Prof. Haluk Savaş’ın eşi: İktidar kadar destekyenler ve sessiz kalanlar da sorumlu

img
İSTANBUL - KHK zulmü ile hayatı çalınan Prof. Dr. Haluk Savaş’ın eşi Esen Savaş, toplumun soykırıma uğratıldığını söylediği KHK’ler konusunda, “Toplum soykırıma uğratıldı. Bunun sorumlusu tabiî ki de iktidardır. Ama bunun arkasında olan, iktidara destek veren ve ses çıkarmayan insanlar da bunların sorumlusudur” dedi.
 
15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile hayatları ellerinden çalınan isimlerden biri Prof. Dr. Haluk Savaş oldu. Gaziantep Üniversitesi’nde öğretim görevlisiyken 2016 yılında KHK’yle ihraç edilen Savaş, hakkında açılan dava ile cezaevine konularak, burada kendisine kanser teşhisi konulmuştu. 
 
Yargılandığı davadan beraat etmesine rağmen, kanser tedavisi için uzun süre yurtdışına çıkmasına izin verilmeyen Savaş, yaşadığı zulmü sosyal medya hesabından, "KHK bizi yurt içinde ölmeye mahkum ediyor" diyerek duyurmuş, şu sözleri haykırmıştı: "Sağ kalırsam, önce CİMER'e, başarılı olamazsam idari mahkemeye, başarılı olamazsam bölge idare mahkemesine, başarılı olamazsam Danıştay'a, başarılı olamazsam AYM'ye, başarılı olamazsam AİHM'e başvuracağım. TR'de ceberrut devletle uğraşmak mı daha zor yoksa azraille mi bilemedim?" 
 
Konunun gündeme oturması üzerine Adana Valiliği, Savaş'ın, mahkeme kararına rağmen reddedilen pasaport başvurusunu kabul ederek, "istisnai haller" kapsamında düzenleneceğini belirtmişti. Savaş, hastalığa karşı gecikmeli başladığı mücadeleyi 30 Haziran’da kaybetti.
 
Yaşamını yitiren Haluk Savaş’ın kendisi gibi akademisyen olan eşi Doç. Dr. Esen Savaş, geride kalan süreçte yaşadıklarını anlattı. 
 
‘TOPLUM  SOYKIRIMA UĞRATILDI’
 
Eşinin çok büyük acılar çekerek yaşamını yitirdiğini ifade eden Esen Savaş, “Haluk hoca ameliyatı geciktirildi, ameliyat sonrası yoğun bakıma kelepçelendi. Hastayken cezaevine tekrar gönderildi. Tabi ben dışarıdaydım. İşlerini olabildiğince hızlandırdım, iktidardan korkmayan işleri hızlandıran arkadaşlarımız, hekimlerimiz de vardı. Ama çok vicdansız insanlar da vardı. KHK ile ihraçtan sonra adeta bir sivil ölüme terk edildik. 4 sene boyunca yediğimiz içtiğimiz bir olan insanların bizleri aramaya korktuğunu gördüm. KHK sonrası insanlar büyük bir stres içine girdiler. Maddi, manevi bu durumun içine giren insanlar oldu. Çocuğunu kovan insanlar oldu. O şekilde sıkıntı çeken, ekmek bulamayan insanlar oldu. Bu kadar stresin içerisinde ister istemez hastalıklar olur. Bu şekilde toplum da soykırıma uğratıldı. Bunun sorumlusu tabiî ki de iktidardır. Ama bunun arkasından olan, iktidara destek veren ve ses çıkarmayan insanlar da bunların sorumlusudur” diye konuştu.
 
AÇLIK, SUSUZLUK, ÇARESİZLİK
 
Alakasız bir şekilde insanların işinden olduğunu ve hala davası olmayan insanların bulunduğunu hatırlatan Savaş, kendi davalarının da Bank Asya ve o dönem yere göğe sığdıramadıkları cemaat okullarında çocuklarının okuması olduğunu dile getirdi. İyi eğitim almak için çocuklarını o okullara gönderdiklerini söyleyen Savaş, “KHK’ler sadece işten atılma değildi. KHK sonrası getirilen açlık, susuzluk, çaresizlik, toplumdan dışlanma, iletişimsizliktir. İnsanlar evlerini, şehirlerini, ülkelerini değiştirmek zorunda kaldı” diye belirtti
 
‘İKTİDAR SADECE SİMGE’
 
Yaşananlar konusunda sadece iktidarın suçlanamayacağını da sözlerine ekleyen Savaş, “Bu dili kullanan herkes suçlu. İktidar simgedir sadece. İktidarı destekleyen milyonlar yaşattı bu acıları. Hala sivil ölüm yaşayan insanlar var. Haluk hoca bu insanlar için mücadelesini verdi” dedi.
 
