Dünya basınında korona: Etiyopya’da 4 bin tutuklu serbest bırakılacak

img

ANKARA - Koronavirüs, dünya basınında İspanya’nın ölüm sayısının Çin’i geçmesi yankı uyandırırken, New York’un krizin yeni merkezi olabileceği Belediye Başkanı Bill de Blasio’un “dünya lanetlendi” sözü ile duyuruldu. Tokyo ve Hong Kong’de vaka sayılarında artış ise virüste “ikinci dalga” kaygılarını arttırdı.

Dünyanın koronavirüs gündeminde yaşanan en büyük gelişme, İspanya’nın virüsten ölümünün 3 bin 434'e yükselerek, Çin’deki ölüm sayısını aşması ve dünyanın ikinci en yüksek rakamı haline gelmesi oldu. Başkent Madrid ise ülkenin salgının merkezi konumunda.  #QuedateEnCasa (EvdeKal) hashtagyla sosyal medyada renkli paylaşımlarla İspanya halkı moralini yüksek tutmaya çalışıyor. 
 
‘ÇİN’DEN ALINAN HIZLI TEST KİTLERİ İYİ ÇALIŞMIYOR’
 
İspanyol El Pais Gazetesi, “Çin'den alınan hızlı koronavirüs testleri iyi çalışmıyor” başlıklı haberinde, Bioeasy adlı Çin şirketinden satın alınan “hızlı test kitleri” ile ilgili yaşanan sıkıntıyı duyurdu. Haberde, “Mikrobiyoloji laboratuvarları, Hükümet tarafından satın alınan testlerin yüzde 30 duyarlılığa sahip olduğunu bildiriyor, oysa duyarlılık oranının en az yüzde 80 olması gerekiyor” ifadeleri yer aldı.
 
Uzmanların hızlı test kitleri yerine halihazırda kullanımda olan PCR testi yönteminin kullanılmaya devam etmesi yönünde ortaklaştığını yazan El Pais, bu konudaki uyarının İspanya Sağlık Bakanlığı’na bağlı Carlos III Sağlık Enstitüsü’ne bildirildiğini yazdı.
 
İSPANYA’DA EKİPMAN SIKINTISI 
 
Muhalif gazetelerin başında gelen Público, “Ekipman sıkıntısı ve kısıtlamalar, acil durumu iki hafta içinde durdurmanın anahtarları işte bunlar" başlığıyla, İspanya hükümetinin tıbbi materyal sıkıntılarını çözmeksizin sadece eve kapanma tedbirlerini eleştirildi. Haberde, “Bu hafta koronavirüs eğrisindeki artışı durdurmak için kilit hafta. Gelecek hafta da öyle olacak. Sağlık Bakanlığı bu eğride zirve noktasında yaklaşıldığını söylüyor. Ancak materyal sıkıntıları ve gelmesi beklenen materyaller ulaşana kadar geçen süre boyunca beklenmeyen sorunlar doğurabilir” uyarısı yapıldı. 
 
İspanya Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarının yetersizliğini öne çıkartan Público, “Bakan pandeminin zirvesine ulaştığı noktaya yakın olduğumuza inanıyor, ancak koruyucu malzeme eksikliği, Çin'den gelmesi beklenen malzemeler gelene kadar geçen bekleme süresi, gizli koronavirüs vakaları ve sürdürülen çalışma yaşamı faaliyeti, virüsün yayılmaya devam etmesine neden olabilir” diye yazdı.
 
UGANDA’DA SEKİZ AYLIK BEBEK KOVİD-19’A YAKALANDI
 
CNN World, Uganda’da sekiz aylık bir bebekte koronavirüs testinin pozitif çıkmasını öne çıkardı. Kampala’dan yapılan habere göre, Uganda Sağlık Hizmetleri Genel Direktörü Dr. Henry Mwebesa’nın açıkladığı beş yeni koronavirüs vakasından biri sekiz aylık bir bebek. Bebeğin babasının geçen hafta Kenya’ya gidip döndüğü bilgisinin paylaşıldığı haberde, Uganda’nın koronavirüse karşı mücadelede seyahat kısıtlaması, düğünler, kilise ve Jumat hizmetlerinde toplu buluşmaların yasaklanması gibi tedbirlere dair en erken adımları atan Afrika ülkelerinden biri olduğu bilgileri yer aldı.
 
