‘Kadın cinayetlerini önle’ kampanyasının startı İzmir’de verildi

img

İZMİR - Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu, "Kadın cinayetlerini acil önle" sloganıyla başlattıkları kampanyanın startını İzmir’de verdi.

Kadınlar Birlikte Güçlü’nün, ‘Kadın Cinayetlerini Acil Önle’ şiarıyla başlattığı Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü olan 25 Kasım’da son bulacak kampanyanın İzmir startı Karşıyaka İzban Durağı önünde yapılan açıklamayla verildi. Açıklama öncesi 10 dakika oturma eylemi yapan kadınlar daha sonra basın açıklaması gerçekleştirdi. "Kadın cinayetlerini önle" pankartının açıldığı açıklamada, "Sığınak aç kadın cinayetlerini önle" , "6284 uygula kasın cinayetlerini önle" ve "İstanbul sözleşmesini uygula, kadın cinayetlerini önle" dövizleri taşındı.

Kadınlar Karşıyaka İskelesi’ne yürümek isterken polisler tarafından izin alınmadığı gerekçesiyle engellendi.  

Açıklamayı platform adına Pınar Usta okudu.

'KADINLARIN ŞİDDETE İSYANI YENİ DEĞİL'

Kadın cinayetlerinin acilen önlenmesi adına başlattıkları kampanya için bir araya geldiklerini belirten Usta, bir kişi daha eksilmeye tahammüllerinin olmadığını söyledi. Bütün kadınların seslerinin yükseltmesi gerektiğini dile getiren Usta, "Nadira Kadirova Ankara’da AKP’li milletvekili Şirin Ünal’ın evinde ölü bulundu. Vekilin silahı ile intihar ettiğini okuduk haberlerde. Adli tıp raporu bir günde çıktı ve cenaze hemen Özbekistan’a gönderildi. Ailesi ve arkadaşları Kadirova’nın patronunun cinsel tacizine maruz kaldığını belirttiler ama Emniyet’te dinleyen olmadı. Nitekim aynı gün İzmir’de bir mahkeme boşanmaya çalıştığı kocası tarafından bıçaklanan ve 'beni öldürmek için yaptı' diyen bir kadına, 'Seni öldürmek istediyse bıçak neden derine girmedi ?' diye sormaya cüret etti. Sonra da adamı tahliye etti. Nasıl ki kadın cinayetleri bugün veya dün başlamadıysa, kadınların şiddete isyanı da yeni değil. Tarihimiz, kadınların şiddetten uzak hayatlar kurabilmek, kendi ayakları üzerinde durabilmek, bunu yaparken birbirleriyle dayanışmak için verdikleri mücadelenin tarihi" dedi.

'KADIN CİNAYETLERİ ÖNLENİR'

Kadın düşmanı politikalara karşı verilen mücadelede başvuracak mekanizma bulamadıklarını ve karakollarda ilgisizlikle karşılaştıklarını ifade eden Usta, “'Boşanmayın' sözlerini duyar olduk. Kadınların öldürülmeden önce sesini duymak, cinayete varmadan erkek şiddetine engel olmak mümkün. Yeter ki buna dair bir toplumsal ve siyasi irade, buna yönelik politikalar olsun. Bugüne kadar hiçbir kazanımımız bize altın tepsiyle sunulmadı; hepsinin ardında on yılların kadın mücadelesi var. Şiddet uygulayan erkekleri koruyup kollayan zihniyetin değişmesi yine hep birlikte ses çıkarırsak; hayatlarımıza sahip çıkarsak mümkün. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 etkin bir şekilde uygulanırsa, yeterli sığınak, kadın danışma/dayanışma merkezi ve tecavüz kriz merkezi açılırsa, toplumsal cinsiyet eşitliği tanınır ve politika metinlerinden çıkarmaktan vazgeçilirse, kadınların ekonomik hakları güvence altına alınır ve sosyal politikalar aileye bağlı olmayan çıkarılırsa, toplumda da şiddeti 'karı-koca arasına karışılmaz' diyerek yok saymak yerine müdahale etme yaklaşımı yaygınlık kazanırsa kadın cinayetleri önlenir" diye konuştu.

'YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI'

Tüm yetkililere seslenerek konuşmasına son veren Usta, “Kadın cinayetlerini  acil önle ve bunun mümkün olması için de çareyi kadın dayanışmasında buluyoruz. Yaşasın kadın dayanışması" dedi.

Açıklama, kadınların ses çıkarma eylemiyle son buldu.