2 YILDA 37 KHK
 
İki yıllık OHAL döneminde toplam 37 KHK çıkarıldı. Ocak 2019’da yayımlanan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu Faaliyet Raporu’na göre, OHAL kapsamında çıkarılan KHK’ler ile 131 bin 922 “tedbir” gerçekleşti. OHAL’de en az 125 bin 678 kamu görevlisi ihraç edildi, 270 kişinin öğrencilikle ilişiği kesildi, 2 bin 761 kurum ve kuruluş kapatıldı, 3 bin 213 personelin rütbesi alındı. OHAL sürecinde toplam 204 medya kuruluşu kapatıldı. Bunlardan 25’i hakkında kapatma kararı iptal edildi.
 
Ocak 2019'da yayımlanan "2. Yılında OHAL'in Toplumsal Maliyetleri Araştırma Raporu”na göre de bu dönemde 250 binden fazla kişi mağdur edildi. Rapora göre ayrıca OHAL mağdur yakınları olan ikincil mağdurların sayısı da 1 milyon 500 bine yaklaştı.
 
SEYAHAT ENGELİ
 
Yine bizzat İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıkladığı verilere göre, bu süreçte 234 bin 419 pasaport iptal edildi. Pasaportu iptal edilenlerin yakınları ve çeşitli nedenlerle yurt dışı yasağı konulanlar dikkate alındığında seyahat engeliyle karşılaşan kişi sayısının 500 binden fazla olduğu iddia ediliyor. OHAL döneminde KHK ile işlerinden atılıp, sonrasında suçsuz olduğu anlaşılsa da bu süreçte yaşamını yitirenler oldu. 
 
YAŞAMINI YİTİRDİKTEN SONRA İŞE İADE 
 
Yaşamını yitirdikten sonra hakkında "işe iade" kararı verilenlerden biri de Urfa'nın Viranşehir ilçesi Hürriyet İlköğretim Okulu’nda görev yapan Öğretmen Aslan Duman’dı. 7 Şubat 2017 tarihinde yayınlanan 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevinden ihraç edilen Duman, 4 Nisan 2019'da çalıştığı evin inşaatının çökmesi sonucu yaşamını yitirmişti. OHAL Komisyonu, 28 Şubat 2020’de açıkladığı kararında Duman hakkında işe iade kararı verdi.
 
CİLT KANSERİNE YENİK DÜŞTÜ
 
Yaşamını yitirdikten sonra işine iade edilen bir başka KHK mağduru ise Ömer Faruk Aksoy’du. Mersin Devlet Hastanesi’nde Bilgisayar Teknikerliği yaparken, 1 Eylül 2016'da yayınlanan 672 sayılı KHK ile görevinden ihraç edilen Aksoy, cilt kanserine yenik düşerek hayatını kaybetti. OHAL Komisyonu, Aksoy’un eski görevine geri dönmesine ilişkin kararını 26 Şubat 2019'da bildirdi.
 
İŞKENCEDE YAŞAMINI YİTİRDİ
 
15 Temmuz darbe girişimi sonrası işlerinden atılan ve gözaltına alınan yüzlerce kişiden bir diğeri Gökhan Açıkkol. 13 gün gözaltında tutulduğu halde hiçbir ifadesi alınmayan, darp edilen, iki kez hastaneye kaldırılan Ümraniye Atatürk Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin tarih öğretmeni Açıkkollu, emniyette gördüğü kötü muameleye dayanamayıp yaşamını yitirdi. Gökhan Açıkkol’un gözaltında iken kafasının duvara vurulduğu, tekme ile kaburgaları kırılarak döve döve öldürüldüğü iddia edildi. 
 
Açıkkollu’nun işkence sonucu öldürüldüğüne dair soruşturma süreci devam ederken, 7 Şubat 2018 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı’nın E.2561776 sayılı kararla göreve iade kararı, kendisi gibi mesleğinden ihraç edilen öğretmen eşine tebliğ edildi.
 
KARATAŞ VE UÇAR
 
Diyarbakır Kadın Doğum Hastanesi’nde memur olarak çalışan Mücahit Karataş, 675 sayılı KHK ile 2016 yılında ihraç edildi. Maddi ve manevi olarak zor günler geçiren Karataş, beynindeki ur nedeniyle rahatsızlandı. Karataş, tedavi olabilmesi için sosyal medya üzerinden yardım kampanyaları başlatsa da kanser hastalığına yenik düşerek yaşamını yitirdi.  Kasım 2019’da OHAL Komisyonu Karataş hakkında işe iade kararı verdi.
 
