Fail Kemal Ayyıldız’ın davası görüldü

  • kadın
  • 12:29 5 Temmuz 2022
  • |
img
İSTANBUL – Doktor Aylin Sözer’i katleden fail Kemal Ayyıldız’ın yargılandığı davanın duruşması ertelendi. 
 
İstanbul’un Maltepe ilçesinde 29 Aralık 2020 tarihinde öğretim üyesi Dr. Aylin Sözer'i katleden ve ardından yakmaya çalışan fail Kemal Ayyıldız’ın “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” ve “Tasarlayarak bir suçu gizlemek” suçundan tutuklu yargılandığı davanın 4’üncü duruşması İstanbul Anadolu 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya fail Kemal Ayyıldız tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, Sözer’in kardeşi, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Şiddeti Birlikte Bitirelim Platformu üyeleri ve avukatlar duruşma salonunda hazır bulundu.  
 
Duruşmada söz verilen fail Kemal Ayyıldız, önceki savunmaları tekrar ettiğini ifade ederken, failin avukatı da eksik hususların giderilmesini talep etti.
 
Duruşmada söz alan Sözer’in kardeşi ve avukatları, fail Ayyıldız’a dair şikayetlerinin devam ettiğini söyledi.
 
ORGANİZE PLANLANLANMIŞ BİR CİNAYET
 
Ardından söz alan avukat Hasan Kılıç, önceki celse olay saatine ilişkin verilen bilgilerinin çelişkili olduğunu söyleyerek, olay yerine yakın internet kafenin olay saatini içeren kamera kayıtlarının fotoğraflarını mahkemeye sundu. Kılıç, “Tutukluluğunun devamını talep ediyorum. Çok sayıda delil mevcut, organize planlanmış bir cinayet. Deliller yok edilmeye çalışıldı. Kemal, yargılama boyunca farklı senaryolar söyledi, pişmanlık belirtisi göstermedi. Olayı örtbas etme bakış açısı var” dedi. 
 
İddia makamı, fail Ayyıldız’ın tutukluluk halinin devamını talep etti. Mahkeme heyeti, Ayyıldız’ın Sözer’in banka hesabında hangi işlemlerin yapıldığının belirlenmesi için bankaya yazılan müzakerenin cevabının beklenmesine ve daha sonra gelen cevabın bilirkişiye gönderilmesine karar vererek duruşmayı 8 Eylül tarihine erteledi.
 
ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA 
 
Davanın ardından avukatlar ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adliyenin önünde açıklama gerçekleştirdi. Açıklamaya katılan kadınlar, ellerinde “Asla yalnız yürümeyeceksin”, “Kadın cinayetlerini durduracağız” dövizlerini taşıdı. 
 
KARAR SÜRECİ
 
Açıklamada konuşan avukat Hasan Kılıç, kadın katliamları davalarının mesaj içeren davalar olduğunu belirterek, “Süreç takip ediliyor, belli bir aşamaya geldi. Karar sürecine doğru gidiyoruz. Tasarlanmış, planlanmış bir suç söz konusu. Her şey açık ortada. Bundan sonraki süreci savcılığın mütalaasına ve mahkemenin kararına bırakıyoruz. Mütalaayı bekliyoruz. Gelecek celse büyük ihtimalle mütalaa verilecek. Devamında karar çıkmasını bekliyoruz” dedi.