‘Kadın ve çocuk düşmanı yargı paketi geri çekilsin’

  • kadın
  • 15:45 9 Kasım 2019
  • |
img

ANTALYA-  Antalya Kadın Platformu, kadın ve çocuk düşmanı olarak gördükleri yargı paketinin geri çektirilmesini istedi.

Antalya Kadın Platformu, Atallos Meydanı'nda bir araya gelerek, kadınların haklarını geriye götüren yargı paketine tepki gösterdi. “Çocuk istismarını yargı paketi ile meşrulaştırmazsınız” pankartı açan kadınlar sık sık, “İstanbul Sözleşmesini uygula” ve “Kadın ve çocuk düşmanı yargı paketini geri çek” sloganı attı.
 
'HAKLARIMIZ GASP EDİLİYOR'
 
Kasım ayının kadının şiddetle mücadele ayı olduğunu hatırlatan Derya Doğan, AKP iktidarı döneminde kadına yönelik şiddetin korkunç boyutlara ulaştığını söyledi. "Gerek sözcüleri, gerekse medya aracılığıyla bir süredir İstanbul Sözleşmesini hedef almaktadır. Kadınların mücadeleyle kazandıkları nafaka hakkına saldırmaktadır” diyen Doğan, paketin geri çekilmesini istedi. 
 
'ÖRGÜTLÜ MÜCADELEYLE PÜSKÜRTECEĞİZ'
 
Platform adına konuşan Doğan, "Erken yaşta evliliğin önünü açan, istismarcıları evlilikle affederek istismarı meşrulaştıran, şiddetten kaçmak için boşanmaya kalktığında 'nafaka yok. Kendi imkanlarında geçin' demek kadınları şiddete, ölüme mahkum etmektir. Çocuk istismarı önünü açan, kadına şiddeti meşru kılan bu yargı paketini daha önce olduğu gibi kadınların örgütlü mücadelesi ile püskürteceğiz” diye konuştu.