Kayyumdan mezar yıkma tebligatı

img

DİYARBAKIR - Silvan Belediyesi kayyumu, 1992’de eşi ve çocuklarının gözleri önünde kontra güçlerce öldürülen Hanifi Kutli’nin mezarı taşını yıkmaları için ailesine yazı gönderdi.  Gönderilen tebligatta, aile tarafından yıkılmaması haline belediye ekiplerince gerçekleştirilecek yıkımın masrafı aileden tahsil edilip, suç duyurusunda bulunacağı kaydedildi.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde, 14 Nisan 1992 tarihinde kontra güçlerce eşi ve 3 çocuğunun yanında öldürülen Hanifi Kutli’nin (39) ailesine, kayyum atanan Silvan Belediyesi tarafından gönderilen tebligatla, “örgüt propagandası” içerdiği iddiasıyla mezar taşının yıkılması istendi. Gönderilen yazıda, mezar taşını aile tarafından yıkılmaması halinde, belediye ekiplerince yıkacağını ve yıkım masrafının aileden tahsil edileceği gibi aile hakkında suç duyurusunda bulunacağı uyarısında bulunuldu. 
 
Kutli’nin yıkılması istenen mezar taşının ön yüzünde fotoğrafı, doğum ve ölüm tarihleri ile “Keşke ölüm iki defa olsaydı” sözleri yer alırken, arka yüzünde ise; “Al biraz yüreğimizden, birazda yüreğimizdeki sen kokulu renkli bahar çiçeklerinin kokusunu çek içine.  Her şafak vakti dağın ardından nice yiğitlerin selamları var sana… Gözün arkada kalmasın.. Başaracağız” şiiri yer alıyor.  
 
MASRAFINI DA AİLEDEN ALACAK
 
Aynı zamanda Silvan Kaymakamı olan kayyum Adem Çelik’in imzasıyla Kutli Ailesi’ne geçtiğimiz hafta tebliğ edilen 26 Aralık 2017 tarih, “83155425-311/105” sayılı, “Mezar taşları” konulu yazıda, şu ifadelere yer verildi:
 
 “İlgi: İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün 20/12/2017 tarih ve 93740897-12884-2017/....sayılı yazısı
 
İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün ilgi sayılı yazısı ile Terörle Mücadele Büro Amirliği Ekiplerince yapılan kontrollerde, T.C: 389….. kimlik nolu Hanifi KUTLİ’nin mezar taşının üzerinde terör örgütünün propagandasının yapıldığı yazı, söz ve ibarenin yazılmış olduğu, bunun terör örgütü propagandası niteliğinde görüldüğünden bahisle suç unsuru olan bu yazı/resim/ibarenin kaldırılması istenilmiştir. 
 
Söz konusu mezar taşının 15 gün içinde, terör örgütü propagandası içermeyecek şekilde sade bir mezar taşı ile değiştirilerek geleneksel (D.T, Ö.T Adı Soyadı ve dua) hale getirilmesini, aksi takdirde bu işin Belediyemizce yapılarak masrafının sizden tahsil edileceği ve Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacağı hususunu bilginize rica ederim.”
                                                                                                                       
Aileye yapılan bu tebligat doğrultusunda 15 gün içerisinde mezar taşının yıkmaması halinde, mezar taşı belediye ekiplerince yıkılacak.
 
GÖZLERİ ÖNÜNDE ÖLDÜRÜLDÜ
 
Hanifi Kutlu’nun eşi Ayhan Kutli, 26 yıl önce kendisi ve 3 çocuğunun gözleri önünde öldürülen eşi için yaptıkları mezar taşının yıkılmasına tepki gösterdi. 
 
