Ekolojinin mitinginin yasaklanmasına tepki

img

HABER MERKEZİ – Ekoloji örgütleri bugün Ankara'da yapmak istedikleri "İklim Krizine ve Ekolojik Yıkıma Dur Diyoruz" mitinginin valilik tarafından yasaklanmasına tepki göstererek, mücadelelerini her alanda sürdüreceklerini dile getirdi. 

Adana ve Mersin’de çevreciler, Ekoloji Birliği’nin bugün Ankara’da düzenlemek istediği “İklim Krizine ve Ekolojik Yıkıma Dur Diyoruz” mitinginin valilik tarafından yasaklanmasına tepki gösterdi.
 
Adana Çevre Platformu ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Ekoloji Komisyonu, ekoloji mitinginin yasaklanmasına tepki gösterdi. Abidin Dino Parkı’nda yapılan açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Kemal Peköz ile çok sayıda kurum temsilcisi katıldı.  Ankara Valiliği’nin yasaklama kararına karşın Türkiye’nin dört bir yanında alanlara çıktıklarını aktaran Adana Çevre Platformu Üyesi Yaşar Gökoğlu, yaşamı ve doğayı savunma haklarına yasak getiren bu anlayışı kınadıklarını belirtti.
 
‘ÇIKMAZ YOLDAN DÖN’
 
 “Anlaşılıyor ki, korku dağları sarmıştır. İnsanların bir araya gelip, ekolojik tahribat ve yıkıma karşı seslerini yükseltmeleri bile hükümet çevrelerinde endişe ve korkuya neden olmaktadır” diyen Gökoğlu, çevreyi koruma mücadelesini sürdüreceklerini kaydetti. Ekolojik katliamlara değinen Gökoğlu, “Bizler de buradan Hükümeti uyarıyoruz: yağmacı, yok edici, kirletici şirketlere izin vererek, yaşamı savunan yurttaşları engelleyerek doğaya, ülkeye ve dünyaya kötülük ediyorsunuz. Tutturduğunuz bu yanlış, tehlikeli ve çıkmaz yoldan dönmelisiniz. Yasaklamalarla varılacak yer, kimse için iyi bir yer değildir. İklimi değil, sistemi değiştirmek gerek” ifadelerini kullandı. 
 
MERSİN
 
Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyeleri de Halkevi Mersin Şube binası önünde açıklama yaparak, ekoloji mitinginin yasaklanmasına tepki gösterdi. Çok sayıda kurum temsilcisinin katıldığı açıklamayı NKP Yürütme Kurulu üyesi Osman Koçak okudu. Koçak, iktidarın yasakçı anlayışının kendisini Soma’dan, Eskişehir’den Ankara’ya emeklerinin karşılığını alabilmek için yürümek isteyen işçilere yapılan saldırıda da gösterdiğini belirtti. Koçak,  “Her şeyden önce yaşamı savunma mücadelemize getirilen bu antidemokratik yasaklama kararını protesto ediyoruz. Mitingden bir gün öncesine kadar bu kararın açıklanmaması ayrı bir demokrasi ayıbıdır. Bir kez daha diyoruz ki; yasaklar yaşamı savunma mücadelemize engel olamayacaktır. İklim Krizine, ekolojik yıkıma, talana, ve soyguna daha gür sesle dur demeye devam edeceğiz” diye konuştu.
 
URFA 
 
Urfa Barosu Kent ve Çevre Komisyonu, Ekoloji Birliği’nin “İklim krizine ve ekolojik yıkıma dur diyoruz” sloganıyla bugün Ankara Tandoğan Meydanı'nda yapmak istediği mitingin Ankara Valiliği tarafından yasaklanmasını yaptıkları basın toplantısı ile protesto etti. Baro binasında yapılan açıklamaya  birçok avukat katılırken, açıklamayı Avukat Adnan Yapıcı yaptı.
 
'YASAK KARARINI PROTESTO EDİYORUZ'
 
"Her şeyden önce yaşamı savunma mücadelemize getirilen bu antidemokratik yasaklama kararını protesto ediyoruz" diyerek sözlerine başlayan Yapıcı, yasak kararının demokrasinin bir ayıbı olduğunu belirtti. Yapıcı, "Bir kez daha diyoruz ki; yasaklar yaşamı savunma mücadelemize engel olamayacaktır. İklim Krizine, ekolojik yıkıma, talana, ve soyguna daha gür sesle dur demeye devam edeceğiz" dedi.
 
