AA'yı yalanlayan Derwiş: Minbic kontrolümüzde

img

MİNBİC - Minbic'in 1 ay içinde YPG/YPJ'den arındırılacağına dair servis edilen haberlere yanıt veren Minbic Askeri Meclisi Sözcüsü Şervan Derwiş, kentin halen kontrollerinde bulunduğunu, koalisyon ve Türkiye'nin arasında da bu yönlü bir anlaşmanın olmadığını ifade etti.

ABD ve Türkiye arasında Minbiç konusunda süren görüşmelere dair dün asılsız bir haber servis eden Anadolu Ajansı (AA), varılan mutabakat sonucu YPG/YPJ'nin 4 Haziran'dan itibaren 1 ay içerisinde kenti terk edeceğini ileri sürdü. Haber daha sonra havuz medyasının diğer yayın organlarında kullanılarak bu yönde bir gündem oluşturulmaya çalışıldı.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert ise, önceki gün düzenlediği basın toplantısında Minbic ile ilgili Türk yetkililerle yapılan görüşmeden henüz sonuç alınamadığını açıklamıştı. ABD’den yapılan bu yöndeki açıklamaya rağmen AA’nın servis ettiği haberi Minbic Askeri Meclisi Sözcüsü Şervan Derwiş tarafından da yalanlandı. 
 
Daha önce de bu yönlü haberlerin basına yansıdığını hatırlatan Derwiş, bunun özel savaş politikasının ürünü olduğunu ifade etti. Derwiş, kentin halen kontrollerinde bulunduğunu, koalisyon ve Türkiye arasında bu yönlü bir anlaşmanın olmadığını ifade etti. 
 
'ARAP-KÜRT SAVAŞINI AMAÇLIYORLAR'
 
Minbic'te, DAİŞ'e karşı birlikte savaştıkları koalisyon güçlerinin kendilerini halen desteklediğini belirten Derwiş, Türk basınında bu yönlü çıkan haberlerinin hiçbirinin gerçeği yansıtmadığını dile getirdi. 
 
Türkiye'nin Kuzey Suriye topraklarını bir bütünen işgal etmek istediğine değinen Derwiş, "Türkiye, bölgede kriz çıkarıp, savaşı derinleştirmek istiyor. Bu planını da gerçekleştirmek için Minbic'e yönelmeye çalışıyor. Hatta bölgede Arap-Kürt savaşı çıkarma konusunda bazı planlara gidiyor. Fakat halklarımız bilsin ki böyle bir durum yoktur" dedi. 
 
'MİNBİC ASKERİ MECLİSİ VAR'
 
Derwiş, Türkiye'nin Minbic konusunda daha önce de ABD ve koalisyon ile görüştüğünü hatırlattı.
 
Derwiş, bu görüşmelerden haberdar olduklarını ifade ederek, şunları söyledi: "Son dönemlerde yaşanan bazı şeylerden haberdarız. Fakat Türk basınında yansıtıldığı gibi bir anlaşma ve planlanan bir durum yok. Bu tamamen çarpıtma. Bu konuda kamuoyunu daha sonra bilgilendireceğiz. Her görüşmelerinden sonra böyle bir şey uyduruluyor. Bir kez daha herkese söylüyoruz, burada Minbic Askeri Meclisi var ve kenti onlar yönetiyor. Askeri Meclisin dışında herhangi bir güç yoktur." 
 
MA / Nazım Daştan