Bakan Pekcan ‘Afrin’de ticaret kiminle yapılıyor?’ sorusunu yanıtlamadı

img

ANKARA-Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bakanlığın bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin Afrin’deki zeytinlerle ilgili sorularının hiçbirini cevaplamadı. HDP’li Ali Kenanoğlu, “ Afrin’de ticaret kiminle yapılıyor?” sorusunu sorarken, CHP’li Ahmet Vehbi Bakıroğlu ve HDP’li Erol Katırcıoğlu Afrin’den ithal edilen zeytinin hangi rejime göre yapıldığını sordu.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Ticaret Bakanlığı 2020 yılı bütçesi görüşüldü. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, komisyon üyelerinin Afrin’deki zeytinyağı ticareti ile ilgili sordukları soruların hiçbirine yanıt vermedi.

Pekcan, komisyonda yaptığı sunumda gümrüklere pekçok yenilik getirildiğini belirterek, Afrin’de açılan Zeytin Dalı Gümrük Kapısı’nın faaliyete geçirdikleri bilgisini verdi.

KATIRCIOĞLU: 52 BİN TON HANGİ REJİME GÖRE ALINDI

Pekcan’ın sunumu sonrası söz alan HDP Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Erol Katırcıoğlu, Afrin’den ithal edilen 52 bin ton zeytinin hangi rejime göre alındığını sordu. Katırcıoğlu, “İçerideki zeytin üreticilerinin iddiasına göre bu zeytinler Türkiye’ye getirilmiş ve Türkiye’de işlenerek yurt dışına satılmış. Şimdi, bunun nasıl bir mekanizma içerdiğini doğrusu merak ediyoruz, bunu da cevaplarsanız sevinirim” dedi.

CHP’Lİ BAKIROĞLU: SÖYLENENİN 5 KATINDAN FAZLA ZEYTİNYAĞI ALINMIŞ

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakıroğlu, Afrin ile ilgili Bakanlığa defalarca soru önergesi verdiğini fakat doğru bir cevap alamadığını söyledi. Bakıroğlu, “Bu yağı bildiğiniz gibi, Tarım Kredi Kooperatifleri getiriyor. En son bize doğru bilgiyi, doğru olduğuna inandığımız bilgiyi daha doğrusu, Tarım Kredi Kooperatifleri verdi. 26 bin ton 2019 yılında Suriye’den zeytinyağı gelmiş. Oysa Tarım Bakanımız 5 bin ton zeytinyağı geleceğini söylemişti. Yani söylenen rakamın 5 katından daha fazla bir zeytinyağı girmiş. Ama burada kafamıza takılan birtakım sorular var: Mesela, bu ihraç kaydıyla ithalat yapılıyor fakat bu hangi rejime uymakta? Tarım Kredi Kooperatifine özel izin verilmiş” diye konuştu.

HDP’Lİ KENANOĞLU: AFRİN’DE TİCARET KİMİNLE YAPILIYOR?

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Afrin’den getirilen zeytinlerin ÖSO tarafından yağmalandığını belirterek, şunları sordu: “Afrin’deki köylerdeki zeytinlerin yağmalanıp zeytinyağına çevrilmesi ve zeytinyağı olarak da Türkiye’ye gönderilmesi anlamına geliyor. Şimdi, karşımızda bir ülke yok. Bu kitapçığın 54’üncü sayfasında da şöyle bir cümle var: ‘5 Kasım 2019’da Zeytin Dalı Gümrük Müdürlüğünü ticaret faaliyetine açtık’ deniliyor. Karşımızda Suriye devletiyle bu konuda herhangi bir ilişki olmadığına göre bu ticaret kiminle yapılıyor? Yani bu Afrin’den yapılan ticaret kiminle yapılıyor? Bununla ilgili olarak Türk malı menşei vurularak yurt dışına satıldığı iddiaları var. Bu konuyla ilgili olarak yurt dışından Türkiye’deki herhangi bir firmaya ya da Türkiye Cumhuriyeti’nin herhangi bir kurumuna açılmış dava var mıdır?”

‘AFRİN’DEN BAŞKA ÜRÜN GETİRİLİYOR MU?’

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın ise, “Ülkemizde zeytinyağı üretimi ne şekilde azalmıştır ki Afrin’den zeytinyağı alıp -yerli üretim olan- dış piyasaya gönderilmektedir? Afrin’den zeytinyağı adı altında başka ürün getirilip getirilmediğini biliyor musunuz? Örneğin, ‘zeytinyağı’ deyip kaçak mazot getirilmesi söz konusu mudur?” diye sordu.