'VALİLİK NEDEN YASAKLAR?'
 
Ankara Valiliği'nin bir ekoloji mitingini neden yasakladığını soran Yapıcı, "Ankara'ya ekoloji, emek, demokrasi, kadın hakları ve toplumun tüm kesimlerinin sosyal, kültürel ve ekonomik hakları için birlikte mücadele edeceğimizi herkese ilan etmeye geliyorduk. Kapitalist sistemin doğayı, yaşam alanlarımızı ve emeğimizi pazar haline getirmesine ve sömürmesine hayır demeye geliyorduk" diye konuştu.
 
'YASAKLAMALARIN KALDIRILMASINI İSTİYORUZ'
 
Yapıcı, miting yasaklanmasa şu taleplerini haykıracaklarını ifade etti:
 
"*Altın madenciliği, metalik madencilik, termik santrallar, HES'Ier, JES'ler, RES'ler, balıkçiftlikleri, taş ocakları, aşırı yapılaşma, endüstriyel hayvancılık, gereksiz duble yollar, köprüler, havaalanları gibi iklim krizine ve tüm ekolojik yıkıma yol açan tüm talan ve yıkım projelerinin ve faaliyetlerinin ülkenin her tarafında acilen durdurulmasını,
 
*Halkın onayı olmayan hiçbir projenin uygulanmamasını,
 
*Bu projelerin ve çalışmaların önünü açan başta maden ve enerji yasaları olmak üzere tüm ilgili mevzuatın bir daha ekolojik yıkıma ve talana izin vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmesini,
 
*Ekoloji, emek, demokrasi, kadın hakları mücadelesi önündeki tüm engellerin, kısıtlamaların, yasaklamaların kaldırılmasını istiyoruz."
 
İSTANBUL 
 
Ekoloji Birliği tarafından  “İklim krizine ve ekolojik yıkıma dur diyoruz” şiarı ile Ankara’da düzenlenmek istenen mitingin yasaklanmasını ekolojistler, Kadıköy’de bulunan İskele Meydanı’nda yaptığı basın açıklaması ile protesto etti. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Oya Ersoy ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Ali Şeker’in yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.  “Cerrattepe’de, Kazdağları’nda, Hasankeyf’te her yerde yaşam hakkını savunuyoruz” pankartının açıldığı açıklamada,  “Şirketlerin değil halkın yararına projeler üretin” dövizleri taşındı. 
 
'POLİTİK OYUNUN SONUÇLARI’
 
Açıklamayı yapan ekolojist Gürsel Kaya, yapmayı planladıkları mitingin Ankara Valiliği tarafından yasaklanmasının politik bir oyun olduğunu ifade ederek, “Bu yasaklamanın bir tane Valiliğe ait olmadığını biliyoruz. Çünkü Soma’dan, Eskişehir’den, Ankara’ya emeklerinin karşılığını alabilmek için yürümek isteyen işçilere yapılan saldırıların da Ankara’daki mitinginin iptal edilme sebebinin aynı politik oyunun sonuçları olduğunu biliyoruz” ifadelerini kullandı.  
 
‘KİMSE DURDURAMAZ’
 
Türkiye’nin iklim krizi ve ekolojik yıkım dönemini en sert geçirecek ülkelerden biri olduğuna vurgu yapan Kaya, “Gıdadan, suya her açıdan zorlanacak olan Türkiye’nin bir geleceği olmasını isteyen herkesin bu talana ve yıkıma dur demesi gerekmektedir. Kimse ekolojik yıkımın faillerini korumamalıdır. Geleceğine sahip çıkma isteyen her insan doğasına, yaşamına sahip çıkmalıdır. Bunu kimse durduramaz” dedi.
 
‘MEYDANLARDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’
 
Kaya’nın ardından söz alan CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, “Evet, doğamıza, geleceğimize sahip çıkalım diyoruz, doğamıza sahip çıkmak için bir araya gelen siz değerli dostlara teşekkür ederim. Bu daha başlangıç mücadeleye devam” dedi. 
 
HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy ise, “Bu ülkenin dört bir yanında meydanlardayız ve olmaya da devam edeceğiz. İşçiler haklarını istedikleri için karşısına polis gücünü dikenler, doğa ve kent savunucularının karşısına da yasaklarla çıkıyorlar. Bizler bu ülkenin gerçek sahipleri bu ülkeye sahip çıkmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 
 
Yapılan konuşmaların ardından basın açıklaması, “İklimi değil, sistemi değiştir” sloganlarıyla sonlandı.
 
