Sur’da inşa edilen butik oteller ve işyerleri sermayeye satılacak

img

HABER MERKEZİ - Sur'da 22 bini aşkın ailenin yaşadığı evler yıkılarak yerine 506 konut, 9 butik otel ve 150 işyeri inşa edildi. Mağdurların satın alma gücü olmayan yeni yapıların metrekaresi 2 bin TL'den ihale edilecek. 

 
İki bin yılı aşkın geçmişi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapıp, kentsel sit alanı olan ve aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Diyarbakır'ın tarihi Sur ilçesinin Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş mahalleleri yaklaşık 5 yıldır girişlere yasaklı. Dünyanın en uzun yasağı haline dönüşen bu yasak, sözkonusu mahallerde 2 Aralık 2015 tarihinde 6’ncı kez ilan edilip, 240 gün süren sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı günden bu yana fiili devam eder halde. 
 
TMMOB tarafından hazırlanan raporlara göre, ilan edilen yasakla birlikte çatışmalara sahne olan bu mahallelerde yaşayan 22 bin 323 insan yerinden edildi, uydu görüntülerinden yapılabilen tespitlere göre ise 334'ü tescilli olmak üzere 3569 yapı yıkıldı.
 
Bu yapıların büyük bölümü sokağa çıkma yasağın kaldırıldığı 9 Mart 2016 tarihinden sonra yıkılırken, belirlenen rakam altı mahallenin yüzde 72’sine tekabül ediyor. 
 
AİLELERE BORÇLANDIRILARAK EV VERİLDİ
 
Evleri yıkılan aileler için TOKİ tarafından Üçkuyular ve Çölgüzeli bölgelerinde 5 bin 746 konut inşa edileceği açıklandı. Fakat bu zamana kadar sadece 837 aileye borçlandırılarak ev tahsis edildi. Kayyım yönetimindeki Sur Belediyesi’nin sitesinde yer alan bilgiye göre ise, 476 hak sahibine yönelik 477 adet yeni konutun noter marifetiyle kurası çekimi geçtiğimiz 25 Ağustos’ta yapıldı.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 19 Eylül günü geldiği kentte ilçenin yasaklı 6 mahallesindeki inşaat ve restorasyon çalışmalarını inceledi. Alipaşa Mahallesi'nde kentsel dönüşüm kapsamında inşaatı devam eden konut alanını da dolaşan Bakan Kurum, inşaatını tamamladıkları 506 konutun kuralarını çektiklerini ve hak sahiplerinin 30 Ekim'e kadar sözleşmelerini yapmaları halinde bu konutlarda oturabileceğini açıkladı.
 
9 BUTİK OTEL İNŞA EDİLDİ
 
İlçedeki tescilli 347 yapıdan 118'inin ihalesinin yapıldığını, diğer 158 yapıya ilişkin projelendirme sürecini tamamlayıp, eylül-ekim aylarında yapımına başlayacaklarını belirten Kurum, yine Sur’da 9 butik otel ve 150 işyeri inşa ettiklerini açıklaması söyledi. 
 
Kurum, “Bu butik otelimizi de önümüzdeki aylarda ihaleye çıkacağız ve bu kapsamda hem yapmış olduğumuz butik otellerde hem de burada yatırım teşvikten çıkacağımız irtifak tesis ederek çıkacağımız turizm işletmeleriyle bir cazibe merkezi olacaktır” ifadelerini kullandı.  
 
METREKARESİ 2 BİN TL’DEN SATILACAK
 
Bakan Kurum’un bu açıklamalarının akabinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan duyuruda ise, Sur’da yeni konut yapılmayacağı, yapılan konutların metrekaresinin ise 2 bin TL olacağı kaydedildi.
 
Tescilli yapıların restorasyon maliyetlerinin ise bilahare değerlendirileceği belirtilen duyuruda, “İşyerleri ve oteller; Bakanlığımız/Emlak Yönetim  A.Ş. tarafından açık satış ile satılacaktır. TOKİ konutlarından Noter Kurasında 2 adet konut (ya da daha fazla) isabet eden hak sahiplerinden yapılan sözleşme çalışmaları sırasında hak ettiği kadar konut sözleşmesi yapılacaktır. Acele kamulaştırma davaları sonucu mahkemece belirlenen acele kamulaştırma ödenekleri ve uzlaşma ödenekleri  Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve  TOKİ tarafından en kısa sürede Valiliğimize (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) gönderilecektir. Suriçi 6 mahallede yapı alanları ile ilgili boş parseller peyzaj alanı olarak değerlendirilecektir” denildi. 
 
