Öztürk’ten muhalefete: Yüzyıllık zihniyette ısrar ederseler sonları Erdoğan gibi olur

img
ANKARA - Öcalan’ın rol ve misyonunu oynaması için şartların oluşturulması gerektiğini belirten DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, “Muhalefet de iyi bilmelidir, ciddi olmalıdır, haddini bilmelidir. 100 yıllık zihniyette ısrar ederlerse, sonları Erdoğan’ın, Bahçeli’nin sonundan daha beter olur” dedi.
 
Ankara Spor Salonu’nda “Çözüm Bizde” sloganıyla gerçekleştirilen ve on binlerin katıldığı Halkların Demokratik Partisi (HDP) 5’inci Olağan Büyük Kongresi devam ediyor. Kongre salonunda on binler sık sık “Biji Serok Apo” , “HDP halktır, halk burada” sloganlarını yükseltti. HDP Eş Genel Başkanları kongre salonunu partililerle büyük bir coşku ile selamlarken, kongrede hem muhalefete hem de iktidara mesaj veriliyor.
 
 SLOGANLI UĞURLAMA
 
Tutuklu siyasetçi Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş ve Ahmet Türk’ün salonda ayrılacağı sırada gençler Ahmet Türk ve Başak Demirtaş’ın önünü tutarak, fotoğraf çektirdi. Gençler alanda ayrılan Türk ve Demirtaş’ı alkış ve “Biji Berxwedana zindan”, “Biji Berxwedana HDP” sloganları attı.
 
Anneler dışarda Başak Demirtaş ve Ahmet Türk'ü alkışlayarak uğurladı. Anneler, Başak Demirtaş anıldığı esnada "Jın Jiyan Azadi" sloganı attı.
 
ÖCALAN KARDEŞİ SALONDA
 
İmralı’da tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan’da salonda yer aldı. Sahneden Mehmet Öcalan’ın ismi okunması sırasında salondan “Bijî Serok Apo” sloganları yükseldi.
 
HDP’nin bileşen ve ittifaklarının da yer aldığı kongrede Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, değerlendirmelerde bulundu.
 
Öztürk’ün konuşması sırasında “Be Serok Jiyan Nabe”, “Bijî Serok Apo” sloganları ile konuşma sık sık kesildi.
 
BU SALONA BAKSINLAR
 
Öztürk, Kürtçe yaptığı konuşmada, katılımcıları selamlayarak şunları söyledi: “Uzun bir zamandır Kürt halkına karşı, Kürtlerin kazanımlarına karşı, Kürtlerin iradelerine karşı saldırılar artıyor. Bununla sonuç almaya çalışıyorlar. Kürtleri bu şekilde tasfiye edeceklerini söylediler. Bugün bu salona bakın, kim bitti görsünler. Halkımız, Türkiye halklarıyla birlikte özgürlük mücadelesinden vazgeçmedi, büyük bedeller verdi ancak geri adım atmadı. Kimliğini, kültürünü, dilini korudu.
 
KÜRT SORUNU ÇÖZÜLMELİ
 
Kürt sorununun çözümünün yol ve yöntemi belli. Kürt halkı da Türkiye halkları da bunu gösterdi. Kürdistan’ın dört parçasında Kürtleri statüsüz bırakmak için ellerinden geleni yaptılar. Güney Kürdistan’ı işgal ederek, Rojava’ya saldırmayı planlıyorlar. Her alanda Kürtlere saldırıyorlar. Sonuçlarını bugün ekonomik ve siyasi krizle yaşıyor. Bunun nedeni dış güçler değil, var olan zihniyettir. Kürt halkına düşmanlıktır. Bu nedenle Kürt sorunun mutlaka çözülmeli.
 
MUHALEFET CİDDİ OLMALI
 
İmralı’da Sayın Öcalan üzerindeki tecritle savaş kararı verdiniz. Tecrit ve savaşın sonucu, ülkedeki ekonomik krizdir. Bugüne kadar böyle bir yarattıkları algı yanlıştır. Doğru olan müzakere, tecridin sonlandırılmasıdır. Sayın Öcalan’ın rol ve misyonunun oynaması için şartlar oluşturulmalı, Sayın Öcalan fiziki özgürlüğüne kavuşmalı. Muhalefet de iyi bilmelidir, ciddi olmalıdır, haddini bilmelidir. 100 yıllık zihniyette ısrar ederlerse, sonları Erdoğan’ın, Bahçeli’nin sonundan daha beter olur.”