HDP'lilerin kaçırılmasından Soylu sorumlu tutuldu: Size bakan denmez, çete lideri denir

img
HABER MERKEZİ - HDP'li yönetici ve üyelerinin, kendilerini polis ve MİT mensubu olarak tanıtan kişilerce kaçırılmasına tepki yağdı. İstanbul'da konuşan Milletvekili Ali Kenanoğlu, uygulamaları sıralayarak, Süleyman Soylu için "Size bakan denmez, çete lideri denir, mafya lideri denir" sözlerini kullandı. 
 
Son olarak HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi ve Gençlik Meclisi Eş Sözcüsü Serhat Aktumur'un 17 Eylül günü Diyarbakır'da kendisine MİT kimliği gösteren 3 kişi tarafından güpegündüz sokak ortasında kaçırılarak, darp edilmesi üzerine HDP örgütleri, son dönemde farklı kentlerde parti yöneticisi ve üyelerine yönelik yaşanan benzer kaçırılma ve ajanlık dayatmalarına karşı sokağa çıktı. Birçok merkezde yapılan açıklamalarla partililer, yaşanan hukuksuzluk haline tepki gösterdi.
 
ANKARA 
 
Ankara’da HDP Çankaya İlçe Örgütü tarafından parti binasında açıklama yapıldı. Öğrenci İnisiyatifi ve Anarşist gençlik örgütü Karala aktivistlerinin de destek verdiği açıklamada “Kaçırma, işkence, baskı ve tehditlerinize karşı diz çökmeyeceğiz" pankartı açıldı. 
 
Burada açıklamada bulunan HDP Gençlik Meclisi üyesi Yusuf Acar, iktidarın yürüttüğü politikaların ilk hedefinin gençler olduğuna işaret ederek, Gençlik Meclislerinin kurulduğu günden bu yana her türlü baskı politikalarına karşı amansız bir mücadele yürüttüğünü söyledi.
 
‘JİTEMVARİ BİR ÇETE YAPILANMASI’
 
Gençlik Meclislerinin tüm çalışmalarının illegalize edilmeye çalışıldığını dile getiren Acar, “Bugüne kadar yüzlerce genç arkadaşımız gözaltına alınmış, tehdit ve işkenceye maruz kalmıştır, onlarca arkadaşımız sırf Gençlik Meclisi çalışmaları yürüttükleri için hukuksuz bir şekilde tutuklanmıştır. Yine onlarca arkadaşımız kendilerini polis veya istihbaratçı olarak tanıtan kişilerce kaçırılıp tehdit edilmiş ve ajanlık dayatılmıştır. Özellikle son süreçte genç arkadaşlarımız güpegündüz kaçırılmakta ve bu gayri hukuki durum artarak devam etmektedir. 90’lı yılları aratmayan JİTEMvari bir çete yapılanması ile gençliğin örgütlü mücadelesi ve gençlik meclisi üyelerimiz hedef alınmaktadır" diye konuştu.
 
'MÜCADELEDE KENETLENELİM'
 
Acar, son olarak ise arkadaşlarından Serhat Aktumur'un Diyarbakır’da kaçırılıp, tehdit ve işkenceye maruz bırakıldığını ifade etti.
 
Acar, devamında şunları söyledi: “Birçok merkezde artarak devam eden bu kaçırma olayları ile başta Gençlik Meclisi üyelerimiz ve tüm gençler korkutulmaya çalışılmaktadır. Bu kaçırma olayları çetelerin ve karanlık güçlerin, hukukun ve adaletin yerine geçtiğinin kanıtı niteliğindedir. Gençlerin mücadelesini baskı ve tehdit ile yok etmeye çalışanlar şunu iyi bilsin ki gençler asla ama asla bir adım geri atmayacaktır. Bizler köklü ve mücadeleci bir geleneğin ardıllarıyız, bizim mücadele geleneğimizde bu tür baskı ve tehditlere boyun eğmek yoktur. Gençler, her türlü baskıcı politikaları her alanda teşhir etmeye devam edecek. Başta gençler olmak üzere tüm kamuoyunu bu baskı ve sindirme politikalarına karşı durmaya ve gençlik mücadelesi etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz. Tüm baskılara inat hep birlikte mutlaka kazanacağız.”
 
