Ortadoğu uzmanı Kar: Lübnan’ı 3’üncü yol çizgisi düzlüğe çıkarabilir

img
İSTANBUL - Lübnan'daki gelişmeleri değerlendiren Ortadoğu Uzmanı Bereket Kar, “Demokratik ve özgürlükçü bir anlayışla donanmış 3’üncü yol çizgisi Lübnan’ı düzlüğe ve güvenli bir kıyıya çıkarabilir” dedi. 
 
Lübnan'ın başkenti Beyrut Limanı’nda tonlarca amonyum nitrat patlayıcının infilak etmesi sonucu 200 kişi yaşamını yitirirken, 6 bini aşkın kişi de yaralandı. Patlamanın hemen ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 6 Ağustos’ta Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile patlamanın yaşandığı Beyrut Limanı'nı ziyaret etmişti. Ziyaretinin bir gün sonrasında Macron, “Fransa rolünü oynamazsa, Lübnan'ın iç işlerine karışan İranlılar, Türkler, Suudiler ve bölgedeki diğer güçler olacak. Bu ülkelerden bazıları bunu Lübnan halkının aleyhine kendi jeopolitik ve ekonomik çıkarları için yapacak” açıklamasında bulundu. 
 
HÜKÜMET İSTİFA ETTİ
 
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ise 8 Ağustos’ta Lübnan’a yaptığı ziyaretinde Türk ve Türkmenlere “Türkiye vatandaşlığını vereceğiz” açıklamasında bulundu. Patlamanın şokunda olan Lübnan, yaralarını sarmaya çalışırken, devlet yetkililerin yapmış olduğu bu açıklamalar tepki çekti. 
 
Birkaç bakan ve milletvekili istifa etmesini yeterli bulmayan Lübnan’daki halk, “Hesap günü” sloganıyla günlerce protesto eylemlerini sürdürdü. Lübnan halkının bu protesto eylemleri mevcut hükümetin istifa etmesine neden oldu. Hükümetin istifasının ardından ülkede yönetim belirsizliği sürerken, ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı David Hale’nin Lübnan’a geçeceği belirtildi. 
 
Patlamanın ardında Lübnan’da yaşanan gelişmeleri gazeteci ve Ortadoğu Uzmanı Bereket Kar’la konuştuk. 
 
‘LÜBNAN SİSTEMİNE DÜŞEN BİR BOMBAYDI’
 
Liman’da yaşanan patlamanın ister sabotaj ister ise ihmal sonucunda gerçekleşmiş bir patlama olsun, sonuç itibarıyla yüzlerce insanın ölümüne yol açan bir “felaket” olarak değerlendiren Kar, patlamanın 17 Ekim 2019’da başlayan halk isyanın yeniden tetiklediğini söyledi. Lübnan’da Ekim isyanın patlamanın ardından yeniden alevlendiğini aktaran Kar, “Bu bomba Lübnan’ın sistemine düşen bir bomba oldu. Dolayısıyla etkileri çok ağır olacağı birkaç milletvekili ve bakanın istifasıyla sonuçlanacak bir olay olmadığı aşikardı” dedi. 
 
FRANSA VE TÜRKİYE’NİN AÇIKLAMALARI
 
Patlamanın ardından Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaları da değerlendiren Kar, yapılan açıklamaların “poza da beklemek” anlamını taşıdığını söyledi. Kar, “Fransa zamanla yarışırcasına bir girişim yaparak, ‘biz burada olmasak; Türkiye ve İran olacak’ açıklaması çok anlamlıydı. Ardından Türkiye’nin gönderdiği heyet ve yaptığı çağrılar dağıtmaya çalıştığı vatandaşlık rüşveti ciddi tepkilere yol açtı. Yani dış güçler görüldüğü üzere Lübnan sorunun çözme yetenekleri asla olamaz” diye konuştu. 
 
‘HÜKÜMETİN İSTİFASI SORUNLARI ÇÖZMEZ’
 
Lübnan’daki gelişmelerin oldukça hızlı bir şekilde devam ettiğine dikkati çeken Kar, hükümetin istifasının bu kadar çabuk olacağı öngörülmediğini ifade etti. Kar, “Başbakan yaptığı ilk açıklamada, bu iki ay içerisinde partilerin erken seçim vurgusu yapmıştı. Fakat konuşmasının iki gün sonrasında peş peşe çözülmeye başlayan bakanların istifası, vekillerin istifası başbakanın istediği gibi hareket etmeyecek çoğunluk olarak ve o yönlendiremez mantığıyla kendisini istifaya zorlayacaktı. Bunu hissetmesi üzerine Başbakan, istifa etmeyi daha uygun gördü” dedi.
 
