Rosa’dan ‘dayanışma’ çağrısı

  • kadın
  • 09:32 23 Mayıs 2020
  • |
img
DİYARBAKIR - Şiddete karşı mücadele verirken, devlet şiddetine maruz kaldıklarını belirten Rosa Kadın Derneği'nden Av. Elif Tirenç İpek, tüm kadınlara dayanışma çağrısı yaptı. 
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında dün sabah saatlerinde birçok yere baskın düzenlenerek, aralarında barış annesi Havva Kıran, Rosa Kadın Derneği yöneticileri ve Kürt siyasetçilerin bulunduğu 18 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, çeşitli tarihlerde yapılan basın açıklamaları, kayyım protestoları, taziyeye ziyaretleri, açlık grevi, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit protestosu gibi eylem ve etkinliklere katılmakla suçlanıyor. 
 
‘BAŞVURULACAK BİR KURUM KALMADI’
 
Yaşananlara tepki gösteren Rosa Kadın Derneği yöneticilerinden avukat Elif Tirenç İpek, dernek kurucusu ve yöneticilerinden 1’i Urfa olmak üzere 4 kişinin gözaltında tutulduğunu paylaştı. Av. İpek, dernek binasının da 3 saati aşkın bir süre polisler tarafından arandığını ve genel kurul, üyelik forumları, üye kayıt defterleri gibi evraklara el konulduğunu aktardı. Tüm bu evrakların devletin ve savcılığın her an istediği zaman ulaşabileceği sistemde kayıtlı resmi evraklar olduğunu dile getiren İpek, bunlar anlatılmasına rağmen "bir şeyleri ele geçirme havası" yaratıldığına dikkati çekti. 
 
İpek, “Birkaç yasaklı kitap olduğu söylenilerek, kitaplarımıza ‘Kadın cinayetleri politiktir’ isimli pankartımıza el koydular. Dernekte yapılan aramadan sonra gidip arkadaşlarımızı gözaltında gördük. Gözaltındaki arkadaşlarımız iyiydi. Diyarbakır’da şu an özellikle salgın sürecinde başvurulan tek kurum durumdayız. Karantina sürecinde bize gelen kadın başvuruları neredeyse 3 katına çıkmıştı. Başvurulacak bir yer yokken, bu durumla birlikte hiç kurum kalmadı. Gözlemlediğimiz kadarıyla arkadaşlarımızın gözaltına alınacak ciddi bir durumları yok” şeklinde konuştu. 
 
ŞİDDET BİR KAT DAHA ARTTI
 
Yaşananları “kadın mücadelesine bir saldırı” olarak değerlendiren İpek, derneklerinin en aktif çalışan derneklerden biri olduğuna dikkati çekti. Kadına dönük şiddetle mücadelede yüzlerce kadına destek veren bir kurum olduklarını ifade eden İpek, bu anlamda yaşananların, kadınların başvurularını engellemek, çalışma ve motivasyonu bozma adına kadın mücadelesine dönük bir saldırı olduğunu belirtti. Türkiye’de uzun yıllardır şiddetin tırmanışta olduğuna değinen İpek, “Özellikle korona sürecinde failleriyle beraber kadınların eve kapatılmasıyla şiddet bir kat daha arttı diyebiliriz. Böyle bir süreçte bütün dünya ülkeleri kadına dönüş şiddeti önceleyen, özel politikalar geliştiren adımlar atıyor. Türkiye’de buna dair bizim ve bütün kadın örgütlerinin çağrısı varken, tam tersi politikalarla Diyarbakır’da tek çalışan Rosa Kadın Derneği kurucu üyelerinin gözaltına alınması, derneğin basılması, kapısının kilidinin kırılması şeklinde baskılara maruz kalıyor” dedi.  
 
DAYANIŞMA VE SES ÇIKARMA
 
Devletten kaynaklı kadına yönelik gelişen şiddetle mücadele ederken, kendilerinin de devlet şiddetine bu şekilde maruz kaldıklarını belirten İpek, tüm kadınları, yapılan şiddete karşı dayanışmaya ve ses çıkarmaya çağırdı.