Açıklamanın ardından konuşan Konur Meclisi'nden Ulaşcan Taylan Ergüç da, "Bugün HDP'ye yapılan saldırı tüm gençlere yapılıyor. Birlikte mücadele etmezsek kaybedeceğiz, mücadeleyi büyüterek kazanacağız" diye belirtti.
 
İSTANBUL 
 
HDP İstanbul İl Örgütü de, parti yöneticisi ve üyelerinin polis ve MİT mensupları tarafından kaçırılarak ajanlık dayatmalarına maruz kalmalarına dair parti binası önünde açıklama yaptı. Partili bazı milletvekillerinin de katıldığı açıklamada HDP Gençlik Meclisi üyelerinin üzerinde “Harekete geç (Rabe ser pîya)” yazan önlükler giydikleri görüldü.  
 
“Tehdit, baskı, ajanlaştırma bizi yıldıramaz. (Tehdit, zordarî, sîxurtî, nikare me asteng bike)” pankartı açan partililer, tepkilerini “HDP umuttur, umut dimdik ayakta”, “Bijî berxwedana civanan”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atarak gösterdi.
 
AVCI: SİZ DE HESAP VERECEKSİNİZ!
 
HDP İl Eş Başkanı Erdal Avcı, yaptığı konuşmada 1990’lı yılların yöntemlerinin adım adım yeniden geldiğini, birçok arkadaşlarının gayrı meşru, çeteci uygulamalara maruz kaldıklarını ifade etti.
 
Bu konuda sorumluları uyaran Avcı, “Gençlik Meclislerimiz kumar, uyuşturucu, fuhuşa karşı bir kampanya başlatacak. Biz biliyoruz ki gözaltında gençlerimize sürekli şu teklif ediliyor; ‘politika yapmayın, HDP zemininde olmayın, gelin biz size uyuşturucu verelim, gayrı meşru alanlarda para kazanma şansı yaratırız, bu işleri bırakın’. Gençliğimiz tam da kendilerine teklif edilen bu gayri ahlaki yaşama karşı mücadele ediyor. Geçmiş dönemin suçluları nasıl açığa çıktıysa, bu dönemin de suçluları açığa çıkacaktır. Mehmet Ağar’ların hesap verdiği gibi siz de hesap vereceksiniz. Vazgeçin, demokrasi mücadelemizdeki haklı taleplerimizin önünden çekilin. Gençlerimizden uzak durun” diye konuştu.
 
BULUT: HİÇBİR SUÇ CEZASIZ KALMAYACAK
 
Diğer İl Eşbaşkanı Elif Bulut da, sözlerine bugünlere sayısız acılar çekerek geldiklerini dile getirerek başladı. Açıklamalarını takip edip, kamera ile kayıt altına alan polisleri atfen “Şimdi burada kayıt yapıyorlar. Geçmişte bu kayıtları yapanların önemli bir kısmı şimdi Silivri Cezaevi’nde ya da yurtdışına kaçtı” diyen Bulut, devamında şunları söyledi: “Bu devran değişecek. Bunların hepsi kayıt altında. Hiçbir suç cezasız kalmayacak. Bizler 90’ların ağır politik ikliminde yetişmiş, yılmamış, korkmamış, bugün örgütlü mücadelesini yürütenleriz. Bugün gençliğe yapılanlar da onları yıldırmayacak.” 
 
‘İÇİŞLERİ BAKANI DEĞİL, ÇETE LİDERİ’
 
İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu ise, konuşmasında gençliye yönelik kirli politikalara dair şu sözleri sarf etti: “Bunların sorumlusu İçişleri Bakanı’dır. Ama siz bakanlık değil, çete liderliği yapıyorsanız, siyasi parti liderlerini tehdit ediyorsanız, istifa etmeyi dahi beceremiyorsanız size bakan denmez, çete lideri denir, mafya lideri denir. Uyguladığınız yöntemler de mafya, çete yöntemleridir.”
 
