Musa Anter Gazetecilik Ödülleri sahiplerine verildi

img
İSTANBUL - Bu yıl 28’incisi düzenlenen ve 5 ayrı dalda verilen Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri, yapılan törenle sahiplerine verildi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Musa Anter’in Kürtlere direnmeyi öğrettiğini belirterek, “1990’larda katliamlar yapan zihniyet, bugün halen iktidarda” dedi. 
 
Kürt bilge ve Özgür Basın’ın sembolü Musa Anter’in (Apê Musa) 20 Eylül 1992’de Diyarbakır’da katledilmesinin ardından gazetecilik alanında verilen ve bu yıl 28’incisi düzenlenen Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri, yapılan törenle sahiplerine verildi. Yeni Yaşam Gazetesi’nin düzenlediği tören, Beyoğlu ilçesinde bulunan Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nde gerçekleşti. Törene Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, milletvekilleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Barış Anneleri, birçok basın kuruluşu temsilcisi, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda gazeteci katıldı.
 
Gazeteci Pelin Özkaptan’ın sunuculuğunu üstlendiği tören, Özgür Basın şehitleri anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. Yeni Yaşam Gazetesi İmtiyaz Sahibi Rıdvan Turan, Kürt siyasetçi-yazar Tarık Ziya Ekinci, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve İsmail Beşikçi’nin, törene gönderdikleri mesajlar okundu. 
 
EKİNCİ: KÜRT GAZETECİLİĞİ ÖNEMLİ BİR NOKTADA
 
Tarık Ziya Ekinci, Musa Anter Gazetecilik ve Basın Şehitlerini Anma Ödül Tören'nin öneminde değinerek, "Gerçeklerden taviz vermeden, doğru bilgiyi hakikati topluma aktaran Kürt gazeteciliği önemli bir noktada. Musa anter şahsında işkence ile yaşamını yitiren bütün Özgür Basın şehitlerini anıyor ve bu geceyi düzenleyenleri kutluyorum" mesajı paylaştı.
 
ÇELİK: BEDEL ÖDEDİK
 
Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik, ödül töreninin Musa Anter’in 100’üncü doğum gününe denk gelmesinin önemine değinerek, halkların sesi olmaya devam eden özgür basın emekçilerini tebrik etti. Çelik, “İnkar edilen Kürt halkının, ezilen tüm halkların, her inancı sesi olmaya çalıştık. Özgür basın olmasaydı, 1990’lı yıllarda yaşananlar görülmemiş olacaktı. Özgür Basın Kemal Kurkut’tan Ceylan Önkol’a kadar yaşananları açığa çıkardı. Görünmeyenleri görünür kıldı. Devletin üstenci dilini teşhir ettik. Bunları yaparken bedel ödedik. Ödemeye devam ediyoruz. 90’lı yıllarda gazeteciler, muhabirler katledildi. Birçok gazeteci habere giderken büyük bedelleri göze alarak gidiyor. Biz de halkımıza olan borcumuzu ödemek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
 
Çelik’in konuşmasının ardından Apê Musa, özgür basın şehitleri ve özgür basın emekçilerinin yaşam ve mücadelelerini konu alan sinevizyon gösterimi yapıldı. 
 
ÖDÜLLER SAHİPLERİNE VERİLDİ
 
Daha sonra ödül törenine geçildi. Türkçe Haber Dalı’nda Mezopotamya Ajansı muhabiri Erdoğan Alayumat, “261 Cenaza kaldırıma defnedildi” başlıklı haberiyle ödül aldı. Alayumat’ın ödülünü HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan verdi. 
 
BULDAN: MUSA ANTER’İ KATLEDEN ZİHNİYET İKTİDARDA
 
Ödül sırasında konuşan Eş Genel Başkan Buldan, günün önemine değinerek, şunları söyledi: “Bugün önemli bir gün. Sevgili Musa Anter’in hem bize bırakmış olduğu mirasın devamcıları gazetecilere ödüllerini vermek için buradayız. Musa Anter Kürtlere direnmeyi öğretti. O’nun bize bıraktığı miras diline, kültürüne, kimliğine sahip çıkmaktı. Asla dilinden, kimliğinden, kültüründen taviz vermedi. 90’larda katliamlar yapan zihniyet bugün halen iktidarda. Musa Anter’i katleden zihniyetler bugün iktidarda olan zihniyetle aynıdır. Burada olmaktan onur duyuyorum. Bu mücadelede bıkmadan ilerleyen arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.”
 