Öldükten sonra işe iadesi gerçekleşen bir başka KHK’li ise Malatya Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Şube Başkanı Bülent Uçar oldu. Uçar, İŞKUR’a yaptığı başvuru reddedildiği için kurumun kapısında kalp krizi geçirmiş ve hayatını kaybetmişti. Uçar da 14 Ekim’de işe iade edildi.
 
MESLEĞE DÖNDÜKTEN SONRA İHTİHAR 
 
Bu isimlerin yanı sıra Karabük'te polis memuru Zeki Cezayirlioğlu ve Trabzon'da başkomiser Fatih Ezber, suçsuzlukları ispatlanıp göreve iade edilmelerine rağmen yaşadıkları bunalım sonucu mesleğe döndükten sonra intihar eden kişiler arasında.
 
MA / Ferhat Çelik

Diğer başlıklar

06/08/2020
23:58 Miçotakis: Mısır ile yaptığımız anlaşma meşru
22:44 İranlı sanatçı Cavit Murtezaoğlu yaşamını yitirdi
22:22 Urfa İl Sağlık Müdürlüğü'nden ‘kitler arızalı’ açıklaması
22:11 Urfa’da açık alan etkinlikleri yasaklandı
21:55 Beyrut Limanı'ndaki patlamayla ilgili 16 kişi tutuklandı
21:46 Muğla’da kadınlar İstanbul Sözleşmesi’ne dikkat çekti
20:54 Hiroşima ve Nagazaki felaketinin yıldönümünde fotoğraf sergisi
20:32 Koronadan 14 kişi daha hayatını kaybetti
20:27 Türkiye’den Yunanistan ve Mısır’ın deniz yetki alanı anlaşmasına tepki
20:19 Çukurova TUHAY-DER: 5 tutuklu tedbir amaçlı karantina koğuşunda
20:08 BDDK ile TCMB Başkanı banka yöneticileriyle görüşecek
18:41 İzmir'de ağaçlık alanda yangın
18:36 Gözaltına alındığı sırada epilepsi nöbeti geçiren Temel taburcu oldu
18:31 BDDK’den yurtdışındaki bankalar için TL açıklaması
18:25 Avukatların tahliye talebine üst mahkemeden de red
18:19 Büyükelçi Berger: Tarım politikaları için Diyarbakır doğru seçim
18:13 Hastane ve karakolun ihmali: Bir yaralı, bir ölü
17:46 Merkez Bankası’ndan döviz ve altın açıklaması
17:41 Zonguldak ve Denizli’de iş cinayeti
16:57 Koronavirüs hastaları sağlıksız ortamda bekletiliyor iddiası
16:29 Tarım alanına pist yapılmasına karşı nöbet başlattılar
16:20 Ünsal’ın annesi: Soylu’nun zorla müdahale emri var
15:55 Tecavüz faili hastane raporuna rağmen serbest bırakıldı
14:13 Af Örgütü'nden cezaevleri açıklaması
13:47 Cizre'de yeni açılan AVM'de Kürtçe yasağı!
13:41 Avukatlardan İmralı başvurusu
13:40 'İnşaat sektörü kaosa sürükleniyor'
13:30 Ebru ve Aytaç yaşasın
13:19 Dünya’da vaka sayısı 19 milyonu geçti
13:03 AKP Diyarbakır’daki ilçe başkanlarının istifasını istedi
12:55 Giresun’da balık tesisi protestosu
12:17 Asrın Hukuk Bürosu: CPT raporu yeterli değil, İmralı İşkence Sistemi sonlandırılmalı
12:08 Evde ölü bulunan kadınla ilgili HDP hedef gösterildi
12:04 Bakan Koca: Hastaneleri dolu bir ilimiz yok
12:02 Dolar 7.20'yi aştı
10:52 Demirtaş: Devlet içinde örgütlenmiş bir yapı ajandasını hayata geçiriyor
10:50 ODTÜ Vişnelik Sosyal Tesisleri çalışanları greve başladı
10:38 Diyarbakır’da korona tedavisi: Fenalaşırsa 112’yi arayın
10:37 HDP'den CHP'ye: Kürt sorununda çözüm yolunu da açıkla
10:24 Vali, Dersim halkını hedef aldı
10:10 Lice’de 5 günlük yangının faturası ağır
10:05 Gülistan Doku’yu arama çalışmaları yarın tekrar başlayacak
09:20 Ekonomist Ulusoy: Dış borç toplumsal borç haline gelir
09:02 Dr. Kıran: Ankara’daki yoğun bakımlar doldu