Demircilik yaparak geçimini sürdüren eşinin öldürülmeden 3 gün önce “Şahin” isimli bir komiser tarafından ölümle tehdit edildiğini hatırlatan Kutli, eşinin nasıl öldürüldüğünü şu sözlerle anlattı: “Şahin Komiser eşime ‘Senin ölümüne 3 gün kaldı. Kefenini hazırla. Seni öldüreceğiz’ demiş. Eşimin buna bana anlatması üzerine korktum. Eşimi ikna ederek babamın köydeki evine gittik. 3 gün kaldıktan sonra Silvan’daki evimize geri döndük. Biz gelmeden evimizin önünde silahlı 3 kontranın beklediğini gördüm. O sırada kucağımda 40 günlük bebeğim, eşimin kucağında ise 1 yaşındaki oğlum vardı. Diğer çocuğum da arkamızdan yürüyordu. 
 
‘AĞLAMA SİZ DAHA ÇOK ÖLECEKSİNİZ’ DENİLDİ
 
Önümüzdeki duran kısa boylu,  sakallı kontra ceketinin altından çıkardığı tabancayı görünce eşimi öldüreceklerini anladım. Bağırarak ‘Hanifi seni öldürecekler’ dedim. Bu sırada arkamdan gelen bir kontra saçlarımdan tutarak beni ve 40 günlük bebeğimi yağmur sularıyla dolmuş bir çukurun içine attı. Sonra kısa boylu kirli sakallı eşimin ensesine ateş etti. Eşim kucağındaki oğlum ile birlikte sırt üstü yere düştü.  Kanlar içinde olan eşimin üstüne gittim, feryat ettim, figan ettim ancak kimse korkutan gelmedi. Bir süre sonra sesimi duyan birkaç akrabam geldi. Eşimi taksiye bindirerek hastaneye götüreceğimiz sırada askerler olay yerine geldi. Askerlerden biri eşimin başında ağlayan görümceme ‘ağlama ağlama siz daha çok öleceksiniz’ dedi.” 
 
GÖZALTINA ALINDIĞI İÇİN EŞİNİN CENAZESİNE KATILAMADI 
 
Ağır yaralı olan eşini Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne getirdiklerini ifade eden Kutli,  askerlerin, can çekişen eşinin bulunduğu aracı yolda sık sık durdurduğunu söyledi. Eşinin kolları dışında, vücudunun birçok yerine tedavi ile ilgisi olmayan çok sayıda iğne vurulduğunu dile getiren Kutli, 3 gün tedavi gördükten sonra yaşamını yitiren eşi için bir doktorun kendisine “Eğer tedavi edilseydi ölmeyecekti. Onu iğnelerle öldürdüler” dediğini aktardı.
 
Kutli, eşinin tedavi gördüğü 3 günlük süre boyunca defalarca gözaltına alındığını da belirtti. Eşinin cenazesini defnetmek getirdikleri Silvan’da yollarını kesen asker ve polislerin, cenazede olay çıkaracakları gerekçesiyle kendisini, kayınlarını ve kayınpederi gözaltına aldığını söyleyen Kutli, gözaltında olduğu için eşinin cenazesine katılamadığını, eşinin cenaze törenine yapılan müdahalede ise yine bir kişinin yaşamını yitirdiğini kaydetti.
 
Eşinin ölümü ardından en büyüğü 5 yaşında olan 3 oğlunun yetim kaldığını ifade eden Kutli, “Eşimin öldürüldüğü an gözlerimin önünden gitmiyor. Eşim vurulduğu sırada kucağında olan oğlum 1 yıl boyunca konuşmadı. Ellerini sürekli kulaklarına bırakıyordu”  diye belirtti.  
 
