HDP Siverek’te yaşanan katliamı Meclis’e taşıdı

img

ANKARA - HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Siverek’te yaşanan aile kavgasında 6 kişinin planlı bir şekilde öldürülmesini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Urfa’nın Siverek ilçesine bağlı Çeltik Mahallesinde 15 Haziran’da iki aile arasında çıkan “arazi anlaşmazlığı” sonrasında yaşanan kavgada 6 kişinin yaşamını yitirmesini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.
 
Olayın arazi anlaşmazlığından ziyade planlı bir katliam olduğunun kamuoyuna yansıdığını kaydeden Kaçmaz, “Sosyal medyada da yer alan görüntülerde uzun namlulu silahlarla planlı bir şekilde köyde saldırı yapılmış, bu saldırı sonucunda neredeyse bir aile yok edilmiştir. Çeltik Mahallesinde çıkan olayda  Zozan İzol (42), Mustafa Serdar (24), Meral İzol (42) ve Hakkı İzol (49) yaşamını yitirdi. Rıdvan Buluş (30), Serdar Delen (31) ise kavgayla ilgileri olmadıkları halde olay sonrası bölgeyi terk edenlerin otomobilinin çarpması sonucu yaşamını yitirmişlerdir” denildi.
 
Kaçmaz, yanıtlaması istemiyle Soylu’ya şu soruları yöneltti:
 
“* Söz konusu görüntülerle ilgili soruşturmada gözaltına alınan, tutuklanan kaç kişi vardır?
 
* Olayın gerçek faillerinin eski bir siyasetçinin korumaları ve kardeşleri olduklarına dair basında yer alan haberlere ilişkin Bakanlığınızın yürütmüş olduğu herhangi bir çalışma var mıdır?
 
* Olayda kullanılan uzun namlulu silahların tedarikiyle ilgili Bakanlığınızın yürütmüş olduğu herhangi bir çalışma var mıdır?
 
* Olayın geçtiği Çeltik Köyünde son durum nedir? Olayın devam etmemesi için Bakanlığınız ne tür tedbirler almıştır?
 
* Basında ve sosyal medyada yer alan haber ve görüntülerden haberdar mısınız?”