İHALEYLE SATILACAK
 
Yapılan duyuruda da ifade edildiği gibi inşa edilen 9 butik otel ile 150 işyeri açık artırma yoluyla satışa çıkarılacak. Böylece TOKİ konutlarına sıkıştırılmış yada hiç el uzatılmamış binlerce ailenin evlerinin yerine inşa edilen otel ve işyerleri sermayeye peşkeş çekilecek. 
 
Bu otel ve işyerleri gibi özgün geleneksel Sur mimari dokusuna aykırı şekilde inşa edilip, metrekaresi 2 bin TL’den satılacak 506 ev de ailelerin verilecek kredileri ödeyememeleri durumunda çok muhtemel ki zaman içerisinde el değiştirecek. 
 
TESCİLLİ EVİ YIKILDI
 
Oturdukları tescilli nitelikteki evleri yıkılan hak sahiplerinin durumu ise aradan geçen 5 yıla rağmen hala muallakta. Bu hak sahiplerinden biri Cemal Yılmaz Mahallesi’ndeki 473 metrekarelik evi bütünüyle yıkılan 67 yaşındaki İsmail Üzmez. 
 
7 yaşından bu yana Sur’da yaşayan Üzmez’in baba ve annesinden kalma evinin bulunduğu mahalleye girilemiyor. 
 
‘NE ZAMAN ÇAĞIRIRSAK O ZAMAN GELİN’ DENİYOR
 
Tescilli olmasına rağmen yıkılan evleri konusunda 5 senedir beklenti içerisinde olduklarını dile getiren Üzmez, bugüne dek bu konuda ne resmi makamlarca görüşmeye çağrıldıklarını ne de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne gittiklerinde içeri girebildiklerini anlattı. Üzmez, bu belirsizlik nedeniyle yaşadıkları mağduriyeti şu sözlerle dile getirdi: “Her seferinde ‘gidin ne zaman çağırırsak o zaman gelin’ deniyor. Bugüne kadar ne evimizi değeri hakkında bir şey söylendi ne de TOKİ de ev verildi. Eviniz tescilli olduğu için daha sonra sizi çağıracağız denildi. Belki 10 sene sonra çağıracaklar, öldükten sonra çağırsalar ne olacak... Sadece 3 buçuk sene kira yardımı yapıldı. Sonrasında herhangi bir yardım yapılmadı. Ne işimiz var ne gücümüz. Bazen kiramız birikiyor borç harç ederek kiramızı ödüyoruz.” 
 
‘YIKILAN EVİMİN ÜZERİNE ÇADIR KURUP YAŞARIM’
 
Avukat tutup hakkını arayacak parası olmadığını ifade ederken kentteki siyasi parti ve STK’lerce oluşturulan Sur'un Yıkımına Hayır Platformu'nu da ailelerle yeterince ilgilenmemekle eleştiren Üzmez, “Böylece bekliyoruz ki devlet ya paramızı verecek yada evimizi verecek. Paramızı verse cüzi bir para verecekler. Evlerimizi elimizden almak için yada TOKİ verecek. Biz de TOKİ istemiyoruz, sanki TOKİ iyi bir şey mi? Şuan kapı açılsa müsaade edilse ben eski evimin üzerine çadır kurup yaşamımı orada devam ederim.  Konu komşularımızın hepsi dağıldı. Kimisi TOKİ’lere gitti kimisi başka yerlere gitti. Ben kendi çocuklarımla bile yan yana gelemez hale geldim. 7 çocuğum  evde kalıyorduk, her biri ayrı yere dağılmak zorunda kaldı. Eşimle tek başımıza kalıyoruz. Psikolojimiz bozulmuş durumda” dedi. 
 
‘YARIN  O EVLERE İCRA İLE EL KONULACAK’
 
Üzmez, Sur içerisinde inşa edilen evlerden mağdur ailelerin alma imkanının olmadığını da ifade etti. İnşa edilen evlerin 400-500 TL’ye satılıp, ailelerin kredi ile borçlandırıldığını belirten Üzmez, fakat uzun vadede ailelerin bu kredileri ödemeyebilme güçlerinin olmadığını vurguladı. 
 