“Hükümetin istifası ya da erken seçime gidilmesi Lübnan’da yaşanan sorunları çözmeyeceği çok açık ve net” diyen Kar, şöyle devam etti: “Esas olarak Lübnan’daki sorunları çözecek olan şey; toplumsal bir sözleşmenin mutlak suret ile hayat geçilmesi ve bunun ardından seçime gidilmesidir. Seçim kanunun değişmediği sürece, kaç seçime gidilirse gidilsin ayni güçleri farklı yüzleriyle seçme anlamına gelecektir.” 
 
DAVİD HALE’NİN ŞARTLARI
 
Bu anlamda Macron’un ziyaretinin birçok mesaj barındırdığını sözlerine ekleyen Kar, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “Bu mesajların başında; bir geçiş hükümetinin ve ulusal mutabakat hükümetine hazırlık yapılmasına dönük çabalar oldu. AABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı David Hale’nin bu anlamıyla birçok farklı şart ve dayatmalarla geliyor Lübnan’a. David Hale'nin dayatacağı şartların başında kurulacak yeni bir hükumette Hizbullah’ın olamaması olacak. İkinci şartı, Lübnan’la İsrail arasında deniz sınırları çizilmesi olacak. Üçüncü şart ise Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı acil müdahale gücü ve yeni bir takım görevler yüklenmesi ve görevlerinin genişletilmesi olacaktır.”
 
ŞARTLARIN KABULÜ YENİ BİR İÇ SAVAŞ DEMEK
 
David Hale'nin bu şartlarının ne anlama geldiği hakkında da değerlendirmelerde bulunan Kar, “Lübnan sınırı Suriye’yi kapatabilecek, İsrail’le olan sınırları açık tutacak ve bu gücü de Hizbullah’a karşı onu zayıflatan ya da gerektiğinde ona savaş açabilecek bir yetki istiyor. Bu şartların kabulü halinde Lübnan için yeni iç savaş demek anlamına geliyor. Bu şartların gerçekleşmesi mümkün değil. ABD aslında bu şartları yeni öne sürmüyor. Hizbullah’ı terör listesine alma, kimi kadroların mal mülkünü dondurma kararları zaten vardı. Yine Hizbullah’tan kaynaklı Lübnan’ın bütününe yaptırımlar söz konusu. Bütün bunlar aslında İsrail korumak, İsrail sınırını güvene almak içindir. Bu anlamıyla David Hale'nin ziyareti Lübnan halkı için değil, kendi çıkarları için ve kendi yandaşları için hükümet etmek amacıyla yapılan girişimlerdir” diye konuştu. 
 
ZİYARET YENİ GELİŞMELERE YOL AÇAR
 
Bu şartlarla yapılan yardımların 40 yıldır devam eden Lübnan halkının sorunlarına çözüm üretilemeyeceğini dile getiren Kar, Fransa’nın, ABD’nin dayatmalarına mutabık olmadığını aktardı. Kimlerle görüşmesi günler öncesinde belirlenen David Hale'nin ziyaretinin yeni gelişmelere yol açabileceğini belirten Kar, “Ama bu koşullarla yapılacak olan görüşmenin Lübnan yaralarını sarmaz. Lübnan’daki sorun hükümetin kurulması değil, hükümetin nasıl kurulacağı sorunudur. Lübnan’da temel kanunlarının değişmediği sürece aynı sorunlar farklı zamanlarda farklı aktörlerle tekrar sahneye çıkacağı muhakkaktır” diye belirtti. 
 
‘3 YOL ÇİZGİSİ KIYIYA ÇIKARABİLİR’ 
 
Patlamanın ardından yaşanan halk hareketliliği hakkında da değerlendirmelerde bulunan Kar, sokaklara taşınan halk protestolarında istifa eden hükümet ve muhalefet gruplarının dışında “üçüncü” bir tarafın olduğunu ve bu tarafların; laik, demokratik, özgürlükçü ve sivil bir Anayasa’nın oluşmasını savunan bir çizgi de olduğunu vurguladı. Lübnan için asıl sorunun çözümünün de bu üçüncü tarafın çizgisindeki bir çözümde gerçekleşebileceğini belirten Kar, bu çizgi dışında bir çözümün Lübnan’da yeni bir iç savaşın tetikleyeceği uyarısında bulundu.
 
