bilemiyorum. Varsa böyle bir ihtiyaç, artıları ve eksileriyle özgürce tartışılmasını istiyorum. Asıl olan HDP’nin ve halkın çıkarlarıdır. Hepimiz bunu esas alacağız. Benim tutumum bir diğer açıdan bütün yönetim adına kongreye doğru giderken halka verilmiş bir özeleştiridir. Yönetimimizin son yıllarda üstün bir performans gösterdiğini söyleyemeyiz. Bunun ilk sorumlusu da siyaseten benim elbette. Kongrede daha kapsamlı bir özeleştiriyle pratikte bu yetmezlikleri gidermek üzere hazırlık yapmamız gereklidir.
 
Kararınıza ilişkin kamuoyunda olumlu olumsuz kimi değerlendirmeler ve tartışmalar yürütülüyor. Takip ediyorsunuz, bunları nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce iyi niyetli tartışma ve değerlendirmelerin dışında bunu bilinçli bir şekilde mecrasından çıkarmaya yönelik yaklaşımlar da var mı?
 
Elbette benim aday olmama kararımdan sonra hiç şüphesiz pusuda bekleyenler, HDP’nin içine oynayıp karıştırarak dizayn etmeye çalışanlar olacaktır. Fakat bunlar öyle abartılacak kadar etkili olamazlar. Kimse HDP gibi bir halk hareketine dayalı partiye dışarıdan müdahaleyle sonuç alamaz
 
Elbette benim aday olmama kararımdan sonra hiç şüphesiz pusuda bekleyenler, HDP’nin içine oynayıp karıştırarak dizayn etmeye çalışanlar olacaktır. Fakat bunlar öyle abartılacak kadar etkili olamazlar. Kimse HDP gibi bir halk hareketine dayalı partiye dışarıdan müdahaleyle sonuç alamaz. Ama bununla birlikte son derece iyi niyetli ve haklı tartışmaları da bu şekilde yaftalamaya yönelik en küçük bir yaklaşım büyük gaflet olur. Parti tabanı emektarları, dostlarımız HDP’ye dair görüş, öneri ve eleştiri sunarken son derece özgür, rahat, özgüvenle hareket etmelidirler. HDP tam da bu noktada farkını ortaya koymak durumundadır. Parti yönetiminin esas görevi de, bütün bu tartışmalar için elverişli ortamı ve mekanizmaları yaratarak tartışmaların önünü açmaktır. Sonuçta HDP için en doğru kararın ne olacağını bu tartışmaları esas alarak hep birlikte bulacağız. 
 
Aday olmamanız nasıl değerlendirilmeli sizce?
 
Ben aday olmama konusunda son derece samimi ve net bir tutum ortaya koydum. Bundan da amacım elbette HDP’yi zayıflatmak değildir, olamaz. Benim yerime koşulları daha uygun ve görevi üstlenebilecek alternatifler çıkarılabilsin diye bunun önünü açtım. Şimdi bu tartışma sürecinin büyük bir politik olgunlukla ve politik kazanım odaklı olarak sürdürülmesini bekliyorum. Tartışmaları, konferansları yakından izliyorum. Sonuçlarını, parti yönetimiyle birlikte değerlendireceğiz. Her yerde bütün arkadaşların beni öneriyor olmalarını büyük bir saygıyla ve onur duyarak karşılıyorum. Ama mutlaka başka alternatif isimler de önerilmeli ve ortaya çıkarılmalıdır. Biz her türlü ihtimale karşı hazırlığımızı yaparak, tedbirlerimizi alarak ilerlemek zorundayız. Kaldı ki, Eş Genel Başkan sıfatım olmasa bile, ben HDP’nin sözcülerinden biri olarak, HDP’nin bütün bileşenlerinin sesi, nefesi olmaya devam edeceğim zaten. 
 
Siz yeni dönemde ne tür katkılarda bulunursunuz?
 
İçeride de, dışarıda da olsam, Eş Genel Başkan olsam da olmasam da, hem pratik hem de teorik bütün birikimlerimi, deneyimlerimi HDP yönetiminin de uygun göreceği bir yöntemle halkın hizmetine sunmaya devam edeceğim elbette. 
 
