Hatip Dicle: 6-8 Ekim milattır, HDP’ye operasyon intikamdır

img

ANKARA - İmralı Heyeti üyesi Hatip Dicle, tanığı olduğu 6-8 Kobanê eylemlerinin milat olduğunu belirterek, “Erdoğan yönetiminin ya da DAİŞ’in baş aşağıya gittiği süreç Kobanê ile başladı. Erdoğan’ın Kobanê serhildanını bahane ederek, HDP’ye yönlendirdiği bu operasyon intikamdır” dedi.

 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan “Kobanê soruşturması” kapsamında aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Merkez Yürütme Kurulu üyeleri, eski milletvekilleri ve İmralı Heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder’in de bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı. 6-8 Ekim 2014 tarihinde DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırısı üzerine birçok kentte eylemler düzenlenirken, İmralı’da “çözüm süreci” görüşmeleri devam ediyordu. 6-8 Ekim Kobanê eylemlerinin İmralı’dan gelen mesajla sonlanmasının ardından yapılan İmralı görüşmesinde de Kobanê gündeme geldi. PKK Lideri Abdullah Öcalan, İmralı Heyeti ve Kamu Güvenlik Müsteşarı’nın (KGM) dahil olduğu toplantıda, bugün HDP’ye yönelik suçlama konusu yapılan Kobanê eylemleriyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulunuyor. 
 
DOLMABAHÇE’DE KOBANÊ GÖRÜŞMESİ
 
İmralı’da 9 Ocak 2015 tarihinde yapılan görüşmede, İmralı Heyeti Üyesi Sırrı Süreyya Önder Kobanê eylemleri sonrasında dönemin bakanlarından Yalçın Akdoğan, dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun içerisinde yer aldığı bir ve İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleştirdikleri toplantıyı aktardı. 
 
Önder, toplantıda Başbakan Ahmet Davutoğlu ile aralarında geçen Kobanê eylemleri tartışmasını şöyle aktarıyor: “Başbakan daha çok kamu güvenliği ile ilgili 6-7 Ekim olaylarını örnek göstererek, eleştiri yaparak toplantıya başladı. Yaptığımız toplantının yapılıp yapılmamasına da tereddütlü yaklaştığını ve 6-7 Ekim olaylarının sürece büyük zarar verdiğini belirtti. Bu konu da hem Selahattin Beyi hem de HDP’yi eleştirerek başladı. ‘Bu görüşmeye karar verirken bile tereddüt ettim’ dedi. Biz Başbakan’ın bu yaklaşımını doğru bulmadığımızı, aslında en fazla bu tür durumlarda bir araya gelinmesi ve iletişimin hiç kopmaması gerektiğini ifade etmeye çalıştık. 6-7 Ekim olaylarına aslında hükümetin tavrının neden olduğunu, MYK çağrısından önce son ana kadar hem heyetimizin pek çok girişimde bulunduğunu, hem de Selahattin Beyin Başbakan’la bir telefon görüşmesi yaptığını, Kobani’ye ilişkin olumlu en ufak cevap alınsaydı MYK çağrısının da yapılmayacağını ve MYK çağrısından önce aslında insanların sokağa çıktığını anlatmaya çalıştık. Olaylar esnasında ve sonrasında da HDP’yi hedefleştiren açıklamaların ve kampanyanın doğru olmadığını, hem Selahattin Demirtaş’a hem de partimize karşı bir linç kampanyası başlatıldığını ifade ettik. Artık bu noktadan çıkılması gerektiğini, süreç açısından somut ve pratik adımların hızla atılması gerektiğini, Kobani politikasında da hükümetin mevcut politikalarını değiştirmeleri gerektiğini ifade ettik.”
 
