Turan: HDP binası önünde yaşananlar 'Çöktürme Planı'nın bir parçasıdır

img

MERSİN - Partisinin Tarsus kongresinde konuşan HDP Milletvekili Rıdvan Turan, Diyarbakır il binası önünde yaşananların "Çöktürme Planı"nın bir parçası olduğunu söyleyerek, partilileri provokasyon girişimlerine karşı uyardı.

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Tarsus İlçe Örgütü, “Umut ve cesaret ile örgütlenelim, faşizmi yenelim” şiarıyla 3'üncü Olağan Kongresi'ni yaptı. Kongre salonu HDP bayraklarıyla süslenirken, “Erkek şiddetine boyun eğmiyoruz isyanı büyütüyoruz” ve “Savaş öldürür, yoksullaştırır. Barış yaşatır bir arada tutar” pankartları asıldı. Divan seçimi ardından kongrenin açış konuşmasını yapan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Mustafa Işık, örgütlenmenin önemine vurgu yaptı.
 
'ÇÖKTÜRME PLANI DEVREDE'
 
12 Eylül askeri darbenin yıldönümüne dikkat çekerek, şimdiki iktidarın 12 Eylül yasalarıyla ülkeyi yönettiğini belirten HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, kayyum politikalarının "Çöktürme Planı"nın bir parçası olduğunu vurguladı. Turan, “Çöktürme Planı hala devrede, bunun bir adımı da kayyumlardır. Diğer bir ayağı da partimizi Meclis'ten dışlama siyasetleridir. HDP Diyarbakır il binası önünde bugün yaşananlar da Çöktürme Planı'nın bir parçasıdır” dedi. 
 
‘HDP MEŞRU BİR PARTİDİR’
 
Partilerinin Diyarbakır il binasında oturan ailelerin sorununun çözülmesi için Meclis önerisinde bulunduklarını ifade eden Turan, bu çözüm önerisinin iktidar tarafından reddedilmesine tepki gösterdi. Turan, “Bas bas bağırıyoruz gelin Meclis'te bir komisyon kuralım. Çocuklarımızın toprağa düşmesini nasıl engelleyeceğimizi araştıralım dedik ama Cumhurbaşkanı Erdoğan buna karşı ‘HDP kendini meşrulaştırmaya çalışıyor’ dedi. Biz meşruiyetimizi, her türlü tasfiyeye ve baskıya karşı onurunu ayakta tutan halkımızdan alıyoruz. Siyasetin vazifesi sorunları çözmektir. Saraya bağlı sanatçılarla, kötü bir oyunla bina önünde oturmakla bu sorunu çözmezsiniz” dedi. 
 
Turan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kürt meselesini bir 'terör' sorunu olarak görürseniz bu sorunu çözemezsiniz. Bu bir halkın var olması sorunudur. Bu ancak demokratik bir barış siyasetiyle mümkündür. Şimdi Kürt illerinde ‘teröre lanet’ yürüyüşü yapılacakmış. Bunun arkasında bir provokasyon var. Buna karşı uyanık olmak lazım.” 
 
Faaliyet ve mali raporun okunmasının ardından tek listeyle gidilen seçimde, HDP Tarsus İlçe Eşbaşkanlığına Nazmiye Aktop ve Bekir Anaçkaya seçildi.