KAYINPEDERİNİ DE ÖLDÜRDÜLER
 
Eşinin ölümü ardından peşini bırakmayan asker ve polislerin kendisini sık sık gözaltına alarak karakola götürdüğünü ifade eden Kutli, “Baskılara dayanamayan kayınpederim Sabri Kutli, bana ‘Böyle gitmiyor eşyalarını toplayan Adana’ya gidin’ dedi. Gitmek için hazırlandığımız sırada kontralar,  eşimin ölümünden yaklaşık 1 yıl sonra bu kez kayınpederimi camide namaz kılarken dışarı çıkartıp, öldürdüler. O dönem cenazesine katılan erkekleri öldüreceklerini söyledikleri için kayınpederimi 3-4 kadın defnetti. Ardından beni ve kayınvalidemi gözaltına alıp Diyarbakır’a getirdiler. Bana eşimin nasıl öldürüldüğünü, bunu kimin yaptığını sordular. Beni ve kayınvalidemi tehdit ettiler. Bana, eşimin cinayetini kendilerinin yaptığını söylersem beni öldüreceklerini söylediler. Kapının önünde duran 3 kişi bellerindeki silahları gösterip bize ‘buradan çıkmazsın’ deyip tehdit ettiler.
 
DAVASI ‘FAİLİ MEÇHUL’ OLARAK KALDI
 
Bana ‘bir şey görmediğimi, eşini vuranların kim olduğunu bilmediğimi’ söylememi istediler. Ben de çocuklarım için korktum. Bir şey görmediğimi söyledim. Davası ‘faili meçhul’ olarak kaldı. Onu öldürenler elleri kollarını sallayarak dolaştı. Daha sonra gittiğimiz Adana’da peşimizi bırakmadılar. Oradan da Diyarbakır’a taşındık. Bu kez de çocuklarımın peşini bırakmadılar. Evimize sürekli baskın yapıldı. Polisler silahlarla evimizin önünde bekliyordu. Polisler, iki defa gözaltına alınan oğluma,  babasını sormuşlar” dedi.  
 
‘YIKMAYACAĞIZ, YIKTIRMAYACAĞIZ’
 
Bu yaşadıklarından sonra şimdi de eşinin mezar taşında suç teşkil edecek bir şey olmamasına rağmen yıkılmak istendiğini ifade eden Kutli, “İki ay önce yaptığımız mezar taşını kendi ellerimizle yıkmamızı istiyorlar. Eşimin ölümünden dolayı devlet bize tazminat ödedi. Eşim şu anda devletin yasalarında bile ‘sivil şehit’ olarak geçiyor. Bunlara rağmen eşimin mezarına tahammül edemiyorlar. Ben bu zulmü kabul etmiyorum, Allah da kabul etmez. Eşimi gözümün önünde öldürdüler, yıllarca bana ve çocuklarıma zulüm ettiler. Şimdi de eşimin mezar taşını yıkmak istiyorlar. Eşimin mezar taşını yıkmayacağız, yıktırmayacağız. Bu zulme karşı hakkımızı sonuna kadar arayacağız” diye konuştu.
 