KAMU DÜZENİ VURGUSU
 
Söz konusu dönemde sıklıkla vurgulanan “kamu düzeni” ile ilgili, Öcalan aynı görüşmede şu değerlendirmeyi yaptı: “Biz kamu düzeni için tehdit olmaktan çıkmaya yirmi yıl önce karar vermiştik. Bu konudaki iradem kesindir. Bunu Başbakana da iletin. Bizim geçmişte de niyetimiz vardı. Bunu Özal’la yaptık, fakat Özal öldürüldü. Şimdi de binlerce provokasyon var. Bunu Başbakana ve Yalçın’a anlatın. Davutoğlu çok deneyimsiz, tarihi bilmiyor, Yalçın da bilmiyor. Yüzeysel, hatta çıkar temelli yaklaşıyor.”
 
Öcalan aynı görüşmede, “Kamu düzeni için beni sorumlu tutacaklarsa, PKK’yi suçlayacaklarsa, bunun giderilmesi için iletişim koşullarını bir an önce sağlamaları gerekiyor. Ben kamu düzeni için sorumluluk üstleniyorum. İletişim olmadan nasıl bunu sağlayabiliriz” ifadelerinde bulundu.
 
ÖCALAN: MEKTUP YAZMASAM DARBE OLACAKTI
 
Görüşmelerde, Öcalan’ın hem siyasetin hem de devletin Kobanê eylemlerine tutumuna dair şu ifadeleri dikkat çekiyor: 
 
“Öcalan: Kobani savaşında ısrar olursa bunun arkası darbedir. Kobani’de bir darbe mayalanıyor. Bu en son dünkü Paris olayı da müthiş bir darbe hazırlandığını gösteriyor. Erdoğan acımasızca götürülecek. Daha önce Mursi örneğini vermiştim, ama daha kötü bir son onun için hazırlanıyor. PKK’yi de kullanmak isteyecekler. PKK üzerinden darbe inşa edilmek isteniyor. Mevcut savaş tarzı da buna yol açıyor. İşte 6-7 Ekim’de ortaya çıktı. Ben mektup yazmasam darbe olacaktı. Hiçbiriniz bunun farkında değildiniz. Bırakın kırk kişiyi, sınırsız ölümler yaşanacaktı. Selahattin de bu işin bilincinde değildi. Dürüstlüğünden hiç şüphem yok ama doğru algılayıp güçlü refleks gösterme konusunda yetersizlikler var. Onu da götüreceklerdi. Darbe çarkı daha amansızca yürütülüyor.
 
Öcalan: Kamu düzeni için atı arabanın arkasına değil önüne koymak lazım. Oysa siz arabayı atın önüne koymamızı istiyorsunuz. Vatandaşlardan baskı var diyorsunuz. Onların bir kısmı haindir.
 
Öcalan: Başbakana deyin ki, kamu düzeninin tamamen oturmasında tarihi rol oynayacağız. Fakat bu, bu toplantıda olmaz. Son toplantıda iyi bir çağrı yapacağız. Bunun için üst katın da fiziki koşullarının hazırlanması lazım. Demokratik devlet konusunda Öcalan rolünü oynamak istiyor dersiniz. Öyle bir proje ileteceğiz ki, PKK silahları bırakıyor, kamu düzeninin bir gücü haline geliyor.”
 
DAİŞ-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ
 
Toplantının yapıldığı 9 Ocak 2015 tarihinde İmralı Heyeti’nde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) eski Eşbaşkanı Hatip Dicle, “Ben o süreçte son 8 ayda görüşmelerde bulunuyordum. Dahil olmamdan bir ay sonra Kobanê serhildanı patladı. O zaman devlet heyeti ile yapılan görüşmeler sırasında KCK yürütmesi daima Türkiye’nin DAİŞ’i desteklediği, DAİŞ’i yönlendirdiğini söyler ve Sayın Öcalan’a iletmemizi isterlerdi. Hatta bazen de yazılı olarak bunu Sayın Öcalan’a gönderirlerdi. Gündeme gelirdi, görüşmeler sırasında ancak devlet heyeti her zaman reddederdi. ‘Hayır efendim’ derlerdi. Sayın Öcalan’a hep efendim diye hitap ediyorlardı. DAİŞ’i terör örgütü olarak gördüklerini söylüyorlardı” dedi.
 