DİCLE ANTER: GAZETECİLİK RAHAT BİR MESLEK OLMADI
 
Ardından Anter’in oğlu Dicle Anter’in mesajı okundu. Anter, “Babamın 100’üncü yaşında yanınızda olmayı çok isterdim. Orada olamasam da her şeyimle yanınızda olduğumu bilmenizi istiyorum. Gazetecilerin katledildiği, tutuklandığı dönemlerden geçtik ve bu mücadele halen devam ediyor. Gazetecilik hiçbir zaman rahat olmadı. Bu anlamda ödül alan arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Cezaevinde bulunan tüm arkadaşların derhal serbest bırakılmasını umuyorum” diye konuştu.
 
Türkçe Haber Dalı Jüri Özel Ödülü, gazeteci Ercüment Akdeniz’in Evrensel Gazetesi’nde yayınlanan “Yolcu şifresiyle mültecileri ölüme taşıdılar” başlıklı haberi layık görüldü. Akdeniz’e ödülünü Gazeteci Tuğrul Eryılmaz verdi. Eryılmaz, “Eminim ki Musa Anter burada olsaydı, bu işi çabuk bitirin ve işinizin başına dönün. Daha çok işimiz var derdi” diye belirtti.
 
APÊ MUSA’DAN HRANT DİNK’E
 
Kürtçe Haber Dalı’nda Fahrettin Kılıç ve Ayşe Sürme’nin, Mezopotamya Ajansı’nda (MA) yayınlanan “Cenaze piştî 3 salan bi rêya PTT’ê ji malbatê re şandin” (Cenaze 3 yıl sonra aileye kargo ile gönderildi) haberi ile Medya Üren’in Jinnews’te yayınlanan “Me xwe gihaşt nameya Î.E. ya ku çawişê pispor tecawizî wê kir” (Uzman Çavuş’un tecavüz ettiği İ.E.’nin mektubuna ulaştık) başlıklı haberleri ödüle layık görüldü. 
 
Kılıç, ödülünü Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü İdil Uğurlu’dan aldı. Uğurlu, özgür basın emekçilerinin büyük bedellerle önemli değerler yarattığını ifade etti. Özgür basının hakikat arayışını bırakmadığını, ezilenlerin sesi olduğunu belirten Uğurlu, “Apê Musa’dan Hrant Dinke’ kadar bu değerleri yaratanlara selam olsun. Ödül alan arkadaşlarımızı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
Ayşe Sürme’nin ödülünü ise Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik verdi. 
 
EREN KESKİN: ANTER KÜRDİSTANİ BİRİYDİ
 
Medya Üren’in ödülünü ise İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin verdi. Keskin, “Musa Anter Kürdistan gerçekliğini, yaşanan acıları, katliamları anlatan, belki de ilk insanlardan biriydi. Musa amca çok komik, esprili ama en önemlisi de Kürdistani biriydi. Onunla çalışırken çok keyif alırdınız. Çok önemli bir iş yapıyorsunuz. Bu coğrafyada ırkçı, şoven politikaları, yapılan soykırımları, kadına yönelik şiddeti, kontrgerilla gerçekliğini açığa çıkardınız. Tebrik ediyorum, başarılarınızın devamını diliyorum” şeklinde konuştu.
 
Gurbetelli Ersöz Kadın Haberciliği dalında birincilik ödülünü Gazete Karınca’dan “Polisler adeta Emine Bulut’u suçlamış” başlıklı haberiyle Sibel Yükler aldı. Yükler, ödülünü Yeni Yaşam Gazetesi Yazı İşleri Müdür İnci Aydın’dan aldı. 
 
Bu yıl birincilik ödülünün yanı sıra Gurbetelli Ersöz Kadın Haberciliği dalında Jüri Özel Ödülü’nü, “Kızının uğradığı tecavüze tanık olan annenin şüpheli ölümü” haberiyle Mezopotamya Ajansı’ndan Arjin Dilek Öncel aldı. Öncel’in ödülü ise Barış Anneleri İnisiyatifi üyesi Güler Duman verdi.
 
Duman, büyük acılar yaşadıklarını, yıllardır barış için mücadele ettiklerini belirterek, şöyle konuştu: “Apê Musa şahsında tüm şehitlerimiz saygıyla anıyorum. Tüm şehitlerimiz bizim için ölümsüzdür. Her zaman içimizde yaşıyorlar. Bunca zulme, zorbalığa karşı direnenler de var. Apê Musa Kürt halkı için çok mücadele etti. Bu mücadele halen de devam ediyor. Apê Musa’nın izinden yürüyenlere selam olsun.”
 