MA /  Deniz Tekin
 

Diğer başlıklar

08/12/2019
23:22 Kaya'nın cenazesi asker ablukası altında defnedildi
23:15 Kadınların eylemine müdahale gerekçesi ‘suç’ oluşturan sloganlar
20:53 İsrail Dışişleri Bakanı: İran’ı bombalama olasılığını düşünüyoruz
20:45 Gözaltndaki eşbaşkanların ifade işlemleri başladı
20:33 ‘Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’ 2’nci gününde devam etti
20:27 Katledilen Fatma Şengül’ün duruşmasına katılım çağrısı
20:07 Gözaltındaki köylüler avukatları ile görüştürülmüyor
19:09 Belgesel sinema atölyesi sona erdi
19:01 Eski AKP’li vekil Kurt: Binlerce liraya devlet kadrosu satıyorlar
18:57 Kaya'nın cenazesi zorla defnedilmek isteniliyor
18:21 ‘Devlet Kürtlerle olan kavgasını kaybetti’
18:10 Ankaralı kadınlardan danslı protestosu
17:43 Altınörs: Türkiye halkları ekmek istiyorsa barış lazım
17:12 Polis trafikte tartıştığı otobüs şoförüne silah çekti
17:03 Kadınların danslı protestosuna müdahale: 7 gözaltı
16:57 Bakırköy’den seslenen emekçiler: Onlar bir avuç biz milyonlarız
16:45 Yazar Temo: Kürtçe yayınları okuyun
16:40 Hakkari'de HDP’li kadınlar yemekte bir araya geldi
16:32 Alanya’da gözaltına alınanlardan 8'i serbest bırakıldı
16:29 Malatya’da trafik kazası: 1’i ağır 3 yaralı
16:17 HDP'liler o köye sokulmadı
15:41 TTB'den sınır hattındaki sağlık çalışanlarının izin kısıtlamasına tepki
15:29 ABD Savunma Bakanı: Kürtlere sizi Türkiye'ye karşı koruyacağız diye söz vermedik
15:28 Binler Bakırköy’den haykırıyor: İnsanca yaşamak istiyoruz
14:54 Hani'de şüpheli kadın ölümü
14:42 ÖHD: Gözaltına alınanların işkenceye uğradığı bilgisi ulaştı
14:24 Sağlık alanındaki toplumsal cinsiyet eşitsizliği konuşuldu
14:06 BM: Çocukları Türkiye'ye bağlı silahlı gruplar öldürdü
13:46 HDP Hatay İl Örgütü yeni yönetimini belirledi
13:09 Silvan'da çocuğu taciz eden erkek gözaltına alındı
13:05 HDP'nin Van'da kazandığı tüm belediyelere kayyum
12:50 Diyarbakır’ın 3 ilçesine bağlı köylerde gözaltılar
12:42 Son 9 yılın en kurak Kasım'ı yaşandı
11:29 Aykol'un ceza aldığı 2 dosya Yargıtay'a gönderildi
11:09 12 yaşındaki Songül kendisine çarpan aracın altında kaldı
10:58 Kız arkadaşı ile birlikte 'mahallenin ahlakını bozuyorsunuz' diye tehdit edildi
10:20 Xelîl Xemgîn: Oyunlar ‘birlik’ ile boşa çıkarılır
Rotînda: Qamişlo’dan Hewler’e yürüyelim
09:17 Çocukları istismara uğrayan anne davadan vazgeçirilmeye zorlanıyor
09:16 HDP’liler plakasız araçların takibi altında
09:15 Encu: Til Rifat katliamının sorumluları Roboski'yle aynı
09:15 Azad Barış: Baskı politikalarına karşı direnç alanları kurmak gerekiyor
09:10 Sendika temsilcileri: Asgari ücret teklifleri beklentileri karşılamıyor
09:08 'Seracılık işsizler için bir alternatif olabilir'
09:05 Hava eksi 10 derece: İskelede inşaat işçisi
09:03 Yoleri: En temel haklar dahi baskı altında
09:00 Üniversite öğrencisine Diyanet'te iş karşılığında ajanlık dayatıldı
08:59 08 ARALIK 2019 GÜNDEMİ
07/12/2019
22:29 ‘Duygu Asena çağının cesur kadınıydı’
22:07 Cezaevinden çıkan Kısa: Engelli oğlum annesinin hapiste olduğunu bilmiyor