‘ÇÖKTÜRME PLANI KOBANÊ İLE BAŞLADI’
 
DAİŞ’e yardımın reddedilmesine karşın o dönemde Türkiye sınırında DAİŞ’e yardımların fotoğraflandığını anımsatan Dicle, 30 Ekim 2014 Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında kararlaştırılan “Çöktürme Eylem Planı”nın 14 Eylül 2014’de DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırısıyla devreye konulduğunu söyledi. Dicle, DAİŞ’in önemli bir komutanının o dönem “Biz aslında Şam’ı hedeflemiştik, fakat daha sonra komutanlarımızın bize verdiği bilgiler üzerine Erdoğan’ın talebiyle saldırıyı Kobanê’ye yönlendirdik” anlatımını hatırlattı.
 
‘KOBANÊ DÜŞTÜ, DÜŞÜYOR’ SÖZLERİ 
 
6-8 Ekim eylemlerinin başlamasında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Antep’te yaptığı konuşmada “Kobanê düştü, düşüyor” söylemlerinin etkili olduğunu anlatan Dicle, “Bu söz Kürtlerde bir öfkeye yol açmıştı. Kobanê’de büyük destansı bir direniş vardı. DAİŞ’e karşı yaklaşık 60 ülkeden oluşan koalisyonda o güne kadar etkili bir mücadele yürütmüyordu. Artık Kobanê’de son sokakların savunulduğu gece, uluslararası koalisyonun tavrı değişti. DAİŞ’e karşı en büyük bombardıman o gece gelişti. DAİŞ’in gerilemesi de o süreçten sonra başladı” ifadelerini kullandı.
 
HDP’nin o dönemde Kobanê’de yaşanan vahşete karşı herkesi barışçıl demokratik eyleme çağırdığını söyleyen Dicle, HDP’li siyasetçilerin hükümet yetkilileri ile temasta olduğunu, İmralı Heyeti’nde oldukları için kendilerine de bilgi aktarıldığını anlattı. Dicle, “Davutoğlu ve devlet yetkilileri eylemlerin bitirilmesi gerektiğini onların deyimiyle bu eylemlerin çözüm sürecini de tehlikeye attığı söyleniyordu. HDP heyeti Sayın Öcalan’ın mesajıyla kitlenin duracağını söylemiş. Sayın Öcalan tarafından gönderilen mesaj Selahattin Demirtaş’ın duyurmasıyla eylemler durdurulabilmişti” hatırlatmasında bulundu.
 
ÖCALAN: SİZ DAİŞ’E MÜDAHALE EDEBİLİRDİNİZ
 
Dicle, Kobanê eylemleri sonrasında yapılan İmralı görüşmesinden bir anekdotu şöyle anlattı: “Sayın Öcalan ile Kobanê serhıldanı sonrasında yapılan görüşmede çok öfkeli olduğu belliydi. Devlet heyetine dönüp, şunu söyledi; ‘Sizin tanklarınız oradaydı, siz müdahale edebilirdiniz DAİŞ’e ama yapmadınız. ABD müdahale etti. Bundan sonra bütün Kürtlerin sempatisi ABD’ye gelişecek bunun sorumlusu da sizsiniz’. Bunu söyleyince devlet heyeti hiçbir cevap veremedi. Buna verilecek bir cevapları yoktu.”
 