Milletvekillerinden Musa Piroğlu da kaybetme sürecine girdiğini ifade ettiği AKP’nin eski yöntemlere sarıldığını kaydetti.
 
Kaçırmaların ne anlama geldiğini 90’lı yıllardan, JİTEM’den, yargısız infazlardan, kayıp mezarlardan gayet iyi bildiklerini söyleyen Piroğlu, “Yine onların nasıl korunduğunu bin operasyon yapan Mehmet Ağardan biliyoruz. Bu yüzden HDP yönetici ve üyeleri, devrimcilere yönelik bu saldırı, aslında bu ülke halklarına yönelik ağır bir tehdittir. Kaybeden iktidar, ülke halklarını yargısız infazlarla, beyaz Toroslarla tehdit ediyor” dedi. Yapılan konuşmaların ardından açıklama alkış ve sloganlarla sona erdi.
 
MARDİN 
 
HDP Mardin Gençlik Meclisi tarafından partinin İl Örgütü binası önünde yapılan açıklama ile Altumur’a yönelik kaçırma vakasına tepki gösterildi.  Açıklama “Bijî berxwedana Ciwana” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları eşliğinde son buldu.
 
ŞIRNAK
 
Şırnak’ta da HDP il ve ilçe  örgütü tarafından Silopi ilçesindeki parti binasında yapılan açıklamaya HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, Gençlik Meclisi üyeleri ve TJA aktivistleri katıldı. 
 
Burada konuşan HDP İl Eşbaşkanı Sabahattin Deniz, gençlik meclislerinin kurulduğu günden bu yana her türlü baskı politikalarına karşı amansız bir mücadele yürüttüğünü ifade etti. Deniz,  “Özellikle son süreçte genç arkadaşlarımız güpegündüz kaçırılmakta ve bu gayri hukuki durum artarak devam etmektedir. 90’lı yılları aratmayan Jitemvari bir çete yapılanması ile gençliğin örgütlü mücadelesi ve gençlik meclisi üyelerimiz hedef alınmaktadır" dedi.
 
ADANA 
 
HDP Adana İl Örgütü tarafından parti binasında düzenlenen basın toplantısında ise, Seyhan İlçe Eşbaşkanı Enver Güler konuştu. İktidarın yürüttüğü politikaların ilk hedefinin gençler olduğunu söyleyen Güler, Gençlik Meclisi üyelerinin sürekli gözaltı, tutuklama ve ajanlık dayatmalarına maruz kaldığını, hukuksuz bir şekilde tutuklandığını ifade etti. Güler, "Bu kaçırma olayları çetelerin ve karanlık güçlerin, hukukun ve adaletin yerine geçtiğinin kanıtı niteliğindedir" diyerek, kamuoyunu gençliğin mücadelesi etrafından kenetlenmeye çağırdı.
 
ANTALYA
 
Antalya’da da HDP İl Örgütü tarafından yapılan açıklamada Antalya Milletvekili Kemal Bülbül de yer aldı. Aktumur'un kaçırılmasına tepki gösteren İl Eşbaşkanı Muhsin Taşar, "Gençlerin mücadelesini baskı ve tehdit ile yok etmeye çalışanlar şunu iyi bilsin ki gençler asla ama asla bir adım geri atmayacaktır" ifadelerini kullandı.
 
DİYARBAKIR 
 
HDP Diyarbakır İl Örgütü de Kayapınar İlçe Örgütü binası önünde basın açıklaması yaptı. Parti milletvekilleri Dersim Dağ, Pero Dündar, Remziye Tosun, İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık ve Gençlik Meclisi üyelerinin katıldığı açıklama sırasında “Gençlik faşizme diz çökmez, çöktürür’ yazılı pankart açıldı.  Yapılan açıklamada JİTEMvari kaçırma vakalarına tepki gösterildi.
 
İZMİR
 
İzmir’de de HDP İl Örgütü tarafından Konak ilçe binası önünde çok sayıda partilinin katılımıyla açıklama yapıldı. Açıklama nedeniyle parti binasının önüne çok sayıda polisin konumlandığı görüldü. “Gençlik baskı ve saldırılara asla boyun eğmeyecek” pankartının açıldığı açıklamada partililere yönelik kaçırma ve ajanlık dayatmalarına tepki gösterildi.
 