HDP bu kritik dönemde, OHAL koşullarında nasıl bir kongre yapmalı? Bu açıdan halka yönelik bir çağrınız olur mu?
 
Bir defa olabildiğince kitlesel ve coşkulu olmalı. Türkiye’nin her yerinden bütün HDP’liler ve dostlarımız kendi renkleriyle, sesleriyle, farklılıklarıyla kongre salonunu adeta bir çiçek bahçesine çevirmelidirler
 
Bir defa olabildiğince kitlesel ve coşkulu olmalı. Türkiye’nin her yerinden bütün HDP’liler ve dostlarımız kendi renkleriyle, sesleriyle, farklılıklarıyla kongre salonunu adeta bir çiçek bahçesine çevirmelidirler. Kongre salonunun dizaynından pankartlara, sloganlara, sahneden verilecek mesajlara kadar her şey tam bir uyum içerisinde HDP’nin bütün Türkiye halklarının ortak partisi olduğunu net bir şekilde ortaya koymalıdır. Alınacak kararlar bu çerçevede her kesimin ve herkesin beklentisini karşılayacak genişlikte olmalıdır. Bütün halkımızı kongreye katılmaya davet ediyorum. 
 
Ayrıca parti tabanınız kongrelere ilişkin konferanslar yoluyla tartışmalara dahil oluyor. Sizin bu konferanslardan beklentiniz nedir? 
 
HDP’nin yeni dönemde eylem, söylem ve örgütlenme modeli ve karar alma süreçleri gibi başlıklarda herkes fikrini, önerisini açıkça sunmalıdır. Faşizme, OHAL’e karşı mücadelede daha etkili nasıl sonuç alabiliriz, seçimlere hangi perspektifle hazırlanabiliriz, toplumda barış umudunu nasıl artırabiliriz, HDP’yi yeniden 7 Haziran ruhuna nasıl taşıyabiliriz, basın ambargosunu nasıl kırabiliriz, HDP üyesi olmayıp da HDP’ye destek vermek isteyen kesimlere nasıl kanallar açarak imkan yaratabiliriz? gibi sorulara cevaplar üretmemiz gerekir. 
 
Bu tartışmalar ışığında HDP projesi ve fikriyatı açısında neler söylemek istersiniz? 
 
HDP bugünkü Türkiye ve Ortadoğu koşullarında ortaya çıkarılmış, doğruluğu sınanmış en gerçekçi, kalıcı, ahlaki politik çizgidir. Bu projenin ne kadar elzem ve hayati olduğu giderek daha iyi görülüyor. Suriye, Irak, İran ve Kürdistan’da yaşananlar, Arap ülkelerinde yaşananlar, AKP-MHP faşist politikaları HDP’nin kıymetinin anlaşılması için bizlere çok önemli dersler sunuyor. 
 
OHAL’in altıncı kez uzatılması kararı alındı. KHK’lerle mağdur olan çok sayıda insan var. Bu düzen nereye kadar sürer, ne öngörüyorsunuz?
 
 HDP yeni dönemde diğer toplumsal muhalefet odaklarıyla ortaklaşarak halkı merkeze alan bir direniş ve demokratikleşme programı çıkartmalı ve hayata geçirmelidir. Bunun imkânları, potansiyeli ve gücü her zamankinden daha fazladır.
 
Seçime kadar bu koşulları sürdürmek isteyeceklerdir. Ama miting, yürüyüş vb. kitlesel kampanya ve demokratik her türlü protesto hakkının kullanımıyla her alanda direnişi büyütmek tek çıkış yoludur. HDP yeni dönemde diğer toplumsal muhalefet odaklarıyla ortaklaşarak halkı merkeze alan bir direniş ve demokratikleşme programı çıkartmalı ve hayata geçirmelidir. Bunun imkânları, potansiyeli ve gücü her zamankinden daha fazladır. 
 
Mizahı siyasetle, tadında buluşturan nadir siyasetçilerden birisiniz. Bu yaklaşımla HDP ve kamuoyuna neler söylemek istersiniz?
 
