Taşçıer: Kürt sorunu çözülmeyene kadar demokrasi hayat bulmaz

img
MARDİN - Mardin’de kayyum atamalarına karşı 29’uncu gününde devam eden Demokrasi Nöbeti’nde konuşan HDP’li İmam Taşçıer, “Kürt sorunu çözülmeyene kadar Türkiye’de Kürt halkının da Türk halkının da haklarını kullanması mümkün değil. Demokrasi de Türkiye’de hayat bulamayacak. Öncelikle Kürt sorunu çözülecek” diye konuştu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasına karşı Mardin’de 29 gündür süren Demokrasi Nöbeti, HDP İl binası önünde devam etti. Eylemlerini Karayolları Parkı’nda yapmak isteyen HDP’lilere polislerce yine izin verilmezken HDP'liler zırhlı araç, gözaltı otobüsleri ve çevik kuvvet polisleri ile abluka altında tutulan il binası önünde oturma eylemi yaptı. Oturma eyleminin ardından HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer açıklama yaptı. 
 
HDP’li 3 büyükşehir belediyesine kayyum atanmasının yeni bir uygulama olmadığını dile getiren Taşçıer, “Sadece bugün Kürt halkının iradesine kayyum atanmıyor. Tarihsel olarak baktığımızda 1924 yılında Türkiye’nin yeni Anayasası yapıldığında da Kürt halkı yok sayıldı. Bu da Kürt halkının iradesinin yok sayılmasıydı. Ardından yapılan değişikliklerde de Kürt halkının iradesi yok sayılmaya, Kürt halkı inkar edilemeye bugüne kadar devam etti” dedi. Kürtlerin haklarını talep ettikleri, her dönem baskı ile karşılaştıklarını dile getiren Taşçıer, Şeyh Sait ve arkadaşlarının İstiklal Mahkemeleri’nce idam edilmesini hatırlattı. 
 
Sözlerinin devamında 31 Mart seçimlerini hatırlatan Taşçıer, önceki dönem yapılan kayyum atamalarına rağmen halkın tercihini yine HDP’den yana yaptığını dile getiren Taşçıer, “Ne olursa olsun bu halk size destek vermeyecek. Kürt sorununu çözmek adına bir adım atılmadığı sürece, Kürt sorunu çözülmeyene kadar Türkiye’de Kürt halkının da Türk halkının da haklarını kullanması mümkün değil. Demokrasi de Türkiye’de hayat bulamayacak. Öncelikle Kürt sorunu çözülecek, ondan sonra hep birlikte çalışabileceğiz, kendimizi yönetebileceğiz” diye konuştu.
 
Açıklama alkış ve sloganlarla son buldu.