İzmir'den Beyaz Mitinge çağrı

img
İZMİR- İzmir Tabip Odası, 15 Mart’ta Ankara’da yapılacak Büyük Beyaz Mitinge, “Tek bir sağlık çalışanının bile şiddete uğramasına tahammülümüz yoktur” diyerek çağrı yaptı. 
 
İzmir Tabip Odası, 15 Mart’ta sağlık meslek örgütleri tarafından Ankara’da yapılacak Büyük Beyaz Miting için çağrı yaptı. Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan İzmir Tabip Odası,  sağlık çalışanlarının sürekli olarak hedef gösterildiği belirterek, "Sağlıkta şiddet yapısaldır. Sağlıkta Dönüşüm Politikalarına bağlı olarak kışkırtılmış sağlık talebinin yarattığı kışkırtılmış şiddetin kurbanı olmaktan; sözlü, fiziksel saldırıya uğramaktan, darp edilmekten, yaralanmaktan, arkadaşlarımızı, meslektaşlarımızı kaybetmekten bıktık, usandık!  Dünyanın hiçbir ülkesinde sağlık çalışanlarının öncelikli talebi şiddetin engellenmesi olmadı. Sağlık çalışanlarının emeği bu kadar değersizleştirilip böylesi fiili ve sözlü şiddete maruz bırakılmadı” ifadeleri yer aldı.
 
‘ŞİDDETSİZ BİR ORTAMDA HEKİMLİK YAPMAK İSTİYORUZ’
 
Siyasi iktidarın bu konuda hiçbir adım atmamasına da değinilen açıklamada, “Ülkemizin hiçbir döneminde yaşanan bunca şiddete ve mağduriyete rağmen sonuç alıcı, caydırıcı adımlar atmayan kendi sağlık çalışanlarına ve çalışanların emeğine bu düzeyde sahip çıkmayan bir sağlık otoritesine rastlanmadı. Biz hekimler ve sağlık çalışanları bu koşullar altında görevimizi yerine getiremiyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın uyarılarımızı görmezden gelmesine artık dayanamıyoruz. Daha kaç sağlık çalışanının yaralanması, ölmesi bekleniyor.  Artık yeter! Tek bir sağlık çalışanının bile şiddete uğramasına tahammülümüz yoktur. Sizleri 15 mart 2020 de Ankara’da yapılacak Büyük Beyaz Mitinge davet ediyoruz. Gün dayanışma ve birlik olma zamanı. Gelin hep birlikte haykıralım; Artık yeter!  Şiddetsiz bir sağlık ortamında emeğimizin karşılığını alarak Hekimlik yapmak istiyoruz!” denildi.