09:01 Tecavüz haberine soruşturma
09:01 Hekimlerden salgın uyarısı: Tedbirsizliğin bedeli ağır olacak
09:01 Açlık grevindeki Pektaş: Eylemimi sürdüreceğim
09:01 'Ormanlara ekonomik değil ekolojik bakmalıyız’
09:00 Van’da yasak bin 355’inci günde: Amaç muhalifleri susturmak
09:00 Yoleri: Hak gaspları kalıcılaştırılmak isteniyor
09:00 06 AĞUSTOS 2020 GÜNDEMİ
07:55 İzmir'de gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
05/08/2020
23:48 Dünya çapında can kaybı 700 bini aştı
21:09 Besta'daki yangın kendiliğinden söndü
21:07 Brazzaville Türkiye Büyükelçiliği’nden General Mokoko açıklaması
21:04 Silopi'de 2 kişi koronavirüsten yaşamını yitirdi
20:56 İstanbul’da yüzlerce kadın haykırdı: İstanbul Sözleşmesi’ni uygula
20:48 Siirt’te gözaltına alınanlardan 6’sı serbest bırakıldı
20:18 Korona tablosu: 1178 yeni tanı, 19 ölüm
19:49 İzmir'deki kadın yürüyüşüne polis müdahalesi: 21 gözaltı
19:10 Van Valiliği: Görüntüler batan tekneye ait değil
18:01 Kadınlar: İstanbul Sözleşmesi hedef gösterileceğine uygulansın
17:36 Ekolojik talana karşı gençlik harekete geçiyor
17:20 Patlama ardından son 6 yıldır limanda görev yapanlar hakkında ev hapsi kararı
17:15 Kesemediklerini yakıyorlar!
16:34 Beştaş: İşten çıkarma yasağı kayyım belediyelerinde yok
16:17 Timtik ve Ünsal için açıklama: Avukatlarımızı zulmün elinden çekip alacağız
16:10 Akşener'den ‘Evine dön’ çağrısına yanıt
16:06 Grup Yorum üyeleri provada gözaltına alındı
16:02 Askerde ölü bulunan Özçalımlı’nın ailesinden suç duyurusu
16:01 Kongolu muhalif siyasetçiye tedavi için geldiği Ankara’da ulaşılamıyor
15:53 Işım elinden ameliyat edilecek
15:19 Nusaybin Davası tutuklusu 7 gündür açlık grevinde
15:15 Zırhlı araçlar Munzur Gözeleri’ne girdi
14:47 TTB: İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçilemez
14:42 DFG’nin Temmuz raporu: 2 gözaltı, 4 soruşturma, 3 dava
14:37 Van’da yasak uzatıldı
14:30 Gazeteci Aksoy yaşamını yitirdi
14:22 İHD İzmir Şubesi: Asker ölümleri aydınlatılsın
14:15 Jineolojî’nin yeni sayısı çıktı
14:14 Heftanîn'de çatışma: 2 korucu yaşamını yitirdi
14:07 'Timtik ve Ünsal’ın hastanede tutulması hukuka aykırı'
14:06 Timtik ve Ünsal tahliye edilsin
14:03 Şengal Katliamı Urfa’da kınandı
13:33 Miraç’ı arama çalışmaları 6’ncı gününde
13:29 Diyarbakır’da imam hatiplere zorunlu kayıt için gizli toplantı
13:08 61 mülteciye mezar olan teknenin son görüntüleri ortaya çıktı
13:07 Öldürülmek istenen 2 kadın ağır yaralı
12:52 Dardanel fabrikasının kapalı devre çalıştırılması protesto edildi
11:46 Ğadir Hum Bayramı için 'resmi tatil' talebi
11:45 CPT'den İmralı raporu: Sistem tamamen gözden geçirilmeli
11:44 Türkiye’nin su ambargosu 3 aydır sürüyor
11:23 Diyarbakır’da 8 kişinin öldüğü gün Türkiye’de 17 ölüm
10:52 Dağpınar Beldesi karantinaya alındı
10:52 Deva Partisi Diyarbakır İl Başkanı: Salgının gerçek verilerini paylaşın
10:27 IMF: Türkiye şoklara karşı savunmasız
10:01 Siirt’te 10 gözaltı
09:57 'Askerler ölmesi için otların arkasına sürüklemişti'
09:49 Eşine ve çocuklarına şiddet uygulayan erkek serbest bırakıldı
09:18 Baykan'da 20 hektarlık alan yandı