Hukuk örgütleri: Düzenleme, halkın hak arama özgürlüğünü hedef alıyor

img

İSTANBUL – Avukatlık yasasında ve baroların seçim sisteminde yapılmak istenen değişikliğin halkın hak arama özgürlüğüne müdahale olduğunu belirten hukuk örgütleri, değişikle iktidarın kamusal denetimi tamamen ortadan kaldırmayı hedeflediğine dikkat çekti. 

Meclis’e getirilen Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin maddeleri üzerindeki görüşmeler sürüyor. TBMM Adalet Komisyonu’ndaki ikinci gün müzakerelerinde teklifin 5 maddesi kabul edildi. AKP ve MHP tarafından getirilen düzenlemeye tepki gösteren hukuk örgütleri, iktidarın kendine biat eden barolar istediğini söyledi.

Düzenlemenin kabul edilebilir bir yanının olmadığını ifade eden Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şube Sekreteri Çiğdem Akbulut, Meclis Adalet Komisyonunda görüşülen düzenlemenin mevcut yasalara da aykırı olduğunu ifade etti. Şehir barolarının tek temsiliyetin söz konusu olması gerektiğini söyleyen Akbulut, “Barlar siyasi fikirleri her ne olursa olsun hak savunucusu olmak zorundalar. Ülkenin dört bir yanında farklı siyasi görüşlere sahip olsalar da birleşe bildikleri tek nokta var oda hak savunuculuğudur. Hak savunuculuğu iktidara karşı muhalefeti doğrudan doğurduğu için iktidar bunu engellemek adına baroların gücünü ortadan kaldırılmasını isteyerek bu düzenlemeyi hayata geçirmeye çalışıyor” dedi.

‘HAK SAVUNUCULUĞUNUN ÖNÜNE GEÇİLMEK İSTENİYOR’

İktidarın kendi siyasi temellerine dayalı farklı baroların kurulmasının önünü açarak hak savunuculuğunun bölünmesini hedeflediğini dile getiren Akbulut, düzenlemenin avukatlık mesleğine yönelik yansımalarının da olduğunu basit anlamda bir avukat duruşmaya girdiğinde hangi baroya kayıtlı olunduğu üzerinden mahkemelerin tavır geliştirebileceğini ifade etti. Akbulut, “Nihayetinde avukatlık mesleğinin özüne, yazılı hukuk kurallarına ve haktan yana mücadele etmeye aykırı bir tablo oluşturulacak” diye konuştu.

‘İMHA POLİTİKASININ BİR PARÇASI’

Çoklu baro sisteminin AKP-MHP iktidarının toplumun bütün direniş damarlarına yönelik başlatmış olduğu imha politikasının bir parçası olduğunu ifade eden Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) eski Genel Merkez yöneticisi Avukat Veysi Eski, hükümetin denetim altına alamadığı alanı bölüp parçalamayı hedeflediğini burada asıl amacın yargının üç sacayağından biri olan savunmayı parçalayıp kendine yandaş barolar yaratmak olduğunu ifade etti. Yapılmak istenen düzenleme ile Türkiye Barolar Birliğinin delege yapısının akla hayale gelmeyecek şekilde anti demokratik bir hal alacağını ifade eden  Eski,  “40 üyesi olan baroya 4 delege verilirken 4999 delegesi olan baroya da aynı sayıda delege verilecektir. Yani küçük bir baroda 10 avukata 1 delege düşerken büyük bir baroda 1000 avukata 1 delege düşecektir. Delege oyunu ile Türkiye Barolar Birliği yandaşlaştırılıp avukatlar üzerinde bir vesayet kurumuna çevrilecektir. Düzenleme hayata geçerse muhalif baro üyesi avukatlar fişlenerek mesleklerini yapmalarının önünde ciddi engeller çıkarılacaktır” diye konuştu.

‘KAMUSAL DENETİM ORTADAN KALKACAK’

Baroların geçmişte mesleki dayanışma loncası olarak örgütlendiğini dile getiren Eski, daha sonra yapılan düzenleme ile kamu kurumu niteliğinde meslek odaları olarak kabul edildiğini dile getirdi. Baroların İnsan haklarının ve hukukun üstünlüğünün korunması ve bu anlamda denetim sağladığını dile getiren Eski, düzenlemenin hayata geçmesi durumunda kamusal denetimi tamamen ortadan kalkacağını ifade etti.

