Van’daki TJA'lı kadınlar: Tecride ve katliamlara karşı mücadele edeceğiz

  • kadın
  • 09:13 8 Ağustos 2019
  • |
img
VAN - TJA’nın yıl sonuna kadar sürecek olan “Değişim ve özgürlük için sen de ayağa kalk” kampanyasına ara vermeden devam eden Vanlı kadınlar, tecride, ekolojik kıyımlara, kadın katliamlarına ve çocuk istismarına karşı mücadele edeceklerini söyledi. 
 
Tevgera Jinên Azad’ın (TJA) "Değişim ve özgürlük için sen de ayağa kalk" sloganıyla başlattığı kampanya kent kent yayılıyor. Yıl sonuna kadar yürütülecek kampanya kapsamında kadınlar, erkek egemen sisteme karşı mücadeleyi büyütmeyi hedefliyor. Van’daki TJA’lı kadınlar da, tecride, ekolojik kıyıma, kadın katliamına, tacize, tecavüze ve istismara karşı mücadele edeceklerini söyledi. 
 
'KAYBETTİĞİMİZ YERDEN BAŞLAYACAĞIZ'
 
TJA'lı kadınlardan Hatice Kiye, toplumun ciddi bir travma yaşadığını dile getirerek, problemlerin temel kaynağının kadının sürekli sömürülmesi, ötekileştirilmesi olduğunu söyledi. Kadının rolünü oynamadığı bir toplumun gittikçe yobazlığa, bağnazlığa ve kapalı bir toplum haline geldiğini ifade eden Kiye, yaşanan tüm bu eşitsizliklere karşı mücadele ettiklerini söyledi. Kiye, "Toplumda ne zaman bir problem yaşansa ilk olarak kadınlar etkileniyor. Kampanya kapsamında tecride, ekolojik sorunlara, çocuk tecavüzlerine, kadın katliamlarına karşı da bir duruş sergiliyoruz. Ülkede kadın ve çocuklara yönelik yapılan her türlü istismara karşı mücadele etmeliyiz. Bir ülkede çocuklar istismar ediliyorsa kadınların bunlara karşı direnmesi gerekiyor. Bu mücadeleyi politik, ahlak, kültür ve özellikle dil üzerinden ilerletmeliyiz. Sistem tüm olumsuzlukları kadın şahsında yürütüyor. Bizler de 'Bu böyle gitmeyecek' diyerek karşı çıkıyoruz. Kadınlar olarak nerede kaybetmişsek onu tekrar kazanmak için orada mücadele edeceğiz" dedi. 
 
YASAKLARA KARŞI MÜCADELE 
 
Özalp Belediye Eşbaşkanı Dilan Örenci ise, kampanya kapsamında çalışmalarının devam ettiğini ve kadınların bir araya gelerek etkinliklere hız verdiğini söyledi. Van'da özellikle çocuklara yönelik yaşanan istismar olaylarının yakın takipçisi olacaklarını belirten Örenci,  kadın ve çocukların yaşamış olduğu en ufak sıkıntıda her zaman yanlarında olacaklarını ifade etti.  
 
Van'da eylem ve etkinlik yasaklarına karşı da mücadele edeceklerini söyleyen Örenci, "Kampanyamızın ilk açıklamasını abluka altında yaptık. Toplumun tamamı bu uygulamalarla baskı altına alınmak isteniyor. Yüz yıllardır bu tür baskılarla karşı karşıyayız ama hiçbir zaman boyun eğmedik. Çünkü biz Leylaların, Berivanların, Zilanların ardıllarıyız. Onların şahsında bu mücadeleyi daha da büyüterek yürüteceğimizin sözünü veriyoruz. Kadınlarla bir araya gelmek, onlarla temas kurmak, onların yüreğine dokunabilmek bizim öncelikli hedefimizdir. Bir diğer amacımız ise talan edilen doğamızla tekrar bütünleşmek, toprağa tekrar dokunabilmektir” diye konuştu. 
 
Örenci, tüm kadınları “her türlü baskıya karşı mücadele etmeye” çağırdı. 
 
MA / Ayşe Sürme