VAN
 
HDP Gençlik Merkez üyelerine yönelik baskı ve ajanlık politikaları Van’da da protesto edildi. İl Örgütü binası önünde yapılan açıklamada Ağrı Miletvekili Dilan Dirayet Taşdemir ile Van Milletvekili Murat Sarısaç da yer aldı.
 
Okunan basın metninin ardından konuşan Milletvekili Murat Sarısaç, “AKP’nin düşman politikaları gün be gün artıyor. İçte ve dışta savaşı benimseyen ve savaş politikalarıyla ayakta duracağını sanan halkı hiçe sayan politikaları devreye sokuluyor. Türkiye’de devreye soktuğu politikaları şu an 1990’ları aratmayacak ve o dönemin güncellenmiş halini yaşıyoruz. Yüzyıldır Kürtlere uygulanan bu soykırımcı ve imha edici politikaları yaşamaktayız. Biz parti yöneticilerimizin, gençliğimizin, en doğal hakkı olan siyaset yapmadıklarını bu yüzden sokakta gezerken kendini MİT’çi diye gösteren, kendini bu devletin güvenlikçisi diye gösteren kişiler tarafından zorla kaçırıldıklarını, dövüldüklerini, sonrasında da ajanlık dayattıklarını çok iyi biliyoruz”  diye konuştu.
 
BATMAN 
 
Batman’da partili milletvekilleri Feleknas Uca ve Necdet İpekyüz’ın katılımı ile yapılmak istenen açıklama öncesinde ise HDP İl Örgütü binası çevresi polis ablukasına alındı. Açıklamanın "makul" kişi sayısı ile yapılabileceğini belirten polis ile partililer  arasında yaşanan tartışma sonrası yapılan açıklamada konuşan Necdet İpekyüz, baskılara karşı mücadele eden gençliğin ve kadınların hedef seçildiğini belirtti. 
 
Kendini MİT elemanı olarak tanıtan kişilerin kaçırılan gençlik meclisi üyelerine telefon numarası bilgilerini verdiğini hatırlatan İpekyüz, "Tüm milletvekilleri olarak telefonlarını aradık telefonlara çıkmadılar. Aynı 1990'lardaki gibi karanlığa sürüklemek istiyorlar. Bu güvenlikçi politikalar o zaman da etkili olmadı yine olmayacak" dedi.
 
URFA 
 
Urfa’nın Viranşehir ilçsinde yapılan açıklamaya ise kentte bulunan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Bedran Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Urfa Milletvekilleri Nusrettin Maçin ile Ömer Öcalan ile birlikte kentteki bazı STK temsilcileri de katıldı. 
 
Yapılan açılamaya polisin müdahale etmek istemesi üzerine HDP’liler ile polisler arasında gerginlik yaşandı. Polisler, Valiliğin yasak kararının gerekçe göstererek açıklamanın yapılmasına izin vermeyeceklerini söyleseler de, HDP’liler çok sayıda partilinin katılımıyla açıklama yaptı. 
 
‘ÇETELERE PABUÇ BIRAKMAYIZ’
 
Yaptığı konuşmada 1990’larda insanların kaçırılıp, katledilmesi nedeniyle resmi kayıtlar göre 10 bin faili meçhul cinayetin olduğunu hatırlatan Ömer Öcalan, “Geçenlerde 90’larda JİTEM tarafından Nusaybin’de kaçırılıp katledilen 22 kişinin davası sonuçlandı. Mardin Valisi faillerin avukat parasını ödemiş, gizli karanlık güçlere yardım etmiştir. Biz buna izin vermeyeceğiz. Kürt halkının çocuklarını öldürmenize izin vermeyeceğiz. HDP demokratik, meşru ve legal bir partidir. Bir temsiliyeti var. Dün MYK üyemizi kaçıran da ‘ben devleti temsil ediyorum’ diyor. Kendini MİT adına tanıtıyor. Çetevari yaklaşımlara pabuç bırakmayız. Öyle eskisi gibi Kürdü kaybet, öldür, kaçır bunu kabul etmeyeceğiz ve izinde vermeyeceğiz” dedi. 
 