Fotoğraf Dalı’nda iki fotoğrafa ödül verildi. Fotoğraf ödülleri “Abluka” isimli fotoğrafıyla gazeteci Zeynep Kuray ve “Türkiye’nin Fotoğrafı” isimli fotoğrafı ile dokuz8HABER’den Fatoş Erdoğan’a verildi. Fotoğraf Dalı Jüri Özel Ödülü ise “Hasankeyf’in yasını kuşlar tutuyor” adlı fotoğrafıyla gazeteci Seda Taşkın aldı.
 
Zeynep Kuray’ın ödülünü gazeteci Ender Öndeş, Fatoş Erdoğan’ın ödülünü Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, Taşkın’ın ödülünü ise gazeteci Hüseyin Kalkan verdi. 
 
Karikatür Dalı’nda birincilik ödülü Beşir Geroğlu’na verildi. Karikatür Dalı’nda Jüri Özel Ödülü ise Kıymet Güven aldı. Geroğlu ödülünü gazeteci Nejbir Aydoğan verdi. Güven’in ödülünü ise törene katılamadığı için gazeteci Recep Karadoğan aldı.
 
Tören gazetecilerin toplu fotoğraf çekmesiyle sona erdi.
 

Diğer başlıklar

28/10/2020
22:35 Fransa’da ulusal karantina ilan edildi
21:56 Nusaybin’de 3 gözaltı
21:52 Samsun’da şüpheli kadın ölümü
21:34 Diyarbakır’da bir hemşire koronadan yaşamını yitirdi
21:18 Amedspor'dan üst üste 3'üncü galibiyet
20:50 Kamu emekçilerinin eylemi 145’inci haftasında
20:40 Koca: İstanbul'da durum kontrol altına alınmazsa salgınla baş edilemez
20:22 Türkiye’de toplam can kaybı 10 bini aştı
20:11 Mele Abdullah Aksoy yaşamını yitirdi
20:05 Hatay ve Mersin'de çok sayıda gözaltı
19:58 Kozan ve İskenderun'da orman yangınları kontrol altına alındı
19:33 Almanya’dan Türkiye’ye seyahat uyarısı
19:26 Silvan’da bir gencin cenazesine ulaşıldı
18:08 Maaşlarını alamayan işçilerden yol kapatma eylemi
17:52 Ünye'de maden protestosu: En az 20 gözaltı
17:32 Ermenek katliamının 6’ncı yılı: Ant olsun hesap soracağız
17:17 Dersim'de 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı
17:01 BİMEKS işçileri 4 yıldır haklarını talep ediyor
16:11 Fırıncılar Federasyonu Başkanı: Ekmeğe zam kaçınılmaz
16:09 Beştaş: AKP’nin ekonomi politikası çöküşün adıdır
15:59 Morgda 33 gündür bekletilen cenazeler Meclis gündeminde
15:06 Roboski Katliamı 106’ncı ayında: Barış içinde yaşamak istiyoruz
15:04 DİSK: Sağlık emekçilerinin koşulları düzeltilmeli
14:55 ‘Yıkılacak Duvarlar’ı imzaladılar: Bu kitap Figen’in sesidir
14:40 Merkez Bankası’nın açıklaması sonrası dolarda yeni rekor
14:39 Kadınlardan fıstık işçilerine ziyaret
14:21 Kürt boksörden Barzani'ye çağrı: Devreye girin
14:14 Aydemir cinayetinin gerekçeli kararı: Miras anlaşmazlığı
14:12 Charlie Hebdo hakkında soruşturma başlatıldı
13:59 Şakran Cezaevi’nde 11 gardiyan koronaya yakalandı
13:58 Erdoğan: Karikatüre bakmadım
13:15 Sağlık örgütleri: Yasaklar ve engellemeler sorunu çözmez
12:58 TTB: İzin, istifa ve emeklilik haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz
12:58 Kaymakam Safitürk’ün faillerinin araştırılması istendi
12:57 Merkez Bankası Başkanı: TL aşırı değersiz bir noktada
12:50 Erzincan’da 4,3 büyüklüğünde deprem
12:41 Erdoğan’ın 2021 projesi kadın üniversitesi!
12:39 Kürtçe çizgi roman çocuk dergisi GOG çıkıyor
12:34 Charlie Hebdo'nun Erdoğan karikatürüne küfürle yanıt verdi
12:33 Üniversiteli kadınların tehdit edilmesine tepki
12:32 Dersim Belediyesi'nde TİS imzalandı