SUDAN’DA KARANTİNADAN KAÇANLAR VAR
 
Middle East Eye’nin, “Sudan'da yüzlerce insan karantina merkezinden kaçarken ülkede karışıklık hakim” haberi dikkat çekti. Haberde, şimdiye kadar sadece birkaç pozitif vaka olmasına rağmen, Sudan’ın virüsü durdurma girişimlerin ile izolasyon merkezlerinin yetersiz olduğu belirtildi. Sağlık çalışanları ve görgü tanıklarının MEE’ye aktardığı bilgilere göre; en az 300 kişinin karantina merkezlerinden kaçtığı bildirilirken, Khartoum’da sahada çalışan ve ismini vermek istemeyen Sudanlı bir doktorun, “İnsanlar koronavirüs testine sokulmayı ve karantinaya girmeyi kabul etmediği pek çok durum yaşadık. Bazıları izolasyon merkezlerinden kaçtı. Bu çok ciddi ve otoriteler insanların kaçmasını engellemek için gerekirse güç kullanmalı” ifadelerine yer verildi. 
 
Haberde, Khartoum Eyaleti Sağlık Direktörü Alfatih Osman’un izolasyon merkezlerinden kaçan insanlar olduğunu reddettiği de yazıldı.
 
ERİTRE’DE VAKA SAYISI DÖRDE ÇIKTI
 
Afrika’nın koronavirüs gündemini dünyaya aktaran Africanews’te, Afrika’nın kuzeybatısında bulunan Eritre’de koronavirüs vaka sayısının dörde çıkması, ülkede tüm ticari uçuşların askıya alınması ve Etiyopya’da Adalet Bakanı Adanceh Abebe’nin 4 bin tutukluğu koronavirüs tedbirleri kapsamında serbest bırakacağı açıklaması oldu. Ayrıca Zimbabwe’de neredeyse çökmüş durumda olan sağlık sistemi içinde boğuşan doktor ve hemşirelerin koruyucu ekipman talebi için greve çıktığını duyuran Africanews, Zimbabwe Hastane Doktorları Birliği Başkanı Dr. Tawanda Zvakada’nın, haberde “Virüsün bize bulaşacağı şartlarda çalışıyoruz ve kimsenin umurunda değil” sözlerine yer verildi. 
 
GUARDİAN: SALGINDA İKİNCİ DALGA
 
İngiliz The Guardian, ABD’de senatonun onayladığı 2 trilyon dolarlık tarihi ekonomi paketi ve Tokyo ve Hong Kong’ta giderek artan vaka sayılarının doğurduğu “salgında ikinci dalga” endişesi gündeme aldı. Guardian, İspanya’ya dair haberinde, “İspanya tarihindeki en karanlık ve dramatik dönemlerinden birini yaşıyor. Son 24 saatte 738 ölüm ile İtalya’nın konumuna gelen İspanya şu an pandeminin en sıcak olduğu yerlerden biri”  yorumunu yaptı.
 
NEW YORK YENİ MERKEZ OLABİLİR
 
Alman Der Spiegel, ABD’nin New York şehrinin koronavirüs krizinin yeni merkezi olma ihtimaline dikkat çekti. Haberde “New York korku içinde donmuş durumda. Kapasitesinin üstünde çalışan hastaneler kaos içinde. Ve en kötüsü henüz gerçekleşmedi. Belediye Başkanı Bill de Blasio ‘Bildiğimiz anlamda dünya lanetlendi’ dedi” ifadeleri yer aldı. Toplumun her kesiminden yaklaşık 200 New Yorklunun koronavirüs dolayısıyla yaşamını yitirdiğini bildiren Der Spiegel, “New York Emniyet Müdürlüğü bile 3200'den fazla hasta polisin olduğunu bildirdi. ABD'deki neredeyse her üç yeni korona enfeksiyonundan biri New York'ta bulunuyor ve Çarşamba akşamı toplamda 17 binden fazla vaka duyuruldu. Vali Andrew Cuomo ‘astronomik sayılar’ dan bahsediyor” diye yazdı.
 
Çeviri: Mezopotamya Ajansı