Dicle, görüşme notlarında yer alan ve Öcalan’ın darbe mekaniğine dikkat çektiği tespitleri ise şöyle aktardı: “Sayın Öcalan İmralı görüşmelerinde devlete her zaman şunu söylüyordu; ‘bakın eğer bu süreç bozulursa kesinlikle Türkiye giderek adım adım bir Suriye’ye dönüşebilir ve darbe dinamiği Türkiye’de devreye girebilir’. Bu darbe dinamiğinden kasıt, 2013’ün sonunda Fetullah Gülen cemaatine bir operasyon yapıldı o zamana kadar AKP’yle birlikte bir koalisyon içinde devleti yönetmeye çalışıyorlardı. 2014 yılı sonrasında AKP müttefiklerini değiştirmeye başladı, o müttefikler daha sonra açığa çıktı ve MHP ile yakınlaştı. Ergenekon dediğimiz, ulusalcı Kemalistler dediğimiz devletin derin çekirdeğiyle uzlaştılar. AKP-MHP-Ergenekon zihniyetinin bir darbeye doğru gidişini Sayın Öcalan o dönem görmüştü. Daha görüşmeler devam ederken bile ön görmüştü, çözüm süreci sona ererse, Türkiye’de darbeler mekanizması devreye girer dedi ve öyle de oldu. 2015’te savaş başladıktan sonra 15 Temmuz 2016’da da o dinamik devreye girdi. AKP-MHP-Ergenekon zihniyetinin Türkiye’ye hâkim olma gibi bir sonuç ortaya çıkıtı.”
 
‘MASAYI BİZ TERK ETMEYECEĞİZ’
 
Öcalan’ın her zaman “Bu masayı biz terk etmeyeceğiz. Sonuç almaya çalışacağız” ısrarını da anımsatan Dicle, şunları söyledi: “6-8 Ekim adeta bir milat gibidir. O dönemde Erdoğan yönetiminin ya da DAİŞ’in baş aşağıya gittiği süreç, Kobanê ile başladı. Dolayısıyla Erdoğan’ın 6 yıl önceki Kobanê serhildanını bahane ederek, HDP’ye yönlendirdiği bu operasyon aslında bir intikamdır. DAİŞ’in tümüyle tasfiye etme süreci 6-8 Ekim’den sonra başladı. Erdoğan’ın baş aşağıya gidişi o tarihte başladı ve 7 Haziran’da tek başına hükümet olamadı. Erdoğan o tarihten itibaren devletleşti, AKP devletleşti ve devlet MHP hizbinin, Ergenekon derin devletinin kontrolüne girdi. Bunlar rastlantı değil. Bahçeli ne diyorsa gerçekleşiyor. Doğu Perinçek’in yüzde bir oyu bile yok söyledikleri bütün projeler teker teker yerine getirildi. Erdoğan’ın AKP’si o tarihten itibaren artık AKP olmaktan çıktı. Tamamen çeteleşti, mafyalaştı ve bu sistemin üçlü ittifakın oyuncağı durumuna girdi. Artık bir koalisyon var ve o koalisyon yönetiyor Türkiye’yi.” 
 
‘DEVLET ZORLANINCA SALDIRIYOR’
 
Dicle, ekledi: “Bizim 30 yılık HEP’ten bu yan tarihi tecrübelerimiz var. Devlet ne zaman zorlanırsa, daha fazla saldırıyor. Kontrolsüz bir şekilde saldırıyor, bugün de aynı durum yaşanıyor. HDP üzerindeki bu operasyon, aynı zaman 12 Eylül 2020’de Sayın Öcalan’ın özgürlüğü, işgale karşı başlatılan büyük kampanyaya cevap olarak yapıldı demek yanlış olmaz.”
 
