Yüksekdağ’ın avukatları: Aynı fiilden 2 kez tutuklanan tek siyasetçi

img
ANKARA – Figen Yüksekdağ’ın avukatı Ezgi Güngördü, Yüksekdağ'ın aynı fiilden dolayı hakkında 2 kez tutuklama kararı verilen tek siyasetçi olduğunu ve tutukluluğa yapılan itirazların da matbu gerekçelerle reddedildiğini söyledi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın avukatları, tutuklu yargılandığı Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davasının yarın görülecek duruşması öncesi partinin Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Yüksekdağ’ın avukatları Sezin Uçar ve Ezgi Güngördü'nün yanı sıra HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel katıldı.
 
Avukat Sezin Uçar, iktidarın siyasal restorasyonunu ağırlıklı olarak hukuk üzerinden gerçekleştirdiğini belirtti. Böylesi dönemlerin en tipik özelliğinin siyasal yargılamalar olduğunu kaydeden Uçar, “Yüksekdağ başta olmak üzere HDP’li tüm seçilmişlerle nezdinde yapılan yargılamalar esasta siyasal özgürlüklere yönelik yargılamadır. Müvekkilimiz de siyasi faaliyetlerinden kaynaklı yargılanıyor" dedi.
 
‘İKİ AYRI TUTUKLAMASI VAR’
 
Avukat Ezgi Güngördü ise Yüksekdağ’ın dava dosyaları hakkında bilgi verdi. Yüksekdağ’ın 2016 Kasım ayından bu yana HDP’li kadın siyasetçilerle birlikte Kandıra 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunduğunu dile getiren Güngördü, “Yüksekdağ, 4 Kasım 2016 tarihinde Diyarbakır 2'nci Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı ile tutuklanmış olup daha sonra 20 Eylül 2019 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2014/146757 numaralı soruşturma dosyası kapsamında Ankara 1'inci Sulh Ceza Mahkemesi tarafından ikinci defa tutuklanmıştır. Dokunulmazlıkların kaldırılması sonrası Yüksekdağ’ın milletvekilliği; Anayasaya, meclis iç tüzüğü ve uluslararası mevzuata aykırı şekilde düşürülmüş, akabinde parti genel başkanlığı ve parti üyeliği de düşürülmüştür” dedi. 
 
'AYNI KARARLILIKLA SAVUNUYOR’
 
Yüksekdağ hakkında 40’tan fazla fezleke düzenlendiğini ve hali hazırda biri Silvan’da üçü Ankara’da olmak üzere 4 yargılaması bulunduğunu vurgulayan Güngördü, şöyle devam etti: “Ana dava olarak nitelendirdiğimiz ve Yüksekdağ’ın tutuklu olarak Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılaması devam etmektedir. Gerekçe olarak eş başkanı olduğu HDP’nin siyasi faaliyetleri çerçevesinde yapmış olduğu miting konuşmaları, il/ilçe parti binası açılışlarında yaptığı konuşmalar, basın mensuplarıyla yaptığı röportajlardaki ifadeler gösterilmiştir. Bir diğer ifade ile müvekkilimize atfedilen tüm suçlamalar, Yüksekdağ’ın milletvekili olarak katıldığı eylem ve etkinliklerde yaptığı konuşmalardan ibarettir. Müvekkilimiz Yüksekdağ, HDP Eş Genel Başkanı olarak yaptığı siyasi parti faaliyetlerini mahkeme kürsülerinde aynı kararlılık ve meşruiyetle savunmaktadır.”
 
ANA DAVASIYLA 10 DOSYA BİRLEŞTİRİLDİ
 
Yüksekdağ hakkında ekler hariç 165 sayfalık iddianame düzenlendiğini belirten Güngördü, bu iddianamenin 8 fezlekeden oluştuğunu, delil ve evraklarla dosyanın 30 klasörü aştığını ifade etti. Yüksekdağ’ın tutuklanması ardından ana davasının bir yıl sonra açıldığını dile getiren Güngördü, dosya kapsamında Şırnak, Van, Batman, Ağrı, İzmir, Şanlıurfa, Ankara ve Diyarbakır’dan olmak üzere 10 dosyanın birleştirilmesine karar verildiğini söyledi.
 
