Federe Kürdistan Bölgesi'ndeki 14 partiden eylem kararı

img

HABER MERKEZİ - Federe Kürdistan Bölgesi'nde bulunan 14 siyasi parti, Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik saldırıya karşı ortak eylem kararı aldı. 

 
Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik saldırısına karşı Irak'ın Federe Kürdistan Bölgesi'nde bulunan 14 siyasi parti Komünist Parti’nin çağrısı üzerine bir araya geldi. Hewlêr’de düzenlenen toplantıda alınan kararlar Komünist Parti Hewlêr İl Başkanı Ehmed Şêrwan tarafından açıklandı. 
 
'12 EKİM'DE BM ÖNÜNDE KİTLESEL EYLEM YAPACAĞIZ'
 
Şêrwan,"Bugün bu toplantıya katılan partiler olarak, 12 Ekim Cumartesi günü saat 10.00 da Türk devletinin Rojava’ya başlattığı işgali protesto etmek için BM temsilciliği önünde kitlesel bir eylem yapamaya karar verdik" dedi. 
 
Şêrwanî, eylemlerinin sadece bununla sınırlı kalmayacağını belirterek, saldırılar duruncaya kadar eylemlerinin devam edeceğini ifade etti.  İşgal saldırıları altında olan Rojava'ya maddi destek toplama konularının da gündeme geldiğini söyleyen Şêrwanî, bu konuda bir çalışma içinde olacaklarını kaydetti.
 
Toplantıda yer alan partiler şunlar: "YNK, PDK, Zehmetkêşan, Tevgera Goran, Hizba Sosyalîst, Hizba Şûî, Yekgirtûya Îslamî, Hevpeymaniya Nîştîmanî, Bizûtnaweya Demokratîk a Gelê Kurdistanê, Yekîtiya Neteyî ya Dmorkatîk a Kuridstanê, Partiya Karker û Kedkarên Kurdistanê, Hizba Bît Nehrîn, Rêxistina Keldanî û Aşûriyan, Hizba Şûî ya Kurdistanê-Enkawe."