MA / Berivan Altan
 

Diğer başlıklar

18:10 Nurcan Aslan davası heyet değişikliği nedeniyle ertelendi
18:05 Duygu Delen’i katleden faile ağırlaştırılmış müebbet
17:55 CHP’li Kuşoğlu: Bütçe açığındaki fark 3 kamu bankasında fonlandı
17:44 Fecriye Coşkun yaşamını yitirdi
17:33 Baraj kapağı kapatılınca Dicle Nehri’nde binlerce balık öldü
17:11 İskenderun'daki yangın yerleşim yerlerine sıçradı
16:57 SES: Hayatlarımız ve emeğimiz pazarlık konusu değildir
16:41 İmamoğlu’dan korona açıklaması
16:21 İYİ Parti'li Kavuncu hakkında FETÖ soruşturması
15:55 Kılıçdaroğlu: FETÖ'nün siyasi ayağı Saray'da
15:46 Ordu'da maden protestosuna müdahale: 6 gözaltı
15:39 Cinsel istismar sanığının duruşması ertelendi
15:26 İş insanı Seydaoğlu gözaltına alındı
15:11 Tanık polisler: Güllü Yılmaz eşinin kendisini yaktığını söyledi
15:11 Şırnak’ta susuz bırakılan 13 köy için komisyon kurulması istendi
15:04 İstanbul Tabip Odası: Salgın alarm veriyor
14:33 Süresiz izne çıkarılan Systemair HSK işçilerinden eylem
14:32 Genel-İş: Keyfi işten çıkarmalara son verin
14:27 Şırnak Kız Meslek Lisesi karantinaya alındı
14:07 Foza Yusif: Türkiye yeni saldırılara hazırlanıyor
13:57 118 internet sitesinin erişim engeli kaldırıldı
13:40 İskenderun ve Arsuz’da orman yangını
13:28 Sürücü: DAİŞ’in bayrak açması yeniden yapılanma çabasıdır
13:25 Berfin Özek’e saldıran erkeğin hapis cezasına itiraz reddedildi
13:25 TJA tekstilde çalışan kadınlarla bir araya geldi
13:24 DAKAP köpekli işkence için suç duyurusunda bulunacak
13:09 Sancar: HDP bu iktidarı ilk seçimde gönderecek
12:57 MLSA'dan ajansımıza dayanışma ziyareti
12:56 AKP’nin torba yasa teklifine karşı 81 ilde eylem
12:55 Belediyeye alınmayan kadınlar tepkiler üzerine davet edildi
12:54 DİSK'in kurucusu Rıza Kuas anıldı
12:52 HDP'den enerji ve madencilik düzenlemesine şerh
12:37 Dolar 8,15 oldu
11:19 Oyuncu Hikmet Karagöz yaşamını yitirdi
11:05 HDP’li eşbaşkana tehdit
11:01 'Kobanê soruşturması'nda yeni gözaltılar
10:37 Avukatlardan İmralı başvurusu
10:27 Ermenek işçileri jandarma barikatında sabahladı
09:53 ORÇEV: Ordu talana ve yağmaya açılıyor
09:17 Kamaç: Şengal anlaşması, Sadabat Paktı gibi Kürt karşıtlığının devamıdır
09:08 8 cenaze 33 gündür Şırnak Devlet Hastanesi'nde bekletiliyor
09:08 Dövizdeki artış Erdoğan'ın 'keyif çayı'nı nasıl etkiliyor?
09:06 ‘Medya erkeği aklayan bir yerden bakıyor’
09:04 Parkinson hastası engelli kadının maaşı kesildi
09:03 Gülistan Doku 297 gündür kayıp: Yetkililer kendini kurtarmaya çalışıyor
09:02 Siyasetçilerden Erdoğan’a: Keyif çayını sen gidince içeceğiz
09:02 Dr. Yerlikaya: En az 10 milyon doz grip aşısına ihtiyaç var
09:01 Kocaeli Tabip Odası Başkanı: Tükenmeye doğru gidiyoruz
09:01 Ev kiraları 10 ayda yüzde 30 arttı
09:00 ‘Kamu kaynakları şirketlere peşkeş çekiliyor’