Tüm tahliye taleplerinin matbu gerekçelerle reddedildiğini ifade eden Güngördü, şöyle devam etti: “20 Eylül 2019 tarihinde Figen Yüksekdağ hakkında, hali hazırda 4 yıla yakın süredir tutuklu yargılanmakta olduğu 6-7-8 Ekim olayları sebebiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2014/146757 Numaralı soruşturma dosyası kapsamında Selahattin Demirtaş ile birlikte yeniden tutuklama kararı verilmiştir. Bu soruşturma dosyasında Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş şüpheli değillerdir.  6-7-8 Ekim olayları sonrası HDP MYK tarafından atılan twit gerekçesiyle başlatılan bu soruşturmada, soruşturma başlatıldıktan sonra milletvekillerinin dosyaları ayrılmıştır. Yüksekdağ hakkında da ayrıma kararı verilmiş olup ayrılan soruşturma dosyası Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde 4 yıldır zaten yargılama konusudur.”
 
‘AYNI SUÇTAN İKİ KEZ YARGILANIYOR’
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmanın HDP’nin milletvekili olmayan diğer MYK üyeleri için devam eden ve 2014’ten tutuklama kararına kadar olan sürede de herhangi bir gelişme olmayan dosya olduğunun altını çizen Güngördü, “Tutuklama tarihinde dosyada gizlilik kararı alınmış olup dosya içeriği hakkında daha fazla bilgimiz bulunmamaktadır. Müvekkilimiz Yüksekdağ, aynı fiilden dolayı iki defa yargılanan, dahası aynı fiil nedeniyle hakkında iki tane tutuklama kararı verilen tek siyasetçidir. Tutuklama kararına karşı her ay, ‘aynı fiilden dolayı iki kere yargılama olmaz’ (Non Bis İn İdem) ilkesi gerekçe gösterilerek itiraz yapılmakta olup tüm itirazlarımız matbu gerekçelerle reddedilmektedir” ifadelerinde bulundu.
 
ADALET BAKANLIĞI AYM’YE GÖRÜŞ BİLDİRDİ
 
Yüksekdağ hakkında Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yapılan başvuruda Adalet Bakanlığı tarafından Mayıs 2020’de görüş bildirildiğini söyleyen Güngördü, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bakanlık görüşünde, soruşturma dosyasının 6-7-8 Ekim olaylarına ilişkin olduğu; ancak tutuklama gerekçesi olan suçlamaların farklı olması nedeniyle tutuklama tedbirinin meşru bir amacının bulunduğu ve ölçülü olduğu değerlendirilmiştir. Hatırlatmak isteriz ki ceza yargılamasında bir eylemin nitelendirilmesi değişebilir, ancak önemli olan eylemin kendisinin aynı kalmasıdır. Dolayısı ile müvekkilin tutuklama gerekçesi yapılan hukuki nitelendirmenin, yargılamanın devam ettiği dava dosyasındaki hukuki nitelendirmeden farklılık arz etmesi hukuka aykırılık durumu değiştirmemektedir. Müvekkil zaten tutuklu yargılandığı fiiller nedeniyle yeniden tutuklu olarak yargılanmaktadır.”
 
11 DOSYA KARARA ÇIKTI
 
Yüksekdağ hakkında tutuklandığı günden bu yana 11 dosyanın karara çıktığını da sözlerine ekleyen Güngördü, “Ahmet Davutoğlu hakkında yaptığı konuşmalar sebebiyle açılan ve hükümeti aşağılama suçlamasıyla yargılandığı iki dosyada ve iftira suçlamasıyla yargılandığı bir dosyada beraat kararı verilmiş, kalan 9 dosyada Cumhurbaşkanı'na hakaret ve propaganda suçlamalarıyla farklı sürelerde hapis ya da para cezasına hükmedilmiştir. Müvekkilimiz Yüksekdağ hakkında AİHM önünde olan ihlal başvurusuyla ilgili henüz bir karar verilmemiştir. Müvekkilin özgürlük ve güvenlik hakkı bakımından süre giden bir ihlal söz konusu olmakla birlikte, bu durum Yüksekdağ’ın tutukluluğunun devamı bakımından bir gerekçeye dönüşmemelidir.”
 
YÜKSEKDAĞ’IN MORALİ YERİNDE
 
Pandemi tedbirleri kapsamında aile ve avukat görüşlerinin kısıtlandığını ifade eden Güngördü, “Eylül 2019’da alınan bir kararla, kitap ve süreli yayınlar sadece doğum günü ve bayram gibi özel günlerde gönderilebilmektedir. Hapishaneden gönderilen mektup ve faxlara keyfi bir biçimde sansür uygulanmakta, en küçük olay dahi disiplin cezasına konu edilmektedir. Figen Yüksekdağ’ın sağlık durumu iyi, morali her zamanki gibi yerindedir” diye ifade etti. 
 