Yapılan açıklama alkış ve zılgıtlar eşliğinde son buldu.

Diğer başlıklar

18:50 İzmir Sağlık Platformu taleplerini sıraladı
18:22 AKP, MHP, CHP ve İyi Parti’den Macron'un açıklamalarına karşı ortak bildiri
18:10 Nurcan Aslan davası heyet değişikliği nedeniyle ertelendi
18:05 Duygu Delen’i katleden faile ağırlaştırılmış müebbet
17:55 CHP’li Kuşoğlu: Bütçe açığındaki fark 3 kamu bankasında fonlandı
17:44 Fecriye Coşkun yaşamını yitirdi
17:33 Baraj kapağı kapatılınca binlerce balık öldü
17:11 İskenderun'daki yangın yerleşim yerlerine sıçradı
16:57 SES: Hayatlarımız ve emeğimiz pazarlık konusu değildir
16:41 İmamoğlu’dan korona açıklaması
16:21 İYİ Parti'li Kavuncu hakkında FETÖ soruşturması
15:55 Kılıçdaroğlu: FETÖ'nün siyasi ayağı Saray'da
15:46 Ordu'da maden protestosuna müdahale: 6 gözaltı
15:39 Cinsel istismar sanığının duruşması ertelendi
15:26 İş insanı Seydaoğlu gözaltına alındı
15:11 Tanık polisler: Güllü Yılmaz eşinin kendisini yaktığını söyledi
15:11 Şırnak’ta susuz bırakılan 13 köy için komisyon kurulması istendi
15:04 İstanbul Tabip Odası: Salgın alarm veriyor
14:33 Süresiz izne çıkarılan Systemair HSK işçilerinden eylem
14:32 Genel-İş: Keyfi işten çıkarmalara son verin
14:27 Şırnak Kız Meslek Lisesi karantinaya alındı
14:07 Foza Yusif: Türkiye yeni saldırılara hazırlanıyor
13:57 118 internet sitesinin erişim engeli kaldırıldı
13:40 İskenderun ve Arsuz’da orman yangını
13:28 Sürücü: DAİŞ’in bayrak açması yeniden yapılanma çabasıdır
13:25 Berfin Özek’e saldıran erkeğin hapis cezasına itiraz reddedildi
13:25 TJA tekstilde çalışan kadınlarla bir araya geldi
13:24 DAKAP köpekli işkence için suç duyurusunda bulunacak
13:09 Sancar: HDP bu iktidarı ilk seçimde gönderecek
12:57 MLSA'dan ajansımıza dayanışma ziyareti
12:56 AKP’nin torba yasa teklifine karşı 81 ilde eylem
12:55 Belediyeye alınmayan kadınlar tepkiler üzerine davet edildi
12:54 DİSK'in kurucusu Rıza Kuas anıldı
12:52 HDP'den enerji ve madencilik düzenlemesine şerh
12:37 Dolar 8,15 oldu
11:19 Oyuncu Hikmet Karagöz yaşamını yitirdi
11:05 HDP’li eşbaşkana tehdit
11:01 'Kobanê soruşturması'nda yeni gözaltılar
10:37 Avukatlardan İmralı başvurusu
10:27 Ermenek işçileri jandarma barikatında sabahladı
09:53 ORÇEV: Ordu talana ve yağmaya açılıyor
09:17 Kamaç: Şengal anlaşması, Sadabat Paktı gibi Kürt karşıtlığının devamıdır
09:08 8 cenaze 33 gündür Şırnak Devlet Hastanesi'nde bekletiliyor
09:08 Dövizdeki artış Erdoğan'ın 'keyif çayı'nı nasıl etkiliyor?
09:06 ‘Medya erkeği aklayan bir yerden bakıyor’
09:04 Parkinson hastası engelli kadının maaşı kesildi
09:03 Gülistan Doku 297 gündür kayıp: Yetkililer kendini kurtarmaya çalışıyor
09:02 Siyasetçilerden Erdoğan’a: Keyif çayını sen gidince içeceğiz
09:02 Dr. Yerlikaya: En az 10 milyon doz grip aşısına ihtiyaç var
