Bakanlık Munzur Üniversitesi’ndeki taciz iddiasını akladı: Yeterli delil yok

img

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Munzur Üniversitesi'nde yaşanan taciz iddialarına ilişkin sunulan soru önergesine aylar sonra yanıt verdi Selçuk, iddialara ilişkin somut delil olmadığı gerekçesiyle soruşturma başlatılmadığını belirtti.  

 
Milli Eğitim Bakanlığı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın, Munzur Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Cem Tekinoğlu’nun bazı kadın öğrencileri tehdit ederek, üst düzey kamu görevlilerine para karşılığı cinsel ilişkiye zorladığı yönündeki soru önergesine 3 ay sonra yanıt verdi. 
 
‘SOMUT DELİL YOK’
 
Başaran’ın 28 Haziran’da konu ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesine, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından verilen cevapta, Munzur Üniversitesi Rektör Yardımcısı başkanlığında iddiaların araştırılması için komisyon kurulduğu, konuya dair yeterli ve somut delil bulunmadığından Tekinoğlu hakkında soruşturma açılamadığı belirtildi. 
 
Tekinoğlu’yla ilgili daha önce de “Kadına yönelik şiddet” ve “Basın mensuplarını tehdit ettiği” iddiaları üzerine resen inceleme yürütüldüğü ifade edilen Bakanlık cevabında: “İlgili hakkında ön inceleme sürecinde veya daha öncesinde bir şikayet olmamasına rağmen üniversite tarafından resen inceleme yürütüldüğü, ilgilinin daha önce bir kadına şiddet uygulandığına dair bir ihbar veya şikayetin üniversitelere ulaşmadığı bu nedenle konu hakkında herhangi bir işlem yapılmadığı, ilgili hakkında basın mensuplarını tehdit ettiğine dair de bir ihbar veya şikayet yapılmadığı belirtilmektedir” denildi. 
 
NE OLMUŞTU?
 
24 Haziran’da bazı sosyal medya hesaplarına yansıyan iddialara göre, Munzur Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Cem Tekinoğlu’nun üniversitede öğrenim gören kadın öğrencileri kaymakam ve valilerle zorla cinsel ilişkiye zorladığı iddia edilmişti. İddialara ilişkin Tekinoğlu açıklama yapmamış ve sosyal medya hesaplarını kapatmıştı. Kadın örgütleri, aktivistleri iddialara yoğun tepki göstermiş, Tekinoğlu’nun görevden alınması için imza kampanyası başlatmıştı. HDP’li 7 kadın milletvekili de Tekinoğlu’nun daha önce de R.A. isimli bir kadına şiddet uyguladığı ve tehdit ettiği, bu nedenle yargılandığı bir davanın da bulunduğu yönündeki iddialara da yer vererek, konuyu Meclis gündemine taşıyarak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sormuştu.