Üzmez, “Surlular bu parayı nerden bulup da verecek? Yarın öbür gün istenen paranın taksitini veremediğinde de icra ile o evlerini insanların ellerinden alacaklar” diye konuştu.
 
MA / Ömer Çelik - Mehmet Erol  
 

Diğer başlıklar

16:26 Güven: İmralı’nın kapılarını açın dünya aydınlansın
16:17 Süleyman Soylu ve eşi Kovid-19’a mı yakalandı?
15:57 AFAD yurttaşlar için yardım çağırısı yaptı
15:52 Bitlis’te askeri operasyon ve orman yangını
15:48 Amedspor deplasmanda kaybetti
15:39 'Ne Ayşe Gökkan ne de diğer kadınlar saldırılarınıza boyun eğmeyecek'
15:34 Erdoğan ekonomi için 'sabır' istedi
15:26 Kerkük eski valisi Necmeddin Kerim hayatını kaybetti
15:17 Balıkesir ve Diyarbakır'da gözaltılar
15:03 HDP'den tutukluların taleplerini kabul edin çağrısı
14:38 Vinçlerle ayakta tutulan binanın kolonları kesilmiş iddiası!
14:36 Kadınlardan 'toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe' çalıştayı
14:21 ‘Hasta tutuklu Yamaç tedavi altına alınmalıdır’
14:14 Van'da kadınların açıklamasına izin verilmedi
14:10 Bakandan zemin etüdü itirafı: Problemler tespit ettik
13:59 Ordu Çevre Derneği: Yasa ekolojik yıkıma neden olacak
13:46 HDK'den ‘Kapitalizmin krizine karşı halkların ortak mücadelesi’ hamlesi
13:45 Sancar yaralıları ziyaret etti
13:24 Cumartesi Anneleri'nden 'Dargeçit JİTEM Davası’ için duyarlılık çağrısı
13:12 İzmir'e uçak biletleri ücretsiz değişim yapabilecek
13:10 Yeni Yaşam Kadın Eki yarın çıkıyor
12:56 Kalp krizi riski yüksek hasta tutuklu için tahliye çağrısı
12:54 Erciş'te PTT çalışanı intihar etti iddiası
12:51 Köylüler sondaja karşı eylemini sürdürdü
12:36 Adıyaman'da Dünya Kobanê Günü açıklaması
12:17 İzmir'de eğitime bir hafta ara verildi
12:02 Ailelerin enkaz bölgesindeki bekleyişi sürüyor
11:23 Depremden yan yatan bina vinç desteği ile ayakta duruyor
11:13 Erdoğan'a mektup: Kürtçeyi resmi dil olarak tanıyın
11:03 Öcalan’la görüşme başvurusuna ret
10:44 25 yıldır kayıp olan Oduncu’nun akıbeti soruldu
10:27 Gezi'den Kobanê'ye uzanan özgürlük öncüsü: Kader Ortakaya
10:13 Kobanê direnişi maskeleri düşürdü
09:43 ADO Başkanı Özsoy: Bakanlık şartları kendi kliniklerine uygulamıyor
09:42 Diyarbakır’da 4 kişi tutuklandı
09:41 Üreten kadın daha güçlü
09:36 Êzidî aydınlar: DAİŞ’in Şengal'de yarım bıraktığını tamamlamak istiyorlar
09:36 Müftüoğlu: Bütçe ‘Evime ekmek götüremiyorum’ diyenleri çoğaltacak
09:11 Yargıtay evi yakılıp eşi öldürülen Ataman için müebbet istedi
09:05 Germuş Kilisesi sessizce yıkılıyor
09:05 Gençler 'Öcalan'ın özgürlüğü' için harekete geçiyor
09:03 Sağlıkçıların 'ölüm riski' artacak
09:02 Faturaları ödeyemeyen esnaf kepenk indiriyor
09:00 31 EKİM 2020 GÜNDEMİ
08:49 Bilanço ağırlaşıyor: Yaşamını yitirenlerin sayısı 28’e yükseldi
08:24 İzmir geceyi sokakta geçirdi
02:25 Koca: Depremde 21 can kaybımız var
01:28 Deprem sonrası elektrik kesintilerine ilişkin açıklama
