İmza kampanyası: Ulaşım zammını geri çekin

img
ADANA - Adana’da toplu ulaşım zamlarının geri alınması için imza kampanyası başlatan gençlik örgütleri temsilcileri, gelecek kaygısı taşıdıklarını vurguladı.
 
Uzun süredir devam eden ekonomik kriz her alana sirayet etmeye başladı. Yiyecekten barınmaya en temel ihtiyaçlar karşılanamaz durumdayken, her gün yeni zamlar geliyor. Yapılan zamlardan biri de temel ihtiyaçlardan ulaşım oldu. Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), kentkart öğrenci basımında 3,50 TL olan ücreti 4,50 TL'ye,  sivil kentkart basımı ise 4,50 TL'den 6,50 TL'ye, nakit alımlarda da öğrenci sivil fark etmeksizin 8 TL olan ücreti 10 TL’ye çıkaracağına dair karar aldı. Kararın bu hafta uygulanması beklenirken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Gençlik Meclisi, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Gençlik Örgütü, Devrimci Öğrenci Birliği (DÖB), Özgürlükçü Gençlik Dernekleri (ÖGD) ve Kaldıraç Üniversite Grubu, ulaşım zamlarının geri alınması için kentte imza kampanyası başlattı. Ulaşım ücretine yapılan zammın geri alınması amacıyla toplanacak imzalar, Adana Büyükşehir Belediyesi’ne verilecek. 
 
Gençlik örgütleri temsilcileriyle kampanyaya ve ekonomik krizin gençlik üzerindeki etkilerini konuştuk.
 
KAMPANYAYA İLGİ YOĞUN
 
Her günün zamlarla boğuşmakla geçtiğini kaydeden Kaldıraç Üniversite Hareketi'nden Meryem Esmer, son 4 ayda ulaşıma 2 defa zam geldiğini söyledi. Önümüzdeki günlerde yeni zamların geleceğini ifade eden Esmer, yeni zamlar gelmemesi için gençlik örgütleriyle bir araya geldiklerini, zamlara karşı imza kampanyası başlattıklarını belirtti. Esmer, “İmza kampanyasını kentin merkezi noktalarında stant açarak başladık. Kampanyaya Adana halkı destek veriyor. Bu imzaları toplayıp belediyeye götüreceğiz. Talebimiz yerine ulaşana kadar kampanya devam edecek. Ulaşım zamlarının geri çekilmesi özellikle gençliğe ücretsiz kart uygulaması istiyoruz” diye anlattı. 
 
Son dönemde artan yol ücretinin kendilerini çok zorladığını söyleyen Esmer, “Bu krizlere karşı hep birlikte mücadele etmemiz direnişi yaymamız gerekiyor” diye ekledi. 
 
KRİZİN KAYNAĞINA İNMELİ
 
Ekonomik krizin kaynağına inilmesi gerektiğini belirten Devrimci Öğrenci Birliği’nden (DÖB) Canser Dayanır, en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak noktaya geldiklerini söyledi. Dayanır, “Azıcık bursla avutuluyoruz. Bu yüzden bu ihtiyaçlarımıza dair ekonomik krizin etkilerinden korunmak gibi bir durumumuz yok. Toplumsal, köklü bir değişim olmadıkça bu sorunlar devam edecek. Benim bu sistemden hiçbir talebim yok. İnsanlarda umutsuzluk hali görüyoruz. Umutsuzluk geleceğe dair değil, sistemin kendisine olan bir umutsuzluk. Umut her bittiğinde yeni bir umut başlar, bizim için de öyle. Bu sisteme karşı bitti evet ama yeni bir sisteme karşı umudumuz var, sosyalizme umudumuz var” ifadelerini kullandı. 
 
Dayanır, ulaşım zamlarının krizin çok küçük bir noktası olduğunu, fakat her ihtiyaçları için mücadele etmek zorunda olduklarını belirterek, “Biz bu kampanyayla gençliğin mücadelesini toplumsal olarak bir değişime kanalize etmek gibi bir derdimiz var. Ulaşım zamlarından ortaya çıktı, ama birçok sorunun çözümü de bu şekilde olmalı. Gençlik en dinamik güç, toplumun en hareketli gücü, bu sebeple sistemin gençliğe çok ciddi bir yönelim var, sistemin çarkı haline getirmek için bir sürü çalışması var. Bizde bu noktada alternatifini ortaya koyarak gençliğin öfkesini örgütlememiz gerekiyor. Bu sistem içerisinde çıkış kalmadı yeni bir yol açılması gerekiyor bunu da gençlik yapacaktır” şeklinde konuştu. 
 
‘ONURLU YAŞAMI ELDE ETMELİYİZ’
 
Özgürlükçü Gençlik’ten Rıza Sidar Üngör ise, gençliğin kitap alamadığını, tiyatroya gidemediğini, sosyal aktivitelere katılamadığını belirtti. Kira fiyatlarının çok yüksek olduğuna değinen Üngör, 2 kişinin yaşaması gereken evlerde 7-8 kişi yaşadıklarını ve bu kira fiyatlarını ödeyemeyenlerin ise tarikat yurtlarına yerleşmek zorunda kaldığını anlattı. Üngör, “Tarikat yurtları ucuz olduğu için oralara mecbur bırakılıyoruz, tarikat yurtlarında arkadaşlarımız cinsel ve psikolojik şiddete maruz kalıyor. Bu yüzden  gelecek kaygısına ek olarak bunlardan kaçmak için de intihara sürüklenen gençler oluyor, bu intiharlar aslında cinayettir. Biz ölüyoruz öldürülüyoruz, bir insanın ihtiyacı olan onurlu bir yaşamı elde etmeliyiz” dedi. 
 
‘YARINLARI İNŞA EDEBİLMEK İÇİN’
 
Ekonomik krizin faturasını gençlerin ve emekçilerin ödediğini belirten Üngör, devamında şunları kaydetti: “Ulaşım bir temel ihtiyaç, ücretsiz olması lazım. Şu an böyle bir Türkiye’de yaşamıyoruz ama yarının Türkiye’sini inşa edebilmek için bu çalışmaları yapıyoruz. Bu fiyatlandırmalar uygun bir şekilde yapılmalı. Sosyal ekonomik, siyasi ve ekolojik krizlerin sebebi sermayedarların açgözlülüğü, halkı sömürmek adına her türlü talanı ve krizi yapmaya hazırlar. Biz bunların karşısında duruyoruz. Bizim gençlik olarak aktif bir şekilde alanlarda sesimizi duyurarak mücadele etmemiz gerekiyor. Kriz bu şekilde aşılabilir.” 
 
MA / Mukadder Akyol