Tezkereye onay veren CHP’de 'fetih' rahatsızlığı!

img

ANKARA – CHP’nin olağanüstü toplanan MYK’si sonrası açıklamaya yapan Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tezkerisine onay verdikleri Kuzey Suriye operasyonu üzerinden yüklendi. CHP'li vekil, Erdoğan'a "Biz oraya huzur için gidiyoruz diyen devlet adamı nasıl olur da fetih der?" sözlerine tepki gösterdi.

 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Türkiye’nin Kuzey ve Doğu  Suriye'ye yönelik operasyonu nedeniyle bugün olağanüstü toplandı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan MYK sonrasında CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, basın toplantısı düzenledi.
 
‘TBMM NEDEN HAREKAT HAKKINDA BİLGİLENDİRİLMEDİ’
 
Özkoç, Meclis’e getirilen tezkereye ‘evet’ oyu verdikleri Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik operasyon üzerinden hükümete yüklendi.
 
Özkoç, operasyonu “Barış Pınarı Harekatı’ adı altında Suriye topraklarına bir harekat başlatıldı. Biz başından beri Suriye devletinin başında kim varsa onlarla görüşme yapılması gerektiğini vurguladık. Erdoğan önerilerimize kulak tıkadı, kendi bildiğini yaptı. Kendisinin ‘fetih’ dediği bir harekatı başlattıktan sonra genel başkanları aradı. Birer ikişer dakikalık ‘giriyoruz’ diye bilgi verdi. TBMM neden bu harekat hakkında bilgilendirilmedi? TBMM neden harekâtın bilgilendirilmenin dışında tutuldu? Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP'li il başkanlığına haber veriyor. Böyle bir ciddiyetsizlik görülmemiştir” sözleriyle eleştirdi.
 
‘ORADAKİ VARLIĞINI MEŞRU GÖREN BİR ÜLKE VAR MI?’
 
Erdoğan’a dönük eleştirilerini sürdüren CHP’li Özkoç, şöyle devam etti: “Kendisi BOP'un eş başkanıyım demiyor muydu? Ben ABD projesinin eş başkanıyım diyorsun, şimdi dert yanıyorsun. İdlib'de ‘insanlık dramından kurtardık’ dediği bölgeler şimdi terör bölgesi. Oradaki gözetleme kulelerindeki askerlerimiz Rusya tarafından korunuyor. Biz; Suriye'de insanların yaşaması için politik önlemler al diyoruz. Erdoğan ne diyor? Bugünkü konuşmasında ‘fetih’ diyor. ‘Biz oraya huzur için gidiyoruz’ diyen devlet adamı nasıl olur da fetih der? Dünyada senin oradaki varlığını meşru gören bir ülke var mı? Filistin de dahil olarak soruyorum. ‘Huzur götürmeye geliyoruz’ diyorsun, senin kendi ülkende huzur mu var?”
 
‘BİR ABD’DEN BİR RUSYA’DAN TOKAT YİYEREK DIŞ POLİTİKA BELİRLENEMEZ’
 
Özkoç, ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’yi hedef alan açıklamaları üzerinde de durdu.
 
CHP’li vekil, Trump’ın açıklamalarına ilişkin “Türkiye'ye hakaretler ediyor, emirler yağdırıyor. ‘Benim bilgim dahilinde’ diyor, ‘nereye kadar gideceğini biliyorum’ diyor. ABD Başkanı bizlerin bilmediğini biliyor” ifadelerini kullandı.
CHP olarak söylemlerinin net olduğunu savunan Özkoç, “Biz itibarlı bir duruş sergileyebilmek için tavsiyemiz şudur;  Suriye'nin meşru devletiyle derhal ilişkiye geçilmeli. Daha fazla kan akıtılmasının önüne geçilmelidir. Orada politik bir çözüm bulunmasının yolu budur. Ortadoğu'nun sorunları Ortadoğu'daki ülkelerle çözülür. Bir ABD'den bir Rusya'dan tokat yiyerek bu ülkenin dış politikası belirlenemez. Sen hiç kimseden büyük değilsin. ABD bağırıyor sana, senin ve AKP hükümetinin gıkı çıkmadı. Bir de üstüne sana hakaret eden, TC'yi küçük düşüren Trump'a ‘ülkesinde sıkıntılar var ondan yapıyor’ diyorsun. ‘Esad, 1 milyon kişiyi öldürdü’ diyorsun. BOP, 3 milyon kişinin ölümüne sebep oldu. Sen Suriye ile görüşmüyorsun, ABD ile görüşüyorsun” dedi.
 
‘DİĞER ÖRGÜTLER ASKERİMİZE SALDIRIRKEN TEZKERE GELDİ’ SAVUNMASI
 
Özkoç, tezkereye neden ‘evet’ dediklerini ise şöyle savundu: “Biz elbette tezkereye evet dedik. O bölgedeki Mehmetçik vatan görevi yapıyor. Şimdi tam da Mehmetçik oradayken, diğer örgütler askerimize saldırırken tezkere geldi. TC'nin askeri oradaysa, biz saldırılara karşı tezkereye evet deriz. Bu tezkere oradaki askeri, barışı korumak içindir. Yoksa senin fetih duygularını tatmin etmek, senin iç siyasi çıkarlarını korumak için değildir. CHP için söz konusu vatan ise gerisi teferruattır. Biz yanlış dış politikalar doğrultusunda ordumuzun varlığı tehlikeye girerse, ordumuzun arkasında durur, yanlış politikaları da kamuoyuyla paylaşırız. Emperyal güçlerin bütün yaptırımlarına karşıyız. Emperyal güçlerin dış politikayı belirlemesi kabul edilemez. Erdoğan konuşmasında birlikten bahsediyor. Nasıl bir birlik bu MHP ile kurulan. Mehmetçiğimiz orada canı ile uğraşıyor, Erdoğan burada oyuyla. Diyor ki; ‘Ben burada Millet İttifakı'nı parçalayamazsam iktidarda kalamam’. Tam da böyle bir günde bu açıklamayı yapması hezeyan içinde oluşunun itirafıdır.”