Bursa’da Kuzey Suriye açıklaması: Ülkeyi tekçi anlayıştan kurtaralım

img
BURSA –  HDP Bursa İl Örgütü, Kuzey Suriye’ye yönelik saldırıları protesto ederek, bütün kesimlere “Demokratik bir anayasayla demokratik parlamenter bir sistem içerisinde ülkemizi bu savaşçı, rantçı ve tekçi anlayıştan kurtaralım” çağrısında bulundu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bursa il Örgütü, Kuzey Suriye'ye dönük saldırılara ilişkin il binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, HDP PM Üyesi Mehmet Alçınkaya, Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkevleri, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP)  temsilcileri katıldı.
 
Açıklamayı yapan HDP İl Eş Başkanı Resul Baykara, “9 yılı aşkındır Suriye'de bir iç savaşın başlamasına ve sürdürülmesine sebep olan AKP Hükümetinin dış politikası, yarattığı korkunç sonuçlara rağmen sürdürülmek istenmektedir. Yaptığı bütün müdahalelerde insani krizler ve yeni çatışma alanları yaratan söz konusu Suriye politikasının yeni durağı Türkiye’yi Kuzey Suriye halkları ile bir savaşa sokma girişimidir. Suriye halkları kendi iradeleri ile barış içinde yaşayacakları bir ülke özlemi içindeyken, AKP-MHP koalisyonu cihatçı çeteler ve İŞİD artıkları marifetiyle istikrarın olduğu ve halkların yan yana birlikte yaşadığı alanları da savaş sahası haline getirme gayreti içindedir” dedi.
 
‘SAVAŞ YOKSULLUK, KAOS, ÖLÜM VE GÖZYAŞIDIR’
 
“Türkiye'de herhangi bir farklılığı tehdit görüp yok etmeyi amaçlayan ırkçı çizgi bu topraklara nefret ve acı ekmekten başka hiçbir sonuç elde edememiştir” diyen Baykara, bütün Kuzey Suriye halkının Türkiye halklarının kardeşi, dostu, akrabası olduğunu söyledi. Kuzey Suriye'ye saldırıp halkları birbirine düşürmeye kalkışanların ve halkı ölüme yatıranların başarılı olmayacağına dikkati çeken Baykara, “Son seçimlerde de görüldüğü üzere Türkiye halkları savaş, ölüm, kan ve düşmanlığın yanında değildir. Bu ülkede tekçi, ötekileştirici çizgiye karşı kökü bin yılların içinde gömülü barış iradesi de mevcuttur. Bu çerçevede coğrafyamızı ve bütün bölgeyi bir vahşetin içine sürüklemeyi amaç edinen Kuzey Suriye'ye dönük saldırı ve tehditlere karşı barışı savunuyoruz. Savaş; yoksulluktur, kaostur, ölümdür ve gözyaşıdır. Barış ise bir arada yaşam ve huzurdur” diye belirtti. 
 
‘BARIŞTA VE DEMOKRATİK ÇÖZÜMDE ISRARCI OLMALIYIZ’
 
Savaş politikalarına dur demek gerektiğine işaret eden Baykara, “Yeter artık, kendi rantçı politikalarını ve artık halklarımızın üzerinde yük haline gelen iktidarını sürdürme amacıyla sürekli kaos ve savaş politikalarına başvuran AKP-MHP ittifakı karşısında demokratik ittifak güçleri olarak birlikte bir tutum geliştirmeliyiz. Her zaman barışta ve demokratik çözümde ısrarcı olmalıyız. Geleceğimizi demokrasiyi güçlendirerek, özgürlükleri çoğaltarak kazanabiliriz” diye konuştu. Demokrasi ve özgürlük güçlerine çağrı yapan Baykara, “Demokratik bir anayasayla demokratik parlamenter bir sistem içerisinde ülkemizi bu savaşçı, rantçı ve tekçi anlayıştan kurtaralım. Halklarımıza ve bölgemize barış dolu günleri armağan edelim. Yaşadığımız bu bayram arifesinde halklarımıza en doğru armağan da bu olacaktır” dedi. 
 
İLÇE EŞ BAŞKANI TUTUKLANDI
 
Açıklamanın ardından il binasından çıkan HDP Osmangazi İlçe Eş Başkanı Nadir Kırlılar, ifadesi olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Gözaltına alınan Kırlılar’ın çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak Bursa H Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. 
 
Kırlılar’ın, 2016'da Diyarbakır Belediye eş başkanlarının tutuklanmasını protesto ettiği basın açıklamasından kaynaklı 25 gün hapis cezası olduğu öğrenildi.