Öğrenciler okul yerine geçim derdine düştü

img

MERSİN - Mersin Üniversitesi öğrencileri, üst üste binen zamlardan çok etkilendiklerini, derslerin yerine geçim derdine düştüklerini dile getirdi. 

Sürekli artan zamlarla birlikte zorlaşan hayat şartları, en çok öğrencileri etkiliyor. Mersin Üniversitesi öğrencilerden Ercan Ağtaş ve Bünyamin Yukuş, zamlardan kötü etkilendiklerini dile getirdi. Ailelerinin kısıtlı desteğiyle geçinen öğrenciler,  Kredi Yurtlar Kurumu’nun (KYK) verdiği 500 TL’lik burs ve krediyle geçinmeye çalışıyor.
 
‘YEMEKHANEDE YEMEK YİYEMİYORUZ’
 
Ercan Ağtaş, üniversite öğrencilerinin en önemli sıkıntısının geçim sıkıntısı olduğunun altını çizdi. Yemekhane ücretlerinin sürekli olarak zamlandığını ve yemekhanede dahi yemek yiyemediklerine belirten Ağtaş, “Ulaşım için dolmuşa binmek zorundayız ve dolmuş ücreti de pahalı. Kirada kalıyorum; elektrik, su faturası ve ev kirası zaten sürekli zamlanıyor. Durum böyle olunca daha da sıkıntıya giriyorum" diye konuştu.
 
‘SAĞLIKLI BESLENEMİYORUZ’
 
Geçinmekte çok zorlandığını, ailesinin gönderdiği paranın yetmediğini ve evde kaldıkları için birçok malzeme almaları gerektiğini ifade eden Ağtaş, “Her şey çok pahalı, hiçbir şekilde sağlıklı beslenemiyoruz. Gerekli besinleri alamıyoruz. İsteğimiz birçok şeyi alamadığımız için, yaşama konusunda sıkıntı yaşıyoruz ve bu bizim okuldaki derslerimize de etki ediyor. Hiçbir şekilde konsantre olamıyoruz” dedi. Aklını sürekli olarak parayı bugün nasıl denkleştirebilirim üzerine yorduğunu söyleyen Ağtaş, “Üniversite kantininde arkadaşlarımızla birlikte oturup bir çay içemiyoruz, çayın yanına bir kek alamıyoruz. Çünkü; paramız yok, parasızlıktan öleceğiz” diye belirtti. 
 
‘DEVLETİN VERDİĞİ BURS YETMİYOR’
 
Bünyamin Yukuş, ülke ekonomisin kötü olmasının ve sürekli olarak zam yapılmasının en çok öğrencileri etkilediğini dile getirdi. Ekonomik krizden dolayı 6 ila 7 aydır babasının işsiz olduğunu ve işsiz olduğundan dolayı da kendisine destekte bulunamadığını aktaran Yukuş, “Geçinmekte zorlanıyoruz, alışveriş yapamıyoruz, en kötü ayakkabı 70 ila 80 TL olmuş. Devletin verdiği aylık 500 TL burs var oda yetmiyor. Hatta ihtiyaçlarımızın yarısını dahi karşılamıyor“ dedi.