21:42 HDP Şırnak İl Örgütü yeniden yapılanma için toplandı
21:29 Patnos’ta HDP üyeleri tutuklandı
21:09 Başkaya: Manzara çöküş tablosudur
20:34 Şiddete karşı yürüdüler: Var olmaya devam edeceğiz
20:13 Ruhavioğlu: Kürt meselesinin özü etnik eşitlik talebidir
19:55 ‘Suruç hala kanıyor’
19:35 'Kadınların yaşadığı şiddetin sorumlusu hükümettir'
19:22 Batman’dan kayyum tepkisi: İçişleri Bakanı suç işliyor
18:24 ‘Halklar Kendini Anlatıyor’ paneli: Sürgün ve savaş
17:43 Türkdoğan: Saldırılar karşısında mücadeleyi ayakta tutmalıyız
17:26 ‘Muhafazakar kültür kadın cinayetlerini süreklileştiriyor’
16:58 Neo-liberalizm çökerken seçenekler
16:56 ‘Hasta mahpusların tedavileri engelleniyor’
16:32 Tutak'ta asker baskını: Bir köylü yaşamını yitirdi, onlarca kişi gözaltına alındı
16:19 Yıldırım ve Öngel okuyucuyla buluştu
16:19 Avukatlar ‘soruşturma’ istedi, savcı ‘Biliyoruz’ dedi, bir gün sonra katliam oldu
16:02 ABD Suriye Özel Temsilcisi Barzani ile bir araya geldi
15:45 İkiköprü'den tepki: Baskılara boyun eğmeyeceğiz
15:38 Hasta tutukluya tahliye engeli: Heyet raporu kayboldu
15:21 Kayıp yakınları: Bir mezar taşımız olsun
14:40 ‘Türkiye’de kamusallık anlayışı tasfiye edilmiştir’
14:37 Hasta tutuklu Özel'in serbest bırakılması istendi
14:36 Ekonomistler: Toplumsal kriz sürecek, savaş krizi tetikliyor, barış yoksa bütçe hakkı da yok
14:28 Gazeteciler: Gerçeği yazmaya devam edeceğiz
13:54 Cumartesi Anneleri: Kayıplarımız sistemin aynasıdır
13:09 Bakırköy mitingine çağrı: Taleplerimizle alanda olalım
13:03 Kayyum atadıktan sonra Beşiri’ye giriş yasağı getirildi
12:38 Temelli: Türkiye’nin yoksulluk haritasında Kürt illerini görürsünüz
11:59 Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Memiş’in ölümle tehdit ettiği kadın sosyal medyada yardım istedi
11:51 Kadın mücadelesi ile sağlık mücadelesi iç içe geçmiştir
11:26 Kayyum zırhlı araçlarla belediyeye geldi
10:15 Ferit Şenyaşar: Savcı karşı tarafın avukatlığını yapmış
10:10 Kürt partileri: Halkımız adına toplandık
09:33 'Kürt bölgesinden geçen boru hattı projesinden vazgeçilmedi'
09:26 İzmir’de İnsan Hakları Belgesel Film Günleri başlıyor
09:25 HDP'li 4 belediyeye kayyum atandı
09:13 Kayyum atamalarına ‘diktatör refleksi’ diyen Zırığ’a soruşturma
09:08 'İnsan hakları krizi yaşıyoruz'
09:07 Meclis araştırmadı: Kadın cinayetleri, Aleviler, DAİŞ ilişkileri, Hizbullah, 15 Temmuz, ekonomik kriz, Roboski Katliamı…
09:05 Kaşkollular kış ayında dışarıda kalıyor!
09:05 Antalya’da ırkçı saldırıya uğrayan Kürt öğrenciler okulu bıraktı
09:02 70 yıldır hızma kültürünü yaşatıyor
09:01 Selam verme cezası İnfaz Hakimliği'nden döndü
09:00 07 ARALIK 2019 GÜNDEMİ
06/12/2019
23:59 Irak’ta eylemcilere ateş açıldı: 8 ölü, 20 yaralı
23:59 Savaşlarda insanların aç bırakılması ‘savaş suçu’ kabul edildi
22:33 Kayseri’de yangın: İki çocuk yaşamını yitirdi
22:02 Kaz Dağları Dayanışması: Maden şirketinin ruhsatı iptal edilsin
21:42 ‘Kadınlar Yaşamın Her Yerinde’ fotoğraf sergisi açıldı
21:34 KESK’ten ‘İnsanca yaşamak istiyoruz’ mitingine çağrı
20:24 Ajansımızın haberi ses getirdi: Ali Kısa serbest bırakıldı