Şenoğlu: CHP Türk- Kürt ilişkilerine ihanet etmiştir

img

İSTANBUL – Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye başlatılan askeri operasyonun son olmadığını belirten HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, “CHP bu tezkere onay verdiği için bu operasyonun sorumluluğunu da taşımak zorundadır. CHP tezkereye evet demekle binlerce yıllık Türk-Kürt ilişkilerine ihanet etmiştir” dedi.

 
Hakların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı askeri operasyonunu değerlendirdi. Türkiye tarafından Suriye’ye başlatılan operasyonun aslında operasyon olmadığını, göz göze bir saldırı olduğun söyleyen Şenoğlu, “Neden saldırdıkları iyice irdelemek gerekir. Bütün emperyalist güçler, Suriye’de bir çözümsüzlük içinde ebelendiği bir zamanda Rojava’da halk arasında eşitçe bir yaşam sürdüğü bir sistem kuruldu. Suriye’deki savaş koşullarına tek barışçıl ve demokratik çözüm getirildiği için saldırılar oluyor. Saldırıda bu sisteme karşı yapılıyor. Bu saldırılarla bu sistem yıkılmaya çalışıyor. Bu sistemin temel yüzü olan Kürtlerin statü kazanmasına engellenmek için bu saldırılar yapılıyor. Kürtler düşman gösteriliyor bu kadar açıktır” dedi.
 
‘DEMOKRATİK MODEL HEDEF ALINDI’
 
Yapılan saldırıların sadece Türkiye’nin tasavvuru olmadığını belirten Şenoğlu, Rojava’da kurulan demokratik modelin emperyalist güçlerinde temel hedefi halinde olduğu ifade etti. Şenoğlu, “Erdoğan ve Trump’la yapılan telefon konuşması ve Türkiye, Rusya ve İran tarafında yapılan Astana görüşmeleri bunun en somut örneğidir” diye belirtti. 
 
‘ÖCALAN ÇÖZÜME HAZIR OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİ’ 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukat görüşmelerinde devlete uyarılarda bulunduğunu hatırlatan Şenoğlu, “Öcalan, ‘devlet aklını gerçek düşünmeye davet ediyorum. Bu politikaların devam ettirmesiyle savaş kaçınılmaz olacak’ diyordu. Yine Öcalan yaşanacak savaş durumunda Ortadoğu ve Türkiye için kötü sonuçlar doğuracağını ve sorunu çözmek için hazır olduğu söylemişti. Öcalan bu savaşın yıkıcılığı gördü. Ama devlet buna cevap olamadı” diye konuştu.  
 
‘SALDIRI MEŞRU DEĞİLDİR’ 
 
“Bu savaşın bir sonu yok” diyen Şenoğlu, “AKP-MHP bloğunun dile getirdiği gibi bir zafer olmayacak. Neden mi? Çünkü Kürtler eski Kürtler değil. Kürt halkının söz sahibi olmadığı bir Suriye geleceği de yok. Nitekim saldırı başladığından beri uluslararası devletlerin tepkilerinden de bunu görebiliyoruz. Bu saldırı hiçbir şekilde meşru görünmüyor” diye ifade etti.
 
‘TÜRKİYE GERÇEK YÜZÜNÜ GÖRMELİ’
 
Havuz medyası ve hükümet yetkilerin söylediği gibi “bir haftada zafer kazanacağız” söylemlerinin hiçbir şekilde doğru olmadığını dile getiren Şenoğlu, bölge halkının topyekûn bir direnişe geçtiğini ifade etti. Şenoğlu, “Bu öyle ha bitti olacak bir operasyon olmayacak. Ama ne olacak binlerce insanın kaybedildiği bir insanlık dramı olacak. Türkiye işgal ederse bile orada kalıcı olma durumu yok. Buna ne Rusya ve ABD ne de başka güçler izin vermeyecekler. O yüzden diyoruz bu savaşın bir sonu yok. Bu savaş saray rejiminin çözümsüzlük savaşıdır. Bu savaş bu iktidarın kendini yaşatma savaşıdır. Bu çözüm savaşı değildir. Türkiye halklarının da bu savaşın gerçek yüzünü görmesi gerekiyor. Yani bir beka savaşı değildir, Bu AKP-MHP bloğunun tek adam rejimini ayakta tutma savaşıdır. Ve bu politika uzun zamandır Türkiye halklarına dayatılmış durumda” ifadelerini kullandı.
 
‘CHP UTANÇ VERİCİ BİR TUTUM TAKINDI’
 
Türkiye’nin tek adam rejimi baskıyla yönetildiği ve bu kötü gidişatın sebebinin bu sistem olduğu bu kadar aleni olduğu bir dönemde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) savaş tezkeresine onay vermesinin akıl tutulması olarak değerlendiren Şenoğlu, “CHP liderliğindeki Kemal Kılıçdaroğlu çok utanç verici bir tutum takındı. Kılıçdaroğlu, ‘İçimiz yana yana bu tezkereye onay vereceğiz’ dedi. Peki, insan sormak ister; içimiz yana yana niye evet dedin? Eğer içiniz yanıyorsa; niye savaşa hayır demek yönünde bir irade göstermediniz. Demagoji ile oradaki ‘askerlerin tırnağı kanamazsın’ diye savaşı destekliyorsun. Bu hiçbir bakımdan tutarlı değil. Yine bir kez daha CHP aklının bu sisteme bağlı olduğunu bir kez daha göstermiştir. CHP böyle yapmakla 23 Haziran seçimleri ile kazanmış olduğu kazanmalarına heba etmiştir” diye konuştu. 
 
‘CHP’NİN TESKERE ONAYI İHANETTİR’ 
 
CHP tezkereye onay vermekle iktidarın savaş politikasının ortak ve yaşanacak acıların sorumlusu olduğu aktarana Şenoğlu, şöyle devam etti: “CHP bu tezkere onay verdiği için bu operasyonun sorumluluğunu da taşımak zorundadır. CHP, halk bunu görmüyor mu sanıyor? CHP tabanının birçoğu bu savaşa karşıdır. CHP tezkereye evet demekle binlerce yıllık Türk-Kürt ilişkilerine ihanet etmiştir. Türk-Kürt halkı bu bağlamda CHP’ye hesabını soracaktır.” 
 
‘MÜCADELE EDECEĞİZ’
 
HDK olarak her zaman halkların eşit ve barış ortamı içinde yaşaması için çaba gösterdiklerini dile getiren Şenoğlu, şunları söyledi: “Bu doğrultuda savaşın meşru olmadığını herkese anlatacağız. Ama sadece bununla yetinmeyeceğiz. Halkımızın savaş değil barış temelinde bir hareketi ortaya çıkaracağız. Bu anlamda işgal saldırılarına karşı demokratik ve siyasi çözümün zeminini oluşturacak bir halk hareketi ile mücadele edeceğiz. Bu anlamda girişimlerimiz var. Ve bunu sokaklarda görünür kılacağız.”