Sahne arkasında her türlü alçaklığı, ilkesizliği, ciddiyetsizliği yaparken halkın karşısına ciddi ve asık suratla çıkıp büyük laflar eden siyasetçi tipi en tehlikeli olanıdır. Halkımız zaten bu konuda insan sarrafı oldu adeta. Bizler HDP’de özümüz ve sözümüzle neysek öyle davrandık, bu da samimiyetin ve hakiki olmanın kendisidir zaten. Bizler güler yüzle ciddiyetin aynı anda olabileceğini ispatladık. Benim de buna katkım olmuşsa, bundan mutluluk duyarım sadece. Herkese selam ve sevgiler. 
 
MA / Kenan Kırkaya 
 
 

Diğer başlıklar

21/05/2022
23:05 ‘Asimilasyonlara karşı dilimizi konuşalım’
22:57 Türkiye’nin Başika üssüne füzeli saldırı
21:47 Koronadan 3 kişi daha hayatını kaybetti
21:14 Kılıçdaroğlu: Kürtçe müziğe tahammül edemiyorlar
20:34 İlham Ehmed’den Türkiye'nin saldırına tepki
20:21 Kadınlar: Erkek yargının karşısındayız
20:15 Cezaevlerindeki hak ihlallerine karşı açlık grevi eylemi
20:01 HDP Kadın Konferansı’nın ilk günü sona erdi
18:47 Dağ: Gençlik bu sisteme karşı en büyük mücadeleyi veriyor
18:42 ‘Diyanet eliyle din zorbaların temsilcisi haline getirildi’
18:03 YNK: Türkiye'nin saldırıları durdurulmalı
17:10 Dersim’de Kadın Çalıştayı
17:05 Erdoğan, Anderson ve Niinistö'yle görüştü
16:49 Mahmur’da SİHA saldırısı yürüyüşle protesto edildi
16:32 Çocuğa tecavüz eden fail tutuklandı
16:30 Yenikapı’da Çerkes Soykırımı anması: Soykırım tanınmalı
16:00 HDP Gençlik Meclisi: Bizi teslim alamayacaksınız
15:37 Bir haftada karakola 20 asker cenazesi getirildi
15:27 67 yaşındaki KOAH hastası Yılmaz için 'acil tahliye' çağrısı
15:14 Verem hastası tutuklu için tahliye çağrısı
15:02 Arabanın çarptığı çocuk yaşamını yitirdi
15:00 Emekçiler: KHK'ler gidecek biz kalacağız
14:44 Tutuklu yakınları bir araya geldi: Mücadeleyi büyütelim
14:33 'Erdoğan gerçekte ne istiyor?'
14:30 ‘İktidar varlığını zorbalıkla sürdürüyor’
14:23 Kayıplar haftasında denize karanfiller bırakıldı
14:11 Cumartesi Anneleri: Hakikatin taşıyıcısı olmaktan vazgeçmeyeceğiz
13:58 BASK-DER kongresinde tecride karşı mücadele çağrısı
13:52 Mahmur’da bir araca hava saldırısı
13:41 Hava saldırısında 5 kişi hayatını kaybetti
13:39 İHD Adana Şubesi: Çerkes Soykırımı tanınmalıdır
13:08 Şenyaşar ailesi: Adalet onu isteyenlerin birlikteliğiyle gelecektir
12:57 Kadın işsizliği: Sorun bu iktidarla çözülemez
12:43 Kayıp yakınları: Adalet herkese lazım - YENİLENDİ
12:25 Gençlerin tutuklanması protesto edildi
12:13 Kimyasal silah saldırısında 8 HPG'li yaşamını yitirdi
12:08 TFF’den Amedspor'a ceza
11:02 Cudi Dağı’nda operasyon sürüyor
10:54 Düzce'de 2'si gardiyan 16 gözaltı
10:53 Beştaş: Polisin tutumu katliamlara yol açıyor
10:33 HDP ve HDK'den Çerkes Soykırımı açıklaması
10:32 Buldan'dan muhalefete: Cesur bir demokratik duruş sergile
10:17 Kadıköy Belediyesi’nde 32 tutuklama
09:49 'Sığınmacı projesi Suriyeli kimliğine tehdittir'
09:49 Doktor Şeyma Biran muayenehanesinde katledildi