‘MÜCADELEYİ YÜRÜTECEĞİZ’
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel ise iktidarın muhalefet eden herkesi cezaevine gönderdiğini belirterek, şöyle devam etti: “İktidar hukuksuzluğunu hukuk kılıfına büründürüyor. İnfaz yasasını da fırsata çevirdiler ve koronayı buna gerekçe yaptılar. Bir çok siyasetçi bu infaz yasasından faydalanamadı, kadın cinayetleri işleyenler dışarı salındı. Kadına yönelik şiddetle mücadele etmeleri gerekirken kadınlarla mücadele ediyorlar. AKP iktidarını kadınlara yönelik düşmanlık üzerinden yürütüyor. Bugün bunun bir parçası olarak Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak bir çok kadın siyasetçi kadın mücadelesi yürüttükleri için rehineler. Bu mücadeleyi yıllardır yürütüyoruz yine yürütmeye devam edeceğiz. Biz bu mücadeleyi toplumun öznesi olarak yürütüyoruz. Bugün hayatın her alanında Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel binlerce kadın bu mücadeleyi cezaevinde yürütüyor biz de bulunduğumuz her alanda bu mücadeleyi yürüteceğiz.”
 

Diğer başlıklar

08/08/2020
23:53 Mazıdağı kırsalında çatışma ve sokağa çıkma yasağı
23:51 Kurt taziyeleri karıştırdı
23:44 Hindistan’daki uçak kazasında ölü sayısı 18’e yükseldi
23:14 Adana'da bir genç daha serbest bırakıldı
21:51 MSB: Bir asker hayatını kaybetti
21:38 Şırnak ve Mardin'de orman yangınları
21:22 Can kaybı 5 bin 829’a yükseldi
20:21 Lübnan'da halk Dışişleri Bakanlığı'nı bastı
19:16 Zaynal Abarakov'un polis babası açığa alındı
18:55 ‘Düş Yolcuları Adalet Plaketleri’ töreni bir kez daha engellendi
18:42 Sakarya’da erkek şiddeti: 2 ölü, 4 yaralı
17:56 İşçilerden Dardanel ürünlerini boykot çağrısı
17:22 Hafriyat kamyonunun çarptığı diğer çocuk da yaşamını yitirdi
16:12 Bitlis’te yangın bir köyde kontrol altına alındı, bir köyde sürüyor
16:09 Demirtaş'ın buzdolabı talebi reddedildi
15:57 Gençler Zilan için pedal çevirdi
15:56 İzmir'de konser ve açık alan etkinliklerine yasak
15:52 Munzur Özgür Aksın Meclisi: İzin vermeyeceğiz
15:45 Jandarma Kürtçe mevlidi kesti: Ya Türkçe ya Arapça oku
15:36 Valiliğe Kaz Dağı başvurusu
15:06 ‘Gazeteci Tepe'nin failleri yargılansın’
14:57 Adana'da bir genç daha gözaltına alındı
14:55 Adana’da gözaltılara tepki
14:42 Eğitim Sen’den araştırma: 18 milyon öğrenci, 1 milyon eğitimci hedefte
14:34 İskenderun’da ‘tedbirlere uyalım’ çağrısı
14:27 Darp var rapor yok
14:02 Rapora rağmen bırakılmayan Bulut'un durumuna dikkat çekildi
13:37 Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Sosyete damadını görevden al
13:21 Sincan’da 4 kadın tutuklunun sağlık durumu kritik
13:17 Gazeteci Tepe'nin annesi 27 yıldır adalet bekliyor
13:10 Paylan’dan Albayrak’a tek soruluk önerge: İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?
12:07 DEVA’dan 10 çözüm önerisi
12:05 DFG ve MKGP 3 gazeteciyi andı: Kalemlerini yerde bırakmayacağız
11:50 Marmara cezaevleri hak ihlalleri raporu açıklandı
11:40 600’üncü hafta: Son kayıp bulunana kadar mücadeleye devam
11:35 4 yaşındaki Miraç’tan 9 gündür haber alınamıyor
11:30 Garzan Mezarlığı'nın bulunduğu köyde yangın
11:01 Tutuklandıktan sonra ismi ‘gri listeye’ alındı
10:42 28 yıl oldu: Hüseyin Deniz’i unutmadık, unutturmayacağız
