‘Adalet Bakanlığı’nın tasarısında hayvanlara adalet yok’

img

İSTANBUL – Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı Hayvanları Koruma Tasarısı'nı eleştiren hayvan hakları örgütleri, tasarısında hayvanlara yönelik adaletin olmadığını söyledi. 

Dört Ayaklı Şehir, Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED), Hayvanlara Adalet Derneği (HAD), Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) ve Hayvan Hakları ve Etiği Derneği, Adalet Bakanlığı'nca hazırlanarak görüş istemiyle başsavcılıkların adalet komisyonlarına gönderilen “Hayvanları Koruma Kanunu ve Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”na ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nde basın toplantısı düzenledi.  
 
Toplantının yapıldığı salona, “Adalet Bakanlığı’nın tasarısında hayvanlara adalet yok” yazılı pankart asıldı. 
 
‘TASARI MUĞLAKLIK BARINDIRIYOR’ 
 
Toplantıda ilk olarak konuşan Dört Ayaklı Şehir aktivisti Başak Deniz Özdoğan, Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı yasa tasarısına sivil toplum kuruluşları olarak karşı çıktıklarını belirterek, “Tasarı, bu haliyle hayvanları ve onların haklarını korumaktan oldukça uzaktır. Tasarı, hukuki ve pratik anlamda çok sayıda muğlaklığı barındırmakta, vatandaşların anayasal haklarını sınırlandırmaktadır ve öngördüğü cezaların caydırıcı olmaması nedeniyle de günbegün artış gösteren toplumsal şiddeti önleyebilmek adına işlevsizliği ortada olan bir metindir” dedi.
 
'CEZA ALT SINIRI 3 YIL OLMALI’
 
Tasarının belediyelerin sorumluluğunu göz ardı ettiğini ve belediyeler için cezasızlığa yol açacağını ifade eden Özdoğan, tasarıda öngörülen hapis cezalarının açılması muhtemel davaların çoğunda erteleneceğini ve adli para cezasına çevrileceğine dikkat çekerek, bu nedenle cezai müeyyidelerin caydırıcı olmadığını belirtti. Hayvan hakları savunucuları ve hukukçular olarak, hayvana yönelen şiddet eylemlerinin cezasının alt sınırının en az 3 yıl hapis cezası olması gerektiğini ifade eden Özdoğan, “Düzenleme bu şekilde yapılmalıdır ki failler, 'iyi hal indirimi’nden faydalanarak toplumumuzun içinde yaşayamasın” dedi. 
 
‘PARLAMENTOYA SAYGISIZLIKTIR’
 
Daha sonra söz alan HAKİM Koordinatörü Burak Özgüner de, hayvana tecavüzün suç olduğunu ve faillere ertelemesiz hapis cezasının öngörülmemesi gerektiğini söyledi. Tasarının hayvan hakları konusunda Türkiye’yi geriye götürdüğünü dile getiren Özgüner,  şöyle devam etti: “24’üncü yasama döneminde, Türkiye birçok dünya ülkesini haklar bağlamında geride bırakarak yunus parkları, hayvanlı sirkler, hayvanat bahçeleri, petshoplar, hayvan üretimi ve satımı, hayvan deneyleri konularında parlamento düzeyinde birçok tartışma yapmış ve önemli kararlar almıştır. Ancak görüyoruz ki Adalet Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu bu tasarı, parlamentoda tartışılan ve karara bağlanan konu başlıkları görmezden gelinerek hazırlanmıştır. Bahsettiğimiz yasama çalışmaları görmezden gelinerek, tasarının hak ve hukuk nosyonundan uzak bir şekilde kaleme alınarak tartışmaya açılması, başta parlamentonun emeğine, konumuna büyük bir saygısızlıktır. Bu nedenle, tasarı hazırlanırken, ülkemizin birçok ülkeye örnek olacak şekilde tartışarak karar aldığı hususların da dikkate alınması gerekmektedir.”
 
‘HAYVANLAR KORUNMALI’ 
 
Yaşama saygılı ve duyarlı insanlara “müjde” olarak duyurulan taslağın hayvanların sorunlarını çözemeyeceğini kaydeden Özgüner, “Paris İlkeleri” ve “Sivil Toplumun Karar Verme Sürecine Katılımıyla İlgili İyi Uygulama İlkeleri”nin dikkate alınarak hayvanlara koruma sağlanmasını talep etti.