“Çözüm olsa olsa Lübnan halkının çabasıyla olacaktır” diyen Kar, şunları söyledi: “Ama Lübnan halkıda askeri değil de demokratik ve özgürlükçü bir anlayışla donanmış 3’üncü yol çizgisi dediğimiz kitle ileriki süreçte güçlendirip baskın hale gelirse, Lübnan’ı bir düzlüğe ve güvenli bir kıyıya çıkarabilir. Aksine Lübnan daha uzun yıllar karşılıklı çatışmalar yaşar.” 
 
MA / Naci Kaya

Diğer başlıklar

00:21 İhsan Eliaçık’a 1 yıl 2 ay hapis cezası
21/09/2020
23:57 Jeffrey: Kuzey ve Doğu Suriye ile ortaklığımız sürecek
23:20 Cizre'de trafik kazası: 5 yaralı
23:11 Van’da 16 günlük eylem ve etkinlik yasağı
23:05 Van Valiliği'nin açıklaması tanık ifadeleriyle uyuşmuyor
22:49 Keçiören’de sağlık çalışanlarına saldırı
22:24 '#HelikopterdenAttılar' TT oldu
22:15 Kayyımdan Yılmaz Güney Sineması için 'atıl alan' açıklaması
20:46 Hatay’da ‘Yıkılacak Duvarlar’ için imza etkinliği
20:40 Antalya'da 3.7 büyüklüğünde deprem
20:15 Yeneroğlu’ndan helikopterden atılan yurttaşlar hakkında soru önergesi
20:07 Kovid-19’dan 68 kişi daha hayatını kaybetti
19:47 Erdoğan: İl bazında 65 yaş üstü vatandaşlara sınırlama yapılabilir
18:46 Ilısu Barajı’nı protesto eden gençlerin davası yarın
18:22 HAYKURDER Başkanı Paçalı’ya soruşturma
18:01 Batman'da gözaltına alınan kadınlar serbest
17:47 10’ncu Berlin Kürt Film Festivali 1 Ekim'de başlıyor
17:30 Diyarbakır İl Sağlık Müdürü koronaya yakalandı
17:19 ‘Açlık grevine giren tutukluların talepleri sahiplenilsin’
15:55 Batman'da 6 kadın gözaltına alındı
15:53 Ankara Katliamı faillerinden Ebu Zeynep hakkında suç duyurusu
15:44 13 gündür kayıp Çelikten katledilmiş halde bulundu
15:22 Diyarbakır'da bir sağlıkçı koronadan yaşamını yitirdi
15:20 'Korona günlerinde hukuk' belgeseli erişime açıldı
15:04 Gabar Dağı’nda yangın yayılıyor
15:03 TTB Kovid İzleme Grubu: Eylül sonrası yüksek bulaş yaşanacak
14:32 TJA: Yaşamı inşa ediyoruz, kendimizi savunuyoruz
14:12 HDP: Uyarıyoruz, bu insanlık dışı işkence ve suç pratiklerinizin altında kalırsınız
14:10 65 yaşındaki siyasetçi ‘kamu düzeni’ gerekçesiyle tahliye edilmedi
13:58 ‘İşkenceye sıfır tolerans’ helikopterden atmaya vardı
13:32 Yunanistan gazetesine ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ soruşturması
13:31 HDK: Krizden çıkışın yol haritası tecridin kaldırılmasıdır
13:28 Sol Parti'den 'Eğitim Krizine 10 Madde Acil Çözüm' önerisi
13:21 Ankara katliamının talimatını veren Ebu Zeynep’in iddianamede adı yok
13:19 Jandarma düğün bastı, köylü ‘tacize’ isyan etti: 21 korucu silah bıraktı
13:14 Köylülerin helikopterden atılması Meclis gündemine taşındı
13:10 Kaçırılan HDP MYK üyesi Aktumur İHD’ye başvurdu
12:38 Hrant Dink Vakfını tehdit edenler tahliye edildi
12:38 Kürt takımı Dalkurd sansürlendi: 123456789
12:16 Hayvan pazarı 2 günle sınırlandırılınca halk pazara akın etti
12:07 Yolcu kadına hakaret eden şoföre soruşturma