09:36 Erdoğan'ın ‘kredi müjdesi' fiyatları yükseltti
09:31 Çerkesler anayasal güvence istiyor
09:30 Öcalan için BM’ye ‘acil harekete geçme’ başvurusu
09:15 Polislerden cenaze defni ve taziyeye engel
09:04 Savaşa karşı mücadele çağrısı: Şimdi kadın direniş zamanı
09:03 Hem pêşmerge hem koruculuk yapan Yiğit: Birliğe ihtiyaç var
09:02 Kızılay üniformalı polislerden 'yardım' sonrası ajanlık dayatması
09:02 Cizre kayyımı taşınmazları tek tek devrediyor
09:01 12 yaşında gözaltında katledildi: Faili meçhul değil, faili belli
09:00 21 MAYIS 2022 GÜNDEMİ
20/05/2022
23:49 Metîna'da bir asker hayatını kaybetti
22:51 İzmir'de bir kadın katledildi, biri yaralı
22:11 ‘Elizabeth’ Batman’da tiyatro severlerle buluştu
21:51 HDP'li gençlerin tutuklanması protesto edildi
21:16 HDP Kadın Meclisi: İktidar savaş politikasıyla sonunu hazırlıyor
21:14 Diyarbakır'da 10 kişi tutuklandı
20:20 İzmir gençlik örgütleri: İmralı’da tecrit son bulmalı
20:14 Türkmen'i katleden fail tutuklandı
20:12 HDP’li gençler serbest bırakıldı
19:36 Yıldız’ın cenazesi 6 yıl sonra ailesine teslim edildi
18:41 Askeri operasyon başlatıldı: Kato’dan Besta’ya sevkiyat
18:32 Besta’da ağaç kıyımı sürüyor
18:23 Cizre’de bir kişiye silahlı saldırı
18:14 İhraç edilen KESK’lilerden mücadele kararlılığı
17:46 DİSKİ'nin lağımı tehlike saçıyor!
17:43 ‘15 Mayıs asimilasyonlara karşı bir atılımdır’
17:37 Kadıköy Belediyesi'ne yönelik operasyonda 124 kişiye tutuklama talebi
17:23 Tutuklu yakınlarından ESP ve TİP’e ziyaret
16:54 Kürt müzisyen Gökçe serbest bırakıldı
16:37 HDP'li gençler gözaltıları yürüyüşle protesto etti
16:35 Van Barosu hizmet binasının açılışı yapıldı
16:16 TÜGVA temsilcisi DBB’de daire başkanı yapıldı
16:10 Adana’da Mayıs ayı şehitleri anıldı
15:54 Kadın sporcuya antrenörden şiddet
15:49 ‘Çelebi’nin katilleri Hewlêr’e kaçtı’
15:39 İsveç hükümeti Kürtlerle ilgili sözü tutmadığı için tehlikede
15:04 HDP’li gençler gözaltıları yürüyüşle protesto etti
14:49 YNK’den Barzani’ye: Ne zaman kardeşlikten bahsederse bir ihanet yaşanıyor
14:24 Kadın katliamları Diyarbakır'da protesto edildi
14:04 BES üyelerine mobbing uygulanıyor
13:24 ‘Söylenecek söz kalmadı, savaşa karşı direniş zamanı’
13:19 Öcalan’ın avukatları, ailesi ve vasisinden görüşme başvurusu
13:11 Cudi’de çatışma, Siirt’ten takviye
13:06 Siirt’te bir gencin cenazesi bulundu
13:06 İzol ailesi Urfa Adliyesi önünde: Sadece adalet istiyoruz
12:48 HDP’den Çerkes Katliamı için kanun teklifi
12:45 Elazığ’da işten çıkartılan gazeteci Akgün: Açlıkla terbiye etmek istiyorlar
12:44 AKPM heyeti Türkiye’de
11:56 Emine Şenyaşar: Çocuğumu bıraksınlar
11:52 Müzisyen Zelal Gökçe gözaltına alındı
11:48 Halfeti'den halklara Öcalan çağrısı: Tecride karşı mücadeleyi yükseltelim - YENİLENDİ
11:33 Amara'da tecride tepki: İmralı kapılarını açın
11:26 ‘Gizli tanık Ulaş’ın ifadesiyle 26 kişi tutuklandı
11:05 55 yıllık pêşmerge: KDP ulusal değerlere ihanet ediyor
11:03 Gola Xizir büyülüyor