Diyarbakır'da 25 Kasım startı verildi: Sessiz kalmayacağız, direneceğiz

  • kadın
  • 14:40 7 Kasım 2019
  • |
img

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da 25 Kasım etkinliklerinin startını veren HDP Bağlar İlçe Eşbaşkanı Fatma Kavmaz tacize, tecavüze, kadın katliamlarına, çocuk istismarlarına karşı sessiz kalmayarak direneceklerini söyledi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi üyeleri, Diyarbakır'da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün startını verdi. HDP Bağlar ilçe binası önünde yapılan açıklamaya Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, HDP'li kadınlar ve Barış Anneleri Meclisi üyeleri katıldı. 
 
HDP Bağlar İlçe Eşbaşkanı Fatma Kavmaz, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün tarihine değinerek, "Mirabel kardeşlerin başlattığı ve Rozaların, Saraların yükselttiği kadın özgürlük mücadelesini, faşizme karşı, inançla, dirençle bu 25 Kasımda da yükseltiyoruz" dedi. 
 
‘KADINLAR SALDIRI ALTINDA’
 
Kadınların saldırı altında olduğunu kaydeden Kavmaz, "Ekonomiden siyasete, eğitimden sağlığa, çalışma yaşamından toplumsal yaşama kadar her alanda, kadınlar olarak bu kayyımcı ve savaş üreten erkek zihniyetin hedefi durumunda ve saldırı altındayız. Kökleri binlerce yıl ötelere dayanan devlet, erkek eliyle gündelik yaşamımızın çerçevesini çizip, şiddet aracılığıyla da yönetme çabası içinde. Bu sağlamak için, her gün cinsiyetçiliği besleyen söylemler ve uygulamalar ile kadın üzerindeki şiddeti derinleştirip, savaş politikalarını toplum üzerinde hâkim kılmayı hedeflemekte, tüm olağanüstü uygulamaları normalmiş gibi algılatmaya çalışmaktadır. Cinsiyetçiliği besleyen, derinleştiren söylemler ile adalet üretmeyen yargı sistemi ve özel savaş politikaları bugün işlenen kadın cinayetlerinden bağımsız değildir, hepsi aynı kaynaktan beslenmektedir" diye konuştu.  
 
Sadece Ekim ayında 39 kadın öldürüldüğünü hatırlatan Kavmaz, kadın cinayetlerinin politik olduğunu söyledi. 
 
‘KADIN SOYKIRIMINI DURDURACAĞIZ’
 
Kayyım sistemi ve savaş politikaları ile en başta kadın kazanımı olan eş başkanlık sisteminin defalarca saldırıya uğradığını belirten Kavma, şunları söyledi: "Tüm bunlarla amaçlanan, kadın mücadelesini geriletmek, örgütlü kurumlarını dağıtmak, kadını kamusal yaşamdan tasfiye edip, kadın yaşamı üzerinde denetimi artırıp, toplumsal mücadeleyi engellemektir. Bu sebeptendir ki OHAL dönemi uygulamalarıyla onlarca kadın derneği, kadın merkezi, kadın sığınma evi kapatıldı. Binlerce kadın işinden atıldı. Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar arttı, cezalar azaldı. Kadın katliamları korkunç bir düzeye ulaştı. Bizler, tacize, tecavüze, kadın katliamlarına, çocuk istismarlarına, kültürel değerlerimizin ve doğamızın talan edilmesine karşı sessiz kalmayacak, sözümüzü örgütleyerek direneceğiz! Bizler, erkek-devlet şiddetine karşı, bedenimize, kimliğimize, dillimize, kültürümüze, emeğimize, yaşamımıza, toplumumuza sahip çıkıyor, hiç bir alanı terk etmiyoruz. Yaşamın her alanında kadına yönelik saldırılara karşı örgütlenerek, inançla ve dayanışmayla mücadelemizi sürdüreceğiz. Kadın soykırımını durduracağız! Yaşamın her alanındayız, buradayız,  hiç bir yere gitmiyor, hiç bir kazanımımızı bırakmıyoruz."