‘KABUL EDİLEMEZ’

Bu düzenlemenin hukuk örgütleri açsından kabul edilemez olduğunu ifade eden Eski, “Bizim açımızdan bu tasarı üzerinde tartışma yürütülecek bir yasal düzenleme değildir. Bu tasarının geri çekilerek baroların, hukuk örgütlerinin ve akademisyenlerin dahil olduğu baroları ve avukatlık mesleğini güçlendirecek yeni bir avukatlık kanunun yapılması gerekmektedir. ÖHD olarak bu tasarıya karşı sadece avukatların değil kıdem tazminatı elinden alınan işçilerin yine saldırı sırasını bekleyen meslek odalarının en güçlü şekilde karşı durması gerektiğini top yekun saldırıya karşı ancak topyekun bir direnişle karşılık verilebileceğini düşünüyoruz. Her türlü eylem ve etkinliklerde Barolarımızın yanında yer almaya devam edeceğiz” diye konuştu.

‘BAROLAR HAK SAVUNUCULUĞUNDA ÖNEMLİ ROLE SAHİP’

Avukatlar ve hukukçular Türkiye’de otoriteye karşı en direngen gruplar arasında yer aldığını belirten Toplum Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV) Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Numan Arıtürk, “Avukatlık mesleğinin tarihsel olarak hukuk ve uygulamaları en iyi bilen kesim olmalarında kaynaklı hedef alınıyor. Öte yandan bir diğer önemli husus baroların meslek örgütü kimliğinin yanı sıra insan hakları savunuculuğunda çok önemli bir role sahip olması bu ısrarı derinleştiren temel faktördür” diye konuştu. 

‘PARÇALANMA İHTİMALİ YÜKSEK’

Avukatların cesaretini bağımsız olmalarından aldığını dile getiren Arıtürk, “Türkiye gibi demokratik tüm yapıların yok edildiği veya içlerinin boşaltıldığı bir ülkede iktidar anlayışının bu bağımsızlığı parçalamak suretiyle yok etmek istediği anlaşılmaktadır. Özellikle İstanbul, İzmir, Ankara illerindeki avukat sayısı düşünüldüğünde bu baroların parçalanma ihtimali yüksektir. Bu bağlamda sözünü ettiğimiz baroların parçalanması demek yaşanan antidemokratik uygulamalara karşı etkili bir şekilde itiraz gücünün cılızlaştırılmasıdır. Baroları bu şekilde parçalayarak güçsüzleştirilmesi hedeflenirken diğer yandan Türkiye Barolar Birliği’nin yetkilerinin kapsamının genişletilmesi son derece düşündürücüdür. Mecliste görüşülen kanun teklifi meclisten geçip kanunlaştığında otoriteye karşı en direngen olan kurumların arasında yer alan barolar peşi sıra yapılması muhtemel yeni düzenlemelerle birlikte etkisizleştirilecektir” dedi.

‘SON DERECE ANTİ DEMOKRATİK BİR UYGULAMA’

Tüm itirazlara rağmen düzenlemenin en önemli 5 maddesinin komisyondan kabul edildiğini söyleyen Avukat Several Ballıkaya, düzenlemenin komisyona gelişi ve komisyonda tartışmaya açılmasının son derece anti demokratik olduğunu ifade etti. Düzenlemenin asıl muhatabı olan baroların tartışmaların dışında bırakıldığını belirten Ballıkaya, “Baro başkanları bu tartışmaya katılmak ve bu konuda görüşlerini söylemek için Ankara’daydılar ancak baro başkanları meclis önünde bekletildi ve muhatap alınmadılar. Bu yönüyle konunun öznelerinin tartışmaların dışında bırakıldığı bir süreç işletiliyor ve ‘biz yaparız ve olur’ mantığı ile yürüyen bir süreçle karşı karşıyayız” dedi.