09:00 Ölüm tehlikesine rağmen sırıkla ceviz silkeliyor
09:00 27 EKİM 2020 GÜNDEMİ
00:36 İşten çıkarma yasağı uzatıldı
00:09 Fransa’dan Türkiye’deki vatandaşlarına uyarı
00:03 Belarus halkı genel greve gitti
26/10/2020
23:55 WHO: Salgının yeni merkez üssü Avrupa
23:26 Hatay'daki patlamada iki kişi yaşamını yitirdi
23:11 İHD Hristiyan yurttaşlara dönük ırkçı saldırıyı kınadı
22:23 Kars hayvan pazarı salgın nedeniyle kapatıldı
21:46 Mardin'de akıma kapılan işçi hayatını kaybetti
21:42 Efrîn’de patlama: 2 ölü, 7 yaralı
21:33 Van’da pazar yerlerinde sigara içmek yasaklandı
21:29 Hatay'da çatışma ve patlama: 3 yaralı
20:44 Kalın ile O’Brien telefonda görüştü
20:34 Soma maden işçileri aileleriyle birlikte nöbette
19:25 Gazetecilerin tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi
19:22 Son 24 saatte 75 ölüm, 2 bin 198 yeni hasta
19:16 Erdoğan ve Tatar'dan ortak basın toplantısı
19:04 Siirt Belediyesi eski eşbaşkanı Bakırhan'a 10 yıl hapis cezası
18:19 Nusaybin’de 4 kadın tutuklandı
18:07 Sözler tutulmadı, madencilerden yeniden yürüyüş kararı
18:01 Koca: İstanbul'da vaka artışı yüzde 50'nin üzerinde
17:45 Malazgirt’te gözaltındaki 4 kişi serbest
17:35 Tekirdağ’da bir göçmen işçi hayatını kaybetti
17:13 ÖSO eylemi meclis gündeminde: Cihatçıların yürüyüşü neden engellenmedi?
16:32 Mazlum Abdi: Erdoğan, İslam’ı kişisel çıkarları için kullanıyor
16:23 Van-Hakkari Tabip Odası eski başkanının polikliniğine baskın
15:57 Erdoğan’dan Fransız markalarına boykot çağrısı
15:50 Kanada askeri İHA'larda kullanılan motorların ihracatını askıya aldı
15:27 14 maden işçisinin testi pozitif çıktı
15:26 Sendikalı 5 işçi işten çıkarıldı
14:09 HDP’den Ekonomi Raporu: Bölgedeki işsizlik 1,5 milyona yükselebilir
14:08 Ankara’da koronaya yakalanan sağlık çalışanı sayısı bin 72 oldu
13:59 HDP’li 4 eşbaşkanın gözaltı süresi uzatıldı
13:59 DİB'ten baskılara karşı ortak mücadele çağrısı
13:40 Sur Belediyesi Eşbaşkanına 15 yıla kadar ceza istendi
13:40 Felyeq El Şam karargahı vuruldu
13:07 Kayyımla görüşmek isteyen kadınlar belediyeye alınmadı
13:00 Efrîn’de El Kaide bayraklı Fransa protestosu
12:46 Gençlik örgütleri: Sokaklarda olmaya devam edeceğiz
12:26 Türk-İş: Geçim koşulları giderek ağırlaşıyor
12:11 Danıştay gar ihalesini iptal etti
12:00 Çöpten kağıt toplayan EYT’li işçiden Erdoğan'a: Sabır kalmadı
10:52 Keçi Burcu 5 yıl sonra ziyarete açıldı
10:50 Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi: 3 yılda 53 kadın katledildi
10:17 Hico: Şengal 3 Ağustos öncesine dönmeyecek
10:14 Dolar 8 TL’yi aştı
09:57 Uca: 'Şengal Anlaşması'yla Kürt varlığı hedefleniyor
09:46 Kaymakam Safitürk’ün ağabeyi tehdit edildiğini açıkladı
09:35 Hasta Hakları Günü'nde hükümete çağrı: Tutukluları serbest bırakın