Erdoğan: Amerikalılarla birlikte bir harekat merkezi kurulmasının kararı verildi

img

ANKARA - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Amerikalılarla birlikte bir harekat merkezi kurulmasının kararı verildi. Görüşmeler olumlu bir istikamette devam etti. Burada aslolan Fırat'ın doğusunda bu adımın atılmasıydı, bu da Amerikalılarla birlikte gerçekleştiriliyor" diye konuştu.

 
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Zelenskiy'i resmi törenle karşıladı. Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Erdoğan ve Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle: “Türkiye Kırım'ın ilhakını tanımamıştır, tanımayacaktır. Soydaşlarımızın tarihi anavatanları Kırım'daki varlıklarının devamı, kimliklerinin ve kültürlerinin korunması, temel hak ve hürriyetlerinin güvence altına alınması önceliğimiz olmayı sürdürecektir. Zelenskiy ile yaptığımız görüşmelerde, ikili ilişkilerimizi he yönüyle ele aldık. Ekonomik ve ticari konularda atacağımız adımları gözden geçirdik. Ülkelerimiz arasında uzun yıllar devam eden serbest ticaret protokollerini artık neticelendirmenin vakti gelmiştir. Görüşmelerin bir diğer başlığı FETÖ ile mücadele olmuştur. Mevcut iş birliğini ilerletme konusunda mevkidaşımla aynı görüşteyiz.”
 
Suriye'deki koridor konusuna da değinen Erdoğan, "Amerikalılarla birlikte bir harekat merkezi kurulmasının kararı verildi. Üç günlük bir görüşme periyodu oldu ve bu görüşmeler olumlu bir istikamette devam etti. Burada aslolan Fırat'ın doğusunda bu adımın atılmasıydı, bu da Amerikalılarla birlikte gerçekleştiriliyor. Bu harekat merkezini kurmak suretiyle buradaki süreç başlatılacaktır" diye konuştu.
 
Zelenskiy ise şunları belirtti: “Çok teşekkür ederim. Çünkü bu dayanışmayı gördükten sonra ebeveynler ve çocuklar çok mutlu olacaktır. Ukrayna'nın toprak bütünlüğü konusundaki değişmeyen tutumunuzdan ötürü teşekkür ederim. Türkiye'nin dünyaca ünlü misavirperverliği için çok teşekkür ediyorum. Türk iş dünyasını Ukrayna'ya davet ediyorum. Rahat çalışabilmeniz için size şahsım adına garanti verebilirim.