Temmuz’da 31 kadın öldürüldü

  • kadın
  • 17:04 7 Ağustos 2019
  • |
img
İSTANBUL - Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Temmuz ayı raporunu açıkladı. Rapora göre, Temmuz’da 31 kadın öldürüldü.
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, “Temmuz Ayı Kadın Cinayeti” raporunu açıkladı. Açıklanan rapora göre, Temmuz ayında 31 kadın öldürüldü. Kadınların en çok ateşli silahlarla öldürüldüğüne dikkat çekilen raporda, “16’sı ateşli silahlarla, 5’i kesici aletle, 1’i boğularak, 3’ü darp edilerek öldürüldü. Ne yazık ki 1’i yüksek bir yerden şüpheli bir şekilde düşerek ve 5’inin nasıl öldürüldüğü tespit edilememiştir” denildi.
 
CAYDIRICI CEZALAR VERİLMİYOR
 
“Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe;  adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor” denilen raporda, “Bu ay işlenen kadın cinayetlerinin 5’i şüpheli ölüm olarak kaydedilirken, 16 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi. 2’si boşanmak, 4’ü ayrılmak ve 4’ü de başka konularda kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü” ifadelerine yer verildi.
 
ÇOĞUNLUĞU EVİNDE ÖLDÜRÜLDÜ
 
Kadınlar çoğunlukla evlerinde öldürüldüğüne dikkat çekilen raporda, “Kadınların 16’sı evde, 7’si sokak ortasında öldürülmüştür. Öldürülen kadınların 1’i gölde, 1’i nehirde, 1’i ormanda, 1’i sulama kanalında ve 1’i de piknik alanında cansız bedenleri bulundu. 3 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilememiştir” denildi. Öldürülen kadınların isimlerinin de paylaşıldığı raporda, iktidarın kadınların ayrımcı söylemlerine vurgu yapılarak, şöyle devam edildi: “Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına dair tehditlerin arttığı ve her gün yenisinin eklendiği günümüzde bu ayrımcı, kadını toplumsal alandan dışlayan ve ötekileştiren uygulama kabul edilemez. Eğitimde kadın ve erkeği ayrıştırmak toplumsal cinsiyet eşitliğini yok saymaktır ve İstanbul Sözleşmesi’ne aykırıdır.
 
MUĞLAK SÖYLEMLERLE EŞİTLİK SAĞLANMAZ
 
AKP Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, TBMM'de ‘cinsiyet eşitliği, özgürlük ve onur gibi süslü kavramlarla servis edilen bazı kişi ve kurumlarca da desteklenen teşvik edilen bu onursuzluğu şiddetle kınıyoruz’ diyerek anayasada yer alan herkesin eşitliği ilkesine ve İstanbul Sözleşmesi'ne ters eşitlik düşmanı bir açıklama yaptı. Toplumsal cinsiyet adaleti’ gibi ölçülemeyen muğlak söylemler ile eşitlik sağlanamaz, toplumsal cinsiyet kaynaklı şiddet göreli hale getirilemez.”