09:01 Kocaeli Tabip Odası Başkanı: Tükenmeye doğru gidiyoruz
09:01 Ev kiraları 10 ayda yüzde 30 arttı
09:00 ‘Kamu kaynakları şirketlere peşkeş çekiliyor’
09:00 Ölüm tehlikesine rağmen sırıkla ceviz silkeliyor
09:00 27 EKİM 2020 GÜNDEMİ
00:36 İşten çıkarma yasağı uzatıldı
00:09 Fransa’dan Türkiye’deki vatandaşlarına uyarı
00:03 Belarus halkı genel greve gitti
26/10/2020
23:55 WHO: Salgının yeni merkez üssü Avrupa
23:26 Hatay'daki patlamada iki kişi yaşamını yitirdi
23:11 İHD Hristiyan yurttaşlara dönük ırkçı saldırıyı kınadı
22:23 Kars hayvan pazarı salgın nedeniyle kapatıldı
21:46 Mardin'de akıma kapılan işçi hayatını kaybetti
21:42 Efrîn’de patlama: 2 ölü, 7 yaralı
21:33 Van’da pazar yerlerinde sigara içmek yasaklandı
21:29 Hatay'da çatışma ve patlama: 3 yaralı
20:44 Kalın ile O’Brien telefonda görüştü
20:34 Soma maden işçileri aileleriyle birlikte nöbette
19:25 Gazetecilerin tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi
19:22 Son 24 saatte 75 ölüm, 2 bin 198 yeni hasta
19:16 Erdoğan ve Tatar'dan ortak basın toplantısı
19:04 Siirt Belediyesi eski eşbaşkanı Bakırhan'a 10 yıl hapis cezası
18:19 Nusaybin’de 4 kadın tutuklandı
18:07 Sözler tutulmadı, madencilerden yeniden yürüyüş kararı
18:01 Koca: İstanbul'da vaka artışı yüzde 50'nin üzerinde
17:45 Malazgirt’te gözaltındaki 4 kişi serbest
17:35 Tekirdağ’da bir göçmen işçi hayatını kaybetti
17:13 ÖSO eylemi meclis gündeminde: Cihatçıların yürüyüşü neden engellenmedi?
16:32 Mazlum Abdi: Erdoğan, İslam’ı kişisel çıkarları için kullanıyor
16:23 Van-Hakkari Tabip Odası eski başkanının polikliniğine baskın
15:57 Erdoğan’dan Fransız markalarına boykot çağrısı
15:50 Kanada askeri İHA'larda kullanılan motorların ihracatını askıya aldı
15:27 14 maden işçisinin testi pozitif çıktı
15:26 Sendikalı 5 işçi işten çıkarıldı
14:09 HDP’den Ekonomi Raporu: Bölgedeki işsizlik 1,5 milyona yükselebilir
14:08 Ankara’da koronaya yakalanan sağlık çalışanı sayısı bin 72 oldu
13:59 HDP’li 4 eşbaşkanın gözaltı süresi uzatıldı
13:59 DİB'ten baskılara karşı ortak mücadele çağrısı
13:40 Sur Belediyesi Eşbaşkanına 15 yıla kadar ceza istendi
13:40 Felyeq El Şam karargahı vuruldu
13:07 Kayyımla görüşmek isteyen kadınlar belediyeye alınmadı
13:00 Efrîn’de El Kaide bayraklı Fransa protestosu
12:46 Gençlik örgütleri: Sokaklarda olmaya devam edeceğiz
12:26 Türk-İş: Geçim koşulları giderek ağırlaşıyor
12:11 Danıştay gar ihalesini iptal etti
12:00 Çöpten kağıt toplayan EYT’li işçiden Erdoğan'a: Sabır kalmadı
10:52 Keçi Burcu 5 yıl sonra ziyarete açıldı
10:50 Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi: 3 yılda 53 kadın katledildi
10:17 Hico: Şengal 3 Ağustos öncesine dönmeyecek
10:14 Dolar 8 TL’yi aştı
09:57 Uca: 'Şengal Anlaşması'yla Kürt varlığı hedefleniyor