‘TEK KARAR VERECEK GÜÇ İKTİDAR OLACAK’

Düzenlemenin en önemli olan kısmının savunma hakkı ve hak arama özgürlüğü ile ilgili olan kısmı olduğunu dile getiren Ballıkaya, “Yargı üçayaklı olan bir sistem bu sistemin yargıç ve savcı kısımları iktidarın denetiminde. 2010 referandumundan sonra HSYK’de yapılan düzenlemeler ile iktidarın savcılar üzerindeki egemenliği artırılmış oldu. Bu sitemin en önemli 3’üncü ayağı olan savunma kısmını da avukatlar ve barolar temsil ediyor. Burada ki müdahale esasen avukatlara ya da barolara değil halkın hak arama özgürlüğüne bir müdahaledir. Her dönemde savunma iktidarın egemenliğini frenleyen bir mekanizma olarak işlev gördü. Savunma ortadan kaldırıldığında tek karar verecek güç iktidar olacaktır” diye belirtti.

Diğer başlıklar

18:25 Avukatların tahliye talebine üst mahkemeden de red
18:19 Büyükelçi Berger: Tarım politikalarını için Diyarbakır doğru seçim
18:13 Hastane ve karakolun ihmali: Bir yaralı, bir ölü
17:46 Merkez Bankası’ndan döviz ve altın açıklaması
17:41 Zonguldak ve Denizli’de iş cinayeti
16:57 Koronavirüs hastaları sağlıksız ortamda bekletiliyor iddiası
16:29 Tarım alanına pist yapılmasına karşı nöbet başlattılar
16:20 Ünsal’ın annesi: Soylu’nun zorla müdahale emri var
15:55 Tecavüz faili hastane raporuna rağmen serbest bırakıldı
14:13 Af Örgütü'nden cezaevleri açıklaması
13:47 Cizre'de yeni açılan AVM'de Kürtçe yasağı!
13:41 Avukatlardan İmralı başvurusu
13:40 'İnşaat sektörü kaosa sürükleniyor'
13:30 Ebru ve Aytaç yaşasın
13:19 Dünya’da vaka sayısı 19 milyonu geçti
13:03 AKP Diyarbakır’daki ilçe başkanlarının istifasını istedi
12:55 Giresun’da balık tesisi protestosu
12:17 Asrın Hukuk Bürosu: CPT raporu yeterli değil, İmralı İşkence Sistemi sonlandırılmalı
12:08 Evde ölü bulunan kadınla ilgili HDP hedef gösterildi
12:04 Bakan Koca: Hastaneleri dolu bir ilimiz yok
12:02 Dolar 7.20'yi aştı
10:52 Demirtaş: Devlet içinde örgütlenmiş bir yapı ajandasını hayata geçiriyor
10:50 ODTÜ Vişnelik Sosyal Tesisleri çalışanları greve başladı
10:38 Diyarbakır’da korona tedavisi: Fenalaşırsa 112’yi arayın
10:37 HDP'den CHP'ye: Kürt sorununda çözüm yolunu da açıkla
10:24 Vali, Dersim halkını hedef aldı
10:10 Lice’de 5 günlük yangının faturası ağır
10:05 Gülistan Doku’yu arama çalışmaları yarın tekrar başlayacak
09:20 Ekonomist Ulusoy: Dış borç toplumsal borç haline gelir
09:02 Dr. Kıran: Ankara’daki yoğun bakımlar doldu
09:01 Tecavüz haberine soruşturma
09:01 Hekimlerden salgın uyarısı: Tedbirsizliğin bedeli ağır olacak
09:01 Açlık grevindeki Pektaş: Eylemimi sürdüreceğim
09:01 'Ormanlara ekonomik değil ekolojik bakmalıyız’
09:00 Van’da yasak bin 355’inci günde: Amaç muhalifleri susturmak
09:00 Yoleri: Hak gaspları kalıcılaştırılmak isteniyor
09:00 06 AĞUSTOS 2020 GÜNDEMİ
07:55 İzmir'de gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
05/08/2020
23:48 Dünya çapında can kaybı 700 bini aştı
21:09 Besta'daki yangın kendiliğinden söndü
21:07 Brazzaville Türkiye Büyükelçiliği’nden General Mokoko açıklaması
21:04 Silopi'de 2 kişi koronavirüsten yaşamını yitirdi
20:56 İstanbul’da yüzlerce kadın haykırdı: İstanbul Sözleşmesi’ni uygula
