Genel İş: Arkadaşlarımız işe geri alınsın

img
İSTANBUL –  DİSK Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube, Ataşehir Belediyesi tarafından işten çıkarılan Melike Şahin  ve Alişan İpşiroğlu’nun bir an önce işe geri alınmasını istedi. 
 
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube, 04 Ekim’de Ataşehir Belediyesi tarafından herhangi bir gerekçe gösterilmeden işten çıkarılan sendikalarının Destek Hizmetleri Müdürlüğü temsilcisi Melike Şahin ve Güvenlik-Sen baş temsilcisi Alişan İpşiroğlu’na ilişkin belediye önünde açıklama yaptı. Açıklamada “işlerine son verilen arkadaşlarımız bir an önce işe geri alınsın” pankartı açıldı. 
 
3 BELEDİYEDE 6 BİN 500 ÜYE 
 
DİSK Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube başkanı Ahmet Arıkan basın açıklamasını yaptı. Ataşehir, Kartal ve Kadıköy Belediyesinde yaklaşık 6 bin 500 üyelerinin olduğunu ifade eden Arıkan, “Bizler, ısrarla diyalog, diploması ve iş barışı için çabalarken, maalesef aynı hassasiyet ve tutumu örgütlü olduğumuz belediyelerde göremiyoruz. Gün yok ki işçiler problemsiz bir çalışma ortamı bulabilsinler” dedi. Şahin ve İpşiroğlu’nun işten çıkarılmasına değinen Arkan, “Ataşehir Belediye Başkanı ve Yönetimi burada örgütlü bir sendikanın olduğunu ve bir toplu sözleşmemizin varlığını görmezden gelerek, sözleşme hükümlerini ve disiplin kurulunu yok sayarak keyfi hareket etmektedirler. Bu kanun ve kural tanımaz tutumu kabul etmemiz mümkün değildir. Yaptığımız görüşmelerde bu yanlıştan bir an önce dönülmesini talep etmemize rağmen sonuç alınamamıştır” diye ifade etti. 
 
OTURMA EYLEMİ YAPTILAR
 
Arkadaşlarının bir an önce işlerine iade edilmelerini talep eden Arıkan, “Aksi takdirde söyleyeceklerimiz tehdit değil yaşanacak gerçeklerdir. Bugün itibari ile temsilci arkadaşlarımızın işlerine iadeleri gerçekleşmezse basın açıklamamıza takiben oturma eylemine başlayacağız. Devamında da eylemliklerimiz sanki bin kişi işten çıkarılmış gibi en üstten reaksiyonla devem edecektir” dedi. 
 
Basın açıklamasının ardından oturma eylemine geçildi. Şahin ve İpşiroğlu işlerine geri alınıncaya kadar  DİSK Genel-İş Sendikası her gün mesai saatleri içerisinde belediye önünde oturma eylemini sürdürecek.