10:26 İzmir’de polisten şiddet gören kadınlar: İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz
10:11 Manisa'da mobilya fabrikasında yangın
10:05 Karlıova’da kavga: Bir kadın yaralandı
09:54 HDK Eş Sözcüleri: Demokrasinin anahtarı tecridi kırmaktır
09:35 ‘Düş Yolcuları Adalet Plaketleri’ töreni yasaklandı
09:27 Dolardaki artışın görünmeyen yüzü: Gelir ve servet dağılımındaki adaletsizlik
09:05 Diyarbakır’da korona ne aşamada?
09:04 Eğitim Sen Genel Eğitim Sekreteri: Okullar için hiçbir hazırlık yok
09:03 'Acil önlemler alınmazsa salgının kontrol edilemez noktaya gelecek'
09:03 ÇAYKUR'a karşı üreticinin yanında
09:00 Yangınlarla hafıza yok ediliyor
09:00 08 AĞUSTOS 2020 GÜNDEMİ
07/08/2020
23:10 Diyarbakır’da 346 sağlık çalışanı enfekte oldu
22:43 Bitlis'te 4.6 büyüklüğünde deprem
22:34 Kuzey ve Doğu Suriye’de Kovid-19’dan 3’üncü ölüm
22:16 Rakkalı aşiret: QSD etrafında kenetlenelim
21:13 7 gardiyan tarafından darp edilen tutuklu 2 gündür açlık grevinde
20:33 Son 24 saatte 1185 yeni tanı
20:06 BM: Lübnan insani krizle karşı karşıya
19:59 ‘Sorumlular derhal Lübnan halklarına hesap vermeli’
19:43 Aksaray Cezaevi’nde açlık grevi sonuç verdi
19:34 Uluslararası Af Örgütü’nden İstanbul Sözleşmesi için imza kampanyası
19:13 Uçak, Hindistan'a inişi sırasında ikiye bölündü: 15 ölü
19:07 Nusaybin Davası’ndan tutuklu Şeyhmus Koç ölüm orucunda
18:59 HDP PM üyesine gözaltına alındığı sırada ve emniyette darp
18:49 'Adalet sağlansın, Ebru ve Aytaç'ı yaşatalım'
17:53 Forkliftin altında kalan işçi yaşamını yitirdi
17:42 Açıklamayı takip eden gazeteciye soruşturma
17:32 Van Gölü'ndeki çalışmalar 41'inci gününde devam ediyor
17:22 Timtik ve Ünsal için AYM’ye başvuru yapılacak
17:07 Gabar'da orman yangını
16:54 Motorine zam geldi
16:50 İstanbul’da bir kadın katledildi
16:47 Kayyımın Kent Konseyi çağrısına tepki
16:29 CHP'den Erdoğan'a yanıt: Tırmanan işsiz sayısı
16:15 Erdoğan'dan krize savaş yorumu: Ciddi harcamalarımız oluyor
15:53 Anaokulunda velilere korona taahhütnamesi imzalatılıyor
15:18 Savaş uçakları Süleymaniye kırsalını bombaladı
15:14 Demirtaş’tan ölüm orucundaki avukatlar için çağrı
15:08 TTB: Birinci Basamak Sağlık Sistemi bir an önce programlanmalı
14:34 Cizre Belediyesi aracının çarptığı 1 çocuk yaşamını yitirdi
14:08 Eski kayyım Yaman’ın ismi Mardin'den siliniyor
13:33 SES’ten iktidara uyarı: Salgın ilerlemekte, vakalar artmaktadır
13:32 Ölüm orucundaki avukatlar için ‘adalet’ nöbeti
13:30 HDP’den halka korona uyarısı: Tedbir alın
13:20 ‘Keyfi ve hukuk dışı’ sürgüne tepki
13:07 20 yıldır bitmeyen restorasyon
12:33 Seydişehir Cezaevi’nde korona endişesi
12:32 Paylan: İktidarın tercihleri ekonomik krizi şiddetlendirdi
12:22 Günay: Türkiye İmralılaştı
12:15 İHD'den Maraş Cezaevi raporu: Tutuklular ağır tecrit altında
12:05 Ailelerden İmralı başvurusu
11:46 Dolar tarihi rekora ulaştı
11:01 ‘İnanç merkezine tankla, topla, kepçeyle giriliyor’
10:43 İŞKUR’un işçi alımını AKP İl Başkanı duyurdu
10:43 Dêra Zor'da suikastlardan 'petrol' çıktı
10:41 MB’den likidite hamlesi
10:41 Elazığ Cezaevi'nde iki günlük uyarı amaçlı açlık grevi
10:35 600 haftadır adalet arıyorlar
10:17 Gençler HES’lere karşı Zilan’da pedal çevirecek
10:15 Siirt'te 4 kişi serbest bırakıldı