‘Patnos Cezaevi’nde musluktan akan su lağım kokuyor’

img
HABER MERKEZİ - Patnos L Tipi Cezaevi’nde bulunan tutuklular, musluktan akan suyun lağım koktuğunu, birçok arkadaşlarının sudan dolayı zehirlendiğini belirtti. Ulaştığımız cezaevi yetkilileri, sudan koku geldiğini doğruladı. 
 
Patnos L Tipi Cezaevi’nde bulunan tutuklular, maruz kaldıkları hak ihlallerini gönderdikleri mektupla paylaştı. 
 
Tutuklular, hak ihlallerini şöyle sıraladı: “Sağlık sorunları, hastalıkları çok ilerlemiş ve durumları çok acil olan arkadaşlarımız var. Fakat bir türlü hastaneye götürülüp tedavi edilmiyorlar. Aynı zamanda, cezaevinde revir doktoru yok ve aylarca revire çıkarılamıyoruz. Çok ciddi su sorunu var. Musluktan akan su lağım kokuyor. Defalarca birçok arkadaşımız sudan dolayı zehirlendi. Zehirlenip de hastaneye kaldırılan arkadaşlarımıza, ‘sudan dolayı zehirlenme olmuş’ teşhisi konulmasına rağmen bu konuda cezaevi idaresi herhangi bir düzeltme yapmıyor ve önlem almıyor. Patnos Cezaevi’ne yeni gelen arkadaşlarımız zorla çıplak aramaya tabi tutuluyor, darp ve tecrit ediliyorlar, insan onurunu zedeleyecek hakaret ve saldırılara maruz kalıyorlar. Radyolarımıza el konuluyor, verilmiyor. Hiçbir yasal dayanağı olmadan keyfi bir şekilde gazeteler verilmiyor. Hiçbir talebimiz kabul edilmiyor veya zamana yayıyorlar. Hiçbir sosyal faaliyetlerden yararlanamıyoruz. Odaların kapasitesi 16 kişiliktir. Fakat odalardaki kişi sayısını 32’ye kadar çıkarmışlar.” 
 
Tutuklular, başta avukatlar olmak üzere, milletvekilleri, insan hakları savunucular, insan hakları örgütlerine duyarlılık çağrısında bulunarak cezaevini ziyaret etmelerini istedi. 
 
Öte yandan, ulaştığımız cezaevi yetkilileri, sudan koku geldiğini doğruladı; ancak tutukluların hastaneye kaldırılıp kaldırılmadığına dair bilgilerinin olmadığını öne sürdü.