ANKARA  
 
Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜMBEL-SEN) Genel Merkezi'nde yapılan toplantısında konuşan Ekoloji Birliği Yürütme Kurulu Eş Sözcüsü Süheyla Doğan, “Ankara Valiliği bir ekoloji mitingini neden yasaklar” diyerek tepki gösterdi. 
 
 ‘DUR DEMEYE GELİYORDUK’
 
“Kapitalist sistemin doğayı, yaşam alanlarımızı ve emeğimizi pazar haline getirmesine ve sömürmesine hayır demeye geliyorduk” diyen Doğan, “Ankara'ya ekoloji, emek, demokrasi, kadın hakları ve toplumun tüm kesimlerinin sosyal, kültürel ve ekonomik hakları için birlikte mücadele edeceğimizi herkese ilan etmeye geliyorduk. Havamızı, suyumuzu, toprağımızı kirleten, doğayı ve yaşamımızı tehlikeye atan nükleer ve termik santrallere, altın madenlerine, HES'lere, RES'Iere, JES'lere, termik, nükleer ve biokütle santrallere, balık çiftliklerine, endüstriyel tarıma, kirli sanayiye, taş ocaklarına, aşın yapılaşmaya, çılgın mega projelere, sınırsız sonsuz otoyollara, betonlaşmaya, doğal ve tarihi SİT alanlarının yok edilmesine dur demeye geliyorduk” diye belirtti.
 
‘ENGEL OLAMAYACAKLAR’ 
 
Artvin Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Adem Çiftçi de, “ Bu yasaklamanın mantığı Soma'dan, Eskişehir'den Ankara'ya emeklerinin karşılığım alabilmek için yürümek isteyen işçilere yapılan saldırıda da görüyoruz” dedi.  Yaşamı savunma mücadelelerine getirilen antidemokratik yasaklamayı kabul etmediklerini kaydeden Çiftçi, “Bir kez daha diyoruz ki; yasaklar yaşamı savunma mücadelemize engel olamayacaktır. İklim Krizine, ekolojik yıkıma, talana, ve soyguna daha gür sesle dur demeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.
 
‘NE OLMASI GEREKTİĞİNİ HAYKIRACAKTIK’
 
Son olarak söz alan Ekoloji Birliği Yürütme Kurulu Eş Sözcüsü Coşkun Özbucak, “Bir haykırışımız daha olacaktı talana, soyguna sürekli değiştirdiği yasalar ile hız veren iktidara yasal değişiklerin neler olması gerektiğini kürsüden haykıracaktık” diye konuştu.
 
Özbucak, mitingde dile getirecekleri talepleri şöyle sıraladı:
 
“* Altın madenciliği, metalik madencilik, termik santrallar, HES'ler, JES'ler, RES'Ier, balık çiftlikleri, taş ocakları, aşın yapılaşma' endüstriyel hayvancılık, gereksiz duble yollar, köprüler, havaalanları gibi iklim krizine ve tüm ekolojik yıkıma yol açan tüm talan ve yıkım projelerinin ve faaliyetlerinin ülkenin her tarafında acilen durdurulmasını,  
 
* Halkın onayı olmayan hiçbir projenin Uygulanmamasını,
 
* Bu projelerinin ve çalışmalarının önünü açan başta maden ve enerji yasalan olmak üzere tüm ilgili mevzuatın bir daha ekolojik yıkıma Ve talana izin vermeyecek şekilde yeniden
 
* Ekoloji, emek, demokrasi, kadın hakları mücadelesi önündeki tüm engellerin, kısıtlamaların, yasaklamaların kaldırılmasını İstiyoruz.”
 
İZMİR 
 
İzmir’de Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), DİSK Ege Bölge Temsilciliği, Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) İzmir Şubeler Platformu, Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği (TMMOB) İzmir İl Kurulu ve İzmir Tabip Odası “İklim krizine ve Ekolojik yıkıma dur diyoruz” başlığıyla düzenlenecek mitingin yasaklanmasına ilişkin ortak basın açıklaması yaptı. Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde düzenlenen açıklamayı kurumlar adına Hüsnü Dilli okudu.
 
Yasak kararına tepki gösteren Dilli, “Tüm yurttaşlarımızı bu demokratik mücadelede, yaşam ve doğa mücadelesinde yer almaya çağırıyoruz" dedi.