Temo: Melayê Cizîrî edebiyattan büyüktür

img

MARDİN / ŞIRNAK – Kızıltepe’de 21 Şubat kapsamında Mencel Tiyatro ekibince Kürtçe oyun sahnelenirken, Cizre’de düzenlenen söyleşide konuşan Kürt Yazar Selim Temo, "Edebiyat dünyadan büyüktür. Melayê Cizîrîde edebiyattan büyüktür" dedi.

21 Şubat Dünya Anadil Günü kapsamında Mezopotamya Kültür ve Sanat Derneği’nin desteği ile Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Mencel Tiyatro ekibinin sahnelediği “Zargotin Zêrgotine” oyunu sahnelendi. Derneğin kendi binasında sahnelenen Çetoye Zedo tarafından tiyatroya uyarlanan “Zargotin Zêrgotine” adlı tek perdelik müzikal komedi yoğun ilgi gördü. Oyunun ardından oyuncular ve Mezopotamya Kültür Sanat Derneği yöneticileri yaptıkları konuşmalarda anadil vurgusu yaptı.

Yapılan konuşmaların ardından program “Zimanê Kurdî” şarkısının oyuncular ve izleyiciler tarafından seslendirilmesi ile son buldu.

CİZRE’DE SELİM TEMO İLE SÖYLEŞİ

Şırnak'ın Cizre ilçesinde de ZA Müzik ve Kitap Cafe tarafından 21 Şubat Dünya Anadil Günü’ne özel olarak düzenlenen söyleyi ve imza etkinliğine Yazar-Çevirmen Selim Temo katıldı.

Yoğun ilgi gören söyleşide konuşan Temo, bin 692 yılında Ehmedê Xanî'nin yazdığı Mem û Zîn eserinden bahsetti. Eserin Cizre ilçesi ve Dicle Nehri ile ilgili örneklerini veren Temo, mevcut eserin burada olmasına rağmen pek okunmadığından hayıflandı.

Dilin önemine dikkat çeken Temo, Kürt Yazar Melayê Cizîrî'den bahsetti. "Edebiyat dünyadan büyüktür. Melayê Cizirî de edebiyattan büyüktür" diyen Temo, Cizirî sonrası sanatçıların onun gölgesinde olduğunu söyledi. Temo konuşmasını Cizîrî'nin yazdıklarını okuyarak sürdürdü.

Etkinlik, şiirler okuyan ve kısa hikayeler anlatan Temo'nun kitaplarını okurlarına imzalamasının ardından son buldu.