'Yargı Reformu emekçilerin sorunlarına çözüm sunmuyor'

img
VAN - "Yargı Reformu" paketini değerlendiren BES Van Şube Başkanı Behçet Erçağ, paketin yargı emekçilerinin sorunlarına dair çözüm getirmediği gibi Denetimli Serbestlik Müdürlükleri’nde çalışanların örgütlenme haklarını da engellediğini belirtti. 
 
Büro Emekçileri Sendikası (BES) Van Şubesi, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “Yargı Reformu Strateji Belgesi”ne ilişkin sendika binasında basın toplantısı düzenledi. Basın açıklamasını okuyan BES Van Şube Başkanı Behçet Erçağ, paket açıklandığında yargı emekçileri olarak kendi sorularına çözüm getirmesi beklentisine girdiklerini ancak daha önce açıklanan paketlerde olduğu gibi yargı emekçilerinin ekonomik, özlük ve sosyal haklarına dair bir şey olmadığını söyledi. 
 
‘MÜLAKAT UYGULAMASINA SON VERİLSİN’
 
Son dönemlerde yaygın olarak istihdam edilen 4/B’lilerin iş güvencesi olmadığına dikkat çeken Erçağ, “Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarında mülakat uygulaması bir çok haksızlığa ve adaletsizliğe neden olduğundan ve iş barışının bozduğundan, mülakat uygulamasına son verilerek yazılı sınavın esas alındığı atamalar yapılmalıdır. Yargıda reform yapıldığı söylenirken Denetimli Serbestlik Müdürlükleri’nde çalışan yargı emekçilerinin örgütlenme hakkı olan sendika üyeliği engellenmiştir" dedi. 
 
‘DURUM DAHA DA VAHİM HALE GELMİŞTİR’
 
Reform paketinde OHAL dönemi uygulamalarının sona erdirilmesine ilişkin hiçbir hedef belirtilmediğini söyleyen Erçağ, “İhraç edilen on binlerce kamu emekçisi ve kapatılan kurumlar işlemeyen OHAL Komisyonunun insafına terk edilmiştir. Haklarında açılan soruşturmalar takipsizlikle sonuçlanmasına rağmen binlerce kamu emekçisi işine iade edilmemektedir” ifadesinde bulundu. 
 
'TOPLUMUN TALEBİ HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜN SAĞLANMASI'
 
Yargi Strateji Belgesi'nin giriş bölümünde adalet sisteminde reform ihtiyacının toplumsal taleplere dayandığı belirtildiğini hatırlatan Erçağ son olarak şunları söyledi: “Ancak açıklanan her yargı paketi sonrasında yargı, siyasal iktidara daha da bağımlı hale getirilmiş ve toplumda yargıya olan güven yok edilmiştir. Toplumun talebi, hukukun üstünlüğünün sağlanması, yargı üstündeki siyasi baskının son bulması ve yargı bağımsızlığının tam olarak sağlanarak evrensel hukuka uygun kararlar verebilen bir yargının yaratılmasıdır.”