20:48 Siirt’te gözaltına alınanlardan 6’sı serbest bırakıldı
20:18 Korona tablosu: 1178 yeni tanı, 19 ölüm
19:49 İzmir'deki kadın yürüyüşüne polis müdahalesi: 21 gözaltı
19:10 Van Valiliği: Görüntüler batan tekneye ait değil
18:01 Kadınlar: İstanbul Sözleşmesi hedef gösterileceğine uygulansın
17:36 Ekolojik talana karşı gençlik harekete geçiyor
17:20 Patlama ardından son 6 yıldır limanda görev yapanlar hakkında ev hapsi kararı
17:15 Kesemediklerini yakıyorlar!
16:34 Beştaş: İşten çıkarma yasağı kayyım belediyelerinde yok
16:17 Timtik ve Ünsal için açıklama: Avukatlarımızı zulmün elinden çekip alacağız
16:10 Akşener'den ‘Evine dön’ çağrısına yanıt
16:06 Grup Yorum üyeleri provada gözaltına alındı
16:02 Askerde ölü bulunan Özçalımlı’nın ailesinden suç duyurusu
16:01 Kongolu muhalif siyasetçiye tedavi için geldiği Ankara’da ulaşılamıyor
15:53 Işım elinden ameliyat edilecek
15:19 Nusaybin Davası tutuklusu 7 gündür açlık grevinde
15:15 Zırhlı araçlar Munzur Gözeleri’ne girdi
14:47 TTB: İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçilemez
14:42 DFG’nin Temmuz raporu: 2 gözaltı, 4 soruşturma, 3 dava
14:37 Van’da yasak uzatıldı
14:30 Gazeteci Aksoy yaşamını yitirdi
14:22 İHD İzmir Şubesi: Asker ölümleri aydınlatılsın
14:15 Jineolojî’nin yeni sayısı çıktı
14:14 Heftanîn'de çatışma: 2 korucu yaşamını yitirdi
14:07 'Timtik ve Ünsal’ın hastanede tutulması hukuka aykırı'
14:06 Timtik ve Ünsal tahliye edilsin
14:03 Şengal Katliamı Urfa’da kınandı
13:33 Miraç’ı arama çalışmaları 6’ncı gününde
13:29 Diyarbakır’da imam hatiplere zorunlu kayıt için gizli toplantı
13:08 61 mülteciye mezar olan teknenin son görüntüleri ortaya çıktı
13:07 Öldürülmek istenen 2 kadın ağır yaralı
12:52 Dardanel fabrikasının kapalı devre çalıştırılması protesto edildi
11:46 Ğadir Hum Bayramı için 'resmi tatil' talebi
11:45 CPT'den İmralı raporu: Sistem tamamen gözden geçirilmeli
11:44 Türkiye’nin su ambargosu 3 aydır sürüyor
11:23 Diyarbakır’da 8 kişinin öldüğü gün Türkiye’de 17 ölüm
10:52 Dağpınar Beldesi karantinaya alındı
10:52 Deva Partisi Diyarbakır İl Başkanı: Salgının gerçek verilerini paylaşın
10:27 IMF: Türkiye şoklara karşı savunmasız
10:01 Siirt’te 10 gözaltı
09:57 'Askerler ölmesi için otların arkasına sürüklemişti'
09:49 Eşine ve çocuklarına şiddet uygulayan erkek serbest bırakıldı
09:18 Baykan'da 20 hektarlık alan yandı
09:16 Beyrut’ta OHAL: En az 100 ölü, 4 bin yaralı
09:02 'Yangınların sebebi güvenlikçi politikalar'
09:01 101 Aksaçlı'ya destek: Artık pratik zamanı
09:00 DAD: Kutsal mekanların doğallığı korunmalı, heykel dikilmemeli
09:00 05 AĞUSTOS 2020 GÜNDEMİ
08:51 Asimilasyona karşı sanat
00:14 Ülkelerden Lübnan'a başsağlığı mesajları
04/08/2020
23:43 CNN International: Beyrut’taki patlamayı DAİŞ üstlendi
22:09 Beyrut’ta patlamaya 2 bin 750 ton amonyum nitrat yol açtı: Ölü sayısı artıyor
20:48 Son 24 saatte 1083 yeni tanı kondu
20:40 Cizre'de 2 gündür karakoldan gürültü kirliliği
20:36 HDP’den Baykara'nın ailesine başlığı ziyareti
20:30 Munzur Gözeleri’ndeki stantlar kaldırılmak istendi
19:54 Pütürge’de birçok ev hasar gördü