Temelli: 23 Haziran’da iktidara Kürt tokadı atacağız

img

İSTANBUL – Bağcılar’da düzenlenen etkinliğe katılan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 23 Haziran seçimlerinde iktidara Kürt tokadı atacaklarını söyledi. 

 
Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, seçim çalışmaları kapsamında Bağcılar’da düzenlenen etkinlikte ilçe halkı ile bir araya geldi. Yoğun ilgiyle karşılanan Temelli, etkinliğe katılan Barış Anneleri ile bir süre sohbet etti. 
 
Sonrasında 23 Haziran seçimlerine ilişkin halka seslenen Temelli, herkesten mutlaka sandık başına giderek oylarını kullanmalarını istedi. 
 
'BİNALİ YILDIRIM KAYBEDECEK HDP KAZANACAK'
 
Seçim takvimlerinin açıklandığı ilk dönemlerde HDP'nin ne yapacağı yönünde soruların sorulduğunu anımsatan Temelli, "Sürekli olarak ‘HDP ne yapacak?’ diye bize sordular. Biz de dedik ki, HDP 31 Mart seçimlerinde ne yaptıysa, bugün de aynısını yapacak diyoruz. Şimdi başkta bir soru olan 'Sonuç ne olacak?' diye soruyorlar. Biz de diyoruz ki, Binali Yıldırım kaybedecek, HDP kazanacak. Çünkü o sandıkta demokrasi çıkacak, çünkü o sandıkta barış çıkacak. Sürekli olarak HDP'yi kriminalize ederek siyaset yapmaya çalışıyorlar. Ama yaptıkları siyaset değil, kepazeliktir. Hep diyorlar ya; ‘Osmalı tokadı, Osmanlı tokadı’ diye. Ne Osmanlı tokadı, 23 Haziran seçimlerinde Kürt tokadını atacağız" dedi.
 
‘İSTANBUL SEÇMENİYSENİZ İSTANBUL'DA OLUN'
 
İstanbul seçmenlerine seslenen Temelli, şöyle devam etti: "Nerde olursanız olun eğer İstanbul seçmeniyseniz mutlaka İstanbul'da olun. İradenize mutlaka sahip çıkın. Çünkü bir oyla Türkiye değişir, çünkü bir oyla Ortadoğu değişir, çünkü bir oyla dünya değişir. O yüzden diyoruz ki Kürt seçmenleri sadece seçmen değildir bu mücadelenin önünde yürüyen Türkiyenin demokratikleşmesi için üzerine düşeni fazlası ile yerine getiren bir halktır. Dolayısı ile Türkiye'nin en siyasi öznesidir."
 
' DEMOKRATİK CUMHURİYETİ İNŞA EDECEĞİZ'
 
Temelli, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın görüştüğü avukatları ve ailesi aracılıyla verdiği mesajlarıyla Türkiye ve Ortadoğu'da umudu yeşerttiğini de ifade etti.
 
"Biz HDP olarak  hep dedik ki  bu sorunu çözmek istiyorsanız, muhatabı olan Sayın Öcalan ile görüşün. ‘Muhatabı ile görüştüğünüzde o size çözüm yolunu gösterir’ dedik. Sayın Öcalan diyor ki; 'Kürt Türk’süz, Türk Kürt’süz yapamaz.' Onun için biz diyoruz ki; ortak vatanımızda demokratik cumhuriyeti mutlaka inşa edeceğiz” diyen Temelli, seçimler bunun için önemli uğraklar olduğunu vurguladı.
 
Bu nedenle üzerlerine düşeni fazlasıyla yapacaklarını söyleyen Temelli, sözlerini “Şimdi umudumuz ile yürüme zamanıdır. Umudunuzu yalnız bırakmayın. HDP ile yürüyün, hakikatle yürüyün" diyerek noktaladı.