30/10/2020
23:56 Adana'da 3 günlük eylem ve etkinlik yasağı
23:49 Soyer’den toplanma alanları duyurusu
23:35 Kemalbay: Cezaevlerinde can kaybının yaşanmadığı bilgisini aldık
23:03 İTO Genel Sekreteri’nin eşi ve çocukları depremde yaşamını yitirdi
22:56 AKP’li Yıldırım gelince yurttaşlar alandan uzaklaştırıldı
22:45 Kürt siyasetçi-yazar Osman Akdağ yaşamını yitirdi
22:39 Kızıltepe'de bir genç intihar etti
22:25 Serrac istifa kararından vazgeçti
22:20 Efrîn’de bombalı saldırı
21:38 Van'da bir genç hayatını kaybetti
21:25 İzmir’deki otellerden konaklama açıklaması
20:46 AKP kongresi için çevre illerden yurttaşlar taşındı
20:42 Enkaz üstünde telefonla konuşan Pakdemirli’ye tepki
20:28 Tarım işçilerine yıldırım çarptı: 4 ölü, 3 yaralı
20:20 AFAD ölü ve yaralı sayısını güncelledi
20:14 Direnişteki madencilerden İzmir dayanışması
19:59 Emekçiler Mersin’de ihraçlara dikkat çekti
19:34 Yunanistan’da deprem nedeniyle 2 öğrenci hayatını kaybetti
19:26 HDP Akdeniz ilçesinde temsilcilik açtı
19:22 İzmir’e giriş ve çıkışlar durduruldu
19:06 Son 24 saatte 78 ölüm, 2 bin 322 yeni hasta
18:56 37 gündür bekletilen Başak'ın cenazesi ailesine verildi
18:35 ‘Kadınların gücünden korkanlar gözaltı ve tutuklamaları devreye koyuyor’
18:28 İzmir’de 4 hastanenin tahliye edildiği iddiası
18:14 Fransa’dan Türkiye’ye deprem yardımı çağrısı
18:06 ‘Kobanê soruşturması'nda gözaltı süresi uzatıldı
18:03 Eşbaşkanların tutuklanmasına tepki: Katmerli şiddetin tohumları atılıyor
17:53 Kandilli Rasathanesi: Artçılar 15 gün sürebilir
17:18 AFAD: 6 kişi hayatını kaybetti, en az 202 kişi yaralandı
16:47 'Ayşe Gökkan intikam alınırcasına gözaltına alındı'
16:40 HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanları tutuklandı
16:32 Hakkari'de tüm etkinlikler yasaklandı
15:59 HDP’den şerh: Emekçilerin payına koca bir hiç düştü
15:45 AKP’li eski belediye başkanından kadına ölüm tehdidi
15:24 ‘Devlet cinsiyetçi rollerini erkeklere devretmiştir’
15:22 Okul müdüründen öğretmenlere mobing ve tehdit iddiası
15:06 Halil Sezai tahliye edildi
14:56 Ege’de 6,8 şiddetinde deprem: Enkaz altında insanlar var
14:42 Maden işçileri: Sözler tutulmazsa Ankara’ya yürüyeceğiz
14:26 Gülistan Doku 300 gündür kayıp
14:17 TJA: Gözaltına alınanları serbest bırakın
14:11 ‘Sağlıkçıların ölmesi bekleniyor’
14:04 Camiye Azerbaycan bayrağı asıldı
14:03 Fincancı: Sağlık emekçileri ölüme terk edildi
13:58 Tarsus Kampüs Cezaevi Raporu: Darp, tehdit, hakaret…
13:57 Suruç anmasında darp edilen 37 kişi hakkında dava açıldı
13:46 HDP’li eşbaşkanların serbest bırakılmasını istediler
13:30 DTSO TÜYAP ile yollarını ayırdı
12:59 Günay: Kobanê soruşturması ile IŞİD’in harekete geçmesi tesadüf değil
12:37 Bingöl’de 4.1 büyüklüğünde deprem
12:15 HDP Diyarbakır eşbaşkanlarına tutuklama istemi
12:07 Birleşik Metal-İş: İktidarın torba yasası adaletsizlikle dolu