12:24 'Antalya Cezaevi’nde OHAL uygulamaları yeniden devrede'
12:21 İzmir Kadın Platformu: Sözümüzü 25 Kasım’da söyleyeceğiz
12:17 Polis: Leyla Güven’i teşhis et savcı yardımcı olur
11:56 Akşener’den Erdoğan'a: Macron’a destek çıktın
11:55 Anadilde eğitim hakkı teklifi işleme alınmadı
11:53 Elazığ Cezaevi’nde 12 tutuklu koronavirüse yakalandı
11:28 Ünye’de jandarma ablukası
11:28 Başkale kırsalında operasyon
11:04 Gazeteci Ekinci hakkında yakalama kararı
11:03 Uğur: Mahkeme tarihe kara bir leke bıraktı
10:43 Gazeteci Demir beraat etti
10:39 İstanbul'da 3 gözaltı
10:11 Dolar ve euroda yeni rekor
10:10 Su ve yol beklerken madenle karşılaştılar
10:09 Güney: Boykot iç siyaset malzemesi olarak kullanılıyor
10:00 Çukurova'da orman yangını: Yüzlerce hektarlık alan kül oldu
09:53 Uyan: Antifaşist mücadele hattı şart
09:38 'Düşünce ve ifade özgürlüğünün olmadığını yaşayarak gördük'
09:36 Borçları nedeniyle bir tiyatro sahnesi daha kapanıyor
09:14 TTB: Koruyucu sağlık hizmetlerine ayrılan bütçe yetersiz
09:14 ENKS ulusal birlik görüşmelerini tıkatıyor
09:13 'Kadın kimliği unutturulmak isteniyor'
09:12 Dr. Ayhan: Silahların yüzde 40’ı kadınları vuruyor
09:11 Açtığı tekstil kadınların istihdam alanı oldu
09:11 ‘Toplu mezarı açıp kızımın kemiklerini versinler’
09:05 Geçmişi bugüne taşıyan usta
09:03 Kadın Müdürlüğü’nü kapatan kayyım taşınmazları tahsis ediyor
09:03 Barış Anneleri: Barış ancak Öcalan’ın özgürlüğüyle gelebilir
09:02 'Cumhuriyet Rum katliamıyla tamamlandı'
09:01 Koçerler yayladan indi
09:01 Hamallık yapan emekli: Ben değil devlet utansın
09:00 28 EKİM 2020 GÜNDEMİ
27/10/2020
23:46 Erdoğan ile Putin telefonda görüştü
22:12 TTB’den sağlıkçıların istifa yasağına tepki
20:48 Baroların açıklamasını yayınlayan ajansımıza ve 2 baro başkanına soruşturma
20:34 Dêrazor’da toplu mezar bulundu
19:28 Sağlık çalışanlarının istifaları kabul edilmeyecek, yıllık izinler durduruldu
19:24 AKP Sözcüsü Çelik’ten S-400 açıklaması
19:17 Urfa’da tarım işçileri kaza yaptı: 1 ölü, 11 yaralı
19:10 Koronadan 76 ölüm, 2 bin 209 yeni hasta
18:58 Özerk Yönetim’den 10 günlük kısmi sokağa çıkma yasağı
18:50 İzmir Sağlık Platformu taleplerini sıraladı
18:22 AKP, MHP, CHP ve İyi Parti’den Macron'un açıklamalarına karşı ortak bildiri
18:10 Nurcan Aslan davası heyet değişikliği nedeniyle ertelendi
18:05 Duygu Delen’i katleden faile ağırlaştırılmış müebbet
17:55 CHP’li Kuşoğlu: Bütçe açığındaki fark 3 kamu bankasında fonlandı
17:44 Fecriye Coşkun yaşamını yitirdi
17:33 Baraj kapağı kapatılınca binlerce balık öldü
17:11 İskenderun'daki yangın yerleşim yerlerine sıçradı
16:57 SES: Hayatlarımız ve emeğimiz pazarlık konusu değildir
16:41 İmamoğlu’dan korona açıklaması
16:21 İYİ Parti'li Kavuncu hakkında FETÖ soruşturması
15:55 Kılıçdaroğlu: FETÖ'nün siyasi ayağı Saray'da
15:46 Ordu'da maden protestosuna müdahale: 6 gözaltı
15:39 Cinsel istismar sanığının duruşması ertelendi
15:26 Diyabakır'da bir İş insanı gözaltına alındı
15:11 Tanık polisler: Güllü Yılmaz eşinin kendisini yaktığını söyledi
15:11 Şırnak’ta susuz bırakılan 13 köy için komisyon kurulması istendi
15:04 İstanbul Tabip Odası: Salgın alarm veriyor