12:06 Gazeteci Karataş'a 10 yıl 6 ay ceza
11:12 DİB'ten ırkçı saldırılara karşı birleşik mücadele çağrısı
11:04 Tanrıkulu’dan 21 Eylül Uluslararası Barış Günü mesajı
10:52 3 kez uzaklaştırma kararı verilen eski eşi tarafından bıçaklandı
10:48 Tahliye başvurularının dikkate alınmaması yaşamına mal oldu
10:42 Gazeteci Oruç tahliye edilmedi
10:32 Dolar ve Euro’dan yeni rekor
09:48 Serbest Bölge'de yayılan koku işçileri bayılttı
09:06 Faili meçhule kalmaması için 40 yıl sonra ilk başvuru
09:05 Sınırdan geçen Suriyeli aile karakolda gasp edildi
09:04 Çorum'un yarısı korona!
09:03 Cins kırımına karşı öz savunma örgütlenmeli
09:03 Av. Aydın: Tutukluların eylemi dışarıdakilere eleştiridir
09:02 ‘Öcalan’ın bir sözü barışı getirir’
09:02 Helikopterden atılanların yakınları: Ölümle tehdit edildik
09:00 21 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
20/09/2020
22:51 Niğde'de 5,1 büyüklüğünde deprem
22:37 Amedspor sezona yenilgiyle başladı
22:28 Gamze Uslu davası yeniden görülecek
21:30 Hastane raporuyla doğrulandı: Helikopterden atıldılar
20:09 Suruç Aileleri'nin 'adalet nöbeti' 62 ayında
19:26 Koronavirüs 61 can daha aldı
19:20 Musa Anter Gazetecilik Ödülleri sahiplerine verildi
17:01 Apê Musa mezarı başında anıldı
16:46 İşkence gören Şiban taburcu edildi
16:23 Cizre'de trafik kazası: 2 yaralı
16:14 TJA: Kadın özgürlük ideolojisiyle yola çıkıyoruz
16:05 Yat limanındaki işletmelerin ruhsatları iptal edildi
15:22 Gazeteci Oruç’un duruşması yarın
14:31 Cumartesi annesi Güzel Şahin anıldı
14:29 ‘Yasalar uygulanırsa katiller değil, kadınların yaşam hakkı korunur’
14:21 Meral Akşener yeniden genel başkan seçildi
14:03 Kaybolan kardeşlerinden birinin cansız bedenine ulaşıldı
13:54 Apê Musa’nın ‘Qimil’ şiiri bestelendi
13:25 Mardin'de ‘Em xwe diparêzin’ açıklaması
13:05 Apê Musa katledildiği yerde anıldı: Kalemi yerde kalmadı
12:32 Gerçekler kazanacaktır
12:30 Akşener’den Erdoğan’a: Adaleti öldürdün
12:27 Cudi’de orman yangını
11:39 İbrahim Ayhan mezarı başında anıldı
11:28 HDK Apê Musa'yı andı: Bir geleneğin çınarıdır
10:15 Bir yıldır iddianame hazırlanmadı
09:58 İstanbul Barosu'na soruşturma
09:57 El Mihbaş: Rapor yetmez hesap sorulmalı
09:15 Gazetecilik muktedirin değil güçsüzün sesidir
09:14 Haber hayat kurtarır
09:14 Ödül verilmesi gereken gazetecilerin öldürüldüğü bir ülkede yaşamak
09:13 Ekoloji muhabiri...
09:13 10 Ekim Davası: Hukuk hep DAİŞ’e yaradı
09:12 Çınardibi Dergisi son sayısını Musa Anter’e atfetti
09:12 Bizi haberlerimiz bir araya getirdi
09:12 Hakikatin yolu açık olsun
09:11 Kürtçe ıslık çalanlara selam olsun
09:11 Menderes’te ‘kaçak elektrik’ adı altında ceza yağdı
09:11 530 bin öğrenciden 450 bini EBA’ya uzak kaldı
09:10 Kürt Dil ve Kültür Ağı'ndan 'Apê Musa' paneli
09:10 Yılmaz Güney Sineması süs havuzuna çeviriliyor
09:09 Barışa ses verenler
09:09 Musa Anter’den bugüne 'bölgede' gazetecilik